Προς το περιεχόμενο

Καναδική υπηκότητα


ilias_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από οτι κατάλαβα από αυτά που γράφεις, ο πατέρας σου έχει ήδη την καναδική υπηκοότητα και θα την μεταβιβάσει σε εσένα. Το ίδιο έγινε και με έναν φίλο μου από την Νάξο που ο πατέρας του είχε πάρει την Αυστραλιανή υπηκοότητα και τώρα έκαναν κάτι χαρτιά, αυτός πήγε μόνος του στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα και το κανόνισε και του έδωσαν την Αυστραλιανή υπηκοότητα.

 

Προφανώς και ακόμα δεν έχεις συνειδητοποιήσει πόσο τυχερός είσαι που μπορείς να το κάνεις αυτό. Είναι θέμα ηλικίας. Και εδώ δεν έχουμε να κάνουμε απλά με πιθανότητες τύχης οτι π.χ είσαι ένα άτομο μέσα στους 100000 στην Ελλάδα που να μπορεί να το κάνει αυτό (παράδειγμα λέω) αλλά ακόμα δεν έχεις συνειδητοποιήσει τις ευκολίες που θα έχεις στον Καναδά έναντι κάποιου μετανάστη που δεν έχει την υπηκοότητα. Φαντάσου ο φίλος μου που πήγε τώρα Αυστραλία και θεωρείται αυστραλός πολίτης του έδωσαν τζάμπα άδεια οδήγησης (του την έβγαλαν επειδή έχει ελληνική) και παίρνει επίδομα ανεργείας κοντά στα 900-1000 ευρώ, αν δεν είχε υπηκοότητα δεν θα του τα έδιναν, για να αποκτήσεις υπηκοότητα με άλλο τρόπο πρέπει να κάτσεις χρόνια και να εργαστείς εκεί, κάθε χώρα και ειδικά αυτές που δεν είναι μπανανίες έχουνε αυστηρά κριτήρια για να πάρεις υπηκοότητα.

 

Λοιπόν αδερφέ πήγαινε στην πρεσβεία με τον πατέρα σου να τακτοποιήσετε το θέμα και άσε τις ερωτήσεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Από οτι κατάλαβα από αυτά που γράφεις, ο πατέρας σου έχει ήδη την καναδική υπηκοότητα και θα την μεταβιβάσει σε εσένα. Το ίδιο έγινε και με έναν φίλο μου από την Νάξο που ο πατέρας του είχε πάρει την Αυστραλιανή υπηκοότητα και τώρα έκαναν κάτι χαρτιά, αυτός πήγε μόνος του στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα και το κανόνισε και του έδωσαν την Αυστραλιανή υπηκοότητα.

 

Προφανώς και ακόμα δεν έχεις συνειδητοποιήσει πόσο τυχερός είσαι που μπορείς να το κάνεις αυτό. Είναι θέμα ηλικίας. Και εδώ δεν έχουμε να κάνουμε απλά με πιθανότητες τύχης οτι π.χ είσαι ένα άτομο μέσα στους 100000 στην Ελλάδα που να μπορεί να το κάνει αυτό (παράδειγμα λέω) αλλά ακόμα δεν έχεις συνειδητοποιήσει τις ευκολίες που θα έχεις στον Καναδά έναντι κάποιου μετανάστη που δεν έχει την υπηκοότητα. Φαντάσου ο φίλος μου που πήγε τώρα Αυστραλία και θεωρείται αυστραλός πολίτης του έδωσαν τζάμπα άδεια οδήγησης (του την έβγαλαν επειδή έχει ελληνική) και παίρνει επίδομα ανεργείας κοντά στα 900-1000 ευρώ, αν δεν είχε υπηκοότητα δεν θα του τα έδιναν, για να αποκτήσεις υπηκοότητα με άλλο τρόπο πρέπει να κάτσεις χρόνια και να εργαστείς εκεί, κάθε χώρα και ειδικά αυτές που δεν είναι μπανανίες έχουνε αυστηρά κριτήρια για να πάρεις υπηκοότητα.

 

Λοιπόν αδερφέ πήγαινε στην πρεσβεία με τον πατέρα σου να τακτοποιήσετε το θέμα και άσε τις ερωτήσεις :P

Πρώτη απάντηση που είχε πληροφορίες για αυτό που ζητούσα. Ευχαριστώ :) Όντως ο πατέρας μου έχει την καναδική υπηκότητα (είχε πάει στα 18 του καναδά για να σπουδάσει και να δουλέψει) και τώρα τη μεταβιβάζει σε μένα. Θα πάω τη Δευτέρα στη πρεσβεία αλλά δε νομίζω να τελειώσει σε μία μέρα. Λογικά θα ξαναπάμε 1-2 φορές. Και από ότι μου είπε ο πατέρας μου μετά από ένα εξάμηνο βγαίνει η υπηκότητα.

Α και τον ρώτησα για αυτό με το διαβατήριο και μου είπε ότι πάω και με το ελληνικό στον καναδά και δεν έχει διαφορά αν έχω καναδέζικο (ή καναδικό; :P ). Βέβαια ίσως να μην ισχύει αυτό μιας και έχει να ασχοληθεί καιρό με το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 μήνες χμμμ. Ο φίλος μου πάντως μόνο μια φορά χρειάστηκε να μεταβεί στην δική του πρεσβεία και καθάρισε. Τώρα είτε θα έστειλαν τα δικαιολογητικά με fax, είτε όταν εκδόθηκε το χαρτί από το Αυστραλέζικο κράτος θα τους το έστειλαν ταχυδρομικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως παλαια δε γινόταν (πριν το νομο 2009;) . Απο οσο ξέρω είχε παρει υπηκοότητα ετσι λέει.Το ειχαμε ψάξει πριν το 2000 νομιζω αλλα τοτε οπως ειχα δει και εγω δε γινοταν αν δε κανω λαθος..Anyways μακαρι.Αν ισχυει παντως ειναι γαματο. Ο TS το παιρνει πολυ χαλαρα :P

 

 

For those born after February 14th, 1977:

The critical date is the date of birth of a person who claims to be a Canadian citizen. The person must be born after February 14th, 1977. If you were born after February 14th, 1977 to a Canadian mother or father, you are a Canadian citizen by descent.

After April 17th, 2009, if you are born after April 17th, 2009 to a Canadian mother or father outside of Canada, then you are a Canadian citizen regardless whether you are the first generation or subsequent generation of Canadian born outside of Canada, as long as you register your birth before you turn 28 years of age. However, with the new law, if you were born to a Canadian mother or father outside of Canada as a second generation Canadian and did not register your birth and you turn 28 years of age as of April 17th, 2009, in that case, you are NOT a Canadian citizen.

If you have registered your birth prior to April 17th, 2009 and have turned 28 years of age, then you are a citizenship by descent even if you are a second generation Canadian.

This new rule DOES NOT restore citizenship to a person born between February 15th, 1977 and April 16th, 2009 to a Canadian father or mother who has turned 28 years of age and did not register his/her birth.

 

Παντως με μπερδευει λιγο αυτο με το register his birth. 

 

Αν ισχυσει θα κανω αγαλμα σε αυτον που εκανε το νομο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ParhsG Ίσχυε και πριν το 2009 (και πριν το 2000). Ο πατέρας μου έκανε την αδερφή μου ένα χρόνο μετά από όταν γεννήθηκε δηλαδή το 1993.

Δε ξέρω όμως μήπως παίζει τίποτα άλλο με την περίπτωση της μητέρας σου και δεν μπορεί να μεταβιβάσει την καναδική υπηκότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λοιπόν, μετά από αναβολή μερικών χρόνων αποφάσισε ο πατέρας μου να με κάνει Καναδό πολίτη. Έχει συμπληρώσει κάτι αιτήσεις που χρειάζεται, έχω βγάλει τις φωτογραφίες και πήρα και ένα πιστοποιητικό γέννησης. Θα πάει να τα καταθέσει τη Δευτέρα στην Καναδική πρεσβεία στην Αθήνα. Επειδή μένουμε 2 ώρες μακρυά από Αθήνα καλό θα ήταν να τελειώσει τη Δευτέρα η διαδικασία και να μη χρειαστεί να ξαναπάει. Η ερώτηση μου είναι: χρειάζεται να είμαι και εγώ εκεί; (πραγματικά δε θέλω να πάω)  Πάνω στην αίτηση λέει πως αν το παιδί είναι πάνω από 14 (είμαι 17) πρέπει να υπογράψει και αυτό την αίτηση. Μπορώ όμως να υπογράψω τώρα ή πρέπει να είναι μπροστά αυτοί όταν υπογράφω; Επίσης, μήπως γνωρίζετε αν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από αυτά που ανέφερα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία; (ρωτώ κυρίως αυτούς που μένουν είδη Καναδά ή έχουν μπει σε παρόμοια διαδικασία)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

και πω'ς γινεται να παρεις την υπηκοοτητα; Ζουσε καποιος απο τους γονεις σου στον Καναδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πατερας μου, μου ειπε να παω στη πρεσβια να ρωτήσω και πως οταν ειχε ρωτήσει του ειχαν πει πως γινεται αλλα δεν εκαναν κατι.


Επισης οσοι ξέρετε αν πάρω υπηκοότητα αξίζει να παω η οχι;. Τι μπορεί να κανει ενας με καποια εργασιακη εμπειρια και πτυχιο απο εδω. (πληροφορικης);.

Γενικά τα πραγματα τα βρισκω λιγο δυσκολα εδω.Βεβαια και εκει δυσκολα θα είναι ομως εχουν καλο συστημα υγειας και αλλα. Εδω ειμαι χωρις ασφαλεια επειδη δεν εχουμε να πληρώσουμε και στο καπακι εχω και στρατο να παω.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πω'ς γινεται να παρεις την υπηκοοτητα; Ζουσε καποιος απο τους γονεις σου στον Καναδα;

 

Νομίζω είναι αυτονόητο οτι ζούσε κάποιος από τους γονείς του.

 

 

Ο πατερας μου, μου ειπε να παω στη πρεσβια να ρωτήσω και πως οταν ειχε ρωτήσει του ειχαν πει πως γινεται αλλα δεν εκαναν κατι.

Επισης οσοι ξέρετε αν πάρω υπηκοότητα αξίζει να παω η οχι;. Τι μπορεί να κανει ενας με καποια εργασιακη εμπειρια και πτυχιο απο εδω. (πληροφορικης);.

Γενικά τα πραγματα τα βρισκω λιγο δυσκολα εδω.Βεβαια και εκει δυσκολα θα είναι ομως εχουν καλο συστημα υγειας και αλλα. Εδω ειμαι χωρις ασφαλεια επειδη δεν εχουμε να πληρώσουμε και στο καπακι εχω και στρατο να παω.

 

Τώρα μην σε αγχώνουν αυτά, πάρε την υπηκοότητα και μετά τα κοιτάς. Πρέπει να ψάξεις καλά τι επιπλέον δικαιώματα έχεις σαν καναδός πολίτης έναντι ενός μετανάστη που απλά μπορεί να βγάλει άδεια παραμονής. Γενικά εκεί για όσους δεν έχουνε την υπηκοότητα, αν δεν βρείς δουλειά πρώτα δεν σου δίνουν καν άδεια παραμονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι αυτονόητο οτι ζούσε κάποιος από τους γονείς του.

 

 

Τώρα μην σε αγχώνουν αυτά, πάρε την υπηκοότητα και μετά τα κοιτάς. Πρέπει να ψάξεις καλά τι επιπλέον δικαιώματα έχεις σαν καναδός πολίτης έναντι ενός μετανάστη που απλά μπορεί να βγάλει άδεια παραμονής. Γενικά εκεί για όσους δεν έχουνε την υπηκοότητα, αν δεν βρείς δουλειά πρώτα δεν σου δίνουν καν άδεια παραμονής.

Ναι πρεπει να εχουν δυσκολεψει τα πραγματα. Και νομιζω στην USA πρεπει να ειναι πιο δυσκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις ΗΠΑ τα ίδια πάνω κάτω, αν θές άδεια παραμονής πρέπει είτε να βρείς δουλειά είτε να πάρεις μια ειδική άδεια μόνο για σπουδές που με το τέλος ακυρώνεται αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...