Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αναβάθμιση (Haswell vs Broadwell)


iobelika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Παιδιά σκεφτόμουν να αλλάξω το pc μου κρατώντας κάποια κομμάτια. Οθόνη φυσικά Dell U2414H, HDD, PSU 400άρι και κουτί , απλά θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται ή να μην ακούγεται καθόλου θα ήταν ακόμα καλύτερα. games δεν πολύ παίζω (οπότε μάλλον θα έχει ενσωματωμένη αρχικά και μετά βλέπουμε) και  Θα του βάλω OS X .

   Προγράμματα , photoshop , autocad , vmware με κανα linux πάνω και netbeans/eclipse κτλ.

   Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να περιμένω τους νέους CPU της intel στα 14nm για λιγότερη κατανάλωση, θερμοκρασίες και λοιπά ή αν δεν αξίζει να περιμένω και μπορώ να παρακολουθώ προσφορές και σιγά σιγά να τον φτιάξω. Θέλω αρχικά να δώσω λίγα (<300 euro ?)

Επεξ/σία από iobelika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Θέλω αρχικά να δώσω λίγα (<300 euro ?)

Πάρε μια μητρική που παίρνει και has- και broadwell (κάτι σε h97 ή αν θες o/c z97) και βάλε τώρα έναν μικρό επεξεργαστή,το πολύ i3,έτσι όταν βγουν οι broad μπορείς να αποφασίσεις αν μείνεις όπως είσαι ή αν βάλεις κάποιον ποιο δυνατό. 

Για την κατανάλωση μεγαλύτερη διαφορά θα κάνει ένα καλό τροφοδοτικό με ψιλή απόδοση παρά η αλλαγή της αρχιτεκτονικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η κατανάλωση αυτή καθαυτή δεν με ενοχλεί με τον θόρυβο έχω πολύ μεγάλο θέμα. Να ρωτήσω κάτι ακόμα. θα μπορούσα για παράδειγμα να πάω σε έναν i5-i7 για παράδειγμα και να τον κάνω downclock για καλύτερες θερμοκρασίες (οπότε και θόρυβο) ? π.χ. έναν i5 4590 ή θέλει κάποια έκδοση Κ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε νοιάζει μόνο ο θόρυβος τότε δες πρώτα πως σου ακούγεται η μαμά ψήκτρα,μπορείς να την ρυθμίσεις και μέσα από το Bios ή μέσα από πρόγραμμα στα windows ώστε να μην στροφάρει πολύ σε χαμηλές θερμοκρασίες,και αν σου φαίνεται θορυβόδεις κάνεις μια νέα ερώτηση για το ποια ψήκτρα είναι η ποιο ήσυχη και βάζεις αυτήν.

Το να κάνεις undervolt δεν έχει νόημα αν έχεις ψήκτρα που ακούγεται όταν τρέχει στο 100% από την στιγμή που θα τρέχει πάντα στο 100% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό τροφοδοτικό και κουτί έχεις; Έτσι και αλλιώς είναι πολύ καλύτερα να πάρεις am ψύκτρα και η χρήση το επιβάλλει.Με το στήσιμο σιγά-σιγά μάλλον χαμένος θα βγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε λέτε να μην περιμένω τα broadwell και να πάρω τώρα 4th gen ?

κουτί έχω ένα 20X45(ύψος)X48(μήκος) cm , για αργότερα θα κοιτάξω ένα μικρό micro-mini π.χ. BitFenix Prodigy ή και μικρότερο , και τροφοδοτικό είναι no-name (CWT PSF γράφει πάνω) . ξέχασα να πώ ότι έχω και μία geforce 9600GT που είναι usable γενικά.

 

Βασικά ίσως να έχεις δίκιο , μπορείτε να προτείνεται καμία σύνθεση με intel και gigabyte mobo για να μπορέσω πιο εύκολα να βάλλω OS X και κανα τροφοδοτικό όσο πιο silent γίνεται , ποιός είναι ο πιο vfm CPU ?

 

υ.γ. πολλά ζητάω ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό μοντέλο τροφοδοτικού ακριβώς; Μπορεί και να το κρατήσεις αν είναι CWT,ανάλογα και τι χρήση του γίνε και τι θα τροφοδοτήσει.Έτσι όπως τα πες στη θέση σου θα κοιτούσα για κάποιο silent case.Θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα από αυτά που πες αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το βγάλω μια φωτό αν είναι και θα το ανεβάσω , ναι τα 300 euro ηταν για cpu + ψύκτρα,mobo,ram

 

βρήκα και το κουτί νομίζω είναι σαν αυτό εδώ :http://www.skroutz.gr/s/60908/Turbo-X-Middle-ATX-PL05A-BK.html

και psu : https://www.dropbox.com/s/ufyfxo3zso33wau/DSC_0273.jpg

Επεξ/σία από iobelika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 9600 ξέχνα την,τα ενσωματωμένα γραφικά είναι ποιο δυνατά και καίνε λιγότερο.

 

Το vfm έχει σχέση και με της απαιτήσεις σου,έτσι χύμα ο ποιο vfm είναι ο g1820 αφού όλα αυτά που λες θα μπορείς να τα κάνεις άνετα,για ερασιτεχνική χρήση τουλάχιστον,με μόλις ~30€ ,πρέπει να μας πεις ποιο πολύ το τι θέλεις και τι ταχύτητες περιμένεις σε ποια προγράμματα για να σου πούμε,και ακόμα καλύτερα πάνε σε κάνα μαγαζί όπου θα μπορέσουν να σου δείξουν τι μπορεί να κάνει ο κάθε επεξεργαστής.

 

Τα 300€ φτάνουν και για psu και για κουτί, συν τα άλλα,άσχετα με το αν πας σε intel ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...