Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds σας καλεί να ξεκινήσετε μαθήματα στο Linux! (Video)


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα πονταρα οτι τα 250 (..και η πιστοποιηση προφανως) θα οδηγησουν σε καποια δουλεια στην Ελλαδα. Να το πω καλυτερα, πιστευω οτι εαν αποκτησεις τις γνωσεις που απαιτει και χωρις τα 250, θα την πιασεις τη δουλεια που θα χρειαζεται οντως καποιον με τη συγκεκριμενη πιστοποιηση (..και αρα δεν θα τον προσλαβει καλη τη πιστει).

οκ σε ευχαριστω πολυ για τις  πληροφοριες 

καλυτερα να τα δωσεις σε μια "κανονικη" πιστοποιηση (LPIC, RHCE, κλπ..)

ρωτησα γιατι τωρα τελευταια και στην ελλαδα βλεπω να ζητανε software engineer με γνωσεις σε λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14.04 πλέον, πρόσφατα αναβάθμισα (με πολύ πόνο) από τη 12.04. Το 90% της δουλειάς είναι σε terminal βέβαια, αλλά τα κολλήματα/παγώματα/κρασαρίσματα/πρόβληματα-με-GPU/θερμοκρασίες κλπ που έχω δει σε 2 χρόνια στο Ubuntu (ιδίως στην 12.04), δεν τα έχω δει στα τελευταία ~5 χρόνια που χρησιμοποιώ Win7 στο σπίτι. Θα ήθελα πολύ να πω ότι είμαι μόνο εγώ, αλλά παράλληλα βλέπω και όλα τα προβλήματα που έχουν οι συνάδελφοι (ακόμα και αυτοί που χρησιμοποιούν *nix τα τελευταία 20 χρόνια), οπότε πλέον πείστηκα και με το... νόμο ότι για γενική καθημερινή χρήση Win >>> all.

 

Εντός ολίγων ημερών περιμένω το (πρώτο) μου Macbook Pro βέβαια, οπότε θα δω επιτέλους από κοντά κι αυτό το ρημάδι το MacOS (το είχα χρησιμοποιήσει και σε δουλειά, αλλά όχι εκτενώς).

 

Μήπως φταίει το hardware του PC τελικά, αφού λες για προβλήματα με θερμοκρασίες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει το hardware του PC τελικά, αφού λες για προβλήματα με θερμοκρασίες;

 

Όχι, γιατί οι θερμοκρασίες είναι το ελάχιστο. Όταν κρασάρει το gedit στα καλά του καθουμένου, σκαλώνει το squid ή ο Midori βαράει 100% cpu usage χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, αμφιβάλλω αν φταίει το hardware. Ευτυχώς με το 14.04 έχει βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα προβλήματα έχουν εξαφανιστεί. Εδώ προσπαθούμε 3 άνθρωποι (οι 2 hardcore λινουξάδες) επί ενάμιση μήνα να βάλουμε σωστά τους nvidia binary ώστε να σηκώσουμε 3 οθόνες και πλέον έχουμε σηκώσει τα χέρια ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το ίδιο το linux community κράζει ubuntu και ο άλλος βγάζει συμπέρασμα για το linux από το ubuntu.

Το linux είναι για χρήση κυρίως από επαγγελματίες για συγκεκριμένες δουλειές και πρέπει να ξέρεις να το δουλεύεις.

Το mac είναι επίσης για συγκεκριμένες δουλειές.

Προγραμματιστές και γραφίστες βολεύονται καλά με mac για τους υπόλοιπους είναι πέταμα λεφτών.

 

Αν δεν χρησιμοποιείς linux ή mac επαγγελματικά γύρνα σε windows που έχει καλούς drivers....

 

Btw για τις οθόνες φταίει η nvidia και όχι το linux....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ για ποιο λόγο λες ότι το χρησιμοποιώ το Ubuntu; Για να παίζω πασιέντζες; Στο σπίτι προφανώς και χρησιμοποιώ Windows σε όλα τα PC/laptop μου (όπως και MacOS Μav, εδώ και λίγες μέρες). Γνωρίζω ότι θα μπορούσα να δοκιμάσω και άλλες διανομές, αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο (ούτε και είναι η πρώτη μου προτεραιότητα για να πω την αλήθεια, έχω πιο επείγοντα πράγματα να κάνω).

 

ps: δεν με νοιάζει αν φταίει η nvidia, το ubuntu, ο 3.14 kernel ή ο ανάδρομος Ερμής. Με νοιάζει πως για να χρησιμοποιήσω 3 οθόνες και να κάνω τη δουλειά μου, πρέπει να διαβάσω 500 σελίδες σε fora (όταν σε άλλα λειτουργικά είναι απλώς θέμα ενός κλικ)

 

pps: δεν ξέρω αν και ποιο ποσοστό του "linux community" κράζει το ubuntu (η εντύπωση που μου έχει δοθεί τα τελευταία 15+ χρόνια είναι απλά πως ο κάθε ένας linux user κράζει όλους τους υπόλοιπους, θεωρώντας πως το δικό του distro είναι το καλύτερο και όλα τα άλλα είναι ξεπουλημένα ή για πέταμα), αυτό που νομίζω όμως είναι πως η συγκεκριμένη διανομή έχει μακράν τη μεγαλύτερη non-enterprise υποστήριξη σε κάθε επίπεδο (αν συμπεριλάβουμε και τα kubuntu, lubuntu, xubuntu κλπ). Το αν το archlinux ή το fedora είναι πιο "αγνά" λινουξοειδή λειτουργικά, ελάχιστα με ενδιαφέρει αφού όπως είπα δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθώ μαζί τους.

 

Sorry για το μακροσκελές offtopic, το λήγω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ για ποιο λόγο λες ότι το χρησιμοποιώ το Ubuntu; Για να παίζω πασιέντζες; Στο σπίτι προφανώς και χρησιμοποιώ Windows σε όλα τα PC/laptop μου (όπως και MacOS Μav, εδώ και λίγες μέρες). Γνωρίζω ότι θα μπορούσα να δοκιμάσω και άλλες διανομές, αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο (ούτε και είναι η πρώτη μου προτεραιότητα για να πω την αλήθεια, έχω πιο επείγοντα πράγματα να κάνω).

 

ps: δεν με νοιάζει αν φταίει η nvidia, το ubuntu, ο 3.14 kernel ή ο ανάδρομος Ερμής. Με νοιάζει πως για να χρησιμοποιήσω 3 οθόνες και να κάνω τη δουλειά μου, πρέπει να διαβάσω 500 σελίδες σε fora (όταν σε άλλα λειτουργικά είναι απλώς θέμα ενός κλικ)

 

pps: δεν ξέρω αν και ποιο ποσοστό του "linux community" κράζει το ubuntu (η εντύπωση που μου έχει δοθεί τα τελευταία 15+ χρόνια είναι απλά πως ο κάθε ένας linux user κράζει όλους τους υπόλοιπους, θεωρώντας πως το δικό του distro είναι το καλύτερο και όλα τα άλλα είναι ξεπουλημένα ή για πέταμα), αυτό που νομίζω όμως είναι πως η συγκεκριμένη διανομή έχει μακράν τη μεγαλύτερη non-enterprise υποστήριξη σε κάθε επίπεδο (αν συμπεριλάβουμε και τα kubuntu, lubuntu, xubuntu κλπ). Το αν το archlinux ή το fedora είναι πιο "αγνά" λινουξοειδή λειτουργικά, ελάχιστα με ενδιαφέρει αφού όπως είπα δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθώ μαζί τους.

 

Sorry για το μακροσκελές offtopic, το λήγω εδώ.

Κοίτα συμφωνώ πως Linux σε ήχο και εικόνα έχει θέματα και ναι ειδικά για εικόνα φταίνε οι κακοί drivers.

Όταν ο driver ο opensource παίζει καλύτερα από τον propiertary σε αρκετές κάρτες τότε φταίει η εταιρία που βγάζει τους drivers και θα έπρεπε να κράζεις την εταιρία.

Τώρα αν δε σε νοιάζει πάω πάσο. Αλλά δεν σε νοιάζει αν είσαι home user.

Αν είσαι κάποιος επαγγελματίας σε νοιάζει. Γιαυτό το λόγο και οι εταιρίες κάνουν δωρεές στο linux foundation γιατί τους νοιάζει και θέλουν καλύτερο kernel.

 

Αν είχες έναν server που 90% τρέχει linux ή κάποιο unix στυλ FreeBSD τότε τι θα κάνεις;

Εσυ μου μιλάς για home χρήση. Για home χρήση κράτα windows είναι φτιαγμένα γιαυτό.... Και τα mac είναι overpriced για home χρήση επίσης.

 

Btw το archlinux έχει καλύτερο community και υποστήριξη από το ubuntu.

Αλλά είπες δε θες να ψαχτείς.... To ubuntu έχει απλά πολλούς χρήστες και ίσως βρεις απάντηση στο πρόβλημά σου. Δεν νομίζω πως υπάρχει χρήστης με λίγο παραπάνω γνώσεις σε linux που χρησιμοποιεί ubuntu....

 

Είναι αυτό που σου είπα από την αρχή.

Αν δεν έχεις όρεξη να μάθεις και να ασχοληθείς και θες απλά να κάνεις τη δουλειά σου μην μπεις στον κόπο να βάλεις linux ακόμα....

Σαν λειτουργικό από μόνο του είναι καλύτερο και γιαυτό έχει επικρατήσει σε όλα τα scales, από supercomputers μέχρι τα embedded στο αυτοκίνητο.

Για home χρήση δεν είναι....

Το να τα κράζεις εσύ που λες ότι δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς είναι σαν να κράζει η γιαγιά μου τα windows γιατί δεν έχει χρόνο να μάθει να ανοίγει το browser.... 

Έχει άποψη, αλλά δε σημαίνει ότι θα την πάρω και στα σοβαρά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...