Προς το περιεχόμενο

Mπρατισλαβα


bluesattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει πιθανοτητα να παει γνωστος μου για δουλεια.Ποιο ειναι το κοστος ζωης αυτη την στιγμη ? Με τι μισθο μπορεις να ζησεις σχετικα αξιοπρεπως (δεν λεω καν ανετα) ? Με τα ενοικια τι παιζει ? tips ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή μου έζησε εκεί για ένα χρόνο.Οι τιμές,όπως μπορώ να πω γιατί πήγα μερικές φορές,είναι καλές έως πολύ καλές για έξοδο και χόστελ.

Τα ενοίκια μου είχε πει ότι ήταν πολύ λογικά(τιμές δεν θυμάμαι).

Βέβαια να ξέρει ότι αν και όμορφη πόλη είναι πολύ μικρή και ουσιαστικά μόνο το κέντρο αξίζει(μικρό).Από την άλλη η Βιέννη είναι μόλις 50-60km μακρυά και πετάγεσαι πολύ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω 2,5 χρόνια τώρα Μπρατισλάβα.

 

Αν θα πέρνει γύρω στα 1000 ευρώ μια χαρά θα περνάει.

 

Τα ενοίκια ειναι λίγο τσιμπημένα.

 

Το κόστος ζωής ειναι πολύ χαμηλό.

 

Σε ποια εταιρία θα παει;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουνε κάνει και εμένα πρόταση για δουλειά σαν developer. Αρχικά 3 μήνες πρακτική και μετά γίνομαι Junior με 1200/μηνα gross. Πρακτική 500/μηνα στην αρχη. Αξίζει κάτι τέτοιο. Η εταιρία είναι startup με 7 εργαζομενους που θελει να μεγαλωσει σιγα σιγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μου έχουνε κάνει και εμένα πρόταση για δουλειά σαν developer. Αρχικά 3 μήνες πρακτική και μετά γίνομαι Junior με 1200/μηνα gross. Πρακτική 500/μηνα στην αρχη. Αξίζει κάτι τέτοιο. Η εταιρία είναι startup με 7 εργαζομενους που θελει να μεγαλωσει σιγα σιγα. </p>

500 gross?

 

 

1200 gross σημάνει 850 καθαρά.

 

Δεν ειναι άσχημα ούτε τέλεια αλλά όλα θα εξαρτηθούν απο τι ενοίκιο θα έχεις και φυσικά αν έχεις άλλες υποχρεώσεις πίσω.

 

 

Η εταιρία ειναι σλοβακικη;

 

Αλλά τους τρεις μήνες τι θα κανείς;;

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι 500 gross η καθαρά. Περιμένω να μου πούνε.

Επίσης τους ρώτησα πόσα θα είναι καθαρά από τα 1200.

Τους πρώτους 3 μήνες λένε πρακτική και καλά να γνωριστούμε καλύτερα και δεν ξέρω τι άλλο, αν τους κάνω λογικά.

Η εταιρία start up ασχολείται με software και web development. Έχει πάρει κάποια καλά projects απ'ότι έχω δει. Την δημιούργησε ένας ισπανός και γενικά δουλεύουνε ισπανοί μέσα ένας άγγλος και μια άλλη κοπέλα στο hr.

 

 

 

 

 

 

500 gross?


1200 gross σημάνει 850 καθαρά.

Δεν ειναι άσχημα ούτε τέλεια αλλά όλα θα εξαρτηθούν απο τι ενοίκιο θα έχεις και φυσικά αν έχεις άλλες υποχρεώσεις πίσω.


Η εταιρία ειναι σλοβακικη;

Αλλά τους τρεις μήνες τι θα κανείς;;



Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι 500 gross η καθαρά. Περιμένω να μου πούνε.

Επίσης τους ρώτησα πόσα θα είναι καθαρά από τα 1200.

Τους πρώτους 3 μήνες λένε πρακτική και καλά να γνωριστούμε καλύτερα και δεν ξέρω τι άλλο, αν τους κάνω λογικά.

Η εταιρία start up ασχολείται με software και web development. Έχει πάρει κάποια καλά projects απ'ότι έχω δει. Την δημιούργησε ένας ισπανός και γενικά δουλεύουνε ισπανοί μέσα ένας άγγλος και μια άλλη κοπέλα στο hr.

Τα καθαρά του 1200 ειναι στα 850.

 

Ωραίος αν έχεις άλλες απορίες ρωτάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποια εταιρία θα παει;

 

Μενω Λονδινο και ειμαι ανεργος εδω και καιρο. Ζω με το επιδομα ανεργιας.

Μολις ειχα μια απαντηση απο γνωστη εταιρια για data entry, εξυπηρετηση πελατων, credit check, κλπ. Οι δουλειες που εχω κανει ως τωρα, καμια σχεση δεν εχουν με αυτα, ειμαι εντελως απειρος στα συγκεκριμενα. Φανταζομαι θα υπαρξει εκπαιδευση αλλα μου φαινεται παραξενο που ενδιαφερθηκαν γιατι ειμαι σαρανταρης. Μου ζητησαν να τους πω τι μισθο περιμενω για να μου απαντησουν αναλογως (in the case your expectations do not meet the position’s range, then it makes no sense to waste your time). Πραγματικα δεν ξερω τι να ζητησω. Δεν εχω βρεθει Μπρατισλαβα και ουτε μπορω να υποθεσω το επιπεδο του μισθου που παιζει για αυτη την φαση ωστε να σκεφτω τι να τους ζητησω.

Επεξ/σία από frieck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν ξερω τι να ζητησω.

Κάπου είχα ακούσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να ρίχνεις σε αυτούς το μπαλάκι, στυλ "Είμαι σίγουρος ότι μπορείτε να εκτιμήσετε εσείς το τι μπορώ να προσφέρω στην εταιρία" και "Εμπιστεύομαι την κρίση σας". Με κάθε επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την αλλη δεν μπορω να βγαλω ενα νουμερο απο το επιπεδο διαβιωσης στην περιοχη γιατι οπως ειπα, μιλαμε για πασιγνωστη εταιρια η οποια λογικα θα εχει καλο μισθολογικο επιπεδο, ωστοσο και παλι δεν μπορω να γνωριζω.

 

Σκεφτηκα να τους πω οτι δεν εχω καποιο συγκεκριμενο figure στο νου μου και να τους ζητουσα ενα price range λεγοντας τους πως ειμαι flexible, μα και παλι το σκεφτομαι...

Επεξ/σία από frieck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Απο την αλλη δεν μπορω να βγαλω ενα νουμερο απο το επιπεδο διαβιωσης στην περιοχη γιατι οπως ειπα, μιλαμε για πασιγνωστη εταιρια η οποια λογικα θα εχει καλο μισθολογικο επιπεδο, ωστοσο και παλι δεν μπορω να γνωριζω.</p> <p> </p> <p>Σκεφτηκα να τους πω οτι δεν εχω καποιο συγκεκριμενο figure στο νου μου και να τους ζητουσα ενα price range λεγοντας τους πως ειμαι flexible, μα και παλι το σκεφτομαι...</p>

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να τους ριξεις σε αυτούς το μπαλάκι .

 

Για ποια εταιρία λες;

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη δεν μπορω να βγαλω ενα νουμερο απο το επιπεδο διαβιωσης στην περιοχη γιατι οπως ειπα, μιλαμε για πασιγνωστη εταιρια η οποια λογικα θα εχει καλο μισθολογικο επιπεδο, ωστοσο και παλι δεν μπορω να γνωριζω.

 

Σκεφτηκα να τους πω οτι δεν εχω καποιο συγκεκριμενο figure στο νου μου και να τους ζητουσα ενα price range λεγοντας τους πως ειμαι flexible, μα και παλι το σκεφτομαι...

 

Πασίγνωστη εταιρία ή όχι, εφόσον η θέση είναι Μπρατισλάβα και οι μισθοί θα είναι Μπρατισλάβα. Άντε λίγο καλύτερα από το random startup αλλά τελείως γενικά μιλώντας δε θα είναι "σε άλλο επίπεδο".

 

Αισθάνομαι ότι λείπουν κάποια δεδομένα όσον αφορά το ότι είσαι Λονδίνο και ψάχνεις Μπρατισλάβα, αλλά γενικά σ' αυτές τις περιπτώσεις δε μπορεί να σου βγει σε κακό το να είσαι ειλικρινής: "Δεν έχω πολλά δεδομένα σχετικά με το κόστος ζωής και το ύψος των αμοιβών στη Μπρατισλάβα οπότε δυσκολεύομαι να σας δώσω συγκεκριμένα νούμερα. Μια ενημέρωση από την πλευρά σας σχετικά με το range στο οποίο κινείται τυπικά η συγκεκριμένη θέση θα με διευκόλυνε ιδιαίτερα". Και παράλληλα μ' αυτό κάνεις και το homework σου.

 

Weaselιές του στυλ "είμαι σίγουρος ότι μπορείτε να εκτιμήσετε"... δεν τις εκτιμά κανείς, παρόλο που δεν είναι με κακή πρόθεση. Don't do it.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...