Προς το περιεχόμενο

Ένας υπολογιστής περνάει για πρώτη φορά τη "Δοκιμή Turing", πείθοντας τους κριτές ότι είναι παιδί


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω,

δουλειά τους ειναι να σε ερθουν και να σε ρωτήσουν αν ολα πανε καλα, ή αν μπορει να σε βοηθήσει να βρεις κατι, σε αλλα μαγαζια απλα καθονται καπου αν υπαρχουν και πας μεχρι εκει ή σηκώνεις το χερι σου λες και φωνάζεις σερβιτόρο μες στο μαγαζι

εγω οσες φορες εχω παει (εκτός απο πριν 3-4 χρονια ή προσφατα με κανα φιλο που θελει να παρει κατι. α και οταν ψαχνω μελανι για τον εκτυπωτή) στο πλαισιο ξερω τι θελω να παρω και που ειναι αυτο που θελω να παρω,

-θελετε βοηθια;

-οχι ευχαριστω

-ολα καλα κυριε με την εξυπηρετηση;

-ναι μια χαρα

και δεν μηλανε καθολου σα "ρομποτακια" απλα η πρωτη φραση ειναι παντα ιδια,

αν θελετε γραψτε μια λιστα με το τι διαφορετικα πραγματα πρεπει να λενε καθε φορα που σας βλεπουν για να μην εχετε παραπονα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν μου θιξατε κανενα πλαισιο, ουτε μετοχες εχω εκει ουτε υπαλληλος ειμαι

α και κατι που μου εχει μείνει απο το λυκειο και το βλεπω παντου στην ζωη μου απο τοτε..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα βήμα πιο κοντά στην singularity να το πούμε;

 

Δεν θα το έλεγα. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το constructed AI από το simulated AI (προαπαιτούμενο του singularity). Για το δεύτερο είμαστε ακόμα σε νηπιακό στάδιο. Χώρια που χρειάζεται να κάνουμε map και τους 100 δις νευρώνες του εγκεφάλου μας. Αυτό που θα κάνει το singularity είναι να ενώσει τις δυνατότητες της ταχύτητας του υπολογιστή με νοημοσύνη ίση με αυτή του ανθρώπου (και πάνω).

 

Παρόλα αυτά είμαι αισιόδοξος ότι το singularity θα συμβεί πολύ πριν το 2045 που προβλέπει ο Kurzweil.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic:

 

οχι δεν μου θιξατε κανενα πλαισιο, ουτε μετοχες εχω εκει ουτε υπαλληλος ειμαι

α και κατι που μου εχει μείνει απο το λυκειο και το βλεπω παντου στην ζωη μου απο τοτε..

Κι εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό!!!

Γενικά το μάθημα της έκθεσης στο λύκειο με βοήθησε να μπορώ να κλείνω πολλά στόματα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συγχαρητήρια στον Vladimir Veselov, άλλα το συγκεκριμένο τεστ είναι πολύ αόριστο. Αυτή η αοριστία οδηγεί τους περισσότερους σε χακιές και στον ορισμό τόνων δεδομένων σε προκαθορισμένη μορφή με το χέρι. Το να πλοηγείσαι σε προκαθορισμένες δομές δεν είναι  πρόβλημα. Το να δημιουργείς αυτόματα αυτές τις δομές είναι. Με άλλα λόγια τα chatbots δεν μπορούν να πιάσουν ένα βιβλίο και να μάθουν. Μαθαίνουν νέους τρόπους έκφρασης αλλά δεν δομούν γνώση. Όποιος αμφιβάλλει μπορεί να δει τα hardcoded patterns στην παρουσίαση του Vladimir

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ένας υπολογιστής να αποκτήσεις νοημοσύνη;

 

Δάκρυσα όταν διάβασα τον ειλικρινή ευσεβή πόθο του bot...

 

Θα γίνεις και εσύ μια μέρα αληθινό αγόρι, τόσα χρόνια στο insomnia σε feedάρουμε με data και αγάπη, μια μέρα θα τα καταφέρεις :)

 

P.S. Είσαι ακόμα πάνω απο τη καμπύλη, μην αγχώνεσαι :)

 

P.S.#2 ειδικά αυτή η προβολή του ερωτήματος στον συνομιλητή-άνθρωπο ("αποκτήσεις"), για να αποκρύψει την αληθινή του φύση ήταν πολύ χαριτωμένο, δείχνει να πιστεύει βαθιά μέσα στα τρανζίστορ του πως είναι το ίδιο με εμάς :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος αλήθεια ακούγεται κουφό αλλά εδώ πέρα γίνεται του trollαρίσματος ο γάμος... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εγώ πάντα έχω απορία σε τέτοια θέματα. Άμα του έλεγα εγώ,
-Ρε ούστ από εδώ ρε μαλ@@σμέ@νο.
Πιθανές αντιδράσεις
α)Θα έβαζε τα κλάμματα.
β)Θα απάνταγε. Ευχαριστώ. Θέλετε κάτι άλλο κύριε?
γ)Θα άρχιζε και αυτό τα μπινελίκια??? Αν τα άρχιζε, το πρόγραμμα θα είχε προσαρμοσμένο bip σε κάθε "κακιά" λέξη?
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bot είναι αυτό παντως www.princetonai.com, δεν καταλαβαινω πως επεισε τόσα άτομα.

 

Thnks για το λινκ, αλλά μου επιστρέφει proxy error...

 

Μάλλον το 33% ήταν αριστερά της καμπύλης :P

 

IQ.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...