Προς το περιεχόμενο

Πρέπει να δω ψυχίατρο!!!


salig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αίσιο τέλος έλαβε η περιπέτεια. Μετά από καθαρές εγκαταστάσεις και στα δύο PC όλα δείχνουν καλά. Βέβαια έγινα λίγο μυστήριος και ενεργοποίησα κάργα κάποια firewall και λοιπά, ρύθμισα να τρέχει το antivirus 2 φορές τη μέρα, αλλά αισθάνομαι ασφαλέστερος. Σκέφτομαι μάλιστα να περιφράξω και με κάγκελα τους δύο υπολογιστές...

 

Θέλω να ευχαριστήσω τους πάντες που βοήθησαν - χωρίς τη γνώμη του κάθε ενός ξεχωριστά θα είχα τρελαθεί. Να είστε καλά φίλοι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Th glytwses kai sy.. Thn pathsa akribws etsi kai egw me blaster kai welchia amesws meta apo katharo format. Me ta tools kai to patch katharisa kai ola ok. To asteio einai oti prin to format eixa windows 2003 server xwris antivirus apanw gia enan mhna gia na ta dokimasw kai den kollisa blaster..Kai kollisa amesws meta to format..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την αντιστροφη μετρηση με προβληματιζει κι εμενα πολυ... Ιδου το story:

 

Το τελευταιο μου format ειχε γινε τον Σεπτεμβριο του 2002, και ακολουθησε εγκατασταση Windows XP PROFESSIONAL English με το Service Pack οχι ενσωματωμενο στο CD εγκαταστασης...

 

Απο τον Σεπτεμβριο του 2002 μεχρι τον Φεβρουαριο του 2003 το ΠιΣι δουλευε ασταματητα καθε μερα... Απο το internet κατεβασα αρκετες δεκαδες αρχεια (προγραμματα, εικονες, mp3...) και μαλιστα οχι απο ιδιαιτερα αξιοπιστες πηγες... Ολα πηγαιναν καλα, κανενα προβλημα στον οριζοντα...

 

Απο τον Φεβρουαριο 2003 μεχρι τον Ιουλιο 2003 το ΠιΣι εμεινε κλειστο και δεν το χρησιμοποιουσε κανεις... Λογω μετακομισης μου στο σπιτι των γονεων για εκεινο το διαστημα, το ΠιΣι μου κοντεψε να πιασει αραχνες...

 

Ολο το καλοκαιρι το επισκεπτομουν περιπου μια φορα τη βδομαδα οπου εκανα κυριως εργασιες αρχειοθετησης, backup-ισμου, ερευνας κλπ κλπ... Γενικα οι συνδεσεις μου στο internet περιοριζονται σε λιγα λεπτα chatting, ενω τιποτε αλλο δεν κατεβαινε...

 

Το Σεπτεμβριο του 2003 (πριν 3 εβδομαδες) εγκαθισταμαι μονιμα και παλι στη Θεσσαλονικη και αρχιζω να χρησιμοποιω το ΠιΣι κανονικα... Και τοτε, χωρις να εχω εγκαταστησει κατι καινουργιο, χωρις να εχω καν κατεβασει αρχεια εκτος απο mp3 αρχιζουν τα μηνυματα για επανεκκινησεις με αντιστροφη μετρηση...

Ενας φιλος μου ειπε οτι προκειται για ιο, οποτε κατεβασα ολα τα γνωστα antivirus (Norton, McAffee, f-prot και κατι αλλα) με τα τελευταια updates τους αλλα δεν βρηκαν τιποτε...

 

Format λοιπον και επανεγκατασταση WinXP Eng PRO με SP1... Την επομενη μερα παλι αντιστροφη μετρηση...

 

Οποτε, εχοντας φτασει στα προθυρα της νευρικης παρακρουσης, φορμαρισα και παλι το δισκο και επεστρεψα στα παλια, καλα, ηρωϊκα Windows Millennium English που δεν τα φοβαμαι καθολου, καθως ξερω πως καθε Δευτερα με το ξεκινημα της εβδομαδας θα περασω 2,5 ωρες απο πανω τους για να κανω ενα απλο ξεκουραστικο formatακι...

 

Τωρα περιμενω την επομενη εκδοση των Γουϊντοουζ... Εκτος αν μεχρι τοτε με πιασει κριση Linux και αποφασισω να χαθω στον παραξενο κοσμο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mia aporia...Giati na mh xrhsimopoihseis ena aplo removal tool gia ton blaster kai to patch???Alitheia exeis oreksh na kathesai na ekneyrizesai me ta m****mena ta winME anti na exeis ta xp patcharismena gia blaster kai na mhn exeis kanena paireterw problhma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia mono me format den kaneis panta doulia prepei otan exeis faei dinato io kai den mporeis na ton vgaleis na dialiseis kai to Master Boot Sector poli vasiko ayto kai afou kaneis ayto sto kapaki na to kleiseis kai na vgaleis gia 5 leptakia tis mnimes tote ola einai ok. O Blaster tha vreiskete ekei panta an den diagrafete kai to MBR. Ayto einai i poli apli lisi ton aporoion kai erotiseon pou exete. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει κάποιος format για να βγάλει τον blaster. Δεν χρησιμοποιούσα ποτέ μου antivirus στο σπιτικό PC κι όταν το είδα να μετράει ανάποδα για shutdown έπαθα πλάκα.

 

Shutdown /a για να σταματήσει το countdown και ψάξιμο. Είδα μέσα τον task manager να τρέχει ένα teekids.exe και το σταμάτησα. Καπάκι έτρεξα το τελευταίο stinger της McAfee και μου βρήκε τα teekids.exe και msblast.exe μέσα στο %systemroot%\system32.

 

Όταν στο επόμενο dialup έγινε το ίδιο υπέθεσα ότι έχω "τρύπα". Ξανακαθάρισα τα δύο .exe και έκανα enable το firewall. Έκανα search για msblast.exe, είδα ότι υπήρχε patch από MS το έτρεξα, απενεργοποίησα και το firewall και τέρμα.

 

Στην τελική δηλαδή δεν χρειάζεται format ο msblast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο blaster φευγει ευκολα! Τι φορματ ρε παιδια και διαγραφη του MBR? Πετα και το pc και παρε καινουργιο :P

 

Χα χα χα!!! Μπράβο ρε συ, μου έφτιαξες το κέφι!

 

Παιδιά, όντως η απομάκρυνση του blaster δεν απαιτεί format. Απλώς εγώ είχα προγραμματίσει να κάνω format ούτως ή αλλέως και την άκουσα στέρεο όταν είδα το countdown για επανεκκίνηση...

 

Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι το γεγονός πως αυτό το @@ blaster σου την πέφτει IMMEDIATELY μόλις συνδεθείς και δεν είσαι patched. Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι ένας δυστυχής αγοράσει σήμερα ένα καινούριο (τσίλικο) PC με προεγκατεστημένα παραθύρια και πάει σπιτάκι του και συνδεθεί, τότε θα πρέπει να τσιμπήσει αμέσως κάτι τέτοιο!

 

Τι να πω... Καλά κρασά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...