Προς το περιεχόμενο

Το Xbox One διπλασίασε τις πωλήσεις του τον Ιούνιο, αλλά το PlayStation 4 παραμένει πρώτο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αχεμ αχεμ.... απλά μαθηματικά:

 

(3840 x 2160) / (1920 x 1080) =

((2 x 1920) x (2 x 1080)) / ( 1920 x 1080) = 4

( 2 x 2 x 1920 x 1080) / (1920 x 1080) = 4

4 x (1920 x 1080) / (1920 x1980) = 4

4 = 4

<=> 4K = 4*FHD

 

και η μονάδα μέτρησης είναι pixels

 

Party pooper:

 

Το 4K έχει διπλάσια ανάλυση από το FullHD

και τετραπλάσια pixels

 

Η ανάλυση είναι μονοδιάστατη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Party pooper:

 

Το 4K έχει διπλάσια ανάλυση από το FullHD

και τετραπλάσια pixels

 

Η ανάλυση είναι μονοδιάστατη :P

Θα καψουμε τελείως ολα τα εγκεφαλικά κύτταρα,με τις αναλύσεις εδω στο insomnia!!! :P

 

Μοναδα μέτρησης της αναλυσης της εικόνας ειναι τα pixel!

Οταν μια εικονα εχει 1pixel και μια αλλη 4pixel,τοτε η δευτερη εχει τετραπλάσια ανάλυση απο την αλλη!

Τελος!Ειναι μαθηματικα και οχι ελληνικη φιλοσοφια,που η θαλασσα ειναι ουρανος και ο ουρανος θαλασσα,γιατι ειναι μπλε και τα δυο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καψουμε τελείως ολα τα εγκεφαλικά κύτταρα,με τις αναλύσεις εδω στο insomnia!!! :P

 

Μοναδα μέτρησης της αναλυσης της εικόνας ειναι τα pixel!

Οταν μια εικονα εχει 1pixel και μια αλλη 4pixel,τοτε η δευτερη εχει τετραπλάσια ανάλυση απο την αλλη!

Τελος!Ειναι μαθηματικα και οχι ελληνικη φιλοσοφια,που η θαλασσα ειναι ουρανος και ο ουρανος θαλασσα,γιατι ειναι μπλε και τα δυο!

 

 

Η ανάλυση και η λεπτομέρεια είναι διπλάσια, η πληροφορία είναι τετραπλάσια.

 

Για την ακρίβεια το 4K έχει διπλάσια οριζόντια ανάλυση, διπλάσια κάθετη ανάλυση, διπλάσια λεπτομέρεια, τετραπλάσια pixels και τετραπλάσια πληροφορία από το FullHD.

 

Λόγο του marketing έχουμε την ανάλυση και τα pixels ταυτόσημα.

 

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/understanding-series/und_resolution.shtml

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ βέβαια,αφού έχουμε χάσει τελείως την ουσία.

 

Αντί να συζητάμε για το πόσο καλό ή όχι είναι ένα game μας νοιάζει πρώτιστα στα πόσα fps τρέχει και σε τι ανάλυση.

 

Τελικά καλό φίλε το παιχνίδι? Ναι ρε,κορυφή,τρέχει στα 60fps κλειδωμένα και σε fullhd ανάλυση!

 

Α ναι? Και τι κάνεις? Ε να μωρέ τα γνωστά,πηδάς,κρύβεσαι,πυροβολείς και τέλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ανάλυση και η λεπτομέρεια είναι διπλάσια, η πληροφορία είναι τετραπλάσια.

 

Για την ακρίβεια το 4K έχει διπλάσια οριζόντια ανάλυση, διπλάσια κάθετη ανάλυση, διπλάσια λεπτομέρεια, τετραπλάσια pixels και τετραπλάσια πληροφορία από το FullHD.

 

Λόγο του marketing έχουμε την ανάλυση και τα pixels ταυτόσημα.

 

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/understanding-series/und_resolution.shtml

Η ανάλυση έχει μονάδα μέτρησης,ποια είναι?

Οταν λέμε fullhd ανάλυση εννοούμε:

Α.1920pixel?

B.1080pixel?

C.1920x1080pixel?

 

Να μάθουμε λίγο τι εστί ανάλυση εικόνας!

ΔΕΝ μιλάμε για ppi,αλλά για σταθερούς αριθμούς σε pixel,που βγάζει η κάθε ανάλυση!Δλδ το σύνολο των pixel σε μια ολόκληρη εικονα(resolution= σταθερός αριθμός) και όχι σε μια ίντσα(ppi=μεταβλητός αριθμός) της εικόνας!

 

Είναι σαν εχεις ένα οικόπεδο 2x2 μέτρα και να λες ότι είναι το διπλάσιο ενός οικοπέδου με 1x1 μέτρα!

Πας μέσα,αδικαστος!!!:P

 

Υ.Γ.Φυσικα το παράδειγμα δεν είναι τοσο σωστό,στη περίπτωση,γιατι η ανάλυση περιγράφει ποσότητα και όχι μέγεθος,αλλά εξηγεί πως αυτό που μέτρα συγκριτικά ειναι το σύνολο και όχι ξεχωριστά μια μια η κάθε διασταση/δεδομένο!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα παω προς sony αυτη τη οφορα..

Και στο κατω κατω μονο αυτη μας υπολογιζει, βγάζει παιχνίδια στα ελληνικά η εστω με ελληνικούς υπότιτλους! Και την κονσολα απο την πρώτη μερα και στην Ελλάδα! Ενω το xbox one ενα χρονο μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4k προς ο παρον ειναι αδιάφορο, κ αν οι κονσολες ειχαν 4κ, ποσο πιστεύεται οτι θα στοίχιζαν?

 

Οσοι γουσταρουν αναυλυσεις τουμπανο πανε pc, οσοι γουσταρουν αποκλειστικες παιχνιδαρες σαν τα Uncharted, bloodborne, the order μενουν κονσολες, τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4k προς ο παρον ειναι αδιάφορο, κ αν οι κονσολες ειχαν 4κ, ποσο πιστεύεται οτι θα στοίχιζαν?

.

Όχι μόνο το 4k,αλλα και το fullhd,πρέπει να σας είναι αδιάφορο,για τουλάχιστον ακομη μια τετραετία!;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι θα δω γραφικαρες σε αυτα τα παιχνιδια, ασχέτως αναλυσης κ αριθμών, ποτε δεν παιζω παιχνιδια με βαση τα νουμερα.

 

Απο πλευρα γραφικων Order k Uncharted θα μας αφησουν με το στομα ανοιχτο, το bloodborne λιγοτερο.

 

4κ στης κονσολες απο την επομενη γενια που θα ειναι κ ποιο ανθρωπινες οι τιμες αυτης της τεχνολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδες δεν σας φτανουν οι γραφικαρες - παιχνιδαρες τυπου last of us??? Θελετε 4κ??? Αυτοι που τα λενε αυτα ειναι τουλάχιστον γραφικοι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι εγω? Εχω ενα ειδικα διαμορφωμενο χωρο με home theatre, ηχομονωτικα και ηχοπαγιδες.. Ενα μεσο προβολης 3D 1080p που μου βγαζει 60 ιντσες στα 2,5 μετρα θεασης και τα ηχεια μαζι με τον ενισχυτη εχουν κοστισει καμποσα.. 

Παιζω με PS4..

 

Για να αλλαξω το μεσο προβολης σε τοσες ιντσες και 4k καθως και να παρω ενα pc με 4k δυνατοτητες θα χρειαστω τουλαχιστον 4 χιλιαρικα...

Αν λοιπον δεν ειμαι διαθετημενος να τα δωσω γιατι πολυ απλα θελω να περιμενω 2-3 χρονακια που θα εχουν πεσει πραγματικα οι τιμες.. Στο ενδιαμεσο τι πρεπει να κανω?

 

Να μην παιζω στο ps4 μου?

 

Να τα βαλω ολα αγγελια και να παρω ενα 4k pc και να παιζω σε 4k monitor των 23 ιντσων?

 

¨Η να παρω δανειο 4000 ευρω για να στησω κατι με 4k στον ιδιο χωρο?

 

Οι ερωτησεις πανε στου pcαδες που εχουν μπει εδω και κραζουν διχως αυριο..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι εγω? Εχω ενα ειδικα διαμορφωμενο χωρο με home theatre, ηχομονωτικα και ηχοπαγιδες.. Ενα μεσο προβολης 3D 1080p που μου βγαζει 60 ιντσες στα 2,5 μετρα θεασης και τα ηχεια μαζι με τον ενισχυτη εχουν κοστισει καμποσα.. 

Παιζω με PS4..

 

Για να αλλαξω το μεσο προβολης σε τοσες ιντσες και 4k καθως και να παρω ενα pc με 4k δυνατοτητες θα χρειαστω τουλαχιστον 4 χιλιαρικα...

Αν λοιπον δεν ειμαι διαθετημενος να τα δωσω γιατι πολυ απλα θελω να περιμενω 2-3 χρονακια που θα εχουν πεσει πραγματικα οι τιμες.. Στο ενδιαμεσο τι πρεπει να κανω?

 

Να μην παιζω στο ps4 μου?

 

Να τα βαλω ολα αγγελια και να παρω ενα 4k pc και να παιζω σε 4k monitor των 23 ιντσων?

 

¨Η να παρω δανειο 4000 ευρω για να στησω κατι με 4k στον ιδιο χωρο?

 

Οι ερωτησεις πανε στου pcαδες που εχουν μπει εδω και κραζουν διχως αυριο..

Από τη στιγμή που το ευχαριστιέσαι στο φουλ (σίγουρα το ευχαριστιέσαι με τέτοιο setup) τι σε νοιάζει τι λένε φίλε μου? :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το εχουμε παει το θεμα παλι αλλου ως συνηθως, οταν βγουν καρτες τουλαχιστον 4 φορες πιο δυνατες απο αυτες του σημερα, οπου με μια gpu θα τερματιζεις ολα τα settings στα games σε 4k αναλυση. Και πανω απο ολα σε τιμες που να πλησιαζονται τα παραπανω. Μεχρι τοτε οσοι εχετε 4k , καλα κανετε αλλα δεν θα γινει mainstream ουτε στα επομενα 4 χρονια. Θελουν τον χρονο τους αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...