Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z2 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρώτη μας επαφή με το Sony Xperia Z2 πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Mobile World Congress, στη Βαρκελώνη. Τότε διαπιστώσαμε ότι σε σχέση με το Xperia Z1, τη ναυαρχίδα της εταιρείας, τουλάχιστον για το δεύτερο εξάμηνο του 2013, δεν έφερνε πολλά νέα πράγματα από άποψη σχεδιασμού.Κοιτάζοντας όμως τώρα τη συσκευή με μεγαλύτερη προσοχή, διαπιστώσαμε ότι οι όποιες αλλαγές κάνουν τη διαφορά στα σημεία, ενώ συντελούν και στο στοιχείο που για χάρη ευκολίας ονομάζουμε “future-proof”, και έχει να κάνει με τις δυνατότητες της συσκευής να ανταποκριθεί στις προκλήσεις του μέλλοντος -σε κάποιο βαθμό- όπως για παράδειγμα είναι η δυνατότητα λήψης video 4K αλλά και τα 3GB RAM.

 

Η εταιρεία έχει κάνει βελτιώσεις από το λογισμικό έως στο σασί, και από τον τομέα του ήχου στον τομέα της οθόνης, αφού για πρώτη φορά χρησιμοποιεί διαφορετικής τεχνολογίας panel. Το Sony Xperia Z2, δείχνει όμοιο με το Z1, είναι όμως στην ουσία μία άλλη συσκευή.

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Sony Xperia Z2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ ωραιο review αν και φανηκε πιο πολυ σαν διαφημιση..Εμπρος ορμηξτε να πατε να το παρετε 750 ευρω οταν μπορεις να βρεις οκταπυρηνο στα 200 ευρω με καλυτερα specs αλλα χειροτερη εμφανιση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο φενεται ενταξει τωρα όσον αφορα τα κινεζικα και εγω ειμαι λιγο κατα αλλο το ενα και αλλο το αλλο θα επαιρνα κινεζικο αν εψαχνα κατι με buget εως 300 δεν ξερω αλλα δεν μπορω να συγκρίνω ναυαρχιδες της sony,samsung,htc με κινεζικο παρ ολο που εχουν παρομοια specs υπαρχουν αλλου διαφορες,οπως πχ με υπολογιστες αλλο η toshiba,sony,hp και αλλο τα tourbo-x χωρις να θελω να τα μειωσω βεβαια ενα παραδειγμα εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο review αν και φανηκε πιο πολυ σαν διαφημιση..Εμπρος ορμηξτε να πατε να το παρετε 750 ευρω οταν μπορεις να βρεις οκταπυρηνο στα 200 ευρω με καλυτερα specs αλλα χειροτερη εμφανιση

8πυρηνο δεν ειναι ισο με καλυτερα specs, get your facts straight.

Επισης ουτε 750 ειναι καλη τιμη αλλα μην μου λες τωρα οτι με 200 ευρω βρισκεις καλυτερο, ειπαμε, μια ζωη στην υπερβολη τα σχολια σας.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό είναι τρομερό.
Ευτυχής κάτοχος Ζ1
Το βελτιώσαν εκει που έπρεπε και γενικά βλέπουμε οτι η sony έχει μια ανοδική πορεία απο τότε που έγινε sony η ονομασια της.
Οσο για τα 750Ε μπείτε σκρουτζ και δείτε.
Επισης ναι υπάρχουν κινέζικα με σχεδον ίδια specs αλλα μην περιμένετε να έχουν την ίδια ποιότητα κατασκευης.
Πάντως και εγω αν δεν είχα- εχω στο μελλον την ανεση να αγοράσω Z2 Z3 κτλπ κτλπ θα κοιτούσα προς κινέζικο ειναι πολυ τίμια για τα λεφτα τους και μακάρι πάρουν μεγάλο κομμάτι απο την πίτα και να ρίξουν τις τιμες τους ολες οι γνωστές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα θέματα στο software της Sony και με 300 αγοράζεις g2 που προσωπικά το θεωρώ καλύτερο. Και σιγά τις διαφορές στις επιδόσεις για να δικαιολογήσω τα 400 ευρώ διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ζ1 αρχίζει από 400€ και το Ζ2 από 600€ . Το θέμα είναι αξίζουν τα 600€ για αυτά που προσφέρει ???

Σ΄αυτή την ερώτηση πρέπει πρώτα να απαντήσουμε. 

Εγώ προσωπικά δεν θάδινα 600€ γι΄αυτό το κινητό,αλλά θάδινα 400€ για το Ζ1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω ηδη... εχει βελτιωθει πολυ, ειδικα στην οθονη που ειναι πια πολυ καλη και στη μπαταρια, που βγαζω πια 2 μερες με μεση χρηση.

Πολυ καλη καμερα , το 4Κ ειναι απιθανο και πολυ καλη στεθροποιηση επισης.

Εχει επισης μεγαλη βελτισωση στον ηχο, στερεο... μονο το HTC m8 ειναι καλυτερο (πιο πολυ μπασο).

 

Δεν εχει πολυ bloatware  και ειναι πιο κοντα σε stock android απο HTC-Samsung κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει εξαιρετική αυτονομία και κάμερα αλλά και πολύ βελτιωμένη οθόνη με ζωντανά και φυσικά χρώματα  και φυσικά είναι πολύ ανώτερο από το Ζ1 αλλά και από αλλά smartphone στην κατηγορία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα από κοντά δε λέει και πολλά. Μια από τα ίδια. Τα χρώματα δεν με εντυπωσίασαν ούτε και η ποιότητα κατασκευής. Άσε που αν τραβήξεις βίντεο στα 4κ υπερθερμενεται και σβήνει η λειτουργία της κάμερας μετά από λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω 3 μερες τωρα και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα  βελτιωμενο σε σχεση με το τουμπανιαρικο Ζ1, και τραβαει και 4Κ video. Ειναι το νουμερο 1 android κινητο σε ποιοτητα κατασκευης, και μπορει να ανταγωνιστει και το iPhone 5s σε αυτο τον τομεα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βελτιώσαν εκει που έπρεπε και γενικά βλέπουμε οτι η sony έχει μια ανοδική πορεία απο τότε που έγινε sony η ονομασια της.

 

Που ακριβώς το βλέπεις; αυτο; Εχει πάψει να πουλαει η sony οπως πούλαγε με sonyericsson.

Γενικά πλέον αν και προτιμούσα τις συσκευές της δεν μου αρέσουν σε τίποτα. Μεγάλα bezel, μικρή οθόνη. Καμία σχέση με το θαύμα xperia mini st15i του 2011.

Aσε που το καλούπι τους είναι gtp και άσχημο-άβολο στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ο αντικειμενικός reviewer συγκρίνει τις 2 οθονες σε μια φωτό γεμάτη ανοιχτά χρώματα. Για κάντε το ίδιο σε μια φωτο με σκούρα, γκρί και μαύρα χρώματα. Εχω περιέργεια να δω πόσο "κοντά" βρίσκονται οι δύο οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς το βλέπεις; αυτο; Εχει πάψει να πουλαει η sony οπως πούλαγε με sonyericsson.

Γενικά πλέον αν και προτιμούσα τις συσκευές της δεν μου αρέσουν σε τίποτα. Μεγάλα bezel, μικρή οθόνη. Καμία σχέση με το θαύμα xperia mini st15i του 2011.

Aσε που το καλούπι τους είναι gtp και άσχημο-άβολο στο χερι.

Εχω ericsson απο το GA318 μέχρι και το Ζ1.

Συγκρίνεις τα ericsson με την πλαστικουρα που είχανε? Τριζαν ακουστικα? (satio-w900) (xperia neo v πετούσε χρώμα)

H sonyericsson (μοσχοπούλησε με το brandname walkam-cybershot)

bezels? Συγγνωμη αλλα που θα χωρέσουν όλα αυτα τα καλούδια που έχει?

Μικρες οθόνες? Ποιες ακριβως εννοείς μικρες οθόνες?

Οσο για το άσχημο αυτο είναι γούστο του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...