Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Πληροφορικής ΑΕΙ ή ΤΕΙ και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΌ


VagelisDer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα δεν συνεχιζω θα τα πουμε σε λιγα χρονια..

Μακάρι να στρώσεις τον πισινό σου και να διαβάσεις. Καλή τύχη.. Αν όχι , σε περιμένω να μου χακέψεις το ακκαου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά, όλοι στα 18 πιστεύουμε οτι είμαστε ταλαντούχοι προγραμματισταράδες (Και Χακερ). Είναι στο DNA, και στην αστεία διδασκαλία της πληροφορικής στα σχολεία.

Και είδες που κατάντησα, ένας αποτυχημένος (αφου το άφησε να εννοηθεί ο σταρλαητ ας μην το κρυβω πια) που δε θελω να παραδεχτω οτι θελω μια θεση στο δημοσιο.

 

 

Τι να σου πω...

 

Τον starlight τον έχω κάνει ignore στο 4 - 5 μήνυμα που ανταλλάξαμε. Καν' να δυο φορές που έχει τύχει να δω post του από παραθέσεις βλέπω ότι δεν αλλάζει... 

 

Μένει πάντα ο ίδιος (να μην το πω) τύπος που ήταν και όταν τον έκανα ignore. Εντωμεταξύ, είναι τόσο (να μην το πω) που ενώ το ξέρει πως τον έχω ignore παίζει να με κυνηγάει σε κάθε θέμα για να απαντάει στα post μου, αναφερόμενος σε εμένα, και να λέει ότι του κατεβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε ΜΕΓΑ Προγραμματιστη! ;)

Tip: δεν είμαι προγραμματιστης, γράφω όμως κάποιο κώδικα στη δουλεια. Δεν είναι όλοι οι πληροφορικοί προγραμματιστές.

Και μην τα παίρνεις όλα στραβά. Έχω δει παιδιά να καταριούνται την ώρα και τη στιγμή που διάλεξαν αυτή τη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε ΜΕΓΑ Προγραμματιστη! ;)

 

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα.

 

 

Εκ των πραγμάτων ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις όσα ένας 20+ που ασχολείται με το αντικείμενο και είτε το έχει σπουδάσει είτε το σπουδάζει τώρα. Δεν γίνεται. Δεν ισχύει. Πώς να στο πούνε να το καταλάβεις; 

 

Αντί να επωφεληθείς από αυτά που σου λένε, ο σκοπός σου είναι να πείσεις άλλους πόσο καλός είσαι ή πόσο καλύτερος από άλλους.

 

 

Κανένας δεν σου είπε ότι δεν είσαι καλός, γιατί απλούστατα ακόμα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Όπως ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ τίποτα στην ηλικία σου. 

 

 

 

Αντ' αυτού, πετάς εκφράσεις όπως "έχω ταλέντο" και θες να δείξεις ότι ξέρεις. Εφόσον λοιπόν ξέρεις, τότε γιατί ζητάς συμβουλές; Εάν είσαι ικανός να ξέρεις το αντικείμενο, τότε έχεις όλα τα νοητικά εφόδια για να πάρεις απόφαση μόνος σου. 

 

Βασικά, εάν όντως ήξερες αυτά που θες να πλασάρεις ότι ξέρεις τότε έχεις όλα τα νοητικά εφόδια για να ξέρεις ότι μπορείς να πάρεις αποφάσεις μόνος σου σχετικά με αυτά που ρωτάς. Το γεγονός πως ζητάς αυτές τις συγκεκριμένες συμβουλές αυτομάτως αναιρεί αυτό που θες να δείξεις για τον εαυτό σου και το ότι συνεχίζεις στο ίδιο στυλάκι θα μπορούσε να δείξει (σε κάποιον κακοπροαίρετο) ότι δεν αξίζεις και να ασχοληθεί κανείς μαζί σου... 

 

Φιλικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΣταρΛάητ αγορι μου τον έκανες ιγκνορ επειδη δεν σε παίρνει να πεις σε αυτον τις χαζομάρες σου. Να τα λές ολα στο κοσμο. Βαζω στοιχημα ο 18χρονος παιζει να ξέρει καλυτερο προγραμματισμο απο σένα. Αμα αφησεις τις γενικοτητες και τα ιεροκυρήγματα και μιλησετε συγκεκριμενα και βάλετε κώδικα παιζει να σε κάνει να ψάχνεις τρύπα να κρυφτείς!!!!! Κατι ακομα που μάθαμε ο προγραμματισμος έχει σχέση με την ηλικια !!!! ελεος!!!!!!!!

 

Σου φέρνω εγω 18χρονο που σε κάνει να παραμιλάς... αρκει να μην κανεις και εκεινον ιγκνορ τοτε. Το νού σου.


Αυτό ακριβώς εννοούσα.

 

 

Εκ των πραγμάτων ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις όσα ένας 20+ που ασχολείται με το αντικείμενο και είτε το έχει σπουδάσει είτε το σπουδάζει τώρα. Δεν γίνεται. Δεν ισχύει. Πώς να στο πούνε να το καταλάβεις; 

 

Αντί να επωφεληθείς από αυτά που σου λένε, ο σκοπός σου είναι να πείσεις άλλους πόσο καλός είσαι ή πόσο καλύτερος από άλλους.

 

 

Κανένας δεν σου είπε ότι δεν είσαι καλός, γιατί απλούστατα ακόμα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Όπως ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ τίποτα στην ηλικία σου. 

 

 

 

Αντ' αυτού, πετάς εκφράσεις όπως "έχω ταλέντο" και θες να δείξεις ότι ξέρεις. Εφόσον λοιπόν ξέρεις, τότε γιατί ζητάς συμβουλές; Εάν είσαι ικανός να ξέρεις το αντικείμενο, τότε έχεις όλα τα νοητικά εφόδια για να πάρεις απόφαση μόνος σου. 

 

Βασικά, εάν όντως ήξερες αυτά που θες να πλασάρεις ότι ξέρεις τότε έχεις όλα τα νοητικά εφόδια για να ξέρεις ότι μπορείς να πάρεις αποφάσεις μόνος σου σχετικά με αυτά που ρωτάς. Το γεγονός πως ζητάς αυτές τις συγκεκριμένες συμβουλές αυτομάτως αναιρεί αυτό που θες να δείξεις για τον εαυτό σου και το ότι συνεχίζεις στο ίδιο στυλάκι θα μπορούσε να δείξει (σε κάποιον κακοπροαίρετο) ότι δεν αξίζεις και να ασχοληθεί κανείς μαζί σου... 

 

Φιλικά. 

 

 

Του ριχνεις το κράξιμο της αρκουδας και στο τέλος του λες και ενα φιλικα για να δειξεις οτι εισαι καλοπροαίρετος... και μετα απορεις που σχολιάζω τα ποστ σου χαχαχα ... τιμον τα έχεις Χ Α Μ Ε Ν Α. Τα εχεις χάσει ρε αγορι μου θες διακοπές ελεος. Για το θεο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει μικρες εφαρμογες,μικρα προγραμματα, html κτλπ. Επισης σε design ξερω αριστα photoshop και δικες μου τεχνικες και πατεντες, μετρια after effects και sony vegas. Αν διαβασεις απο την αρχη το thread θα καταλαβεις οτι δεν προσπαθω να δειξω οτι τα ξερω ολα. Για αυτο λεω θα δουμε σε λιγα χρονια ,τωρα ξερω καποια πραγματα και οχι τιποτα οπως λετε εσεις. Δηλαδη ειναι αδυνατο να ξερει καποιος κατι σχετικο στην ηλικια μου? Το οτι εχω ταλεντο μου το εχουν πει ατομα που εχουν βγαλει σχολες πληροφορικης και δεν το λεω ετσι απλα το ανεφερα για να μου πειτε αν ειναι καλη επιλογη οι σχολες που ειπα. Δεν μου αρεσει να λεω πολλα και με αναγκαζετε να γραψω βιογραφικο :P. Χωρις την εμπειρια που το παραδεχομαι δεν την εχω δεν μπορω να κανω απο μονος μου επιλογη σχολης και να ειμαι 100% σιγουρος για αυτο ρωταω εδω αν ξερει κανεις για αυτες τις σχολες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει μικρες εφαρμογες,μικρα προγραμματα, html κτλπ. Επισης σε design ξερω αριστα photoshop και δικες μου τεχνικες και πατεντες, μετρια after effects και sony vegas. Αν διαβασεις απο την αρχη το thread θα καταλαβεις οτι δεν προσπαθω να δειξω οτι τα ξερω ολα. Για αυτο λεω θα δουμε σε λιγα χρονια ,τωρα ξερω καποια πραγματα και οχι τιποτα οπως λετε εσεις. Δηλαδη ειναι αδυνατο να ξερει καποιος κατι σχετικο στην ηλικια μου? Το οτι εχω ταλεντο μου το εχουν πει ατομα που εχουν βγαλει σχολες πληροφορικης και δεν το λεω ετσι απλα το ανεφερα για να μου πειτε αν ειναι καλη επιλογη οι σχολες που ειπα. Δεν μου αρεσει να λεω πολλα και με αναγκαζετε να γραψω βιογραφικο :P. Χωρις την εμπειρια που το παραδεχομαι δεν την εχω δεν μπορω να κανω απο μονος μου επιλογη σχολης και να ειμαι 100% σιγουρος για αυτο ρωταω εδω αν ξερει κανεις για αυτες τις σχολες. 

 

Mη μασάς. Επειδη ξέρεις περισσοτερα απο οτι ήξερε ο τιμον στα 18 του ζορίζεται ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταρλαητ, αν έχεις τέτοιο ταλέντο περιμένω cv στο ινμποξ. Η εταιρία που δουλεύω ψάχνει τέτοια παιδιά και πληρώνει καλά.

Χωρις καμία ειρωνία.Αλλά δεν βλέπω και πολλούς.

 

Εχω κανει μικρες εφαρμογες,μικρα προγραμματα, html κτλπ. Επισης σε design ξερω αριστα photoshop και δικες μου τεχνικες και πατεντες, μετρια after effects και sony vegas. Αν διαβασεις απο την αρχη το thread θα καταλαβεις οτι δεν προσπαθω να δειξω οτι τα ξερω ολα. Για αυτο λεω θα δουμε σε λιγα χρονια ,τωρα ξερω καποια πραγματα και οχι τιποτα οπως λετε εσεις. Δηλαδη ειναι αδυνατο να ξερει καποιος κατι σχετικο στην ηλικια μου? Το οτι εχω ταλεντο μου το εχουν πει ατομα που εχουν βγαλει σχολες πληροφορικης και δεν το λεω ετσι απλα το ανεφερα για να μου πειτε αν ειναι καλη επιλογη οι σχολες που ειπα. Δεν μου αρεσει να λεω πολλα και με αναγκαζετε να γραψω βιογραφικο :P. Χωρις την εμπειρια που το παραδεχομαι δεν την εχω δεν μπορω να κανω απο μονος μου επιλογη σχολης και να ειμαι 100% σιγουρος για αυτο ρωταω εδω αν ξερει κανεις για αυτες τις σχολες. 

 

Άρα έχεις κάποιες βάσεις για γραφίστας/3d animator/μονταζ. Μήπως να το κοιτάξεις προς τα κει; Και μη λες άριστα (λίγο μετριοπάθεια δε βλάπτει)

Μικρές εφαρμογές που κάνουν τι; Να δούμε προς τι κινείσαι. Σε τί γλώσσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει μικρες εφαρμογες,μικρα προγραμματα, html κτλπ. Επισης σε design ξερω αριστα photoshop και δικες μου τεχνικες και πατεντες, μετρια after effects και sony vegas. Αν διαβασεις απο την αρχη το thread θα καταλαβεις οτι δεν προσπαθω να δειξω οτι τα ξερω ολα. Για αυτο λεω θα δουμε σε λιγα χρονια ,τωρα ξερω καποια πραγματα και οχι τιποτα οπως λετε εσεις. Δηλαδη ειναι αδυνατο να ξερει καποιος κατι σχετικο στην ηλικια μου? Το οτι εχω ταλεντο μου το εχουν πει ατομα που εχουν βγαλει σχολες πληροφορικης και δεν το λεω ετσι απλα το ανεφερα για να μου πειτε αν ειναι καλη επιλογη οι σχολες που ειπα. Δεν μου αρεσει να λεω πολλα και με αναγκαζετε να γραψω βιογραφικο :P. Χωρις την εμπειρια που το παραδεχομαι δεν την εχω δεν μπορω να κανω απο μονος μου επιλογη σχολης και να ειμαι 100% σιγουρος για αυτο ρωταω εδω αν ξερει κανεις για αυτες τις σχολες. 

 

 

Δεν υπήρχε λόγος να τα γράψεις όλα αυτά... δεν με απασχολούν κιόλας (χώρια που ενισχύουν αυτά που έγραψα). 

 

Το "ξέρω κάτι σχετικό" με το "την λέω στον άλλο για τις ικανότητές του να κάνει το επάγγελμά του και λέω πως έχω ταλέντο" είναι κάπως μακριά. 

 

Γενικά έχεις παρεξηγήσει πράγματα... ό,τι γίνεται με υπολογιστή ΔΕΝ είναι "προγραμματισμός". Εάν έχεις κλίση κάπου (π.χ. σχεδιασμό) τότε πήγαινε προς τα εκεί. 

 

 

Υ.Γ. Η σουίτα της Adobe ΔΕΝ είναι "προγραμματισμός"... και στα όρια αυτού είναι κι η html. Εκτός και εάν θεωρούμε και το LaTeX "προγραμματισμό"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματα για pc εχω κανει σε visual basic (πιο πολυ trainers για games) και μια εφαρμογη για android σε java αλλα δεν την εχω τελειωσει λογω πανελληνιων. Τωρα δεν πολυασχολουμε γιατι ηρθε το καλοκαιρι :P αλλα στη σχολη που θα περασω ενοειται οτι θα προσπαθησω. Απ' οτι ξερω δεν εχει δημοσια σχολη για γραφιστες μονο ιδιωτικη και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αλλα και παλι θελω να ασχοληθω περισσοτερο με τον προγραμματισμο. Το θεμα δεν ειναι τι ξερω για 2 σχολες ρωτησα και ακομα δεν πηρα απαντηση.


Για τι ποιος ειπε οτι ειναι προγραμματισμος η adobe? Το html ειναι πιο σχετικο με προγραμματισμο και οι γλωσσες που ειπα ειναι προγραμματισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την κοιλιά της μαμας του δεν τα έμαθε κανένας. Ξέρω ατομα που μπήκαν στις σχολές και όσο έλεγαν "οο εγώ είμαι σε πανεπιστήμιο προγραμματιστής κλπ" τόσο εμειναν στη σχολή και τώρα κανουν τους σερβιτορους. Επίσης ο ξαδερφος είχε απο τα πρωτα χρόνια του λυκείου κόλλημα με την φυσική. Δεν έβγαλε 18000 μορια αλλά 13.000 και πέρασε φυσικο στην επαρχία. Τελειωσε τη σχολή σε 4 χρόνια παρακαλώ και ειναι στο 3ο έτος του διδακτορικού του στην Αγγλία. Με λιγα λογια έκανε την "κ@υλα" του πράξη και ανταμείφθηκε. Γι αυτό σου λέω μην κοιτατε πως είναι τώρα κάποιος αλλά τι όρεξη έχει να ασχοληθεί.

 

Υ.Γ: Εγώ το ανοιξα το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματα για pc εχω κανει σε visual basic (πιο πολυ trainers για games) και μια εφαρμογη για android σε java αλλα δεν την εχω τελειωσει λογω πανελληνιων. Τωρα δεν πολυασχολουμε γιατι ηρθε το καλοκαιρι :P αλλα στη σχολη που θα περασω ενοειται οτι θα προσπαθησω. Απ' οτι ξερω δεν εχει δημοσια σχολη για γραφιστες μονο ιδιωτικη και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αλλα και παλι θελω να ασχοληθω περισσοτερο με τον προγραμματισμο. Το θεμα δεν ειναι τι ξερω για 2 σχολες ρωτησα και ακομα δεν πηρα απαντηση.

Για τι ποιος ειπε οτι ειναι προγραμματισμος η adobe? Το html ειναι πιο σχετικο με προγραμματισμο και οι γλωσσες που ειπα ειναι προγραμματισμος.

 

 

Δες το Τεχνών Ήχου & Εικόνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ξέρετε ότι και το CSD και το τμήμα του ΤΕΙ Κρήτης έχει παααααρα πολλά μαθηματικά μέσα...αν έχετε τα κενά που λέτε ότι έχετε στο λύκειο να ξέρετε ότι θα ζοριστείτε πάρα πολύ και θα χρειαστεί εννοείτε να κάνετε ιδιαίτερα και σαν φοιτητές. Το τμήμα του ΤΕΙ Ηρακλείου έχει μέσω χρόνο αποφοίτησης τα 6-7 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...