Προς το περιεχόμενο

Τζιχαντιστές καταλαμβάνουν πόλεις του Ιράκ. Τόσο εύκολα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα κι εγω, 

Πηρε και συγγενης μου,

πηρε και γειτονας μου,

πηρε και φιλος μου, 

πηρε και καποιος οχι φιλος αλλα απλα γνωστος,

και παει λεγοντας.

Το οτι ο Ακης πηρε καμποσα εκατομμυρια ενω ενας αλλος πηρε μερικες χιλιαδες, απλα σημαινει οτι ο αλλος ηταν πιο ατυχος οσον αφορα τη θεση που βρισκοταν, αν ηταν σε αλλη θεση ισως επαιρνε κι εκεινος καποια μυρια.

Τι να λεει, το οτι δεν πηρες εσυ προσωπικα, η δεν πηρα εγω, η δεν πηρε καποιος αλλος, δεν αναιρει, οτι το χρημα ερεε απο τας ευρωπας, κι εμεις ως συνολο το ρουφαγαμε με δεκαδες τροπους χωρις να παραγουμε τιποτε.

 
Το χρημα ερεε και το πηραν συγκεκριμενοι ανθρωποι,που ηταν οι ιδιοι ξανα και ξανα και ξανα και θα ειναι οι ιδιοι ξανα και ξανα και ξανα και θα φανε το οτιδηποτε βρεθει προστα τους, γιατι απλα αυτος ειναι ο ρολος τους.Να ανακυκλωνονται στις θεσεις κλειδια και να διαχειριζονται τα παντα ωστε να μην υπαρχει καμμια πιθανοτητα με νομιμο τροπο να αλλαξει οτιδηποτε προς το καλυτερο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαπατησαν τον κοσμο. οργανωμενο σχεδιο εδω και δεκαετιες .

 

ουτε εγω πηρα μιζες, ουτε συγγενεις μου. ουτε εσυ, ουτε ο αλλος.. ε ποιος σκατα πηρε? αυτοι που ειναι στο συστημα πηραν, τα κομματοσκυλα, τα κομματα, οι πολιτικοι , οι καναλαρχες, οι επιχειρηματιες και γενικα αυτου του ειδους τα ζωα ρουφηξανε το μεγαλυτερο ποσοστο.. δωσανε και στον κοσμο κατι ψιλα να χαιρεται και τωρα ολα αυτα που φαγανε τα πληρωνει μονο ο πολιτης.. αυτοι ακομα τρωνε

  Ξερεις ποιοι τις πηρανε ? Ανθρωποι σαν εμενα τους συγγενεις μας εσυ ο αλλος που απλα βρηκανε την ευκαιρια και την αρπαξανε επειδη ξερανε οτι συνεπειες αμμεσες δεν θα υπαρξανε, παρα μονο αν ποτε αλλαζανε τα πραγματα.

 

  Με το μικρο πραγμα που καναμε με το φακελακι απο εδω, την κληση που σβηναμε απο εκει , με το αυθαιρετο μας, με το ρευμα που καποιο κλεβανε, με τα εισοδηματα που κρυβαμε , με τον γιο ανηψιο που βολευαμε βαλαμε τα θεμελια . Η της εξουσιας ειχανε περισσοτερες ευκαιριες και τις αξιοποιησανε ακριβως οπως καναμε και εμεις. Απλα ο απλος ο κοσμος πχ βολευε τα παιδια του σε ενα γραφειο , μια νομαρχια, και η της εξουσιας σε υπουργεια και επιτροπες. 

 

 Ο Ακης δηλάδη οταν ητανε νεος τι νομιζεις οτι ητανε? Σαν και μενα και σενα. Απλά ητανε εξυπνος, καταλαβε πως δουλευουνε τα πραγματα εδω και 'προχωρησε' στην ζωη του . Οτι κανουνε χιλιαδες πονηρουληδες που κρυβουνε τα κερδη τους και δεν κολλανε ενσημα και δεν κοβουνε αποδειξεις και χιλια δυο, φιλοι μου και φιλοι σου. Απλα αυτοι παιζουνε τοπικο ερασιτεχνικο και ο Ακης το πηγε Champions League το χομπι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

 

 

δε ξερω σε τι περιβαλλον μεγαλωσες αλλα εγω δεν ειχα τετοια. την κληση μου την πληρωνα γιατι εκανα μαλακια και οι μαλακιες πληρωνονται, το αυθαιρετο το χτισαμε -δυαρακι στο κορωπι και οχι μεσα σε κανα πευκοφυτο βουνο με πισινες-  αλλα μετα ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ για την ενταξη που την εκανε το ιδιο το κρατος για να βρει χρημα οταν τελειωνανε αυτα που ετρωγαν, εισοδηματα δεν κρυβαμε και κανενας μας δεν βολευτηκε πουθενα . μοιραζεις ευθυνες οκ λογικο αλλα ο πολιτης ο ΑΠΛΟΣ εχει ενα 20% μεριδιο ευθυνης για μενα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για ποιο λογο εξακολουθεις να πιπιλας την καραμελα που σου εδωσαν οι κλεφτες μεσα απο τα μεσα αποβλακωσης ?

 

Δυστυχώς όταν έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ μέσα αποβλάκωσης και εγκυρότατη-σε-λέω ενημέρωση 'μου το πε γνωστός', η απόφαση είναι πράγματι πολύ δύσκολη

 

Ο ορισμός της απάθειας απέναντι στη διαφθορά είναι το πραγματικό αίτιο

 

Και πως να μην έχουμε απάθεια, όταν εξαντλούμε την ενέργεια μας σε μη μείζονα προβλήματα

 

Για όλα τα υπόλοιπα θα φροντίσει κάποια ανώτερη υπαρκτή δύναμη, μέχρι να κοιμηθούμε όπως στρώσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δε ξερω σε τι περιβαλλον μεγαλωσες αλλα εγω δεν ειχα τετοια. την κληση μου την πληρωνα γιατι εκανα μαλακια και οι μαλακιες πληρωνονται, το αυθαιρετο το χτισαμε -δυαρακι στο κορωπι και οχι μεσα σε κανα πευκοφυτο βουνο με πισινες-  αλλα μετα ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ για την ενταξη που την εκανε το ιδιο το κρατος για να βρει χρημα οταν τελειωνανε αυτα που ετρωγαν, εισοδηματα δεν κρυβαμε και κανενας μας δεν βολευτηκε πουθενα . μοιραζεις ευθυνες οκ λογικο αλλα ο πολιτης ο ΑΠΛΟΣ εχει ενα 20% μεριδιο ευθυνης για μενα.. 

   Μα αυτο ακριβως λεω. Αυτοι που φαγανε τα χοντρα και τα τρωνε ακομη, πολιτες απλοι ητανε καποτε. Απο τα χαμηλανε ξεκινησανε, στην πορεια το τερματισανε.

 

  Για το γεγονος οτι ανεχομαστε ακομη και σημερα τετοια ατομα ομως φταιμε εμεις και εχουμε 100% μεριδιο ευθυνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όταν έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ μέσα αποβλάκωσης και εγκυρότατη-σε-λέω ενημέρωση 'μου το πε γνωστός', η απόφαση είναι πράγματι πολύ δύσκολη

 

Ο ορισμός της απάθειας απέναντι στη διαφθορά είναι το πραγματικό αίτιο

 

Και πως να μην έχουμε απάθεια, όταν εξαντλούμε την ενέργεια μας σε μη μείζονα προβλήματα

 

Για όλα τα υπόλοιπα θα φροντίσει κάποια ανώτερη υπαρκτή δύναμη, μέχρι να κοιμηθούμε όπως στρώσαμε

 
Απο την μια ειναι ο Μητσος ο υδραυλικος που φοροδιαφευγει και απο την αλλη ειναι η λιστα Λαγκαρντ.
Πιανουμε τον Μητσο τον υδραυλικο και του αλλαζουμε τα φωτα και μετα που ορεξη και δυναμη για να παμε και στη λιστα Λαγκαρντ.Οι Δον Κιχοτες στην καταπολεμηση της διαφθορας εν δραση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Απο την μια ειναι ο Μητσος ο υδραυλικος που φοροδιαφευγει και απο την αλλη ειναι η λιστα Λαγκαρντ.
Πιανουμε τον Μητσο τον υδραυλικο και του αλλαζουμε τα φωτα και μετα που ορεξη και δυναμη για να παμε και στη λιστα Λαγκαρντ.Οι Δον Κιχοτες στην καταπολεμηση της διαφθορας εν δραση.

 

 

Μην κοιτας το προσωπο, αλλα τις ευκαιριες. Ο μητσος απλα μονο φοροδιαφευγει γιατι δεν του εκατσε κατι αλλο πιο μεγαλο. Αν ερχοταν καποιος και του ελεγε "θα κανουμε την ταδε δουλεια, θα παρουμε κι ενα εσπα 3-4 μυρια για την ταδε ξενοδοχειακη μοναδα, θα χτισουμε με 3 μυρια και θα δηλωσουμε 5, και μολις περασει η 5ετια θα το σπασουμε και θα το πουλησουμε για πολυτελη εξοχικα" ο μητσος απο υδραυλικος μεσα σε μια νυχτα θα γινοταν ξενοδοχος και θα ηταν και στη λιστα.

Απλα, δεν ετυχε στο μητσο, αλλα σε καποιον αλλον παραδιπλα. Νο να μου πεις οτι αν του ελεγαν ολα αυτα του μητσου κι αυτος ελεγε οχι, και τους εριχνε και μια καταγγελια, να το παραδεχτω, αλλα το να λεμε οτι καποιος μεσα στο σουργελο που ειχαμε για χωρα, δεν εκλεψε πολλα γιατι δεν μπορουσε, ειναι αστειο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτας το προσωπο, αλλα τις ευκαιριες. Ο μητσος απλα μονο φοροδιαφευγει γιατι δεν του εκατσε κατι αλλο πιο μεγαλο. Αν ερχοταν καποιος και του ελεγε "θα κανουμε την ταδε δουλεια, θα παρουμε κι ενα εσπα 3-4 μυρια για την ταδε ξενοδοχειακη μοναδα, θα χτισουμε με 3 μυρια και θα δηλωσουμε 5, και μολις περασει η 5ετια θα το σπασουμε και θα το πουλησουμε για πολυτελη εξοχικα" ο μητσος απο υδραυλικος μεσα σε μια νυχτα θα γινοταν ξενοδοχος και θα ηταν και στη λιστα.

Απλα, δεν ετυχε στο μητσο, αλλα σε καποιον αλλον παραδιπλα. Νο να μου πεις οτι αν του ελεγαν ολα αυτα του μητσου κι αυτος ελεγε οχι, και τους εριχνε και μια καταγγελια, να το παραδεχτω, αλλα το να λεμε οτι καποιος μεσα στο σουργελο που ειχαμε για χωρα, δεν εκλεψε πολλα γιατι δεν μπορουσε, ειναι αστειο.

 

Στον εναν κατηγορεις προθεσεις για κατι μεγαλο,ενω ο αλλος ηδη το εχει κανει το μεγαλο και θελει να κανει κατι ακομα μεγαλυτερο,γιατι το θρασος του απο την ατιμωρησια του δεν εχει πλεον ορια.

Το απλα δεν ετυχε δεν ειναι δικαιολογια και δεν μπορει να εξισωσει τις παρανομιες τους ενος με τον αλλο.

   Μα αυτο ακριβως λεω. Αυτοι που φαγανε τα χοντρα και τα τρωνε ακομη, πολιτες απλοι ητανε καποτε. Απο τα χαμηλανε ξεκινησανε, στην πορεια το τερματισανε.

 

  Για το γεγονος οτι ανεχομαστε ακομη και σημερα τετοια ατομα ομως φταιμε εμεις και εχουμε 100% μεριδιο ευθυνης.

 

Οταν στελνεις καποιον σπιτι του με την ψηφο σου και μετα απο λιγο τον βλεπεις στην κορυφη διορισμενο απο τους αλλους,μετα στελνεις αλλον σπιτι του παλι με τον ψηφο σου και βλεπεις μετα απο λιγο και αυτον στην κορυφη να αντικαθιστα τον προηγουμενο μαυρισμενο απο εσενα,νομιζεις οτι πλεον εχεις δυναμη στα χερια σου με την ψηφο σου ?
Οταν ψηφιζεις καποιον για να κανει το Α, που σου εχει ρητα  πει οτι θα κανει απο την αρχη μολις  αναλαβει και οταν  παρει την καρεκλα,σου λεει ευχαριστω που με εμπιστευτηκες αλλα επειδη ειμαι ρεαλιστης θα κανω το Β που ειναι ακριβως το αντιθετο απο οτι ειχα να πει, γιατι θελω να τα εχω καλα με τα μεσα διαπλοκης, νομιζεις οτι η ψηφος σου εχει καμμια αξια ?
Οταν εχεις να επιλεξεις αναμεσα στους προστατευομενους της διαπλοκης και οχι αναμεσα στα ατομα που εχουν πραγματικη αξια και αγαπη για την χωρα,εχει καμμια αξια η ψηφος σου ?
Εσεις φταιτε γιατι εσεις τους φηφισατε ειναι τουλαχιστον ανεκδοτο,γιατι στην πραγματικοτητα δεν εχεις καμμια πιθανοτητα να κανεις τιποτα ουσιαστικο με την ψηφο σου.Δινει απλως αλλοθι στα τερατουργηματα που θα κανουν αυτοι στο ονομα σου.Τερατουργηματα που ειναι προαποφασισμενα απο αλλους και θα γινουν οποιος και αν ειναι ο δηθεν εκλεκτος σου,γιατι προτου γινει δικος σου εκλεκτος στους τυπους, ειναι στην ουσια εκλεκτος αυτου που γελαει μαζι σου, αυτου που καθοριζει το ποια θα ειναι η πραγματικοτητα στην ζωη σου. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον εναν κατηγορεις προθεσεις για κατι μεγαλο,ενω ο αλλος ηδη το εχει κανει το μεγαλο και θελει να κανει κατι ακομα μεγαλυτερο,γιατι το θρασος του απο την ατιμωρησια του δεν εχει πλεον ορια.

Το απλα δεν ετυχε δεν ειναι δικαιολογια και δεν μπορει να εξισωσει τις παρανομιες τους ενος με τον αλλο.

 

Και στον Ακη, πριν απο 20 χρονια, προθεσεις κατηγορουσα. Σημερα οι προθεσεις εγιναν πραγματικοτητα. Την προθεση την ειχε, αν κατα τυχη δεν εμπαινε στο ποστο που μπηκε, θα ηταν ενας ακομη μικροαπατεωνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτας το προσωπο, αλλα τις ευκαιριες. Ο μητσος απλα μονο φοροδιαφευγει γιατι δεν του εκατσε κατι αλλο πιο μεγαλο. Αν ερχοταν καποιος και του ελεγε "θα κανουμε την ταδε δουλεια, θα παρουμε κι ενα εσπα 3-4 μυρια για την ταδε ξενοδοχειακη μοναδα, θα χτισουμε με 3 μυρια και θα δηλωσουμε 5, και μολις περασει η 5ετια θα το σπασουμε και θα το πουλησουμε για πολυτελη εξοχικα" ο μητσος απο υδραυλικος μεσα σε μια νυχτα θα γινοταν ξενοδοχος και θα ηταν και στη λιστα.

Απλα, δεν ετυχε στο μητσο, αλλα σε καποιον αλλον παραδιπλα. Νο να μου πεις οτι αν του ελεγαν ολα αυτα του μητσου κι αυτος ελεγε οχι, και τους εριχνε και μια καταγγελια, να το παραδεχτω, αλλα το να λεμε οτι καποιος μεσα στο σουργελο που ειχαμε για χωρα, δεν εκλεψε πολλα γιατι δεν μπορουσε, ειναι αστειο.

 

 

   Και να προσθεσω, οτι με τα μυρια που κερδισε, αποφασισε ο μητσος να ασχοληθει με την πολιτικη! Και ο Μητσος εγινε Μητσακης με μετα το εκανε σκετο Ακης. Γιατι ολοι μας απο καπου ξεκιναμε. 

 

Στον εναν κατηγορεις προθεσεις για κατι μεγαλο,ενω ο αλλος ηδη το εχει κανει το μεγαλο και θελει να κανει κατι ακομα μεγαλυτερο,γιατι το θρασος του απο την ατιμωρησια του δεν εχει πλεον ορια.

Το απλα δεν ετυχε δεν ειναι δικαιολογια και δεν μπορει να εξισωσει τις παρανομιες τους ενος με τον αλλο.

 

Οταν στελνεις καποιον σπιτι του με την ψηφο σου και μετα απο λιγο τον βλεπεις στην κορυφη διορισμενο απο τους αλλους,μετα στελνεις αλλον σπιτι του παλι με τον ψηφο σου και βλεπεις μετα απο λιγο και αυτον στην κορυφη να αντικαθιστα τον προηγουμενο μαυρισμενο απο εσενα,νομιζεις οτι πλεον εχεις δυναμη στα χερια σου με την ψηφο σου ?
Οταν ψηφιζεις καποιον για να κανει το Α, που σου εχει ρητα  πει οτι θα κανει απο την αρχη μολις  αναλαβει και οταν  παρει την καρεκλα,σου λεει ευχαριστω που με εμπιστευτηκες αλλα επειδη ειμαι ρεαλιστης θα κανω το Β που ειναι ακριβως το αντιθετο απο οτι ειχα να πει, γιατι θελω να τα εχω καλα με τα μεσα διαπλοκης, νομιζεις οτι η ψηφος σου εχει καμμια αξια ?
Οταν εχεις να επιλεξεις αναμεσα στους προστατευομενους της διαπλοκης και οχι αναμεσα στα ατομα που εχουν πραγματικη αξια και αγαπη για την χωρα,εχει καμμια αξια η ψηφος σου ?
Εσεις φταιτε γιατι εσεις τους φηφισατε ειναι τουλαχιστον ανεκδοτο,γιατι στην πραγματικοτητα δεν εχεις καμμια πιθανοτητα να κανεις τιποτα ουσιαστικο με την ψηφο σου.Δινει απλως αλλοθι στα τερατουργηματα που θα κανουν αυτοι στο ονομα σου.Τερατουργηματα που ειναι προαποφασισμενα απο αλλους και θα γινουν οποιος και αν ειναι ο δηθεν εκλεκτος σου,γιατι προτου γινει δικος σου εκλεκτος στους τυπους, ειναι στην ουσια εκλεκτος αυτου που γελαει μαζι σου, αυτου που καθοριζει το ποια θα ειναι η πραγματικοτητα στην ζωη σου. 

 

  Γιατι κατσε, ποιον στειλαμε σπιτι του? Ειχαμε αλλη κυβερνηση στην Ελλαδα και δεν το καταλαβα? Αμα δεν ψηφισεις τον Καραμαλνη πχ, αλλα ψηφισεις ΝΔ και μετα δεις τον Καραμανλη σε ποστο στην κορυφη παλι εσυ θα σκεφτεις, αφου τον εστειλα σπιτι του?

 

 Η χωρα στην οποια ο λαος εχει την μεγαλυτερη εξουσια, η Ελβετια, εχει ψηφοφοριες καθε τρεις και λιγο. Αρα η ψηφος εχει την δυναμη. Αρα δεν ειναι οτι δεν αλλαζει τιποτα με την ψηφο, αλλα οτι εμεις απλα δεν ψηφιζουμε για να αλλαξει τιποτα. 

 

  Αφου μια ζωη τα ιδια ψηφιζουμε, πως ακριβως μπορεις και λες οτι η φηφος ειναι τουλαχιστον ανεκδοτο ? Εμεις επιλεξαμε να μας κυβερνα η διαφθορα. Αυτο λοιπον θα εχουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να φανταστώ ότι ο μεγάλος αν τα έκανε όλα στο πλαίσιο του νόμου, θα ήταν κατηγορούμενος επειδή αυτός τάχα δημιούργησε τους νόμους

 

Ο μικρός από την άλλη είναι τέρμα αθώος και δεν νοείτω να γίνει 'ρουφιάνος', σωστά;

 

 

Απάντησε μου ειλικρινά στα δύο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να φανταστώ ότι ο μεγάλος αν τα έκανε όλα στο πλαίσιο του νόμου, θα ήταν κατηγορούμενος επειδή αυτός τάχα δημιούργησε τους νόμους

 

Ο μικρός από την άλλη είναι τέρμα αθώος και δεν νοείτω να γίνει 'ρουφιάνος', σωστά;

 

 

Απάντησε μου ειλικρινά στα δύο παραπάνω

 

Εδω ειναι το ωραιο,ο μεγαλος ειναι τοσο θρασυς που δεν ενδιαφερεται εστω και να κανει τα βασικα για να ειναι νομιμος,γιατι ξερει οτι κανενας σε αυτο το περιβαλλον δεν μπορει να τον ακουμπησει.
Κανενας δεν ειπε οτι ο μικρος ειναι απολυτα αθωος και οτι δεν πρεπει να τιμωρηθει,αλλα το να ασχολεισαι αποκλειστικα με τον μικρο και να αφηνεις τον μεγαλο να αλωνιζει δεν νομιζεις οτι κανεις απλα μια τρυπα στο νερο?
Ετσι και αλλιως οτι παρεις απο τον μικρο θα το φαει ακαριαια ο μεγαλος.
Επεξ/σία από silverado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...