Προς το περιεχόμενο

Τζιχαντιστές καταλαμβάνουν πόλεις του Ιράκ. Τόσο εύκολα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα μας τώρα είναι το Ιράκ ή το πώς φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και τι μέλλει γενέσθαι;

Όσον αφορά το θέμα του νήματος, οι Πέρσες δεν έχουν κανένα συμφέρον να αφήσουν το ιρακ να ηρεμήσει, αν μπορέσουν, θα το τριχοτομήσουν αφού έτσι θα φτάσουν στην Σαουδική Αραβία. Τότε θα γίνει ΤΟ μπάχαλο.

Όσον αφορά το εκτός θέματος, ευθύνη φέρουν άπαντες, μεγαλύτερη όμως αυτοί που διαχειρίζοταν το κράτος.

Όπως και να το κάνουμε, δε νομοθετουν οι πολίτες αλλά οι πολιτικοί, οι οποίοι όπως και να το κάνουμε είναι των κομμάτων(αγγλικο κλπ), όπως ευθύνη φέρουν και οι Γερμανοί, πήραν ένα κράτος μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς κι αντί να κοιτάξουν να το φτιάξουν, το κάνανε μαγαζί.

Όσο θυμάμαι, ο Έλληνας ψήφιζε να διώξει τους κοινωνικούς κ πολιτικούς διαχωρισμούς, τα πιστοποιτικα φρονημάτων, την επανίδρυση του κράτους, την συμφιλίωση, την έφοδο στους ουραν... Εεεεμ είσοδο στην ΕΕ κ χίλια δυο.. Θυμάστε ποτέ κόμμα, να τήρησε το πρόγραμμα του κατά γράμμα;

Παράλληλα όμως, εφόσον το κλίμα ήταν πάντα στραβό, ο γάιδαρος(πολίτης) τι έκανε; το έτρωγε.. Πώς αλλιώς θα επιβιωνε, μέσα όμως στους πεινασμένους γαιδαρους, υπήρξαν πάρα πολλοί ημεταιροι γαιδαροι, οι οποίοι τρώγανε ότι μπορούσαν απ'οπου μπορούσαν.

Το αποτέλεσμα είναι να μη μείνει τπτ όρθιο, ο πολίτης να πιστεύει σε οποιαδήποτε μλκια του σερβίρουν και να πληρώνει και τη νύφη... Παράλληλα, οι διαχειριστές του κράτους, βλέπουν τη πατρίδα ως εταιρία και τους πολίτες ως υποζυγια. Έτσι εκεί που η εταιρεία ήταν ελλειμματικη, κόβουν τις πενιχρες παροχές προς τον πολίτη, μέχρις ότου η εταιρεία παρουσιασει δήθεν πλεόνασμα, για να μοιραστεί και καλά στο τέλος το(κοινωνικό) μέρισμα. Όλα αυτά, ενώ οι διαχειριστές, πουλάνε όλα τα περιουσιακά στοιχεία, υποθηκευουν το μέλλον και σκλαβοποιουν τον πολίτη.

Δε ξέρω αν τα αποτυπωσα σωστά γιατί γράφω τμηματικά από το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηρες εσυ μιζες ? 
Πηρε  συγγενης σου ? 
Πηρε φιλος σου ? 
Πηρε ο γειτονας σου ?
Εγω παντως δεν πηρα ,ουτε κανενας δικος μου,ουτε φιλος μου,ουτε γειτονας μου.
Για ποιο λογο εξακολουθεις να πιπιλας την καραμελα που σου εδωσαν οι κλεφτες μεσα απο τα μεσα αποβλακωσης ?
Μηπως αισθανεσαι ενοχες απο το μαζι τα φαγαμε ?
Εγω δεν αισθανομαι καμμια ενοχη,ετσι μπορω να λεω αυτα που πιστευω εγω και οχι αυτα που θελουν να πιστεψω οι κλεφτες.Δεν ειναι συλλογικη ευθυνη το χαλι της χωρας, ειναι ευθυνη συγκεκριμενων ανθρωπων,ανθρωπων που ειναι εδω και δεκαετιες σε θεσεις κλειδια και αποφασιζουν για σενα χωρις εσενα.
 
Τα ατομα που ανεφερες στο τελος,δειχνουν οτι παλι ψαχνεις να βρεις τις ευθυνες σε λαθος ατομα.

 

 

Δε πήραμε μίζες οπότε δεν είμαστε συνένοχοι.

Το ότι 80% του πληθυσμού αυτής της χώρας έπαιζε το πουλί του μέχρι το '09 και έκανε τα στραβά μάτια κάθε φορά που βγαίναν τα σκάνδαλα στη φόρα δε σε απασχολεί. Δεν είναι συλλογική ευθύνη αυτό. Γενικά ο λαός ποτέ δεν έχει ευθύνη. Πάντως εγώ ξέρω και συγγενείς και φίλους και γείτονες και υπαλληλάκους και δημοτικούς συμβούλους και δημάρχους που τη βρωμίσαν τη φωλίτσα τους. Και όχι απλά με τη ψήφο τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Εδω ειναι το ωραιο,ο μεγαλος ειναι τοσο θρασυς που δεν ενδιαφερεται εστω και να κανει τα βασικα για να ειναι νομιμος,γιατι ξερει οτι κανενας σε αυτο το περιβαλλον δεν μπορει να τον ακουμπησει.
Κανενας δεν ειπε οτι ο μικρος ειναι απολυτα αθωος και οτι δεν πρεπει να τιμωρηθει,αλλα το να ασχολησε αποκλειστικα με τον μικρο και να αφηνεις τον μεγαλο να αλωνιζει δεν νομιζεις οτι κανεις απλα μια τρυπα στο νερο?
Ετσι και αλλιως οτι παρεις απο τον μικρο θα το φαει ακαριαια ο μεγαλος.

 

 

Άρα τσουβαλιάζεις όλους τους μεγάλους

 

Δεν νομίζω να χρειάζεται να σχολιάσω κάτι άλλο

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τσουβαλιάζεις όλους τους μεγάλους

 

Δεν νομίζω να χρειάζεται να σχολιάσω κάτι άλλο

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Ενω εσυ απο τσουβαλιασμα ουτε κατα διανοια.

Ευτυχως που ημουν πανω πανω στο τσουβαλι και την κοπανισα.   :-)

Οταν μιλαμε ,μιλαμε για τα ατομα που πραγματικα εχουν λερωμενη την φωλια τους και σου εξηγησα τον λογο που προτιμησαν να την εχουν λερωμενη.

Δε πήραμε μίζες οπότε δεν είμαστε συνένοχοι.

Το ότι 80% του πληθυσμού αυτής της χώρας έπαιζε το πουλί του μέχρι το '09 και έκανε τα στραβά μάτια κάθε φορά που βγαίναν τα σκάνδαλα στη φόρα δε σε απασχολεί. Δεν είναι συλλογική ευθύνη αυτό. Γενικά ο λαός ποτέ δεν έχει ευθύνη. Πάντως εγώ ξέρω και συγγενείς και φίλους και γείτονες και υπαλληλάκους και δημοτικούς συμβούλους και δημάρχους που τη βρωμίσαν τη φωλίτσα τους. Και όχι απλά με τη ψήφο τους.

 
Υπαρχουν νομοι.Οταν δεν εφαρμοζονται σωστα οι νομοι τα παραπονα σου αλλου.
Ο πολιτης ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης στην διακυβερνηση της χωρας.
Αν το 80% του πληθυσμου επαιζε αυτο που αναφερεσαι, αυτο σημαινει οτι το συγκεκριμενο ποσοστο εχει απολυτη εμπιστοσυνη οτι τα πραγματα θα βρουν τον δρομο τους, οταν οι εχοντες την εξουσια θα κανουν σωστα την δουλεια τους.
Το να το πιστευουν αυτο δεν τους κανει αυτοματα διεφθαρμενους,περισσοτερο θα ελεγα οτι τους κανει νομοταγεις χωρις αντικρισμα.Τι ηθελες να κανουν να παρουν τον νομο στα χερια τους ? Περισσοτερα προβληματα θα υπηρχαν τοτε,παρα λυσεις.Γιατι δεν εστιαζεις καλυτερα στους πνευματικους ανθρωπους της χωρας,που μεγαλυτερο ειδικο βαρος εχει ο λογος τους και ποιο ευκολα μπορουν να καθοδηγησουν την πλειοψηφια σε ποιο σωστες πρακτικες για την αντιμετωπιση των στρεβλωσεων .Τι καναν αυτοι ολο αυτο το χρονικο διαστημα,μηπως... γαργαρες ?
 
Για οσους επιμενουν ακομα στο ιδιο βιολι οτι υπαρχει συλλογικη ευθυνη
Ενταξει παιδια,με πεισατε.Μαζι τα φαγατε,δεν χρειαζεται αλλο να προσπαθειτε για να δικαιολογηθειτε
Εγω ετσι και αλλιως δεν ειχα πιρουνι και δεν υπηρχε περιπτωση να ερθω στην θεση σας και να αρχισω να τρελαινομαι απο το διλημμα του να φαω ή να μην φαω.Επειδη ομως σαν και εμενα υπαρχουν πολλοι στην χωρα,φροντιστε οταν μιλατε,να μιλατε για την παρτη σας και να μην γενικευετε πραγματα που εγιναν απο ενα ποσοστο,οτι ειναι και ο κανονας.
Θελετε να λετε οτι εσεις τα φαγατε ?
Ελευθερα απο εμενα,τις καρδιες μας δεν θα τις χαλασουμε για τετοια πραγματα.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οταν μιλαμε ,μιλαμε για τα ατομα που πραγματικα εχουν λερωμενη την φωλια τους και σου εξηγησα τον λογο που προτιμησαν να την εχουν λερωμενη.

 

Ενω πιο πριν εγραψες

 

 

Εδω ειναι το ωραιο,ο μεγαλος ειναι τοσο θρασυς που δεν ενδιαφερεται εστω και να κανει τα βασικα για να ειναι νομιμος,γιατι ξερει οτι κανενας σε αυτο το περιβαλλον δεν μπορει να τον ακουμπησει.

 

 

Σου διαφεύγει μάλλον το πρόσφατο περιστατικό με τον ένα τόνο του εφοπλιστή. Άρα αυτό που λες, εγώ προσωπικά δεν το καταλαβαίνω

 

Από την άλλη, εσύ λες ότι θα πάει το κράτος σε αυτούς που τα έβγαλαν νόμιμα και θα πει "Hello. Θα σας πάρουμε το 30% της περιουσίας σας έτσι με το ζόρι για να τα δώσουμε σε αυτούς που ψηφίζανε εμάς που κάναμε την οικονομία σκ#@$%τα"

 

για να απαντήσουν (κατά τη δική σου γνώμη πάντα) "ναι ναι, φορέστε μας τον. Βλάκες είμαστε να τα μεταφέρουμε στην Ελβετία; Και τι που δουλεύαμε τόσο σκληρά και νόμιμα τόσα χρόνια παρότι θα μπορούσαμε κι εμείς να κάνουμε λαμογιες σαν τον Άκη; Πάρτε με το έτσι θέλω το 1/3 της περιουσίας μας για να τα δώσετε στις πελατειακές σας σχέσεις. Άλλωστε για τη φουκαριάρα τη μάνα μας δουλεύουμε όλοι"

 

 

Ηθικόν δίδαγμα

Το αφήνω στη κρίση του αναγνώστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πολιτης ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης στην διακυβερνηση της χωρας.

Αν το 80% του πληθυσμου επαιζε αυτο που αναφερεσαι, αυτο σημαινει οτι το συγκεκριμενο ποσοστο εχει απολυτη εμπιστοσυνη οτι τα πραγματα θα βρουν τον δρομο τους, οταν οι εχοντες την εξουσια θα κανουν σωστα την δουλεια τους.
Το να το πιστευουν αυτο δεν τους κανει αυτοματα διεφθαρμενους,περισσοτερο θα ελεγα οτι τους κανει νομοταγεις χωρις αντικρισμα.Τι ηθελες να κανουν να παρουν τον νομο στα χερια τους ?

 

 

Αυτό.Να αγιάσει το πληκτρολόγιο σου πραγματικά

Το ότι οι πολίτες ψήφιζαν διεφθαρμένες κυβερνήσεις δεν σημαίνει ότι τους βόλευε αυτή η κατάσταση.

Σου λέει παρασύρθηκαν τα παιδιά μωρέ, θα αλλάξουν.Ας τους δώσουμε μια ευκαιρία ακόμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό.Να αγιάσει το πληκτρολόγιο σου πραγματικά

Το ότι οι πολίτες ψήφιζαν διεφθαρμένες κυβερνήσεις δεν σημαίνει ότι τους βόλευε αυτή η κατάσταση.

Σου λέει παρασύρθηκαν τα παιδιά μωρέ, θα αλλάξουν.Ας τους δώσουμε μια ευκαιρία ακόμα

 

Πες μου εναν σχηματισμο,που εισαι σιγουρος οτι δεν εχει μεσα διεφθαρμενους.Περιμενω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενω εσυ απο τσουβαλιασμα ουτε κατα διανοια.

Ευτυχως που ημουν πανω πανω στο τσουβαλι και την κοπανισα.   :-)

Οταν μιλαμε ,μιλαμε για τα ατομα που πραγματικα εχουν λερωμενη την φωλια τους και σου εξηγησα τον λογο που προτιμησαν να την εχουν λερωμενη.

 
Υπαρχουν νομοι.Οταν δεν εφαρμοζονται σωστα οι νομοι τα παραπονα σου αλλου.
Ο πολιτης ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης στην διακυβερνηση της χωρας.
Αν το 80% του πληθυσμου επαιζε αυτο που αναφερεσαι, αυτο σημαινει οτι το συγκεκριμενο ποσοστο εχει απολυτη εμπιστοσυνη οτι τα πραγματα θα βρουν τον δρομο τους, οταν οι εχοντες την εξουσια θα κανουν σωστα την δουλεια τους.
Το να το πιστευουν αυτο δεν τους κανει αυτοματα διεφθαρμενους,περισσοτερο θα ελεγα οτι τους κανει νομοταγεις χωρις αντικρισμα.Τι ηθελες να κανουν να παρουν τον νομο στα χερια τους ? Περισσοτερα προβληματα θα υπηρχαν τοτε,παρα λυσεις.Γιατι δεν εστιαζεις καλυτερα στους πνευματικους ανθρωπους της χωρας,που μεγαλυτερο ειδικο βαρος εχει ο λογος τους και ποιο ευκολα μπορουν να καθοδηγησουν την πλειοψηφια σε ποιο σωστες πρακτικες για την αντιμετωπιση των στρεβλωσεων .Τι καναν αυτοι ολο αυτο το χρονικο διαστημα,μηπως... γαργαρες ?
 
Για οσους επιμενουν ακομα στο ιδιο βιολι οτι υπαρχει συλλογικη ευθυνη
Ενταξει παιδια,με πεισατε.Μαζι τα φαγατε,δεν χρειαζεται αλλο να προσπαθειτε για να δικαιολογηθειτε
Εγω ετσι και αλλιως δεν ειχα πιρουνι και δεν υπηρχε περιπτωση να ερθω στην θεση σας και να αρχισω να τρελαινομαι απο το διλημμα του να φαω ή να μην φαω.Επειδη ομως σαν και εμενα υπαρχουν πολλοι στην χωρα,φροντιστε οταν μιλατε,να μιλατε για την παρτη σας και να μην γενικευετε πραγματα που εγιναν απο ενα ποσοστο,οτι ειναι και ο κανονας.
Θελετε να λετε οτι εσεις τα φαγατε ?
Ελευθερα απο εμενα,τις καρδιες μας δεν θα τις χαλασουμε για τετοια πραγματα.
 

 

 

Οι νομοι απο ποιους εφαρμοζονται; Απο εξωγηινους; Πολιτες δεν ειναι σε α υτες τις θεσεις (αστυνομια, εφορια, υπουργεια κλπ) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ολο αυτο γινοταν χωρις την υποστηριξη της αμερικης στο ιρακ,στην λιβυη,στην συρια κτλ  θα εβλεπες για ποτε θα εστελναν τον αμερικανικο στρατο να τους καθαρισει ολους.

 

Nαι, ειδαμε τον φοβερο και τρομερο στρατο ποσο τρομερη δουλεια εκανε με τα abraams ,τα τελευταιας τεχνολογιας drones και τους αριστα εκπαιδευμενους και πανακριβους πεζοναυτες του, εναντια σε τυπους που ειναι ζουνε σε σπηλιες και ντυνονται με σεντονια με οπλισμο απο το 1960.

 

Πρεπει να σταματησει αυτος ο μυθος πως η Αμερικη εχει ικανο στρατο. Οι ταινειες την εχουν κανει απειλη, γιατι κατα τα αλλα το βιετναμ ακομα το θυμουνται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νομοι απο ποιους εφαρμοζονται; Απο εξωγηινους; Πολιτες δεν ειναι σε α υτες τις θεσεις (αστυνομια, εφορια, υπουργεια κλπ) ;

 

Εκανε αναφορα σε ενα ποσοστο 80% και αναλογα απαντησα.
Αλιμονο τωρα αν θες να πεις οτι αυτοι που εφαρμοζουν τους νομους ειναι το 80% ,τοτε εμεις ειμαστε οι εξωγηινοι.
Τωρα στα γηινα παλι πισω και εγω περιμενω να εφαρμοστουν οπως πρεπει οι νομοι,αλλα απλως θα περιμενω και τον λογο τον ξερουμε καλα και οι δυο.Αρα οπως παλι ειπα τα παραπονα σε αυτους,που σιγουρα δεν αποτελουν το 80% του συνολου του πληθυσμου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκανε αναφορα σε ενα ποσοστο 80% και αναλογα απαντησα.
Αλιμονο τωρα αν θες να πεις οτι αυτοι που εφαρμοζουν τους νομους ειναι το 80% ,τοτε εμεις ειμαστε οι εξωγηινοι.
Τωρα στα γηινα παλι πισω και εγω περιμενω να εφαρμοστουν οπως πρεπει οι νομοι,αλλα απλως θα περιμενω και τον λογο τον ξερουμε καλα και οι δυο.Αρα οπως παλι σου ειπα τα παραπονα σου σε αυτους,που σιγουρα δεν αποτελουν το 80% του συνολου του πληθυσμου.

 

 

Οχι εγω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, ειδαμε τον φοβερο και τρομερο στρατο ποσο τρομερη δουλεια εκανε με τα abraams ,τα τελευταιας τεχνολογιας drones και τους αριστα εκπαιδευμενους και πανακριβους πεζοναυτες του, εναντια σε τυπους που ειναι ζουνε σε σπηλιες και ντυνονται με σεντονια με οπλισμο απο το 1960.

 

Πρεπει να σταματησει αυτος ο μυθος πως η Αμερικη εχει ικανο στρατο. Οι ταινειες την εχουν κανει απειλη, γιατι κατα τα αλλα το βιετναμ ακομα το θυμουνται

Ε; ακόμα κ στο Βιετνάμ που "χάσανε" οι ίδιοι οι βιετναμεζοι λένε ότι στο πεδίο κέρδισαν κι από αλλού ήρθε το αυτογκόλ.

Εντάξει να είμαστε αντικατι αλλά όχι στα τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω πιο πριν εγραψες

 

 

 

Σου διαφεύγει μάλλον το πρόσφατο περιστατικό με τον ένα τόνο του εφοπλιστή. Άρα αυτό που λες, εγώ προσωπικά δεν το καταλαβαίνω

 

Από την άλλη, εσύ λες ότι θα πάει το κράτος σε αυτούς που τα έβγαλαν νόμιμα και θα πει "Hello. Θα σας πάρουμε το 30% της περιουσίας σας έτσι με το ζόρι για να τα δώσουμε σε αυτούς που ψηφίζανε εμάς που κάναμε την οικονομία σκ#@$%τα"

 

για να απαντήσουν (κατά τη δική σου γνώμη πάντα) "ναι ναι, φορέστε μας τον. Βλάκες είμαστε να τα μεταφέρουμε στην Ελβετία; Και τι που δουλεύαμε τόσο σκληρά και νόμιμα τόσα χρόνια παρότι θα μπορούσαμε κι εμείς να κάνουμε λαμογιες σαν τον Άκη; Πάρτε με το έτσι θέλω το 1/3 της περιουσίας μας για να τα δώσετε στις πελατειακές σας σχέσεις. Άλλωστε για τη φουκαριάρα τη μάνα μας δουλεύουμε όλοι"

 

 

Ηθικόν δίδαγμα

Το αφήνω στη κρίση του αναγνώστη

 
Παλι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις.Ποτε ειπα εγω τον νομιμο μεγαλο να του παρουν στην ψυχρα παρανομα τα λεφτα ?
 
Το οτι πιασαν εναν Ελληνα εφοπλιστη δεν λεει τιποτα γιατι απο πισω απο την επιτυχια ηταν και ξενες διωκτικες αρχες.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παλι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις.Ποτε ειπα εγω τον νομιμο μεγαλο να του παρουν στην ψυχρα παρανομα τα λεφτα ?

Θέλεις να ρωτήσουμε το insomnia να μας πει τι καταλαβαίνει από αυτά που εσύ έγραψες;

 

Στον εναν κατηγορεις προθεσεις για κατι μεγαλο,ενω ο αλλος ηδη το εχει κανει το μεγαλο και θελει να κανει κατι ακομα μεγαλυτερο,γιατι το θρασος του απο την ατιμωρησια του δεν εχει πλεον ορια.

Το απλα δεν ετυχε δεν ειναι δικαιολογια και δεν μπορει να εξισωσει τις παρανομιες τους ενος με τον αλλο.

Εδω ειναι το ωραιο,ο μεγαλος ειναι τοσο θρασυς που δεν ενδιαφερεται εστω και να κανει τα βασικα για να ειναι νομιμος,γιατι ξερει οτι κανενας σε αυτο το περιβαλλον δεν μπορει να τον ακουμπησει.

Κανενας δεν ειπε οτι ο μικρος ειναι απολυτα αθωος και οτι δεν πρεπει να τιμωρηθει,αλλα το να ασχολεισαι αποκλειστικα με τον μικρο και να αφηνεις τον μεγαλο να αλωνιζει δεν νομιζεις οτι κανεις απλα μια τρυπα στο νερο?

Ετσι και αλλιως οτι παρεις απο τον μικρο θα το φαει ακαριαια ο μεγαλος.

Θα σου πω εγώ τι καταλαβαίνω. Ότι προδικάζεις τον 'μεγάλο' σαν εγκληματία επειδή απλά είναι 'μεγάλος'. Κάποιος από αυτούς μπορεί να κάνει εγκλήματα αλλά δεν υπάρχουν ακόμα αποδείξεις. Οπότε σου βγαίνει πιο εύκολο να τους τσουβαλιάσεις όλους και καταλήγεις να τους προδικάζεις. Οπότε τι κάνεις; Σπεύδεις να βάλεις όρια (στο παράδειγμα μου έφερα την φορολογία) σε όλους παρότι ακολουθούσαν κατά γράμμα το νομοθετικό πλαίσιο, άρα να τους τιμωρείς χωρίς να έχουν απαραίτητα κάνει κάτι παράνομο ή εγκληματικό.

 

Και αφού μιλάμε για λεφτά, αυτός είναι ο λόγος που έφερα ως παράδειγμα την φορολογία. Να τους πάρεις τα λεφτά (σε όσους δούλεψαν σκληρά κι έξυπνα) για να τα δώσεις σε μια άλλη ομάδα ανθρώπων που κάνει κουτοπονηριές και λαμογιές, έχει δεν έχει να φάει. Αυτό είναι το συμπέρασμα που προκύπτει από αυτά που γράφεις (πόσο μάλλον από το παρακάτω quote αυτής της δημοσίευσης). Πάλι καλά που στο τέλος ανέφερες ότι ο μικρός δεν είναι απόλυτα αθώος. Σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούμε.

 

 

 

Το οτι πιασαν εναν Ελληνα εφοπλιστη δεν λεει τιποτα γιατι απο πισω απο την επιτυχια ηταν και ξενες διωκτικες αρχες.

Disqualifying the positive δηλαδή. Να μην έκαναν τίποτα εμμέσως λες έτσι ώστε να δείξουν στους άλλους μεγάλους νόμιμους ότι αν κάνουν παρανομίες, δεν έγινε και τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...