Προς το περιεχόμενο

Windows7 σε Toshiba FreeDos


Maniadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Σημερα εφτασε ενα λαπτοπ Toshiba-c55 που ειχα παραγγειλει και ειναι FreeDos.Θελω να του περασω τα Win7 που εχω σε dvd αλλα σταματαει στο bootarisma (press any key to continue ... )Προφανος υπαρχει καποια διαδικασια την οποια δεν γνωριζω για τα freedos στο περασμα win7.Αν ξερει καποιος ας με βοηθησει να περασω τα win7 στο μηχανιματακι  :-D  .
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν με το που ανοίξεις το πισι,θα πατήσεις είτε F2,είτε F10,είτε del.Θα σε βγάλει στην οθόνη του BIOS.Εκεί θα αλλάξεις το boot order που αναφέρει ο Σαϊνόμπι.Σε περίπτωση που περνάς τα windows μέσω usb διασφάλισε πως έχεις κάνει bootable το στικάκι. Και πάλι,φρόντισε να ιεραρχήσεις το boot order με τέτοιο τρόπο ώστε πρώτα να ξεκινήσει από εκεί που θα κάνεις το booting.Με γεια το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω φτιαξει το boot order και ξεκιναει με το dvd rom αλλα οταν ανοιξει το λαπτοπ εκει που λεει "press any key to continue ... " σταματαει και δεν κανει τπτ ενω παταω κομπια.Εχω κανει φορματ με το ιδιο dvd και σε αλλα λαπτοπ προσφατα.Οριστε και το μηχανιμα http://www.skroutz.gr/s/4434449/Toshiba-Satellite-C55-A-1RG-N2820-4GB-500GB.html ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε ενα φτιαξεις ενα bootable φλασακι και ξαναδοκιμασε με boot priority απ' αυτο. Ειναι καλο προγραμμα για να το κανεις αυτο, ειναι το Rufus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Command promt

 

format C: /fs:ntfs

 

Enter

 

Yes

 

Enter

 

Reboot  με DVD σου

 

Και συνεχίζεις.

 

Αν θές partitioning στο freedos

 

Fdisk  (αλλά φτιάχνει μόνο σε FAT 16)

 

Μετά το κάνεις format με το παραπάνω σε NTFS

 

Όνομα σε partition με  freedos

 

Label C:  WINDOWS

Label D:  FILES

 

Για να δείς το όνομα που ήδη έχει το παρτίτιον

 

VOL C:

VOL D:

 

σε κάθε εντολή

 

fdisk  /?   Σου δίνει βοήθεια και εξηγήσεις στα πάντα!

 

Άλλος τρόπος

 

Πετάς ένα ubuntu να μπουτάρει και με το GPARTED αλλάζεις τα πάντα. Partitions Format label Κλπ

 

Μετά περνάς και το λειτουργικό του Billy

 

Παίξε λίγο με το λάπτοπ να μάθεις 2 πράματα. Όχι μόνο ερωτικά φίλμ και τραγουδάκια. Φιλικά :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

error404 δεν παίζουν ρόλο αυτά που λες με το ξεκίνημα του dvd.

99.9% είναι θέμα uefi, μανιάδη δες αν στο bios έχει επιλογή να το γυρίσεις από safe boot σε legacy.

Διαφορετικά μπορείς να φτιάξεις και ένα usb που να έχει δυνατότητα για εκκίνηση σε uefi

 http://hodgin.ca/2012/10/02/creating-a-uefibios-windows-7-usb-and-installing-to-gpt-partitions/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιαξω το usb .Μεσα στα bios εχει μονο να βγαλω το safe boot τπτ αλλο.και ενα αλλο παιδι μου ειπε να γυρισω απο  "UEFI" σε "CSM Boot αλλα δεν εχει τετοια επιλογη πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ώρα που ανοίγεις το λάπτοπ δεν σου γράφει κάποιο πλήκτρο για να επιλέξεις boot device? (κάνα F12, F8, ή F9? ) εκεί θα έχει επιλογές και για UEFI και για απλή εκκίνηση νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ώρα που ανοίγεις το λάπτοπ δεν σου γράφει κάποιο πλήκτρο για να επιλέξεις boot device? (κάνα F12, F8, ή F9? ) εκεί θα έχει επιλογές και για UEFI και για απλή εκκίνηση νομίζω.

Μα σε UEFI είναι by default. Όταν ανοίγει το laptop,για να πάει εκεί που λες πατάει είτε F12,F2,del

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω ότι στην Toshiba για το συγκεκριμένο μοντέλο Toshiba-c55 υπάρχει πρόβλημα ακόμα και αν κάποιος κάνει boot με UEFI USB win 7. Επιλογή αλλαγής από UEFI σε GSM ή LEGACY δεν υπάρχει ούτως συ άλλως.  Η επίσημη απάντηση της Toshiba είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να δεχθεί μόνο windows 8! Μια λύση είναι να φλασαριστεί το λάπτοπ σε BIOS 1.30 . Στην έκδοση αυτή υπάρχει η αλλαγή από uefi -> gsm στην advanced configuration system καρτέλα.

 

Άκου φίλε τώρα πώς γίνεται αυτό.

 

1.Download BIOS 1.30 Ver  - >  Extract zip  -> Burn ISO (Π.χ poweriso , nero ...) σε DVD/CD-R/CD-RW

2.Βάζεις το DVD μέσα και με πατημένο το F12 πατάς το μπουτόν ρεύματος.

3.Στο post επιλέγεις "ODD" με τον κέρσορα και  enter.

4. Στη γραμμή εντολών που εμφανίζεται γράφεις flash και enter.

5. Ξεκινά η διαδικασία upgrade bios.

 

Το bios 1.30  από εδώ

 

 http://cdgenp01.csd.toshiba.com/content/support/downloads/scjev130.exe


Εννοείται ότι μετά περνάς τα windows 7 κανονικά. Και σου εύχομαι καλή τύχη γιατί με τους drivers θα αντιμετωπίσεις θέματα.


http://support.toshiba.com/support/modelHome?freeText=1200007685

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε UEFI είναι by default. Όταν ανοίγει το laptop,για να πάει εκεί που λες πατάει είτε F12,F2,del

Ναι βρε απλά έχω δει (σε desktop όμως) ότι σου δίνει και τις ίδιες επιλογές για legacy boot και διαλέγεις ο,τι θες. Τώρα στα λάπτοπ το 90% των επιλογών είναι κλειδωμένες. Και αν κρίνουμε και από την απάντηση της toshiba, συγχαρητήρια είναι πολύ σοβαρή εταιρία που σέβεται τον πελάτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...