Προς το περιεχόμενο

Νέα στοιχεία για την υπόθεση της AirFastTickets


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το άρθρο συμπεραίνω οτι πρόκειται για ξέπλυμα ,αλλα δε νομίζω να ισχυει οτι έκλεινες εισητηρια και δεν τα πλήρωναν αυτοί γενικώς...

Παιζει να εχουν παρει επιτυχώς απο εκεί εισητηρια εκατοντάδες χιλιάδες κοσμου.

Το οτι δεν πληρωσαν καποιους εικαζω οτι εγι ε καθαρα απο μαλ@κια τους ,προφανως τα κερδη τους δεν εγιναν απο τους 1000 που κοροιδεψαν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως αν είναι φούσκα και χάσει ο κόσμος εισιτήρια να δω ποιος θα ξανακλείσει από τους  

 

Ελληνικοί ηλεκτρονικοί πράκτορες εισιτηρίων όπως η airtickets.gr, pamediakopes.gr, viva.gr και travelplanet24.com

 

 

 

πλέον όλοι θα κλείνουν από τα site των εταιριών και όχι από τριτους.

 

Υ.Σ. περιμένω από αυτούς που είναι από ταξιδιωτικα απάντηση όσο αναφορά τα ποσοστά που δίνουν στους affiliate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πως υπάρχουν προγράμματα affiliate[/size]  που δίνουν 3-5 ευρω για κάθε εισιτήριο ανεξάρτητου τιμής?

 

(Δεν συμπεριλαμβάνω την airfastickets στο παραπάνω)

 

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό, ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο ακριβά θέλει, και κανείς δεν θα ψωνίςει από αυτον, παντού δεν ισχύει αυτό? το πρόβλημα είναι τι γίνεται όταν πούλας κάτω του κόστους, τη στιγμή που δεν μπορείς να το καλύψεις κιόλας και τινάζεις όλη την αγορά στον αέρα.

 

Τώρα σοβαρά θεωρεί κανείς ότι εταιρεία με 28χρονο ιδρυτή, στην ελλάδα του 14 έφτασε σε 2 χρόνια να είναι από τα μεγαλύτερα γραφεία του κόσμου, με τέτοια σπατάλη χρήματος σε διαφήμιση, με κέρδος... μείον, και με κεφάλαιο μικρότερο απο περιπτέρου, δεν είναι απάτη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bomberb17 μάλλον δεν διάβασες το άρθρο αλλά μόνο τα σχόλια. Δεν μας ενδιαφέρει όντως τι λέει η airtickets, τι λέει η ΙΑΤΑ μας ενδιαφέρει. Οι συγκεκριμένοι βάσει του δημοσιεύματος είναι κλέφτες απλά, έπαιρναν τα χρήματά σου, δεν τα έδιναν στην εταιρία, εσένα η δουλειά σου γινόταν εξαιτίας όμως της τακτικής αυτής κάποιοι που πλήρωσαν για να πετάξουν πχ σε 2 μήνες δεν θα πετάξουν και πολύ πιθανόν να μην πάρουν και τα χρήματά τους πίσω. Δεν μπορούμε να επιβραβεύουμε τέτοιες συμπεριφορές.

Το αν είναι κλέφτες ή όχι μένει να αποδειχτεί. Εάν όντως υπάρχει δόλος τότε να κλείσει. Εάν όμως υπάρχει υπόγειος 'πόλεμος' από τις άλλες εταιρίες λόγω 'αθέμιτου' ανταγωνισμού τότε να μείνει εκεί που είναι!

Και εγώ πάντως πριν 2 μήνες το έκλεισα και όλα μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόγειος δόλος δε νομίζω να υπάρχει γιατί δεν μιλάμε μόνο για την airfasttickets Ελλάδος. Από εκεί και πέρα δεν είπε κανείς να λυπηθούμε τα πρακτορεία για το αν βγάζουν ή όχι κέρδος. Εγώ πχ δεν κλείνω ποτέ από πρακτορείο πάντα από την εταιρία απευθείας. Από την άλλη καλό είναι να βάζουμε και τον εαυτό μας στην θέση του άλλου. 

 

Γενικά πάντως για τα αεροπορικά στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα γιατί έχουμε μεγάλους φόρους αεροδρομίου προς τα αεροσκάφη. Για στάθμευση κλπ.

 

Fallen4ngel επειδή την wizzair πρώτη φορά την ακούω, έχει πτήσεις από Αθήνα, γιατί μόνο Ζάκυνθο είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς είναι το πρόβλημα? Στο οτι πουλάνε κάτω του κόστους? Ποιος καθορίζει το κόστος? Ποιος μπορεί να γνωρίζει τι συμφωνία έχουν κάνει με τις αεροπορικές, πόσο αγοράζουν και πόσο πουλάνε? Και στην τελική, ελέυθερη αγορά έχουμε, ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Αν η ΙΑΤΑ ή οι αεροπορικές ήθελαν να προστατεύσουν το προιόν τους μπορούσαν να βάλουν ενα πλαφόν στις τιμές, δεν το κάνουν όμως.

 

Το αν ξεπλένουν χρήμα ή το αν πουλάνε κάτω του κόστους εμένα τον καταναλωτή λίγο με απασχολεί. Είναι δουλειά άλλων να το ψάξουν και να το ελέγξουν, όχι δική μου.

 

Εγώ προσωπικά έχω κλείσει εισιτήρια πάνω απο 10 φορές μέσω airfasttickets (τελευταία φορά πριν 15 μέρες) και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Μια φορά μάλιστα που χρειάστηκα κάτι, τους βρήκα κατευθείαν στο τηλέφωνο και ήταν πολύ εξυπηρετικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angeldust μάλλον και εσύ δεν διάβασες το άρθρο. Η ΙΑΤΑ αναφέρει πως η airfasttickets χρωστάει χρήματα σε αεροπορικές. Η airfasttickets Ελλάδος κατηγορείται από τους αντιπάλους της ότι πουλάει κάτω του κόστους και αυτό οδηγεί σε αθέμιτο ανταγωνισμό (συν του παραπάνω). Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα λες. Φυσικά και υπάρχει κόστος. Πχ η αεροπορική τους πουλάει ένα εισιτήριο στα 100 ευρώ, ο άλλος δεν μπορεί να το πουλήσει το εισιτήριο 30 ευρώ. Δεν λέω ότι αυτό έκανε απλά έφερα ένα παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερες πληροφορίες: Όταν κλεινεις από την ΙΑΤΑ ενα εισιτηριο, σου ζητάει καβάτζα ένα ποσό , σαν εγγύηση για τον επόμενο μήνα να συνεχίσεις να κόβεις χωρίς να βαρέσεις κανόνι. Όταν λοιπόν η ερφαστ είχε μια τρελή αύξηση στο τζίρο λόγω καλοκαιριού, τρελή αύξηση όμως, δεν είχε αρκετό κεφάλαιο για την καβάτζα. δεν χρωστάνε λεφτά στις εταιρείες όπως λένε οι δημοσιοκάφροι. Δεν ξέρω αν γίνεται καμια περίεργη ιστορία  ξεπλύματος από πίσω αλλά λεφτά στον κόσμο και στις αεροπορικές για τα κομμένα εισιτήρια δε χρωστάει.

Οβερ και αουτ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ εγω ομως "κερδισα" 200 ευρω απο το καρτελ των γραφειων που παλευουν μεσα στην χειροτερη κριση της ιστοριας αλλα τελειως τυχαια εχουν ιδια τιμη ακομα και στο cent.

Με κάτι τέτοιες λογικές σαν την δικιά σου όμως και με το να γινόμαστε παρτάκιδες στην ουσία χωρίς να μας ενδιαφέρει τι κρύβεται από πίσω, επιτρέπουμε στο κάθε λαμόγιο να "ανθίζει" και να κάνει με τις ευχές μας τις βρωμοδουλειές του.. Αν σου πουν αύριο μεθαύριο ότι ο τάδε έκανε εμπόριο ναρκωτικών ή λευκής σαρκός ή πούλαγε παιδάκια ή έκανε μπίζνες με πουλημένους πολιτικούς, εσύ να λες "εμένα δεν με νοιάζει εγώ τα πήρα 200 ευρώ λιγότερο".. και μετά απορούμε πως η Ελλάδα (και όλη η Ευρώπη) έφτασε να είναι σε αυτό το σημείο και όλοι μας να είμαστε χρεωμένοι ακριβώς σε αυτά τα λαμόγια (είτε ιδιώτες είτε τραπεζίτες είτε πολιτικοί)... Τώρα το γιατί ένα προϊόν έχει σχεδόν παντού την ίδια τιμή όταν η πηγή είναι ένας συγκεκριμένος προμηθευτής και το κέρδος συγκεκριμένο.. δεν πρέπει να είναι κανένας πυρηνικός φυσικός για να το καταλάβει... δεν μιλάμε για Γάλα ή ψωμί με 10δες παραγωγούς και εταιρείες ώστε να μιλάμε για καρτέλ και άλλα τέτοια όμορφα.. αν ήταν έτσι τότε θα τα αγοράζαμε απ την ίδια την εταιρεία πολύ φτηνότερα.. αμ δε.. η κάθε εταιρία καθορίζει τις τιμές δυστυχώς.. πολύ θα ήθελε ένα μικρό πρακτορείο φαντάζομαι να μπορεί να το δίνει 20 ευρώ φτηνότερα ένα εισιτήριο απ τον δίπλα του και να βγάζει και κέρδος και να έχει και ένα σωρό πελάτες. Σε επίπεδο εταιριών το τι γίνεται είναι άλλο θέμα φαντάζομαι που δεν νομίζω να αφορά τα πρακτορεία. Αυτά τα λέω εγώ που ούτε έχω σχέση με αυτό τον τομέα ούτε καν χρησιμοποιώ αεροπλάνο καθώς το βρίσκω πανάκριβο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη βρε παιδιά τι πάει να πει 'αθέμιτος ανταγωνισμός'???

Δικαίωμά μου είναι εάν αγοράζω 1 κιλό πατάτες από τον αγρότη 1€ να τις πουλάω 0.5€ στον πάγκο της λαικής για να προσελκύσω πελατεία και να γίνω γνωστός στην πιάτσα... Σαν να λέμε κάνω διαφήμιση. Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε;

Η δεν έχουμε;;; (εμ γι αυτό φτάσαμε εδώ που είμαστε σαν χώρα..)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη βρε παιδιά τι πάει να πει 'αθέμιτος ανταγωνισμός'???

Δικαίωμά μου είναι εάν αγοράζω 1 κιλό πατάτες από τον αγρότη 1€ να τις πουλάω 0.5€ στον πάγκο της λαικής για να προσελκύσω πελατεία και να γίνω γνωστός στην πιάτσα... Σαν να λέμε κάνω διαφήμιση. Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε;

Η δεν έχουμε;;; (εμ γι αυτό φτάσαμε εδώ που είμαστε σαν χώρα..)

 

 

Ελεύθερη αγορά δεν σημαίνει αγορά χωρίς κανόνες !!!

Είναι πολύ λανθασμένη αυτή η εντύπωση ... Λάθος χρήση του ότου "ελεύθερη" γινεται.

 

Όσον αφορά το παράδειγμά σου. Αν εσύ έχεις μια ντουλάπα με χρήματα και ΠΡΟπληρώνεις τις πατατες στον αγρότη, τότε θα σου έλεγα καλά κάνεις και ξοδεύεις τα λεφτά σου.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση:

α. Η εταιρία περιμένει να εισπράξει το 0.5€ και στο τέλος του μήνα θα πρέπει να πληρώσει το 1€. Αν είσαι ο αγρότης, έχεις κάθε δικαίωμα, είτε να απαιτήσεις την προεξόφληση του ποσού, είτε να ζητήσεις κάποια εγγύηση...

 

Αν κάτι δεν πάει καλά, και η ντουλάπα σου αδειάσει από χρήματα πριν αποδώσει το μοντέλο σου, τότε ο αγρότης θα δουλεύει για χρόνια για να ξεπληρώσει τα χρέη που θα του αφήσεις.

 

(Και ναι, σε τετοιες περιπτώσεις είναι απαραίτητοι οι κανόνες, για να προλάβουν οικονομικές καταστροφες τυπου domino)

 

β. Μια εταιρία που έχει εταιρικό κεφάλαιο 60.000€ (όσα ξοδεύει σε μια μέρα σε διαφήμιση) βρωμάει λίγο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...