Προς το περιεχόμενο

Εντελώς δωρεάν το έξυπνο πληκτρολόγιο SwiftKey για Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης στο swype όταν ολοκληρώνεις το σύρσιμο, σου βγάζει από πάνω 2-3 πιθανές λέξεις. Το swiftkey καταχωρεί αυτή που μάντεψε, και μάντεψε... είναι λάθος!

Επίσης το swype σου δίνει την εντύπωση πως έχει καλύτερη νοημοσύνη. Στο περίπου να σύρεις το δάχτυλο, καταλαβαίνει τι θες να γράψεις.

Παμε ξανα:

Το SwiftKey δεν το παιρνεις για την swype λειτουργία του, αλλα για τις εξαιρετικές προβλέψεις του.

 

Οποτε αν θελεις να γραφεις με swype τροπο, προτιμοτερο ειναι το swype keyboard.

Αν θελεις να γραφεις κανονικα, το SwiftKey εχει εξαιρετικες προβλέψεις.

 

Εκαστο στο είδος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ξανα:

Το SwiftKey δεν το παιρνεις για την swype λειτουργία του, αλλα για τις εξαιρετικές προβλέψεις του.

 

Οποτε αν θελεις να γραφεις με swype τροπο, προτιμοτερο ειναι το swype keyboard.

Αν θελεις να γραφεις κανονικα, το SwiftKey εχει εξαιρετικες προβλέψεις.

 

Εκαστο στο είδος του.

Ακριβώς. Εγώ γράφω με τα δύο χέρια και σε αυτό το SwiftKey είναι το καλύτερο στο είδος του. Νιώθεις ότι ξέρει τι γράφεις. Με δύο γράμματα και ένα space έχεις γράψει ολόκληρη τη λέξη.

 

Για swype λειτουργία, ναι το swype είναι μακράν καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει το swype αλλα το swiftkey που το χρησημοποιο πολυ καιρο με εχει βγαλει ασπροπροσοπο οταν γραφω με swype λειτουργια, σχεδον παντα βρισκει τι θελω να γραψω, εξαιρετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται swype λειτουργία ρε παίδες.Από τότε που τη χρησιμοποίησα πρώτη φορά, δε γύρισα ποτέ πίσω.

Να κάνω tap σε γράμματα ούτε να το φανταστώ πλέον.

Μόνο στο tablet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με έχει βολέψει το google keyboard στο N5 , ίσως υστερεί λιγάκι σε προβλέψεις μερικές φορές αλλά γενικά είναι εξαιρετικό!

το swiftkey πως είναι σε σχέσει με το gkeyboard? επίσης είναι καλογραμμένο? έχει κολλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με έχει βολέψει το google keyboard στο N5 , ίσως υστερεί λιγάκι σε προβλέψεις μερικές φορές αλλά γενικά είναι εξαιρετικό!

το swiftkey πως είναι σε σχέσει με το gkeyboard? επίσης είναι καλογραμμένο? έχει κολλήματα?

 

Όλα είναι καλύτερα από το default πληκτρολόγιο της Google

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και το swiftkey εχει φωνητικη πληκτρολογηση αλλα δεν υποστηριζει ελληνικα κατι που το swype υποστηριζει αλλα πρεπει για να κανεις φωνητικη πληκτρολογηση πρεπει να ειναι στο ιντερνετ το κινητο αλλιως δεν δουλευει οποτε δωρον αδωρον.

 

Σορρυ αλλα σμαρτφον χωρις Ιντερνετ δεν λεει, δεν ειναι σμαρτφονε... αρα το δωρον αδωρον δεν ισχυει.

Έχω δοκιμάσει και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως βρίσκετε βολικά τα τύπου swype πληκτρολόγια. Όταν σέρνω το δάχτυλο πάνω στην οθόνη, κρύβω τα επόμενα γράμματα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να σχηματίσω την λέξη που θέλω!

 

Αντιθέτως με το smart keyboard pro, σε μορφή του παλιού καλού Τ9, γράφω σφαίρα!

μα υποτιθεται οτι ξερεις που ειναι τα γραμματα (εστω στο περιπου) ... αν δεν ξερεις τοτε εχεις προβλημα, αλλα δεν φταιει ουτε το swype ουτε το swiftkey....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι καλύτερα από το default πληκτρολόγιο της Google

μάλιστα, ενδιαφέρον.

από που προκύπτει αυτό όμως?

έχω χρησιμοποιήσει διάφορα keyboards κατα καιρούς(δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω το swift βέβαια, αλλά το swype και άλλα γνωστά πέρασαν απο παλιώτερες συσκευές) αλλά κανένα δεν μου άρεσε όσο default της google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα, ενδιαφέρον.

από που προκύπτει αυτό όμως?

έχω χρησιμοποιήσει διάφορα keyboards κατα καιρούς(δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω το swift βέβαια, αλλά το swype και άλλα γνωστά πέρασαν απο παλιώτερες συσκευές) αλλά κανένα δεν μου άρεσε όσο default της google.

 

Γούστα είναι αυτά αλλά δε μπορώ να φανταστώ γιατί προτιμάς το default από το swype που είναι καλύτερο στην πληκτρολόγηση και έχει και απίστευτη φωνητική αναγνώριση ελληνικής ομιλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά αλλά δε μπορώ να φανταστώ γιατί προτιμάς το default από το swype που είναι καλύτερο στην πληκτρολόγηση και έχει και απίστευτη φωνητική αναγνώριση ελληνικής ομιλίας.

όταν το είχα χρισιμοποιήσει δεν έχει καλή αναγνώρηση και ούτε καν φωνητική ομιλία :P

το swiftkey είναι καλύτερο από το swype?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με έχει βολέψει το google keyboard στο N5 , ίσως υστερεί λιγάκι σε προβλέψεις μερικές φορές αλλά γενικά είναι εξαιρετικό!

το swiftkey πως είναι σε σχέσει με το gkeyboard? επίσης είναι καλογραμμένο? έχει κολλήματα?

Δεν λεω καλο το google keyboard(με τις προβλεψεις του κλπ), καμμια σχεση πχ με τα αργα και δυσχρηστα ios/wp keyboards, αλλα το swiftkey εχει αισθητα καλυτερες προβλεψεις και πιο παραμετροποιησιμο layout απο το google keyboard.

 

Πχ, ακομα που τα νουμερα τα βγαζει σαν numpad 3x3 και οχι σε μια σειρα ειναι βολικο.

 

swiftkey_1.jpg

 

P1110903.JPG

 

Προσωπικά κι εμένα με βολεύει περισσότερο το google keyboard. 

Γιατι;

Αν δεν σου αρεσει το swiftkey που βαζει αυτοματα την λεξη που προεβλεψε οταν πατας space, τοτε μπορεις να το απενεργοποιησεις αυτο και να βαζει τις προβλεψεις μονο αν τις διαλεξεις εσυ.

 

-----------------------------------------------------

 

Το ουσιαστικο πλεονεκτημα του swiftkey δεν ειναι η swype λειτουργια, αλλα οι εξαιρετικες προβλεψεις του.

 

Πχ οταν θελεις να γραψεις "i am looking forward to seeing you" (34 tap λογω 28 γραμματων και 6 κενων) με το swiftkey απλα κανεις 10 tap:

γραφεις i,

πατας a, διαλεγεις am,

γραφεις l, διαλεγεις looking που προεβλεψε,  

διαλεγεις forward που προεβλεψε, 

διαλεγεις to που προεβλεψε, 

γραφεις s, διαλεγεις seeing που προεβλεψε,  

διαλεγεις you που προεβλεψε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...