Προς το περιεχόμενο

Mechanical Keyboard


SiLeTNaP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω το Κ95 εδώ και 7 μήνες περίπου. Στα χρήματα που διαθέτεις στο προτείνω ανεπιφύλακτα

Υπαρχει καποιο προβλημα με τα LED σε αυτο ή ειναι μεμονομενα περιστατικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, ως χρήστης του Roccat Ryos MK Pro με black mx cherry switches, θα σου πω και εγω την αποψη μου περί mechanical Keyboards. Καταρχάς πριν την αγορά αυτού, είχα ένα Razer deathstalker, το είχα πάρει για τα ledακια, πάντα ήμουν φαν του καλου στυλ, βρε βέβαια χωρίς καλο ψαξιμο πηρα καταλαθος το essential που δεν ειχε και ξενέρωσα, γενικα εκεινο εμοιαζε με πληκτρολόγιο λαπτοπ και δεν βολευε πολυ για Gaming, παρά μόνο για σερφαρισμα στο νετ. Τελικά το Roccat Ryos MK Pro, μου έκανε γάντι, μιας που για στυλ και μονο εχει per key lighting, φωτίζεις εσυ ξεχωριστά οποίο κουμπί θες και εχει ενσωματωμένα USB και Audio jacks και γενικά ειναι πολυ αξιοπιστο πληκτρολόγιο. Με εχει αφησει αφωνο αλλα μου πηρε λιγο καιρο πχ δυο εβδομάδες να το συνηθίσω, αλλά μετά είναι πολυ εύχρηστο και βολικό. Απο μενα, ναι μεν δεν εχω δοκιμασει πολλα Keyboards αλλα το προτείνω ανεπιφύλακτα αν το σηκωνει το budget σου. Εμένα αυτο το βίντεο με έψησε :-P , δες και πες μου, και εδω σου παραθέτω το link με τα specs να δεις και να χορτάσεις με τα ματια, στην Ελλάδα η καλύτερη τιμη που εχω βρει (εκτος σκρουτζ, οπου δεν υπάρχει καν το πληκτρολόγιο αυτο) ειναι εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, ως χρήστης του Roccat Ryos MK Pro με black mx cherry switches, θα σου πω και εγω την αποψη μου περί mechanical Keyboards. Καταρχάς πριν την αγορά αυτού, είχα ένα Razer deathstalker, το είχα πάρει για τα ledακια, πάντα ήμουν φαν του καλου στυλ, βρε βέβαια χωρίς καλο ψαξιμο πηρα καταλαθος το essential που δεν ειχε και ξενέρωσα, γενικα εκεινο εμοιαζε με πληκτρολόγιο λαπτοπ και δεν βολευε πολυ για Gaming, παρά μόνο για σερφαρισμα στο νετ. Τελικά το Roccat Ryos MK Pro, μου έκανε γάντι, μιας που για στυλ και μονο εχει per key lighting, φωτίζεις εσυ ξεχωριστά οποίο κουμπί θες και εχει ενσωματωμένα USB και Audio jacks και γενικά ειναι πολυ αξιοπιστο πληκτρολόγιο. Με εχει αφησει αφωνο αλλα μου πηρε λιγο καιρο πχ δυο εβδομάδες να το συνηθίσω, αλλά μετά είναι πολυ εύχρηστο και βολικό. Απο μενα, ναι μεν δεν εχω δοκιμασει πολλα Keyboards αλλα το προτείνω ανεπιφύλακτα αν το σηκωνει το budget σου. Εμένα αυτο το βίντεο με έψησε :-P , δες και πες μου, και εδω σου παραθέτω το link με τα specs να δεις και να χορτάσεις με τα ματια, στην Ελλάδα η καλύτερη τιμη που εχω βρει (εκτος σκρουτζ, οπου δεν υπάρχει καν το πληκτρολόγιο αυτο) ειναι εδω.

 

Υπάρχει στο Skroutz το Ryos MK Pro http://www.skroutz.gr/s/5036764/Roccat-Ryos-MK-Pro.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για games ιδανικά switches είναι τα red. Εγώ ψάχνω το παραπάνω Roccat αλλά με brown switches (πιστεύω ο καλύτερος συνδυασμός για gaming-typing) αλλά δυστυχώς δε το χω βρει στην Ελλάδα, μόνο εξωτερικό. Το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο βγαίνει σε όλες τις εκδόσεις. Τώρα ο καθένας για να δει ποιο τον βολεύει πρέπει να τα δοκιμάσει και λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να δοκιμασω κανενα τυπο Cherry MX γιατι δεν υπαρχει καποιο καταστημα που να εχει εστω και ενα μηχανικο πληκτρολογιο εδω...αλλιως η αγορα θα ειχε γινει μεχρι τωρα...και οπως ειδα δεν συμφερει να παρω το Cherry MX tester απο εξωτερικο...δυσκολα τα πραγματα... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να δοκιμασω κανενα τυπο Cherry MX γιατι δεν υπαρχει καποιο καταστημα που να εχει εστω και ενα μηχανικο πληκτρολογιο εδω...αλλιως η αγορα θα ειχε γινει μεχρι τωρα...και οπως ειδα δεν συμφερει να παρω το Cherry MX tester απο εξωτερικο...δυσκολα τα πραγματα... :/

Αν βρείς το blackwidow έχει ένα κενό που μπορείς να πατήσεις μερικά πλήκτρα για να πάρεις μια ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω στην θεση σου θα περιμενα τα βγουνε τα Corsair RGB. Λογικα τελη Αυγουστου θα ειναι διαθεσημα. 

 

 Εγω σε καποια φαση ειχα καει με τα μηχανικα πληκτρολογια, τα αλλαζα σαν τα πουκαμισα. Αυτα που με εντυπωσιασανε ειναι: 

 

 Razer Blackwindow ultimate 2012

 Καθως το θαβουνε ολοι εμενα με ειχε τρελανει. Εχω ακουσει να ξεβαφουνε πληκτρα και να χαλανε τα πληκτρολογια. Εμενα 2 χρονια που το ειχα δεν ειχε βγαλει το παραμικρο (μιλαω για την εκδοση με τον μπλε φωτισμο και το Piano Glossy χρωμα. Δεν μου αρεσε που ειχε τα μακρο απο αριστερα, στην αρχη δυσκολευτικα παρα πολυ μεχρι να το συνηθησω.

 

 Aivia Osmium

Φοβερο πληκτρολογιο, απιστευτη στηβαροτητα,  βεβαια λενε οτι εχει ενα μικρο θεματακι και καποια φορα πατιουνται 2 φορες τα πληκτρα, double tapping issue αν γραψεις στο google θα δεις. Στο δικο μου προσωπικα δεν ειδα κατι τετοιο. Δεν μου πολυαρεσε οτι επερνε μακρο μονο στα 5 G Keys.

 

 Tesoro Durandal Ultimate

 Φοβερο πληκτρολογιο,  ιδια στηβαροτητα με το Aivia. Αυτο που μου αρεσε σε αυτο το Keyboard ειναι οτι παιρνει μακροεντολες σε καθε κουμπι, και εννοειται δεν εχει εξτρα κουμπια αριστερα να σε δυσκολευουνε. Δεν μου πολυαρεσε οτι το Software του ειναι αργο, δηλαδη καθυστερεις να βαλεις μακροεντολες, μικρο το κακο βεβαια.

 

 Deck Hassium Pro

 Ειναι το παρον πληκρολογιο. Οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου μεχρι στιγμης. Μακροεντολες σε οτι πληκτρο θες και πολλα κοπλα με τον φωτισμο. 

 

 Επισεις ειχα και τα εξης πληκτρολογια αλλα δεν μου ''πιασανε τα ματια''.

 Cm QuickFire (το ειχα και σε μπλε και σε καφε διακοπτες) Ενιωθα οτι τα κουμπια κουνιουνται δεξια αριστερα.

 Logitech g 710+. Πολυ ακριβο για αυτο που παιρνεις. Στην αφη φαινοτανε φτηνιαρικη κατασκευη.

 Tesoro Lobera Supreme. Μακριαααα. Και καλα το πρωτο πληκτρολογιο που ειχε RGB leds. Δεν φοραει Cherry MX αλλα Kailh Switches. Τα κουμπια κουνιοτανε σαν δοντια ετοιμα να βγουνε. Επισεις εχει μεγαλο θεμα με την πλακετα και καιγετε μονο του μετα απο ενα διαστημα. Φυσικα ετσι επαθε και το δικο μου και το διαολοστηλα.

 

 Οσο για τα Switches οπως βλεπεις εχω περασει  απο ολους. Οποτε κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει κακος και καλος διακοπτης. Οτι εσενα σε βολευει. ΠΧ εμενα βαζω πρωτους του Blue μονο και μονο για την πληκτρολογηση, και δευτερους τους Brown. Οι Brown ειναι ιδιοι με τους Blue με μονη διαφορα δεν εχουνε το κλακ κλακ. Τωρα χρησιμοποιω τους καφε γιατι εχω την γυναικα μου στο διπλα δωματιο.

 

 Βρηκα τους Red πολυ μαλακους και τους Black πολυ σκληρους. Μην επιρεαζεσαι απο μενα ομως, οπως σου ειναι οι διακοπτες τελικα ειναι θεμα γουστου.

 

 Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα RGB πληκτρολόγια που πρότεινε να περιμένεις ο zergoulini θα έλεγα μόνο ένα πράγμα. Τιμήγια το k70 rgb 179.99$ και για το k95 rgb 189.99$. Το k95 και το κ70 θα βγουν πρώτα σε κόκκινους διακόπτες και μετά μόνο το k70 σε καφέ και μπλε. Αυτο ομως που γίνετε στο Ελλαδιστάν με την μετατροπή € σε $ με 1$=1€ δεν τα βλέπω να φεύγουν και πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχανε πει για τελη αυγουστου.... δεν ξερω τι γινεται και τα καθηστερουνε. Παντως δεν το κοβω να ερθει στα 180 ελλαδα... γυρω στα 155 υπολογιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχανε πει για τελη αυγουστου.... δεν ξερω τι γινεται και τα καθηστερουνε. Παντως δεν το κοβω να ερθει στα 180 ελλαδα... γυρω στα 155 υπολογιζω.

Μίκρυνε την υπογραφή σου!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω να δω ενα Razer BW ultimate 2014 σημερα...αν μου αρεσει παιζει και να το παρω...

δεν υπαρχει κατι αλλο εδω για να δοκιμασω...αν υπηρχε καποιος να μου στειλει θα ηταν αλλιως τα πραγματα...

θα δειξει....

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδια!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...