Προς το περιεχόμενο

Πρέπει να δω ψυχίατρο!!!


salig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Όσοι έχετε καμιά καλή (αλλά πραγματικά καλή) ιδέα για αυτό που θα σας περιγράψω, παρακαλώ δώστε τη γιατί ετοιμάζομαι αύριο να επισκεφθώ ψυχίατρο. Αν ξέρετε κανέναν καλό επίσης να μου τον συστήσετε...

 

 

ΜΕΡΟΣ 1ο

 

Πάω σε έναν φίλο για αναβάθμιση hardware και καπάκι λειτουργικού. Βάζουμε το hard, όλα καλά. Πάμε για Windows 2000 γιατί αυτά ήθελε (εγώ πρότεινα ΧΡ), και ξεκινώ installation από CD που είχα φτιάξει έχοντας ενσωματώσει και τα 4 service packs. Κάνουμε την εγκατάσταση...

 

Από τα πρώτα βήματα ήταν η δημιουργία σύνδεσης στο Internet. Με το που εγκαθιστώ drivers τόσο για το US Robotics Ext 56K όσο και για το Netmod, πάω να συνδεθώ και ενώ συνδέομαι τρώω στη μάπα ένα ωραιότατο σφάλμα που με προειδοποιεί ότι κάτι δεν πάει καλά με το svchost.exe και το PC θα κάνει reboot...

 

Σκέφτομαι, ξανασκέφτομαι, ρωτάω και έναν γνωστό και καταλήγουμε ότι έχουμε ιό. ΟΚ, κανονίζω και πάω άλλη μέρα και φορμάρω και τους δύο δίσκους (ο ένας είχε επί 3 χρόνια Win 98...) για σιγουράντζα. Το fdisk/format γίνεται πάντα μέσα από το CD των Windows. Προχωρώ πάλι αλλά αυτή τη φορά με Windows XP και καταλήγω πάλι στα ίδια... Με το που συνδέομαι για λίγο ΤΣΑΚ! παίρνω ένα reboot (ξέρετε, αυτό που μετράει ανάποδα ο χρόνος...)

 

Παρά το ψάξιμο για Blaster τόσο με το fix tool της Symantec όσο και με το Trend Micro, δεν βρίσκω κάτι. Το FixBlast.exe μου λέει ότι θα πρέπει να βάλω ένα patch της Microsoft και με το που το βάζω όλα πάνε καλά! Το γιατί το κάνω θέμα ακολουθεί στο 2ο μέρος...

 

 

ΜΕΡΟΣ 2ο

 

Σήμερα το πρωί αποφάσισα να φορμάρω το ένα από τα δύο PCs που έχω σπίτι, διότι ήθελε μία ανανέωση, Αναφέρομαι πάντα σε XP. Ξεκινώ όλος χαρά και με όλα μου τα αρχεία σε ασφαλή backup και αφού έχω βάλει το λειτουργικό και τους drivers και μερικά προγράμματα άμεσης χρησιμότητας (winzip, winrar, acrobat κλπ) πάω να φτιάξω και το Internet. Για μαντέψτε: το γνωστό μήνυμα και η αντίστροφη μέτρηση για reboot!!!

 

Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι, μετά την ταλαιπωρία με τον φίλο μου, έκανα ένα διεξοδικό scan και στους δύο υπολογιστές πριν ξεκινήσω τη δική μου περιπέτεια και δεν εντόπισα κάτι. Αν και είμαι βέβαιος ότι από εμένα προέρχεται, εντούτοις δεν είδα κάτι...

 

Ο δεύτερος υπολογιστής, όχι αυτός στον οποίο σέταρα το Internet (εννοώ πάντα το dial up με Netmod, για να είναι ξεκάθαρο), ουδέποτε είχε σεταριστεί για dial up. Πάντα έβλεπε Internet αν χρειαζόταν εφόσον είχα ενεργοποιήσει το Internet Connection Sharing στον πρώτο. Πάω λοιπόν και καρφώνω το netmod στη σειριακή και σετάρω ένα dial up, αλλά αυτή τη φορά με άλλον provider (δανεισμένο από άλλον φίλο). Για μαντέψτε: το γνωστό μήνυμα και η αντίστροφη μέτρηση για reboot!!!

 

Επομένως είναι παραπάνω από βέβαιο ότι όποτε πάω να συνδεθώ και δεν είμαι προστατευμένος από το σχετικό patch της Microsoft, έχω πρόβλημα.

 

Α, να μην ξεχαστώ, και στους δύο υπολογιστές μετά από τις συνδέσεις στο Internet και τα σφάλματα αυτά, το εργαλείο FixBlast.exe βρήκε και αφαίρεσε τον Blaster...

 

Αποφασίζω σαν ύστατη λύση να ξαναφορμάρω τον πρώτο, σβήνοντας μάλιστα και τα δύο partitions και να ξεκινήσω εντελώς από το μηδέν και μάλιστα να μην είμαι συνδεδεμένος δικτυακά με τον άλλο. Όπερ και εγένετο, και με το που τελείωσε η εγκατάσταση πήρα ένα ghost image και ξεκίνησα αμέσως να δημιουργήσω σύνδεση στο Internet. Αυτή τη φορά πονήρεψα και δεν έβαλα driver για το Netmod (πιθανόν μολυσμένο αρχείο) αλλά έστησα ένα Standard modem 28800bps για να συνδέομαι. Για μαντέψτε... ναι σωστά: το γνωστό μήνυμα και η αντίστροφη μέτρηση για reboot!!! Ένα σκανάρισμα με το εργαλείο FixBlast.exe βρήκε και αφαίρεσε τον Blaster από τη registry αυτή τη φορά (τις προηγούμενες τον έβρισκε αλλού, σε διάφορα σημεία), αλλά γενικά υπήρχε πρόβλημα...

 

Αυτή τη στιγμή έχω ρίξει το patch και είμαι μια χαρά, αλλά με τρώει και δεν θα ησυχάσω αν δεν το μάθω...

 

 

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ

 

1. Κάπου στους δίσκους μου στα PCιά μου υπάρχει ο ιός, αλλά κανένα scan δεν τον βρίσκει...

2. Ξεκίνησα εγκατάσταση από το μηδέν με μόνο μέσο το CD των Windows XP, με απομονωμένο το PC και χωρίς να βάλω κανένα πρόγραμμα "απ'έξω", ούτε καν drivers, και με την πρώτη απόπειρα σύνδεσης την έπαθα και πάλι.

 

Με βάση το υπ'αριθμ. 2, ή έχουν ιό τα ΧΡ μέσα στο CD ή ο ιός παρέμεινε επάνω στον δίσκο παρά το ότι έσβησα τα partitions (2 όλα κι όλα). Το CD έχει ενσωματωμένο το service pack και με αυτό έχω κάνει άνω των 50 installations χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα.

 

 

Και κάπου εδώ ζητώ από εσάς μία γνώμη, μία ιδέα, μία συμβουλή, κάτι τέλος πάντων... Σας παρακαλώ πολύ αν μπορείτε να συνεισφέρετε κάντε το γιατί θα τρελαθώ εντελώς! Κανονίζω ήδη να βρω άλλο CD για να εγκαταστήσω ΧΡ, έτσι για να αποκλείσω και την πιθανότητα να είναι μολυσμένο αυτό που έχω, αλλά όσο να πει κανείς αυτό που συμβαίνει είναι μάλλον supernatural...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που ίσως προσφέρετε, Σας ευχαριστώ επίσης και για την υπομονή σας να διαβάσετε ως εδώ. Αναμένω στο ακουστικό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

και εγώ φιλαράκι ύστερα από μια καθαρή εγκατάσταση με το που μπήκα στο δίκτυο δίχως αρχική σελίδα (είχα ορίσει χρήση κενής) μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα μετά από 1 λεπτό και φυσικά στον κουβά...ευτυχώς είχα σε άλλο partition το patch και το fixblast και το πρόβλημα λύθηκε...και εγώ απόρησα...πώς στο καλό μετά από μια καθαρή εγκατάσταση και χώρις καθόλου περιήγηση στο νετ,να κολλήσω...ο,τι είχα σε διαφορετικό partition αποκλείεται να ήταν μολυσμένο...περίεργα πράγματα...πάντως μην μασάς...ηρεμία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, τα νεφράκια μου...

 

Δηλαδή αν κατάλαβα, το πρόβλημα είναι γνωστό. Εντάξει, εννοείται πως έχω το patch όπως και το FixBlast.exe (το γράφω άλλωστε στην εξιστόρηση της περιπέτειας), αλλά εμένα άλλο με καίει, τώρα μάλιστα που είδα τις απαντήσεις σας:

 

ΕΦΟΣΟΝ ΕΣΒΗΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 PARTITIONS, ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Ο Π...ΗΣ Ο ΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΦΤΕΙ ;;;

 

(Ο moderator ας με συγχωρέσει για τα κεφαλαία, αλλά τελώ εν συγχύσει...)

 

Και μία συμπλήρωση: χθες με το που τελείωσα και έγραψα και το μήνυμα εδώ στο forum, προγραμμάτισα το Norton Antivirus 2003 (ενημερωμένο κάργα) να κάνει ένα scan στις 2:00. Σήμερα το πρωί με το που ξύπνησα πριν φύγω για δουλειά τσέκαρα τι έκανε και είδα πως βρήκε και έσβησε το Welchia!!! Λοιπόν, επειδή μέχρι να επιχειρήσω ξανά μία πεντακάθαρη εγκατάσταση έβαλα χθες μερικά προγραμματάκια (τα γνωστά, Acrobat Reader, WinZip) και drivers (όλοι από CDs εταιρειών όπως ASUS, HP). Έβαλα επίσης και μερικά προσωπικά αρχεία από ένα CD που είχα γράψει προτού αρχίσει η μεγάλη περιπέτεια (ούτε που φανταζόμουν τι θα γίνει). Άρα... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο WELCHIA ???

 

Αυτά μέχρι τώρα φίλοι μου. Σας χιλιοευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και φυσικά αν έχετε και άλλες θα χαρώ να τις διαβάσω. Καλή εβδομάδα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ayto poy symvainei loipon den einai oti exeis io , o blaster einai o ios poy vrisketai se alloys ypologistes kai xtypaei mesw toy net ypologistes poy den exoyn to patch tis microsoft. An den to exeis valei o ios poy vrisketai alloy apla soy stelnei as poyme mia entoli gia na kanei reboot to pc, exeis den exeis ton io reboot tha kaneis. Apla an ton exeis tha stelneis kai esy aytes tis entoles se apomakrysmenoys ypologistes. Ayto loipon poy tha kaneis einai na katevaseis to sxetiko patch apo tin microsoft kai na to valeis sto pc kateytheian me to poy kaneis tin egkatastash . meta mia poy o pc den tha kanei reboot trava kai ena windows update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai poli m$#@&^a ios kathe fora pou sindeese an den exis to patch ston katevazi den glitonis me format . Emena mou feferan ena forito pou eixe ton blaster ton katharisa kai pao na kano ta update kai me to pou sindethika tsoup ksana op leo kati ginete edo. Evala firewall ksana sindethika kai ola kirile katevasa kai to patch kai teliose to panigiri. :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basika an parathrhseis 8a deis pws meta apo ena xroniko diasthma to modem deixnei na stelnei dedomena synexeia me ry8mo trelo akoma kai xwris na exeis anoikei to IEXlorer h to OUTlook. H lysh einai na mhn to egkatasthseis (aposyndesh kai an einai eswteriko bgalto) kai meta 8a deis pws einai ola ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί μου άνθρωποι, σας ευχαριστώ. Με γλιτώσατε από 45 ευρώ που θα έδινα στο γιατρό σήμερα. Θα ακολουθήσω καθαρή εγκατάσταση κλπ. και θα προχωρήσω έτσι.

 

Αλλά επειδή επιμένω πολύ (σκάω γάιδαρο), θέλω να ξεκαθαρίσω και το εξής: πριν το format δεν είχα πρόβλημα (για πολλούς μήνες) και ξαφνικά έχω; Μήπως επειδή έχοντας το Norton Antivirus δεν είδα παρενέργειες; Αλλά και πάλι δεν είχα δει να βρεθεί κάτι. Τέλος πάντων, μάλλον κατανόησα το τι φταίει.

 

Ξανά-μανά ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν. Να είστε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα είναι οτι τα windows έχουν ακόμα διαθέσιμη αυτη την άχρηστη εντολή: FORMAT

 

Απ' ότι λέγεται στο redmond, στην επόμενη έκδοση δεν θα υπάρχει.

Θα αντικατασταθεί απο ενα μήνυμα

 

A problem has occured. You have the following options:

1. Throw the pc out of the window and buy yourself a mobile phone, or a pocket calculator.

2. Go to the store you purchased your pc, and tell them you made a mistake of ordering a bare bones pc. What you meant was "a complete pc with its administrator and its user, and its auxiliary notebook to go online in case the pc gets infected".

3. Go to an internet cafe, and search on google "whats my freakin problem?"

4. Go to Saint Mountain, Greece and become a monk.

 

Press OK to shutdown, or Cancel to explode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είμαι ομοιοπαθής. Αλλαξα motherboad (γιατί η προηγούμενη είχε πρόβλημα ... όχι με restart) και αποφάσινα να κάνω clean install. Όλα καλά ... μπαίνω στο net και να το μήνημα !!!

ΟΚ λέω ένα chkdsk και βλέπουμε ... τα ίδια.

Νέο format και 2000 τώρα ... τον π...ο. RESTART.

Πάλι xp, f-secure antivirus και firewall και είμαι οκ.

 

Το περίεργο είναι ότι ΔΕΝ ήξερα ότι είναι ιός (το έμαθα μετά).

 

ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...