Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί νέο φθηνότερο iMac με τιμή από $1099


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cosmo_Chronos ..αυτές οι τιμες που αναφερεις δεν ισχύουν για μια σειρά παραγωγής. Όταν θα πάρεις 1 επεξεργαστή θα πληρώσεις 80€,όταν θα πάρεις 1.000.000+ όμως θα πληρώσεις 20€ και αυτό μέσα στο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 365
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλάμε με ανθρώπους που πληρώνουν 300 ευρώ καπέλο design σε φόρουμ τεχνολογίας. Ότι και να πείτε δεν έχει νόημα

Μα σαφέστατα. Ένας υπολογιστής με Tower δεν έχει καμία θέση στο σπίτι μου πλέον. Δεν είμαι 20 είμαι 30 αλλάξανε οι ανάγκες μου,όπως και οι οικονομικές μου δυνατότητες . Το να πάρω ένα σύστημα αθόρυβο και να μην έχω τον καγκουροπυργο με τα καλώδια για μένα έχει μεγαλύτερη αξία από dual Τιτάν gpu...

 

Το να δώσει πλεον κάποιος 300 και 400 για κάρτα γραφικών για μένα είναι τουλαχιςτον αστείο .Στα 20 μου θα έδινα όλο το μηνιάτικο μου για μια καλή gpu. Τώρα ούτε για αστείο.

 

Δεν είπε ποτέ κανείς ότι οι μακ απευθύνονται σε αυτούς που μετράνε τα ευρώ για value per money. Άμα αυτό κανεις δεν υπάρχει λόγος κάν να σχολιάζεις τα Mac.

 

Άλλος πέρνει με 1000 ευρώ φωτογραφική και άλλος μηχανάκι. Είναι συγκρίσιμα πράγματα; Είναι ο ένας χαζός και ο άλλος έξυπνος;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σίγουρος ότι αν πάω στον 'fitsoulas pc's - upgrades - network - κάνω και μασάζ' και μου φτιάξει ένα pc με τα χαρακτηριστικά του νέου imac θα πληρώσω τα μισά.

αλλά....... ξεχνάτε όλοι ότι την διαφορά την κάνει το software. 

το βασικό πλεονέκτημα της apple ήταν πάντα το λογισμικό.

το γεγονός ότι παρέχει ευκολίες για βασικές εργασίες και γενικά η ικανότητά του να διεκπεραιώνει εργασίες με λιγότερη υπολογιστική ισχύ.

τώρα αν βάλει κάποιος μέσα, ότι αγοράζεις ένα μηχάνημα το οποίο είναι πρακτικά αθόρυβο, έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού (και θα έχεις άφθονες μελλοντικές αναβαθμίσεις δωρεάν), έχεις ολοκληρωμένο office suite, προγράμματα οικιακής χρήσης για επεξεργασία εικόνας, βίντεο και δημιουργίας μουσικής, θα δει κάποιος ότι η τιμή δεν είναι και πολύ κακή.

η εμπειρία μου (δουλεύω παράλληλα pc και mac από το 1999) μου έχει δείξει ότι παίρνεις αυτό που πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σίγουρος ότι αν πάω στον 'fitsoulas pc's - upgrades - network - κάνω και μασάζ' και μου φτιάξει ένα pc με τα χαρακτηριστικά του νέου imac θα πληρώσω τα μισά.

αλλά....... ξεχνάτε όλοι ότι την διαφορά την κάνει το software. 

το βασικό πλεονέκτημα της apple ήταν πάντα το λογισμικό.

το γεγονός ότι παρέχει ευκολίες για βασικές εργασίες και γενικά η ικανότητά του να διεκπεραιώνει εργασίες με λιγότερη υπολογιστική ισχύ.

τώρα αν βάλει κάποιος μέσα, ότι αγοράζεις ένα μηχάνημα το οποίο είναι πρακτικά αθόρυβο, έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού (και θα έχεις άφθονες μελλοντικές αναβαθμίσεις δωρεάν), έχεις ολοκληρωμένο office suite, προγράμματα οικιακής χρήσης για επεξεργασία εικόνας, βίντεο και δημιουργίας μουσικής, θα δει κάποιος ότι η τιμή δεν είναι και πολύ κακή.

η εμπειρία μου (δουλεύω παράλληλα pc και mac από το 1999) μου έχει δείξει ότι παίρνεις αυτό που πληρώνεις.

 

Hackintosh φίλε μου, Hackintosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows είναι λειτουργικό σύστημα, το AutoCAD είναι πρόγραμμα. Τα προγράμματα τρέχουν πάνω σε λειτουργικό.

Σπουδάζεις και πληροφορική, τρομάρα σου.

Το να μιλάω για πρόγραμμα που έχει μπάρα από κάτω δεν μπορείς να το φανταστείς φαντάζομαι ε? Πρέπει να είναι λειτουργικό??? Τα βιομηχανίκα πρόγραμματα τρέχουν σε full screen σαν σουιτες!!! Και αν μη τι άλλο πέρα από mac τρέχουν linux... Ο μόνος λόγος να τρέξουν win είναι για τον έλεγχο του bootcamp...

Cosmo_Chronos ..αυτές οι τιμες που αναφερεις δεν ισχύουν για μια σειρά παραγωγής. Όταν θα πάρεις 1 επεξεργαστή θα πληρώσεις 80€,όταν θα πάρεις 1.000.000+ όμως θα πληρώσεις 20€ και αυτό μέσα στο νερό.

Φίλε μου δεν αναφέρομαι στο ποσο που πληρώνει η apple και ο εκαστοτε προμηθευτεις της, αναφέρω τιμες που θα πλήρωνε καποιος αν τον αγόραζε κομματι κομματι οπως κανει με τον σταθερο του... Η μηπως αυτο ισχύει μόνο στην apple και οι υπολοιποι κατασκευαστες πουλάνε επεξεργαστη 200 και κανει τόσο???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά....... ξεχνάτε όλοι ότι την διαφορά την κάνει το software. 

το βασικό πλεονέκτημα της apple ήταν πάντα το λογισμικό.

 

Ποιό λογισμικό ρε μεγάλε, που δεν μπορείς να τρέξεις ούτε το 10% απο τα προγράμματα που έχει στα windows? Για να παίξεις παιχνιδάκι πρέπει να κάνεις τάμα και να ανάψεις τρείς λαμπάδες?

 

Αυτό που εσύ θεωρείς θετικό, για τους περισσότερους χρήστες είναι αρνητικό, και ο λόγος αυτού η ασυμβατότητα. Τώρα αν για εσένα η εμπειρία μακ είναι φορουμ ινσόμνια και facebook στο σαφάρι και itunes για να ακούς μουσική, πιστεύω ακράδαντα πως η άποψη σου περι ανωτερότητας λογισμικού είναι λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μιλάω για πρόγραμμα που έχει μπάρα από κάτω δεν μπορείς να το φανταστείς φαντάζομαι ε? Πρέπει να είναι λειτουργικό??? Τα βιομηχανίκα πρόγραμματα τρέχουν σε full screen σαν σουιτες!!! Και αν μη τι άλλο πέρα από mac τρέχουν linux... Ο μόνος λόγος να τρέξουν win είναι για τον έλεγχο του bootcamp...

 

Καταλαβαίνεις την διαφορά προγράμματος και λειτουργικού συστήματος;

Το AutoCAD, ως πρόγραμμα, δεν πα να είναι full screen και να έχει μπάρες πάνω και κάτω, τρέχει πάνω σε κάποιο λειτουργικό σύστημα.

 

Κάνε και μια βόλτα από εδώ:

http://knowledge.autodesk.com/support/autocad/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/System-requirements-for-AutoCAD.html

 

Τι λένε τα requirements του AutoCAD; Windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οπως και να λεγεται φιλε εγω το αποφευγω αγοραζοντας με επαγγελματικο αφμ και εννοειτε απο αλλη χωρα που η αρχικη τιμη ειναι και μικροτερη. ΑΡΑ 2 πραματα υπερ. Και χωρις φπα και αρχικη τιμη μικροτερη. Και εγγυηση ΑΨΟΓΗ απο ευρωπαικο καταστημα και οχι οπως Ελλαδα που ειναι μπιπ μπιπ αμα περασουν οι 14 μερες, Κοιτατε απο εξωτερικο παιδια ειναι καλυτερα και με αψογο services αν θελετε κατι και οχι Ελλαδα που μας κοροιδευουνε,

 

Συγνώμη αλλά αυτά είναι φούμαρα, και από Ελλάδα μπορείς να αγοράσεις και να γλυτώσεις τον ΦΠΑ αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ... εκτός αν είμαι "μαϊμού" ή "δανεικό" ...οπότε μιλάμε για κομπίνα.

Προσωπικά πιστεύω πως την λεζάντα εντάξει θα την πληρώσεις,γιατί ένα pc που έχει 1cm πάχος και γενικά έχει άλλη αίσθηση είναι άλλο πράγμα που θα το πληρώσεις,εντάξει μπορείς να πάρεις και πολύ καλύτερο και πιο δυνατό pc με πολύ λιγότερα αλλά ρε παιδιά κάποιοι γουστάρουν αυτή την λεζάντα,δεν σημαίνει πως άμα κράζουμε αυτή τη λεζάντα θα είμαστε και σωστοί.

και εμένα ένας φίλος μου πήρε ένα mercendes a class με 30 χιλιάρικα αλλά υπάρχει και το polo στα ίδια κυβικά που κάνει 16 χιλιάρικα ......... τι σημαίνει ότι το mercendes είναι κλέψιμο ? όχι απλά είναι άλλη φιλοσοφία και άλλη πολυτέλεια που κοστίζει.

 

μα το θέμα δεν είναι αν κράζουμε εμείς που δεν θέλουμε (όχι δεν μπορούμε) να τα δώσουμε... το θέμα είναι ότι επειδή εμείς ξέρουμε τι θέλουμε μας κατακρίνουν και μας χαρακτηρίζουν....γύφτους.

ποιος λοιπόν κράζει?

Αν παρεις iMac θα τον εχεις για 3-4 χρονια τουλαχιστον χωρις να του πειραξεις τπτ και χωρις καν να σκεφτείς αντικατάσταση του. με windows aio desktop αμφιβάλλω.επισης Δυστυχως η ευτυχως τα καλα των προϊόντων της εταιρίας τα ξέρουμε μονο οι χρήστες και πελΑτες της.

Όσον αφορά το imac νομιζω οτι θα μπορούσε φυσικα να παιξει και με κατω του 1000αρικου τιμή αλλα φυσικα δεν υπαρχει κατι τετοιο στην πολιτική της apple.το έπαιρνα ευκολα οπως και να χει :) iMac για παντα !!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Φίλε μου αυτό που λες είναι απόλυτα λογικό... και εγώ αν έδινα για έναν Mac 2000 ευρώ, όποτε σκεφτόμουν ότι ίσως έμεινε πίσω τεχνολογικά, ή θα μου την έλεγε η γυναίκα μου ή θα σκεφτόμουν ότι τόσα που έδωσα πρέπει να τον κρατήσω και άλλο.... γιατί δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι ένας Mac 3ετιας είναι ακόμα σύγχρονος.... αυτό να ακούσω ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σίγουρος ότι αν πάω στον 'fitsoulas pc's - upgrades - network - κάνω και μασάζ' και μου φτιάξει ένα pc με τα χαρακτηριστικά του νέου imac θα πληρώσω τα μισά.

αλλά....... ξεχνάτε όλοι ότι την διαφορά την κάνει το software.

το βασικό πλεονέκτημα της apple ήταν πάντα το λογισμικό.

το γεγονός ότι παρέχει ευκολίες για βασικές εργασίες και γενικά η ικανότητά του να διεκπεραιώνει εργασίες με λιγότερη υπολογιστική ισχύ.

τώρα αν βάλει κάποιος μέσα, ότι αγοράζεις ένα μηχάνημα το οποίο είναι πρακτικά αθόρυβο, έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού (και θα έχεις άφθονες μελλοντικές αναβαθμίσεις δωρεάν), έχεις ολοκληρωμένο office suite, προγράμματα οικιακής χρήσης για επεξεργασία εικόνας, βίντεο και δημιουργίας μουσικής, θα δει κάποιος ότι η τιμή δεν είναι και πολύ κακή.

η εμπειρία μου (δουλεύω παράλληλα pc και mac από το 1999) μου έχει δείξει ότι παίρνεις αυτό που πληρώνεις.

XP και αγιος ο θεος,να υποθέσω???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές αντίστοιχων επώνυμων υπολογιστών που βρήκα, ένας χαμηλότερη (με i3 και Linux, χωρίς οθόνη), οι υπόλοιποι μεγαλύτερη:

 

http://www.skroutz.gr/c/891/branded-desktop-pc/f/5988_5992_342728_342733/Intel-201-έως-500GB-4-1-έως-8GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες τα πιστεύεις; Απο τι είναι το άλλο ΑΙΟ ας πούμε, απο ζάχαρη και θα λιώσει και δεν αντέχει όσο το Μακ;

 

Καθαρά θέμα χρήσης και συντήρησης του υπολογιστή σου είναι η διάρκεια ζωής. Το hardware ότι χρόνο θα σου βγάλει ο ι5 στο μακ θα σου βγάλει και στο Dell.

 

Και για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, θα σου αναφέρω και προσωπικό περιστατικό. Macbook εγώ, Lenovo o αδερφός μου. 4-5 χρόνια μετά ούτε αναβάθμιση δεν μπορώ να κάνω στο λειτουργικό. Στο dell (ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά, 30% φθηνότερο) φοράει Windows 8 και ακόμα πάει σφαίρα, ενω στο macbook δεν μπορώ να κάνω install τπτ μιας και θέλουν τις τελευταίες εκδόσεις OSX....ούτε κάν java... Και μου λές εσύ για Apple και @@ες.

 

Δεν λέω, ποιοτικά, design έτη φωτός μπροστά, αλλα ώς εκεί. Σε διάρκεια χρόνου ένα windows σύστημα μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα.

Πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο φίλος! Πολύς κόσμος κάνει μια χαρά τη δουλειά του με ένα pc - laptop 6-7 χρονών. Ρωτήστε αυτούς που έχουν αντίστοιχα mac (ακριβοπληρωμένα κιόλας) τι κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην εθελοτυφλούμε για να διατυπώσουμε μια άποψη..

Ξεχναμε το γεγονός με τα Panel στα iMac που είναι απαράδεκτο,γιατί κάποια στιγμή η εγγύηση σου θα λήξει,γιατί εσύ μπορεί να γουστάρεις να καπνίζεις όταν δουλεύεις κλπ.. λύση λοιπόν δεν δόθηκε σε αυτό πέρα απο πρόσκαιρη αρα για εναν υπολογιστή με ημερομηνία λήξης τα χρήματα ήταν πάρα πολλά,

και αρα μιλάμε για εναν κατασκευαστικά λάθος υπολογιστή μιλάμε για έναν υπολογιστή που έπρεπε ν'αποσυρθει και ν'αντικατασταθει.. παρ'ολα αυτα πολλοί το έκαναν γαργάρα για να μπορούν να λένε σήμερα οτι αγόρασαν σπουδαίο υπολογιστή,με πολύ καλό - ομολογούμενος - λειτουργικό ? η ξεχνάμε το γεγονός οτι όλοι δεν λειτουργούν τα iMac σε ενα ιδεατό - ιδανικό περιβάλλον και έχουν βαλει ρυθμιστή στροφών ώστε να εξασφαλίσουν την αθόρυβη λειτουργία του ? η ξεχναμε το γεγονος οτι οι περισσότεροι σήμερα έχουν παρέμβει στο Hardware και έχουν βάλει aftermarket ssd γιατι σέρνονταν με τον 5400 μηχανικό ?

 

Το να είναι κάποιος αντικειμενικός λοιπόν,στον πρώτο που κάνει καλό,είναι ο εαυτός του,

γιατί και εγώ βρέθηκα πολυ κοντά στην απόκτηση ενος iMac κ πάντα θαύμαζα κ θαυμάζω τα Mac pro k τα book αλλά απο την άλλη επειδή τα χρήματα βγαίναν πάντα απο την δικη μου τσέπη έπρεπε να το σκεφτώ δυο φορές και να μην μείνω απλα εντυπωσιασμένος.

και αυτα τα ίδια με έσπρωχναν μακριά τους,η με τις τιμές τους η με τα προβλήματα τους που περιέγραψα πιο πάνω.

Ενα bookaki πάντως κάποια στιγμή θα το αποκτήσω  :D

 

υ.γ Επειδή βλεπω πολυ αναφορά στο hackint0sh επιτρέψτε μου να διατυπώσω την άποψη μου.

Το σωστό Hackint0sh δεν έρχεται να υποκαταστήσει κανέναν υπολογιστή Mac και η θεμελιώδεις αρχή του είναι το "θέλεις Mac τότε αγόρασε Mac" το Hackint0sh έχει την αυτόνομη δική του λογική, που είναι η σωστή "εφαρμογή" του osX σε ενα Pc και δεν είναι εύκολα προσεγγισιμο στον καθένα,μιλάμε πάντα για το σωστό hackint0sh και όχι για οδηγούς που σου παίρνει μετά ένα χρόνο να καταλάβεις ότι ο επεξεργαστής σου δεν έχει το σωστό stepping και η κάρτα γραφικών σου το σωστό powermanagement..

Επίσης το hackint0sh λειτουργεί περισσότερο ως προθάλαμος στην αγορά ενός Mac παρά αποτρεπτικά απέναντι σε αυτόν.

Το hackint0sh λοιπόν απευθύνεται σε αυτούς που δεν έχουν τους οικονομικούς πόρους να έχουν και τις δυο πλατφόρμες,σε αυτούς που δεν θέλουν να αφήσουν πίσω τους τα Windows,και σε αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν την λογική osX πριν μεταβούν πλατφόρμα. ε τώρα αν πέσεις σε κανένα σωστό hackint0sh αυτή η γνωριμία ίσως κρατήσει λίγο παραπάνω.. :P

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές αντίστοιχων επώνυμων υπολογιστών που βρήκα, ένας χαμηλότερη (με i3 και Linux, χωρίς οθόνη), οι υπόλοιποι μεγαλύτερη:http://www.skroutz.gr/c/891/branded-desktop-pc/f/5988_5992_342728_342733/Intel-201-έως-500GB-4-1-έως-8GB.html

Ανηξε κάποιο θέμα στο hardware,να σε βοηθησουν τα παιδιά του φόρουμ,να διαλέξεις ένα καλό και φτηνό PC ή aio,γιατί σε κοβω να πετάς στα λεφτά σου σε ότι σκαρτο βρεις στο skroutz!

Το PC,θελει ψάξιμο δεν είναι ότι έχει η σελίδα της apple,το τσιμπω αδιαμαρτύρητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχουμε:

 

400 Οθόνη (450 έκανε το πιο φθηνό full rgb monitor)

opel με πόσο?

 

τα monitors των iMacs και το σκέτο monitor της Apple, ΔΕΝ είναι με GB-Led και 10bit panel...

 

είναι κλασικά 8bit IPS panels που υποστηρίζουν 16.7m colors (όχι 1.07b των 10bit), χωρίς wide gamut και με χαμηλότερο sRGB κι Adobe RGB coverage από 10bit panels ασφαλώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανηξε κάποιο θέμα στο hardware,να σε βοηθησουν τα παιδιά του φόρουμ,να διαλέξεις ένα καλό και φτηνό PC ή aio,γιατί σε κοβω να πετάς στα λεφτά σου σε ότι σκαρτο βρεις στο skroutz!

Το PC,θελει ψάξιμο δεν είναι ότι έχει η σελίδα της apple,το τσιμπω αδιαμαρτύρητα!

 

Είναι απάντηση στο επιχείρημα ότι οι επιτραπέζιοι υπολογιστές της Apple είναι ακριβότεροι από άλλους επώνυμους. Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...