Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds σας καλεί να ξεκινήσετε μαθήματα στο Linux! (Video)


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μέχρι τώρα σας ενδιέφερε να μάθετε περισσότερα για το γνωστό λειτουργικό σύστημα Linux και δεν είχατε την ευκαιρία μάλλον ήρθε η ώρα να κάνετε τα πρώτα σας βήματα.Ο Linus Torvalds σας καλεί να ξεκινήσετε μαθήματα στο Linux εντελώς δωρεάν μέσα από την πλατφόρμα του Edx.

 

Τα μαθήματα είναι για αρχάριους και δεν χρειάζεται να έχετε γνώσεις στο λειτουργικό σύστημα Linux, το μόνο που χρειάζεται είναι να έχετε τις βασικές γνώσεις χειρισμού ενός ηλεκτρονικού υπολογιστή .

 

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα για Linux τότε κάντε κλικ εδώ.

 

Παρακάτω υπάρχει το βίντεο πρόσκληση από τον ίδιο τον Linus Torvalds.

 

Source.png Πηγή: Technewz

Επεξ/σία από Anorymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάω στην σελίδα και δεν βρήσκω τα βίντεο. Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα link για να δω?

τι βίντεο ψάχνεις , τα μαθήματα δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα τον Αύγουστο ξεκινάνε 

παχυνε.

να πήρε λίγο :P

δεν το ειχα δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι καλούτσικη ευκαιρία να δούμε λίγο πιο καλά το Linux, γιατί όταν αναγκάστηκα να δουλέψω για λίγο σε ένα τέτοιο σύστημα με Ubuntu δυσκολεύτηκα αρκετά μέχρι να βρω τις βασικές του λειτουργίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι καλούτσικη ευκαιρία να δούμε λίγο πιο καλά το Linux, γιατί όταν αναγκάστηκα να δουλέψω για λίγο σε ένα τέτοιο σύστημα με Ubuntu δυσκολεύτηκα αρκετά μέχρι να βρω τις βασικές του λειτουργίες...

 

Εγώ πάλι 2 χρόνια τώρα το τρώω καθημερινά στη μάπα λόγω δουλειάς και ποτέ δεν σταμάτησα τη μουρμούρα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι 2 χρόνια τώρα το τρώω καθημερινά στη μάπα λόγω δουλειάς και ποτέ δεν σταμάτησα τη μουρμούρα... :P

Νομιζω υπερβαλλεις. Ενταξει δεν ειναι κ  μεγαλο χρονικο διαστημα που το χρησιμοποιεις αλλα μετα απο τοσο καιρο δε πρεπει να μουρμουριζεις. Εγω κονσολα ολη μερα κ δε βαριεμαι. Ποια διανομη χρησιμοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14.04 πλέον, πρόσφατα αναβάθμισα (με πολύ πόνο) από τη 12.04. Το 90% της δουλειάς είναι σε terminal βέβαια, αλλά τα κολλήματα/παγώματα/κρασαρίσματα/πρόβληματα-με-GPU/θερμοκρασίες κλπ που έχω δει σε 2 χρόνια στο Ubuntu (ιδίως στην 12.04), δεν τα έχω δει στα τελευταία ~5 χρόνια που χρησιμοποιώ Win7 στο σπίτι. Θα ήθελα πολύ να πω ότι είμαι μόνο εγώ, αλλά παράλληλα βλέπω και όλα τα προβλήματα που έχουν οι συνάδελφοι (ακόμα και αυτοί που χρησιμοποιούν *nix τα τελευταία 20 χρόνια), οπότε πλέον πείστηκα και με το... νόμο ότι για γενική καθημερινή χρήση Win >>> all.

 

Εντός ολίγων ημερών περιμένω το (πρώτο) μου Macbook Pro βέβαια, οπότε θα δω επιτέλους από κοντά κι αυτό το ρημάδι το MacOS (το είχα χρησιμοποιήσει και σε δουλειά, αλλά όχι εκτενώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παιδια για ελλαδα αξιζει αυτη η πιστοποιηση;

H πιστοποιηση δεν αξιζει πουθενα.

Οι γνωσεις που προυποθετει η πιστοποιηση αξιζουν παντου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιστοποιηση δεν αξιζει πουθενα.

Οι γνωσεις που προυποθετει η πιστοποιηση αξιζουν παντου.

εσυ που ξερεις κατι παραπανω αξιζει να δωσεις τα 250, ειναι δηλαδη ενα οπλο για να βρεις δουλεια η και τα δωρεαν εντελως ειναι το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14.04 πλέον, πρόσφατα αναβάθμισα (με πολύ πόνο) από τη 12.04. Το 90% της δουλειάς είναι σε terminal βέβαια, αλλά τα κολλήματα/παγώματα/κρασαρίσματα/πρόβληματα-με-GPU/θερμοκρασίες κλπ που έχω δει σε 2 χρόνια στο Ubuntu (ιδίως στην 12.04), δεν τα έχω δει στα τελευταία ~5 χρόνια που χρησιμοποιώ Win7 στο σπίτι. Θα ήθελα πολύ να πω ότι είμαι μόνο εγώ, αλλά παράλληλα βλέπω και όλα τα προβλήματα που έχουν οι συνάδελφοι (ακόμα και αυτοί που χρησιμοποιούν *nix τα τελευταία 20 χρόνια), οπότε πλέον πείστηκα και με το... νόμο ότι για γενική καθημερινή χρήση Win >>> all.

 

Εντός ολίγων ημερών περιμένω το (πρώτο) μου Macbook Pro βέβαια, οπότε θα δω επιτέλους από κοντά κι αυτό το ρημάδι το MacOS (το είχα χρησιμοποιήσει και σε δουλειά, αλλά όχι εκτενώς).

Φιλε μου μονο kde αξιζει απο linux για γραφικο δυστυχως κ το ubuntu δεν ειναι ουτε η καλυτερη ουτε η ασφαλεστερη διανομη, χωρις να εχω κατι με την εταιρεια -ουτε με τους devs- απλα ειναι η πιο γνωστη για πρωτη. Το λινουξ εχει το καλο οτι οσο πιο πολυ το μαθαινεις τοσο περισσοτερο διαπιστωνεις ποσες δυνατοτητες εχει. Στα windows δε προδιατιθεσαι να μαθεις γιατι ο κωδικας ειναι κλειστος ποτε δε θα ξερεις τι τρεχει απο κατω πραγματικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα συμφωνήσω με το Gi0, αλλά για την περίπτωση της Ελλάδας πιστεύω πως μπορούμε να κάνουμε μια εξαίρεση. Νομίζω πως θα ξημερωθούμε αν αρχίσουμε να απαριθμούμε περιπτώσεις γνωστών/φίλων/συναδέλφων κλπ που βρήκαν (και κουτσά-στραβά κράτησαν) μια δουλειά με μια οποιαδήποτε πιστοποίηση (Linux, Cisco, Microsoft, ακόμα και πτυχίο AEI/TEI μέσω φοιτητικών παρατάξεων ή αντιγραφής), έχοντας όμως ελάχιστες πραγματικές γνώσεις επί του αντικειμένου.

 

Εγώ τουλάχιστον έχω αρκετά παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εσυ που ξερεις κατι παραπανω αξιζει να δωσεις τα 250, ειναι δηλαδη ενα οπλο για να βρεις δουλεια η και τα δωρεαν εντελως ειναι το ιδιο.

Δεν θα πονταρα οτι τα 250 (..και η πιστοποιηση προφανως) θα οδηγησουν σε καποια δουλεια στην Ελλαδα. Να το πω καλυτερα, πιστευω οτι εαν αποκτησεις τις γνωσεις που απαιτει και χωρις τα 250, θα την πιασεις τη δουλεια που θα χρειαζεται οντως καποιον με τη συγκεκριμενη πιστοποιηση (..και αρα δεν θα τον προσλαβει καλη τη πιστει).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...