Προς το περιεχόμενο

Router ή Αccess Point;


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα να πάρω ένα που η κεραίες δουλεύουν στα 5dbi και όχι στα 4;

Παιδιά συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις, απλά δεν είναι για μένα και ίσως η αγορά γίνει από εξωτερικό και θα προτιμούσα να μην μπλέξουμε με επιστροφές κτλ.

 

Υπάρχουν ρούτερ που μπορούν να δουλέψουν ως repeater;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε 5 είτε 4dBi, δεν έχει ουσιαστική διαφορά.

Κανονικά βάσεις κανονισμού, η μέγιστη ισχύς εκπομπής μιας ασύρματης συσκευής είναι 20dBm, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και το κέρδος (dbi) της κεραίας.

Έτσι αν έχεις 2 συσκευές, μία μέ κέρδος 4dBi και η άλλη με 5dBi, κανονικά θα πρέπει να ρυθμίζουν αυτόματα την ισχύ, ώστε η συνολική μέγιστη να είναι 20dBm.

Άλλο αν αυτό δεν εφαρμόζεται από κάποιους κατασκευαστές.

 

Όσον αφορά το κόστος του Vigor, τ' αξίζει πέρα για πέρα μέχρι το τελευταίο σεντ. Τα TP-Link είναι value for money αλλά δεν συγκρίνονται με τις συσκευές της Draytek.

Ότι πληρώνεις παίρνεις, απ' όλες τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα!!!για να μην ανοιγω νεο θεμα,θα ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο WiFi Range Extender    http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/Netgear-Wireless-Passthrough-Extender-Bridge-WN3100RP.htmθα κανει δουλεια ωστε να φτανει το σημα του ασυρματου ρουτερ μου μεχρι το δωματιο του αδελφου μου.Δυστυχως εχει αδυναμο σημα!!!με αποτελεσμα στο κινητο του να του βγαζει σημα μεχρι 1 γραμμης οταν μπαινει ιντερνετ.(ενοειτε οτι τις περισσοτερες φορες τον πεταει εξω).Οπωτε αξιζει να προβω στην συγκεριμενη αγορα?η μηπως εχετε να μου προτεινετε κατι διαφορετικο? Εμενα με ενδιαφερει να επεκταθει η εμβελια του σηματος ωστε να μπορει να σερφαρει ανετα και ο αδερφος μου.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μια χαρα θα τη κανει αλλα νομιζω δινεις πολλα .. δες κανα tp link φθηνο και μην κολλατε στο πλαισιο... ακομα κ τις μαιμουδες πουλαει ακριβα!!

Χεστηκα μωρε για το πλαισιο(δεν θα το παρω απο εκει)απλα επειδη ειχα απορια και ηθελα μια γνωμη αν ειναι καλο!!εβαλα το συγκεκριμενο λινκ. :P Παντως σε ευχαριστω για την πληροφορια!!να σε καλα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...