Προς το περιεχόμενο

H Eset προειδοποιεί για το πρώτο λογισμικό τύπου ransomware στο android με δυνατότητα κρυπτογράφησης αρχείων


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Eset αναφέρει ότι το λογισμικό δείχνει να είναι δοκιμαστικό τέστ (proof of concept), μιάς και η τεχνολογία του είναι κλάσης κατώτερη του γνωστού Cryptolocker στα PCs.

 

Γατακι android...!:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τετοιες αηδιες λες αμα μιλας χωρις να ξερεις.

Τέτοιες αηδίες λες άμα μιλάς για κάποιον που δεν ξέρεις.

Για κάνε μας τη χάρη ...

Και δε σου το επιτρέπει κανεις να μιλάς έτσι στην τελική.

 

Τις ίδιες αηδίες μεταφέρω που λένε οι λινουξάδες για το Windows malware, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι το malware στοχεύει πρωτίστως πλατφόρμες με το μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς.

 

Τις ίδιες αηδίες μεταφέρω που επίσημα χείλη λινουξάδων επαίρονται ότι το λίνουξ έχει κατακλύσει την αγορά και αναφέρουν στα παραδείγματα και το Android, ωσάν να πρόκειται για μια ακόμη λινουξοδιανομή. Α ξέχασα, τώρα σφυρίζουμε αδιάφορα...

 

 

 

Τα πράγματα είναι απλά στο λίνουξ, η ίδια η κοινότητα (ή η MS/Apple κοκ) κλείνει τρύπες, η ίδια η κοινότητα (ή η MS/Apple κοκ) δεν τις κλείνει και κάποιος έξυπνος το εκμεταλλεύεται με malware.

Αυτό το ξεκάθαρο δεν το βλέπουν οι πορωμένοι.

Και απλούστατα το λίνουξ έχει τόσες διαφορετικές διανομές και τόσο μικρή διάδοση που δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθούν cyberεγκληματίες.

Και μετά λένε τις αηδίες οι λινουξάδες σαν του λόγου σου.

 

suDO NOT!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

</blockquote>Το να διαλέξει κανείς αυτό που θέλει / χρειάζεται είναι μόδα /τσιγκουνιά για κάποιους αλλά προσωπικά για μένα είναι έξυπνη αγορά και όχι μασημένη τροφή. Το μέγεθος οθόνης, ισχύ, μνήμη και οτι άλλο κρίνω εγώ απαραίτητο σίγουρα δεν είναι μόδα σε αντίθεση με το "αυτό θα πάρεις εμείς ξέρουμε "Γκεκε; Η να το πω iΓκεκε μπας και πάρεις μπροστά;

 

Κάτσε εσυ με τους ιούς σου κ ασε μας εμάς να παίζουμε με ασφάλεια αλλα και μοδατα..

 

Α και πρόσεχε παρά τη πολυ ισχύ και μνήμη σου μη σε ταπεινωσει κανά 2 πυρηνο μηλαρακι..

True story!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα Mac αν όμως είσαι gamer τότε τα ξεχνάς. Επίσης είμαι Windows user εδώ και 20 χρόνια και έχω να κολλήσω ιό η ware εδώ και δεν θυμάμαι πόσα χρόνια. Ακόμη και το Antivirus μου είναι άχρηστο. Θέλω να πω ένας έμπειρος χρήστης ξέρει να προφυλασσεται. Όσον αφορά το Android ήταν αναμενόμενο να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν πέφτουμε και από τα σύννεφα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο android εχω κολλήσει "κακόβουλο" λογισμικό δυο φορές την μια ήταν στην sd που λεγόταν xxx.apk και δε θυμάμαι τι έκανε και το άλλο κακόβουλο που είχε κολλήσει σου έβγαζε να στείλεις SMS σε υπηρεσίες που χρεώνουν...

 

Αν σκεφτεί κανείς το ποσοστό των android users που έχουν κάνει root τις συσκευές τους είναι τεράστιο σε αντίθεση με τους iOS users που έχουν κάνει jailbrake.

 

Root= εκτεθειμένος

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Root = εμπειρος και μη εκτεθειμενος τωρα αν εισαι προβατο noob και δινεις δικαιωματα στη καθε π@π@ρι@ τοτε δεν σου φταει ο "ιος¨ τις eset που εβγαλε προσπαθωντας να αυξησει τις πωλησεις της.

Οσο για το jailbrake το 80% του ινσομνια το εχει βαλει.Και μιλαμε για hacking οχι root του mac. Οποτε αλλο το ενα αλλο το αλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκεκε; Η να το πω iΓκεκε μπας και πάρεις μπροστά;

Σε μένα το λες αυτό; Χαχαχαχαχαχα...

Πίσω στην πρώτη δημοτικού γρήγορα να μάθεις να διαβάζεις.

Ίσως πρέπει να πάρεις και τον @bounce2 μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε εσυ με τους ιούς σου κ ασε μας εμάς να παίζουμε με ασφάλεια αλλα και μοδατα..

 

Α και πρόσεχε παρά τη πολυ ισχύ και μνήμη σου μη σε ταπεινωσει κανά 2 πυρηνο μηλαρακι..

True story!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

περιεργο, 3 χρονια χρήστης και δεν εχω κολισει κατι, χμμμ

και ολοι οι φιλοι μου που εχουν android παλι δεν εχουν κολισει κατι, θα το ηξερα γιατι οταν εχουν προβλημα με κατι σε μενα ερχονται

χμμμ ενδιαφερον

αν παει και κατεβαζει καποιος αβερτα apk οπου βρει λογικο ειναι να κολλήσει κατι

 

αρα το πηρες καθαρα για μοδα?

εγω ξερω οτι το παίρνουν για το οτι τρεχει γρηγορα σε μετριο hardware μιας και εχουν να ασχοληθουν με μια συσκευη.

Σε μένα το λες αυτό; Χαχαχαχαχαχα...

Πίσω στην πρώτη δημοτικού γρήγορα να μάθεις να διαβάζεις.

Ίσως πρέπει να πάρεις και τον @bounce2 μαζί σου...

νωμιζω οτι απλα και καλα μπηκε στην συζήτηση και πήρε το μερος σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εχουνε θυσιες..

Ουτε το τελειως open source ειναι καλο, ουτε και το super κλειστο.

 

Ανοιχτο: Παραμετροποιησιμο φουλ αλλα, πολλες κακοβουλες ενεργειες.

Κλειστο: Ασφαλεστερο, μα καθολου παραμετροποιησιμο.

 

Το καλυτερο ειναι παντα μια μεση λυση.

έμεινα μαλάκας τώρα. Δηλαδή έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εχουνε θυσιες..

Ουτε το τελειως open source ειναι καλο, ουτε και το super κλειστο.

 

Ανοιχτο: Παραμετροποιησιμο φουλ αλλα, πολλες κακοβουλες ενεργειες.

Κλειστο: Ασφαλεστερο, μα καθολου παραμετροποιησιμο.

 

Το καλυτερο ειναι παντα μια μεση λυση.

 

Δηλαδή WP8 FTW! Έλα πέστο ανοικτά, μη ντρέπεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχω άλλο με αυτά που διαβάζω και θέλω να θέσω κάποια πράγματα επί τάπητος.

 

Γιατί κάποιοι που δεν είναι γνώστες Unix συστημάτων εκφράζονται και λένε τέτοιες τρομακτικές ανακρίβιες αναρωτιέμαι.

 

Το root elevation privilege σε Android (Unix-like) λειτουργικό λειτουργούν σε επίπεδο εφαρμογής, κάτι σαν το γνωστό sudo στο linux ή ένα root shell που τρέχει ΜΙΑ εφαρμογή και μετά τερματίζει.

 

Είναι τουλάχιστον προφανές από τα άνωθεν ότι τα περί ασφάλειας των απανταχού "παντογνωστών" είναι πράσινα άλογα. Δεν τρέχει όλο το λειτουργικό σε επίπεδο root και επιλέγεις ξεκάθαρα ποια εφαρμογή θα έχει privilege elevation και ποια όχι.

 

Και επειδή η αδερφή μου κατέχει ένα iPhone 4 me iOS 7.xx να πω ότι η συγεκριμένη διαδικασία του jailbreaking είναι μακράν πιο αδιαφανής και επισφαλής από το rooting στο Android.

 

Τέλος να σπεύσω να θίξω και τα κουραφέξαλα περί ταχύτητας. Τρέχω CyanogenMod 11 σε ένα Galaxy S2 και εδώ στην Αγγλία πολλάκις λαμβάνω την εξής αντίδραση: "Duuuudeeee, your phone like flies! It's old ain't it? How can it be SO fast damn it?"

Enough said I guess.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το πηρες καθαρα για μοδα?</p> <p>εγω ξερω οτι το παίρνουν για το οτι τρεχει γρηγορα σε μετριο hardware μιας και εχουν να ασχοληθουν με μια συσκευη.

 

Έχεις δίκιο μέτριο πολυ το hardware.. Για δοκίμασε πάλι.. Ίσως έξυπνο hardware και software?

Η μαγκιά είπαμε ειναι να φτιάχνεις και συσκευή και os και να ειναι άρρηκτα συνδεδεμένα.

Και στο σπιτι σου κινητό, PC και tablet να συνεργάζονται ακόμα και σβηστά!

Η μαγκιά δεν ειναι να φτιάχνεις μονο συσκευή και να παίρνεις το λειτουργικό της κουτσης Μαρίας που ειναι ένας αχταρμάς μεταξύ Symbian, iOS και ίσως μια μικρή ξεχασμένη επιρροή απο Linux..

 

Παραδέχομαι ότι το iOS ειναι κλειστό λειτουργικό αλλα ρε φίλε.. Πρέπει πραγματικά να μην έχω ζωή για να κατεβάζω torrent στο κινητό μου.. Μπορεί αυτο που λέω να το βλέπεις σα δικαιολογία αλλα πραγματικά νομίζω πως ειναι έκαστη συσκευή στο είδος της..

Δε συνηθίζω να χαλάω την έξοδο μου για να ασχολούμαι με το κινητό. Το οποίο ειναι αυτο που εκφράζει η φράση ´´κινητο τηλέφωνο-smartphone" και τιποτα παραπάνω..

 

Σου λύνει τα χέρια; Ναι! Αντικαθιστά τον υπολογιστή; ΠΟΤΕ!!

Τουλάχιστον όποιον έχω δει με android και τον έχω ρωτήσει ασχολείται και με το PC του.

Τα υπόλοιπα ειναι μεταξωτές κορδέλες σορρυ κ όλας..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστρέφετε τις προσωπικότητες σας κύριοι...

Μακριά απ' το Android...

:blink:

 

Προσωπικά δεδομένα εννοώ ρε φιλέ. Αμέσως με την ειρωνία. Στην google δεν έχω καμια εμπιστοσύνη παρόλο που έχω nexus. Σύντομα θα αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο μέτριο πολυ το hardware.. Για δοκίμασε πάλι.. Ίσως έξυπνο hardware και software?

Η μαγκιά είπαμε ειναι να φτιάχνεις και συσκευή και os και να ειναι άρρηκτα συνδεδεμένα.

Και στο σπιτι σου κινητό, PC και tablet να συνεργάζονται ακόμα και σβηστά!

Η μαγκιά δεν ειναι να φτιάχνεις μονο συσκευή και να παίρνεις το λειτουργικό της κουτσης Μαρίας που ειναι ένας αχταρμάς μεταξύ Symbian, iOS και ίσως μια μικρή ξεχασμένη επιρροή απο Linux..

 

Παραδέχομαι ότι το iOS ειναι κλειστό λειτουργικό αλλα ρε φίλε.. Πρέπει πραγματικά να μην έχω ζωή για να κατεβάζω torrent στο κινητό μου.. Μπορεί αυτο που λέω να το βλέπεις σα δικαιολογία αλλα πραγματικά νομίζω πως ειναι έκαστη συσκευή στο είδος της..

Δε συνηθίζω να χαλάω την έξοδο μου για να ασχολούμαι με το κινητό. Το οποίο ειναι αυτο που εκφράζει η φράση ´´κινητο τηλέφωνο-smartphone" και τιποτα παραπάνω..

 

Σου λύνει τα χέρια; Ναι! Αντικαθιστά τον υπολογιστή; ΠΟΤΕ!!

Τουλάχιστον όποιον έχω δει με android και τον έχω ρωτήσει ασχολείται και με το PC του.

Τα υπόλοιπα ειναι μεταξωτές κορδέλες σορρυ κ όλας..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

μπα δεν νομίζω να ειναι εξυπνο το hardware, μετριο ειναι. το λειτουργικο κανει ολη την δουλειά

(εξυπνα επιλεγμενο ισως)

 

και συμφωνώ μαζι σου οτι δεν αντικαθηστα με τιποτα ενα ταμπλετ/smartphone εναν υπολογιστη, απλα τον συμπληρώνει.

δεν μπορω να κουβαλαω tower στην τουαλετα ή στο κρεβατι π.χ.

 

 

εκεινη την μαγικη στιγμη που μου χαρισε το ταμπλετ μου δεν νομιζω να μου την προσφερει ενα ios ταμπλετ, και δεν με νοιαζει θυσιαζω ταχύτητα σταθερότητα "ασφαλεια" μονο και μονο για ολα αυτα που μπορεις να κανει

 

λεει ενας φιλος στην καφετερια να ακου ενα γαματο τραγουδι που βρηκα, και παει να μου δωσει τα ακουστηκα του

και του λεω eww συχαίνομαι τα ακουστηκα σου, δωσε μου τον τιτλο και τα το ακουσω σε λιγο

 

-η καφετερια βαζει μουσικη μεσω youtube

το βιντεακι της καφετεριας ειχε διαρκια 1+ ωρα με την μουσικη

 

βαζω το λαπτοπ να κανει redirect στο τραγουδι που μου ελεγε ο αλλος

σταματαω την προσβαση στο ιντερνετ γιατι θα επρεπε να περιμενω μια ωρα για να αλλαξει σελιδα

παει το θυμα να δει γιατι σταματισε η μουσικη και του ξαναδίνω προσβαση μολις παει να μπει αλλου

 

γυρναω, τον κοιταω επίμονα χαμογελώντας,

ξεκιναει το τραγουδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...