Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι 2048 σε C


johnny.tifosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι, εννοώ τα GS_MVDIR_XXX enumerated values.

 

Εκείνα που στον tui viewer γράφουν κάτω δεξια: NONE|RIGHT, RIGHT|UP, κλπ ανάλογα με το ποια κίνηση παίχτηκε στο board στην προηγούμενη κίνηση (για να έρθει στην τρέχουσα) και στην τρέχουσα κίνηση (για να πάει στην επόμενη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανάπεσε πήξιμο να υποθέσω, ε; Μια από τα ίδια κι εδώ!

 

Πάντως ξεκίνησα σιγά-σιγά κι εγώ έναν player, σε GTK2. Προς το παρόν είμαι ακόμα στον σχεδιασμό του UI στο Glade, με κώδικα ίσα-ίσα για να βλέπω και live αυτά που φτιάχνω. Έχω βάλει και κώδικα για on-the-fly αλλαγής γλώσσας (θεωρητικά το προσάρμοσα από κάποια σχετικά που είχα κάνει αρκετά παλαιότερα, αλλά δεν το έχω τεστάρει ακόμα καλά)

 

Κατά πως φαίνεται γενικώς θα αργήσω αρκετά (έως πολύ... σίγουρα πάνω από μια βδομάδα) να τον ολοκληρώσω τον player, αλλά παραθέτω 3-4 screen-shots (σε spoiler) μπας και δώσουν τίποτα ιδέες σε άλλους, πιο γρήγορους από εμένα ... π.χ. εκείνα τα icons με τις κουκκίδες κάτω δεξιά (δίπλα στα navigation tools) είναι για να δείχνουν την προηγούμενη κι επόμενη κίνηση (θα βγάζουν βέλη για Up,Down,Left, Right... αυτά που φαίνονται στα ss είναι Nomove).

 

 

 

post-38307-0-95413500-1406311031_thumb.png

 

post-38307-0-38410000-1406311042_thumb.png

 

post-38307-0-80132900-1406311051_thumb.png

 

post-38307-0-31626100-1406311060_thumb.png

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανάπεσε πήξιμο να υποθέσω, ε; Μια από τα ίδια κι εδώ!

 

Δεν ξανάπεσε, απλά δεν τελείωσε ποτέ. Παλεύουμε να κλείσουμε εκκρεμότητες μπας και πάρουμε καμιά άδεια...

Αλλά μυρίζει και θάλασσα όμως! Κάνουμε και καμιά βουτιά στα κλεφτά.

 

Ωραίος φαίνεται ο player, και "ψαγμένος". Μόλις τον προχωρήσεις, περιμένω να τον ανεβάσουμε.

Άντε, μόλις σνιφάρω αρκετό ιώδιο, θα ξαναπιάσω και τα δικά μου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σας άρεσε :)

 

Να δούμε τώρα πότε θα τον φτιάξω :lol:

 

Πέρα από τον χρόνο και την διάθεση, ζορίζομαι γιατί δεν θυμάμαι και πάρα πολλά απ' έξω για το GTK, παρόλο που διάλεξα επίτηδες το GTK2 επειδή το έχω ξαναδουλέψει αρκετές φορές κι έχω κώδικα από παλαιότερα προτζεκτ.

 

Όμως για παράδειγμα αυτή τη στιγμή δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως θα ελέγχω για το αν έχει πατηθεί κάποιο κουμπί (π.χ. το pause) την ώρα που τρέχει το auto-play, γιατί δεν έχει τύχει να έχω ασχοληθεί ξανά με τέτοια σε GTK. H Allegro-5 είχε κάτι πάρα πολύ βολικά event-based timers, που δεν ξέρω αν υπάρχουν στο GTK2. Στη χειρότερη θα το κάνω με χειροκίνητο timer ή με threads (χλωμό :P), αλλά θα το ψάξω όταν έρθει εκείνη η ώρα. Θα το αφήσω για το τέλος αυτό.

 

Θα ενημερώνω για την εξέλιξη του player σε αυτό το thread. Επίσης σκοπεύω να ζητάω και βοήθεια όταν κουτουλάω σε... "τοίχους" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήλεψα κι εγώ! :P

 

Ξεκίνησα έναν replayer σε Lazarus (gui), μια που το είχα αναφέρει παλιότερα.

 

Έφτιαξα κι ένα ξεχωριστό branch και τον ανέβασα, για να είναι κι αυτός online.

Αφού κατάφερα να φτιάξω branch, νοιώθω ότι μπορώ να κάνω τα πάντα! :-D

 

@imitheos, τελικά τα "ιδιαίτερα" μάλλον πιάνουν τόπο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι! :) :)

 

Βάλε και κάνα ss να τον δούμε ρε συ ή ακόμα καλύτερα και Windows executable.

 

ΥΓ. Στο φόρουμ του ubuntu ο Ηλίας είχε πει πως θα τον ενδιέφερε να φτιάξει κι εκείνος έναν player, σε Python με PyQt, αλλά μετά τον Σεπτέμβρη. Όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα :)

 

 

Εγώ τον GTK2 από προχτές που πόσταρα, δεν τον έχω ξανα-ακουμπήσει :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο (ίσα που έχω σχεδιάσει λίγο από το interface) και ...ντρέπομαι να βάλω ss! :P

 

Τον δουλεύω σε linux. Αύριο στο γραφείο, που έχω ένα ξεχασμένο XP VM, θα προσπαθήσω να κάνω ένα cross-compile.

 

 

...Ποιος είναι ο Ηλίας; :huh:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, είδα branch με κώδικα στο github και υπέθεσα πως ήταν σε δημοσιεύσιμο στάδιο :)

 

ΥΓ. Αν ευκαιρήσεις κάποια στιγμή, γράψε κι ένα readme πως μπορούμε να τον κάνουμε compile μόνο μας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, είδα branch με κώδικα στο github και υπέθεσα πως ήταν σε δημοσιεύσιμο στάδιο :)

Όχι, το branch ήταν πιο πολύ για να έχω πρόσβαση από παντού. Αλλά και για να φαίνεται η "πρόοδος" ώστε να παίρνω feedback. Ίσως θα έπρεπε να το καθυστερήσω λίγο, αλλά από την άλλη είχα μια πρεμούρα να δω πως δουλεύουν τα branches στην πράξη, οπότε... here we are!

 

ΥΓ. Αν ευκαιρήσεις κάποια στιγμή, γράψε κι ένα readme πως μπορούμε να τον κάνουμε compile μόνο μας.

Ναι, κάποια στιγμή θα το κάνω (αν και είναι η χειρότερή μου... :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...