Προς το περιεχόμενο

Η Google δεν θα κυκλοφορήσει άλλη Nexus συσκευή σύμφωνα με τον @evleaks


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Motorola πωλήθηκε στην Lenovo εάν δεν το γνωρίζεις. Η Google θέλει να παραμείνει στο software. Τα Nexus ήταν ούτως ή άλλως κατασκευές της HTC-Samsung & LG. Για μένα το καλύτερο θα ήταν να παραμείνει εκτός και απλά να υπάρχουν οι ναυαρχίδες (S5-Z2-G3-Οne κτλ) και σε εκδόσεις με pure android. Μπορεί να τους αναγκάσει αν το θέλει. Το θέλει όμως;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρη επανατοποθετηση της google με στοχο το 20-25%(δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι) της παγκοσμιας αγορας που δεν κατεχει.

Η αλαζονεια της αρχιζει και κουραζει υπερβολικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ειστε τοσο σιγουροι οτι η σειρα silver θα ανηκει μονο στην υψηλη κατηγορια τιμων. Ειναι αντιθετο με τη φιλοσοφια της google που θελει σε καθε τσεπη τις υπηρεσιες της (γιατι αυτο πουλαει στην πραγματικοτητα, ουτε android, ουτε συσκευες) Μπορει να δουμε και συσκευες τυπου moto G κατω απο το ονομα silver, το οποιο ειναι και η πιο λογικη κινηση.

 

Η σειρα nexus ειχε ενα τεραστιο προβλημα. Ηταν διαθεσιμη επισημα μονο σε 5-6 χωρες και μονο απο το play store. Οταν τελικα εφτανε σε καποια καταστηματα, τα κινητα ηταν κοστολογημενα αρκετα ακριβοτερα και την ιδια στιγμη ναυαρχιδες αλλων εταιριων ειχαν χασει αρκετη απο την τιμη τους, ετσι ωστε ο περισσοτερος κοσμος τελικα να μην τα προτιμαει. Σκεφτειτε τι τιμη ειχαν τα n4 και n5 οταν πρωτοκυκλοφορησαν ελλαδα. 500 το πρωτο και 400 το δευτερο.    

 

Τα silver θα ειναι nexus που θα βγαινουν κατευθειαν στα καταστηματα και σε οσες χωρες επιλεγει η LG Samsung και καθε αλλη εταιρια  που θα ειναι στο προγραμμα. Το stock android ερχεται πιο κοντα στον κοσμο. Ακομα και να ξεκινησουν στα 600 ευρω οι τιμες, σε λιγους μηνες θα εχουν 300- 400. Παλι στα ιδια ειμαστε, με ενα ομως πλεονεκτημα. Δεν εχουμε να επιλεξουμε μονο μια συσκευη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιρρεασμός του περίγυρου είναι ελάχιστος. Τα κανάλια διανομών και ο επιρρεασμός του αγοραστικού κοινού είναι τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας. Επειδή είμαι στον χώρο, είναι απίστευτο το πόσο εύκολα έγινε η στροφή από την προώθηση του iPhone μέχρι το 11 στην προώθηση σχεδόν αποκλειστικά Android συσκευών. Πλέον, και ο παππούς που θέλει μια συσκευή να μιλάει, παίρνει Android των 60€ γιατί αυτό του σπρώχνει το κατάστημα.

 

Όσο για την Google, δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να στηρίζει τους συνεργάτες της. Αποσύρει τα Nexus και αφήνει τους Κινέζους να αλωνίσουν στη μεσαία κατηγορία τιμής. Και όχι, δεν κινδυνεύουν οι "μεγάλοι" αφού η σημαντική μάζα του αγοραστικου κοινού δεν πρόκειται να εμπιστευτεί κάτι πέρα από τα γνωστά ονόματα. Η μεταγραφή του Hugo Bara στην Xiaomi δεν έγινε τυχαία ούτε τον "έκλεψε" από την Google. Ούτε είναι τυχαίο ότι η Oppo προωθεί την Cyanogen επίσημα.

δε διαφωνώ ιδιαίτερα με αυτά που λες, ειδικά στη δική μας αγορά από τότε που κόπηκαν οι γενναίες επιδοτήσεις της αντιπροσωπείας της apple και άρχισες να βλέπεις περίπτερα της samsung μέσα σε διάφορα μαγαζιά το τοπίο άλλαξε ριζικά

 

και ακόμα και ο επηρεασμός του γνωστού ή αγνώστου έπαψε να υπάρχει..

αυτός που αγόραζε νόκια αγοράζει πλέον samsung, πλέον έμαθε τη samsung και θα αναζητήσει samsung

το ίδιο και αυτός που αγόραζε sony(από εποχή ericsson) και πάει λέγοντας

 

ο πατέρας μου πχ πλέον κοιτάζει samsung ενώ εγώ όχι και πλέον δε θα με ακούσει και αν του πω κάτι άλλο όπως με άκουσε τη πρώτη φορά που τον παρακίνησα να πάρει smartphone και να αφήσει τα feature phone

 

με λίγα λόγια τη προώθηση που ήθελε να κάνει η google και μέσω των χρηστών την έκανε και πλέον θέλει να ικανοποιήσει τους συνεργάτες της και να μην τους ανταγωνίζεται

 

από την άλλη όμως για έναν απαιτητικό αλλά και "προσγειωμένο" χρήστη η σειρά nexus ήταν παράδεισος, ειδικά επί συνεργασίας lg αλλά και asus στα tablet

 

μια συσκευή σαν το nexus 7 του '13 ο συνδυασμός τιμής/χαρακτηριστικών/υποστήριξης (μέσα και έξω από google) αλλά και η ποιότητα καθώς και η βελτίωση διαφόρων μειονεκτημάτων συγκριτικά με προηγούμενα tablet της ίδιας εταιρείας ή ακόμα και το πρώτο n7 την κάνουν μία πολύ καλή και πάνω από όλα τίμια αγορά, έτσι ώστε να θεωρηθεί από αρκετούς μονόδρομος και όχι απλά μια οικονομική αγορά ή αγορά με σοβαρές παραχωρήσεις όπως γινόταν με προηγούμενα μοντέλα

 

οι καταναλωτές έχουν ανάγκη από τέτοιες συσκευές για αυτό και τις τίμησαν, απλά αυτό ενοχλεί τους διάφορους μεγαλοσυνεργάτες 

εκεί βρίσκεται για μένα το πρόβλημα, όχι στο ότι η google έμπαινε μέσα

 

απλά άλλαξαν οι ανάγκες, μπήκε για παράδειγμα στην αγορά με το πρώτο n7 για να τονώσει τα android tablet όταν οι υπόλοιποι κατασκευαστές τον έπαιζαν με τα δύο χέρια και είχαν τη μία αποτυχία πίσω από την άλλη..

πλέον που σιγούρεψε κι εκεί τη θέση του android θα μας αφήσει με τη μία αποτυχία πίσω από την άλλη 

 

αλλά δε μπορούμε να πούμε με πόση σιγουριά φταίει ο κόσμος ή η ίδια η google

το ζήτημα είναι πιο πολυσύνθετο και όσο περισσότερο τα nexus γενικά γνώριζαν επιτυχία τόσο ενοχλούσαν 

(γιατί κάποτε -nexus one/s/galaxy- δεν πουλούσαν απολύτως τίποτα και αυτό έχει μεγάλη διαφορά από τις ελλείψεις στην αγορά του n4 ή τις πωλήσεις των n7 που ήταν πολύ πιο εμπορικά) 

 

η λύση που σκοπεύουν να δώσουν πάντως εμένα δε με ικανοποιεί, δε θέλω να υποστηρίζουν ένα "σωρό" ναυαρχίδες

θέλω να υποστηρίζουν λίγες συσκευές και να το κάνουν σωστά και για περισσότερο χρόνο από ότι μέχρι τώρα έκαναν

 

από την αρχή βέβαια έδειξαν ότι η υποστηριξή τους δε θα είναι ποτέ αρκετά μεγάλη και πλέον σκοπεύουν να επεκταθούν και σε περισσότερες συσκευές, έτσι ώστε στο τέλος να γίνει ακόμα χειρότερη από ότι ήδη είναι ( γιατί στα nexus ήσουν έτσι κι αλλιώς beta tester σε κάμποσες περιπτώσεις...)

 

αυτά βέβαια αφορούν τελικά όπως είπες λίγους, οπότε ποιος νοιάζεται..

 

τελικά όμως θα υπάρξουν κι αλλού πορτοκαλιές (όπως η oppo που είπες με το cyanogen που πολύ καλά κάνει), κάποια λύση θα βρεθεί.. 

 

απλά σαν αρχικό νέο είναι απογοητευτικό, αναμενόμενο βέβαια από τις εδώ και καιρό φήμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιρρεασμός του περίγυρου είναι ελάχιστος. Τα κανάλια διανομών και ο επιρρεασμός του αγοραστικού κοινού είναι τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας. Επειδή είμαι στον χώρο, είναι απίστευτο το πόσο εύκολα έγινε η στροφή από την προώθηση του iPhone μέχρι το 11 στην προώθηση σχεδόν αποκλειστικά Android συσκευών. Πλέον, και ο παππούς που θέλει μια συσκευή να μιλάει, παίρνει Android των 60€ γιατί αυτό του σπρώχνει το κατάστημα.

 

Όσο για την Google, δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να στηρίζει τους συνεργάτες της. Αποσύρει τα Nexus και αφήνει τους Κινέζους να αλωνίσουν στη μεσαία κατηγορία τιμής. Και όχι, δεν κινδυνεύουν οι "μεγάλοι" αφού η σημαντική μάζα του αγοραστικου κοινού δεν πρόκειται να εμπιστευτεί κάτι πέρα από τα γνωστά ονόματα. Η μεταγραφή του Hugo Bara στην Xiaomi δεν έγινε τυχαία ούτε τον "έκλεψε" από την Google. Ούτε είναι τυχαίο ότι η Oppo προωθεί την Cyanogen επίσημα.

Α μαλιστα. Τα καταστηματα δηλαδη σπρωχνουν τα android των 60 ευρω στον παππου, αλλιως απο μονος του θα αγοραζε iPhone και s5 των 700. Ρε θα μας τρελανετε? Οταν πλεον τα κινητα των 60 ευρω κανουν τα παντα, προφανως ο μεσος χρηστης (και βαζω και μενα μεσα) αυτα θα επιλεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπαμε και σε άλλο θέμα, η κατανόηση κειμένου είναι δύσκολο πράγμα, δεν σε παρεξηγώ. Η εμπάθειά σου φαίνεται από την αναφορά σου στο iPhone. Που ανέφερα εγώ ότι πρέπει να πάρει κάποιος παππούς το iPhone των 749€ ή το Note των 799€; Μπορούν κάλλιστα να πάρουν ένα απλό τηλέφωνο "με κουμπιά" και όχι να τρέχουν στα καταστήματα κάθε φορά που εμφανίζεται force close εφαρμογής ή που τελείωσε η κάρτα τους επειδή το internet είναι ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπαμε και σε άλλο θέμα, η κατανόηση κειμένου είναι δύσκολο πράγμα, δεν σε παρεξηγώ. Η εμπάθειά σου φαίνεται από την αναφορά σου στο iPhone. Που ανέφερα εγώ ότι πρέπει να πάρει κάποιος παππούς το iPhone των 749€ ή το Note των 799€; Μπορούν κάλλιστα να πάρουν ένα απλό τηλέφωνο "με κουμπιά" και όχι να τρέχουν στα καταστήματα κάθε φορά που εμφανίζεται force close εφαρμογής ή που τελείωσε η κάρτα τους επειδή το internet είναι ανοιχτό.

Η εμπαθεια μου προς τι πραγμα ειναι φανερη? Προς ολα τα high end κινητα? :o

 

Προφανως και ο παππους, κινητα με κουμπακια εχει. Τωρα το τι κερδος εχει ενα καταστημα να σου πασαρει ενα android των 60 ευρω απο ενα κινητο με κουμπακια των 60 ευρω, ειλικρινα εχω αγνοια. Θες να μας διαφωτισεις περαιτερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ βλέπεις κατάστημα, εγώ βλέπω εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για τις οποίες πλέον, το κέρδος τώρα και μελλοντικά είναι στο data και όχι στο voice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ βλέπεις κατάστημα, εγώ βλέπω εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για τις οποίες πλέον, το κέρδος τώρα και μελλοντικά είναι στο data και όχι στο voice.

Eχε λογικη αυτο που λες αλλα το data δεν το χρησιμοποιουμε γιατι το υποστηριζει η συκσευη μας, αλλα γιατι το χρειαζομαστε. Το οτι θα παρει android ο Χ παππους δεν σημαινει οτι θα χρησιμοποιει data, οπως και το οτι θα παρει συκσευη με κουμπακια δεν σημαινει οτι ΔΕΝ θα χρησιμοποιει data

 

Aσε που πλεον το data ειναι "φτηνοτερο" απο τις κανονικες χρεωσεις κλησεων / sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 4 το μόνο κινητό που έχει κάτσει τόσο καιρό στην κατοχή μου (Δεκέμβριος του 2012)

 

Σιγά τον καιρό! Ούτε 2 χρόνια δεν έκλεισε καλά καλά. Ακόμα εγγύηση έχει => φρεσκαδούρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...