Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία αξιοπρεπούς συστήματος Home Cinema 5.1


Jenkins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ κοινή ορολογία....

 

2Χ1.00 σημαίνει 2 ακροδέκτες Χ διατομή 1 mm2. Όσο μεγαλύτερη διατομή τόσο μικρότερη αντίσταση. Αν κοιτάξεις το καλώδιο θα το αναγράφει επάνω.

 

Για τα εμπρός θα πάρεις 2Χ1.5 η ακόμα καλύτερα 2Χ2.00 αν πας σε ένα μαγαζί και το ζητήσεις έτσι ξέρουν. Καλο είναι να είναι και Audio grade όχι ρεύματος. Συνήθως έχουν πιο ψιλές τρίχες χαλκού και το είναι ofc (χωρίς οξυγόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφουν τίποτα τα καλώδια πίσω, δυστυχώς, ή αν έγραφαν κάτι δεν φαίνεται πλέον, γιατί έχουν σοβατιστεί :P

 

Έχω κάτι ηχεία από ένα Panasonic Hi Fi, να τα πετάξω πάνω στον ενισχυτή για αρχή, μέχρι να μπορέσω να πάρω κανονικά ή θα τα κάψει? 6Ω γράφει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα μέσω HDMI την HDMI 2 θύρα της τηλεόρασης (Samsung Smart UEF6500) με την ARC του ενισχυτή.

Κατόπιν, σύνδεσα τον PVR 865 της Nova μέσω HDMI πάλι στον ενισχυτή. Εικόνα μια χαρά.

Σε κάποια κανάλια όμως HD, όπως Novacinema 1 και National Geographic HD και σε συγκεκριμένα προγράμματα παίρνω μουσική, αλλά δεν ακούω ήχο. Δηλαδή ο παρουσιαστής δεν ακούγεται στο NG και στο NC1 δεν ακούγεται η φωνή των ηθοποιών.

Φταίει το καλώδιο του HDMI γι΄αυτό? 

Επιπλέον όταν ενεργοποιώ τις εφαρμογές του Smart Hub, ο ήχος εξάγεται από τα ηχεία της τηλεόρασης και όχι του ενισχυτή. Υπάρχει λύση σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ θα έλεγα ότι κάποια στιγμή το χόμπυ ξεφεύγει και καταντα "αρρώστια'! :-D

 

Προσωπικά έχω ξοδέψει πάνω από 50Κ σε εξοπλισμούς τόσο στο σπίτι αλλά κυρίως στα αυτοκίνητα. Δεν το έχω μετανιώσει ούτε δευτερόλεπτο πάντως.

 

Επειδή είμαι στο χώρο πάνω από 20 χρόνια η συμβουλή μου είναι για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί να μη λυπηθεί το ακριβό και αν δε διαθέτει μετρητό σιγά-σιγά.

 

Αυτό που είπε και ο graphist πιο πάνω έχω μια παρόμοια πάθηση όπου εδώ και περίπου 6 χρόνια δεν μπορώ να ολοκληρώσω το setup της σοφίτας.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...