Προς το περιεχόμενο

Καναδική υπηκότητα


ilias_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μετά από αναβολή μερικών χρόνων αποφάσισε ο πατέρας μου να με κάνει Καναδό πολίτη. Έχει συμπληρώσει κάτι αιτήσεις που χρειάζεται, έχω βγάλει τις φωτογραφίες και πήρα και ένα πιστοποιητικό γέννησης. Θα πάει να τα καταθέσει τη Δευτέρα στην Καναδική πρεσβεία στην Αθήνα. Επειδή μένουμε 2 ώρες μακρυά από Αθήνα καλό θα ήταν να τελειώσει τη Δευτέρα η διαδικασία και να μη χρειαστεί να ξαναπάει. Η ερώτηση μου είναι: χρειάζεται να είμαι και εγώ εκεί; (πραγματικά δε θέλω να πάω)  Πάνω στην αίτηση λέει πως αν το παιδί είναι πάνω από 14 (είμαι 17) πρέπει να υπογράψει και αυτό την αίτηση. Μπορώ όμως να υπογράψω τώρα ή πρέπει να είναι μπροστά αυτοί όταν υπογράφω; Επίσης, μήπως γνωρίζετε αν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από αυτά που ανέφερα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία; (ρωτώ κυρίως αυτούς που μένουν είδη Καναδά ή έχουν μπει σε παρόμοια διαδικασία)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε καταλαβαίνω, που να τρέχεις τώρα δυο ώρες δρόμο για μια υπηκοότητα

Είναι και το τηλέφωνο στο σαλόνι, πρέπει να σηκώνεσαι πρωινιάτικα να πας να πάρεις ένα τηλέφωνο στη πρεσβεία

 

 

Οκ sorry δεν μπορούσα να κρατηθώ

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε έχει είδη πάρει τηλ στην πρεσβεία ο πατέρας μου έχει μόνο ηχογραφημένα μυνήματα!@

Σου λένε για παραπάνω πληροφορίες έλα εδώ από τότε μέχρι τότε.

Και αν δε χρειάζεται για ποιο λόγο να πάω; Αν μέχρι τη Κυριακή δεν έχω σιγουρευτεί 100% ότι δεν χρειάζεται να πάω εννοείται ότι θα πάω.

 

 

Να δουλέψεις την αυτοσυγκράτηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες δρόμο είσαι ρε φίλε μου και συ δεν ζεις σε κάνα νησί ούτε στον έβρο να λες πως θα το αποφύγεις..μια φορά στην ζωή σου θα την πάρεις..για να την θες λογικά παίζει ότι θα πας στον Καναδά που είναι κυριολεκτικά στην άλλη άκρη του κόσμου κάποια στιγμή... και βαριέσαι να πας μέχρι την πρεσβεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ναι βαριέμαι :P αλλά όπως είπα αν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να χρειάζομαι εκεί εννοείται πως θα πάω. Τέσπα, αν γνωρίζει κανείς τι παίζει με το θέμα (όχι μόνο αν χρειάζομαι εκεί αλλά αν χρειάζονται κάποια άλλα έγγραφα) παρακαλώ να απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, θα στα πω χύμα γιατί μας τρολλάρεις. 

 

Είσα από τους πιο τυχερούς με τέτοια υπηκοότητα για να αποκατασταθείς, αλλα δεν το συνειδητοποιείς με την δικαιολογία ότι βαριέσαι. 

 

εύγε στον πατέρα σου, ξέρει τι κάνει, αν και αργησε. θές κανα χρόνο τώρα για να βγάλεις διαβατήριο Καναδικό. 

 

Όπως λένε και στο χωριό μου, "τα γκαβά τα χηνάρια τα κάνει ο θεός φωλιά". 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες δρόμο είσαι ρε φίλε μου και συ δεν ζεις σε κάνα νησί ούτε στον έβρο να λες πως θα το αποφύγεις..μια φορά στην ζωή σου θα την πάρεις..

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ χαλαρώστε ρεε... το καταλαβαίνω ότι είμαι πάρα πολύ τυχερός που έχω αυτή τη δυνατότητα και για αυτό πρήζω τον πατέρα μου 2 χρόνια τώρα. Τελικά από ότι μάθαμε χρειάζεται το πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο από κάποιο επίσημο φορεα οπότε θα μαζέψουμε οοοοτιιι χρειάζεται και σε κανα δυο βδομάδες θα πάμε όλοιιιι στην καναδική πρεσβεία :P

 

Γιατί πιστεύετε ότι δεν εκτιμώ αυτή τη φοβερή δυνατότητα δε το καταλαβαίνω. Απλά ήθελα να μάθω αν κάποιος από προσωπική εμπειρία και γνωρίζει αν χρειάζεται να είμαι παρόν στη καναδική πρεσβεία και εννοείται αν είχα τη παραμικρή αμφιβολία για το εαν χρειάζεται ή οχι να είμαι θα πήγαινα.

Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο έχω πρήξει τον πατέρα μου τα τελευταία χρόνια να με κάνει καναδό πολίτη και να πάμε επιτέλους στον καναδά (μετά τις σπουδές το σκέφτομαι από τώρα να πάω μόνιμα αλλά άλλο θέμα αυτό)

headbanger τι εννοείς ότι χρειάζομαι 1 χρόνο για να βγάλω καναδικό διαβατήριο; Δε μπορώ μόλις γίνω Καναδός πολίτης να βγάλω κατευθείαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ χαλαρώστε ρεε... το καταλαβαίνω ότι είμαι πάρα πολύ τυχερός που έχω αυτή τη δυνατότητα και για αυτό πρήζω το πατέρα μου 2 χρόνια τώρα. Τελικά από ότι μάθαμε χρειάζεται το πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο από κάποιο επίσημο φορεα οπότε θα μαζέψουμε οοοοτιιι χρειάζεται και σε κανα δυο βδομάδες θα πάμε όλοιιιι στην καναδική πρεσβεία :P

 

Γιατί πιστεύετε ότι δεν εκτιμώ αυτή τη φοβερή δυνατότητα δε το καταλαβαίνω. Απλά ήθελα να μάθω αν κάποιος από προσωπική εμπειρία και γνωρίζει αν χρειάζεται να είμαι παρόν στη καναδική πρεσβεία και εννοείται αν είχα τη παραμικρή αμφιβολία για το εαν χρειάζεται ή οχι να είμαι θα πήγαινα.

Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο έχω πρήξει τον πατέρα μου τα τελευταία χρόνια να με κάνει καναδό πολίτη και να πάμε επιτέλους στον καναδά (μετά τις σπουδές το σκέφτομαι από τώρα να πάω μόνιμα αλλά άλλο θέμα αυτό)

headbanger τι εννοείς ότι χρειάζομαι 1 χρόνο για να βγάλω καναδικό διαβατήριο; Δε μπορώ μόλις γίνω Καναδός πολίτης να βγάλω κατευθείαν;

 

Δε θα παρεις σουβλάκια ... υπηκοότητα θα πάρεις.

 

Απαιτεί χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα παρεις σουβλάκια ... υπηκοότητα θα πάρεις.

 

Απαιτεί χρόνο.

Δε λέω για την υπηκότητα λέω για το διαβατήριο. Είναι διαφορετικά πράγματα. Λέω γιατί χρειάζεται ένας χρόνος από όταν έχω είδη βγάλει την υπηκότητα για να βγάλω διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε αγόραρε δεν πέρνεις πορτοκαλάδα από το περίπτερο. Υπάρχει διαδικασία. 

 

Η κοπέλα μου, εντός Καναδά για να έρθουμε Ελλάδα, βέρη Καναδή (6η γενιά) , της πήρε 2μιση μήνες να εκδόσει νέο διαβατήριο. 

Μαθηματικά ξέρεις,Εσύ θα κάνεις αίτηση στην Ελληνική πρεσβεία. βάλε τα πέρα δώθε της γραφειοκρατίας. ( και δεν έχεις ΚΑΝ ακόμα υπηκοότητα που χρειάζεται ξεχωριστό processing time απο μόνο του)

 

Και άμα το σκέφτεσαι να έρθεις, έλα να σπουδάσεις εδώ μην μείνεις Ελλάδα. Αυτη θα ήταν η έξυπνη κίνηση εκ μέρους σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...