Προς το περιεχόμενο

Mπρατισλαβα


bluesattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο συνηθυσμενο είναι 1000 - 1200 μιχτά για αρχή.

 

Δλδ 800 με 860 καθαρά.

 

Τώρα  είναι και ανάλογα και ποια εταιρία είναι γιαυτο ρωταώ, αν μου πείς θα σου πώ περίπου τι δίνουν.

 

Να ξέρεις ότι εσύ πρέπει να τους πέις τι θές.

 

 

Η ζωή εδώ δεν είναι ακριβή, εκτός του ενοικίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εταιρια ειναι μια απο αυτες που αναφερει ο Τσακ, και μου εστειλαν αρκετα και πληρως ενημερωμενα PDF για κοστος ζωης, relocation help κλπ.

Τωρα να φυγω απο Λονδινο για να παιρνω 800 -1200? Δεν ζω μεσα στην χλιδα εδω μα τα 800 τα βγαζω με part time στο Λονδινιουμ αν ψαχτω λιγο.

Μόνο με κανα διχιλιαρο, αντε 1500 το συζηταμε.

Απο τωρα γνωριζω πως θα παρω αρνητικη απαντηση γιατι ειμαι σαρανταρης με μηδεν εμπειρια στον τομεα, και γιατι στην τελικη να μην παρουν εναν πιτσιρικα και να βολευτουν καλυτερα. Για αυτο μου φαινεται παραξενο που ενδιαφερθηκαν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί μας ζαλίζεις αντί να τους πεις αυτό ακριβώς το πράγμα να σου απαντήσουν λυπάμαι πολλά θες να τελειώνει η υπόθεση; Γι' αυτό ρώτησαν.

 

Κι εμείς οι αφελείς πιστέψαμε ότι σ' ενδιέφερε πάνω απ' όλα να βρεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά καμία σχέση όμως τα 1000 του Λονδίνου με τα 1000 στη Μπρατισλάβα. Στο Λονδίνο επιβιώνεις με αυτά τα λεφτά, στην Μρατισλάβα ζεις λίγο πιο αξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα, εισαι 40, ανεργος, και βασανιζεσαι με part time στο λονδινο; τι να φτασουν εκει τα 1000 και τα 1500; ημουν 13 χρονια στην κωλοχωρα και ευτυχως εφυγα 2000 λιρες επαιρνα, μου εφταναν αλλα δεν μαζευα τπτ, ενω η ζωη ειναι απιστευτα βαρετη εκει.... εδω με τοσα λεφτα ζεις ανετα... εκει οχι..(για 1000-1500 μιλαω)

επισης αφου εχεις μηδενικη εμπειρια πως θες να παρεις περισσοτερα; και πως περιμενεις να παρεις περισσοτερα στο λονδινο;

και τελος, εχεις στο λονδινο ευκαιρια να δουλεψεις σε μεγαλη εταιρεια και να το χωσεις στο βιογραφικο σου; προφανως και οχι...

αρα και με 500 επρεπε να ερθεις εδω που λεει ο λογος, αλλα μαλλον σκεφτεσαι τελειως διαφορετικα...

 

Εαν δεν μας πεις εταιρεια και θεση, δε γινεται να μαντεψουμε τι να ζητησεις...οπως σωστα σου ειπε ο φιλος πιο πανω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ήθελες μια δεύτερη γνώμη το καταλαβαίνω. Και γω το ίδιο έκανα όταν με ρωτούσαν το ίδιο για εξωτερικό.

 

Αυτό που με τσίγκλισε ήταν ότι ήξερες ηδη την απάντηση ακριβώς στην ερώτηση που σου έκαναν ("πόσα θέλεις"). Εσύ μιλάς με δεδομένα Λονδίνου, αυτοί με Μπρατισλάβας. Είδες στα προηγούμενα post τα νούμερα που αναφέρονταν. Τι απορία μπορεί να σου είχε μείνει μετά απ' αυτό; Μη τυχόν και τους πεις 2000 και ρίξεις τον εαυτό σου γιατί αυτοί θα ήταν διατεθειμένοι να δώσουν 3K για data entry στη Μπρατισλάβα;

 

Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα, εισαι 40, ανεργος, και βασανιζεσαι με part time στο λονδινο;

Εαν δεν μας πεις εταιρεια και θεση, δε γινεται να μαντεψουμε τι να ζητησεις...

 

Σου απαντω και στα δυο μιας και ρωτησες φιλε, και για τον φιλο Militarist επισης.

 

Εχει δικιο ο defacer οταν λεει πως λειπουν καποια δεδομενα μα δεν ηθελα μπω σε λεπτομερειες. Λοιπον:

Προς το παρον εχω δωρεαν διαμονη στο Λονδινο, αλλιως θα ηταν αδυνατο να μενω εδω λογω χαλια οικονομικης καταστασης. Ειμαι και μουσικος συν τοις αλλοις και εχω εργαστει και ως μεταφραστης μιας και μιλαω Αμερικανικα Αγγλικα λογω upbringing.

Ολες αυτες οι εργασιες ωστοσο ειναι freelancing, δεν υπαρχει κατι σταθερο δηλαδη. 

Κατι DJ-ιλίκια που κανω δεν τα θεωρω κατι σοβαρο παρολο που οταν μου καθονται βγαινει ενα συμπαθητικο χαρτζηλικι. Ημουν ραδιοφωνικος παραγωγος για αρκετα χρονια σε Αθηνα και Θεσσαλονικη μα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

 

ΙΒΜ, Administrator ειναι η θεση. Θα μου πεις πως ετυχε να ενδιαφερθω και να στειλω βιογραφικο για κατι τετοιο. Απλα ετυχε. 1500 ζητησα by the way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντω και στα δυο μιας και ρωτησες φιλε, και για τον φιλο Militarist επισης.

 

Εχει δικιο ο defacer οταν λεει πως λειπουν καποια δεδομενα μα δεν ηθελα μπω σε λεπτομερειες. Λοιπον:

Προς το παρον εχω δωρεαν διαμονη στο Λονδινο, αλλιως θα ηταν αδυνατο να μενω εδω λογω χαλια οικονομικης καταστασης. Ειμαι και μουσικος συν τοις αλλοις και εχω εργαστει και ως μεταφραστης μιας και μιλαω Αμερικανικα Αγγλικα λογω upbringing.

Ολες αυτες οι εργασιες ωστοσο ειναι freelancing, δεν υπαρχει κατι σταθερο δηλαδη.

Κατι DJ-ιλίκια που κανω δεν τα θεωρω κατι σοβαρο παρολο που οταν μου καθονται βγαινει ενα συμπαθητικο χαρτζηλικι. Ημουν ραδιοφωνικος παραγωγος για αρκετα χρονια σε Αθηνα και Θεσσαλονικη μα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

 

ΙΒΜ, Administrator ειναι η θεση. Θα μου πεις πως ετυχε να ενδιαφερθω και να στειλω βιογραφικο για κατι τετοιο. Απλα ετυχε. 1500 ζητησα by the way.

Κοιτά για αυτήν την θεση δεν χρειάζεται εμπειρία τα μαθαίνεις όλα εκεί.

Να ξέρεις ότι 850 εδώ περνάς οκ τον μήνα απλώς δεν λες ότι θα κανείς και αποταμίευση.

 

Τώρα να 1500 ε δεν νομίζω να σου που ναι .....

 

Ιδίως αν ειναι μέσω της manpower ....

 

Τι να πω ρε φίλε εσυ αποφασίζεις για την ζωή σου.

 

 

Ιδίως για την εμπειρία και εγώ με μηδέν εμπειρία με πήραν στην ίδια εταιρία (στο ΠΝ δούλευα για 10χρονια ) αλλά έκατσα έμαθα παρά πολύ καλά την δουλειά μου και τώρα μετα απο 2. 1/5 χρόνια μπορώ να πω ότι ο μισθός νου ειναι άρκετα καλός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το εγραψες. Και η απαντηση που πηρα ηταν για 1000 gross/month.

 

Anyway αν εχετε καποιον γνωστο που ειναι ανεργος, μιλαει Αγγλικα, καλα Ελληνικα (που φανταζομαι σχεδον ολοι μιλαμε lol) και μπορει να ενδιαφερεται, η θεση παραμενει ανοιχτη και μου ειπαν πως δεχονται applications αλλα για λιγες μερες ακομα. Ενδιαφερεται κανεις να του στειλω email επικοινωνιας? Η εστω να παραθεσω ενα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγη δόση offtopic από τα όσα διάβασα θα σου πω ότι πήρες λάθος απόφαση, κυρίως γιατί πετάς μια ευκαιρία να ανοίξεις έναν νέο δρόμο στη ζβή σου.

 

Εσύ ξερεις καλύτερα βεβαια ... απλά κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελείως off topic και από μένα, αλλά έχοντας επισκεφθεί πολλές χώρες, λόγω δουλειάς, νομίζω ότι οι Σλοβάκες είναι από τις πιο όμορφες και ζεστές (στη συμπεριφορά) γυναικες!!!
Μπας και το μετανιωσεις το λέω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ρε παιδιά ο άνθρωπος δεν θέλει να φύγει από Λονδίνο...θα έφευγε μόνο αν τα λεφτά ήταν παααρα πολύ καλά...όχι αν ήταν απλά ένας κανονικός μισθός...40 χρονών είναι θα έχει κάνει και τον κύκλο του στον Λονδίνο και από ότι κατάλαβα κυνηγάει και άλλα πράγματα ταυτόχρονα..djing και μουσική παραγωγή...δεν είναι 25-30 χρονών παιδί να τα αφήσει όλα πίσω του να πάει Μπρατισλάβα να χτίσει βιογραφικό. Και εφόσον δεν έχει έξοδα διαμονής στον Λονδίνο προτιμάει να μείνει εκεί να κυνηγήσει κάτι καλύτερο σε ένα γνώριμο περιβάλλον με φίλους κοντά φαντάζομαι..στην Μπρατισλάβα θα έπρεπε να αφήσει τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα του και όλο τον κοινωνικό του περίγυρο και να ξεκινήσει από το μηδέν.

 

Δεν είναι δουλειά για 40άρη αυτή στην Σλοβακία κακά τα ψέμματα...οι περισσότεροι που του σχολιάζουμε είμαστε κάτω των 30 ετών πιστεύω...και μπορούμε πολύ πιο εύκολα να τα γράψουμε όλα και να ξεκινήσουμε για κάπου αλλού μια καινούργια λευκή σελίδα...στα 40 σου για να πας στο άγνωστο για έναν απλό μισθό θα πρέπει να έχεις βιοποριστικό θέμα..και μια οικονομική πίεση με τρέχοντα έξοδα...ο φίλος προφανώς δεν έχει γιατί αν είχε θα ήταν ήδη στο αεροπλάνο για Σλοβακία... άρα πράττει σωστά με το σκεπτικό ΤΟΥ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ημουν 20-30 αντε 35, ή αν ημουν Ελλαδα, ισως και να πηγαινα.

Ασε που παιζει να παω Ασια καποια στιγμη μεσα στον χρονο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια!

Οποιος ενδιαφερεται παντως, οι λεπτομερειες ειναι διαθεσιμες.

 

Προσθετο EDIT:

Οπως βλεπω με προλαβε ο Backpaper!

Παντως δεν ειμαι ευπορος φιλε. Ναναι καλα το επιδομα ανεργιας & η δωρεαν διαμονη. Προς το παρον.

Επεξ/σία από frieck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελείως off topic και από μένα, αλλά έχοντας επισκεφθεί πολλές χώρες, λόγω δουλειάς, νομίζω ότι οι Σλοβάκες είναι από τις πιο όμορφες και ζεστές (στη συμπεριφορά) γυναικες!!!

Μπας και το μετανιωσεις το λέω :)

Έχεις δίκιο ( παντρεύτηκα μια....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...