Προς το περιεχόμενο

Sapphire R9 270X σε Farcry 3 και σέρνεται.... Τι στο καλο...?


alexkapellakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ρε παλικάρια... Μου λύσατε κάθε το πρόβλημα. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, ΕΒΑΖΑ ΟΛΑ ΦΟΥΛ (στην αρχή) και μετά επίσης πολύ απλά, δεν είχα κατεβάσει το MsAA x8 σε x2... όταν το πήγα x2, τότε όλα πήγαν ΧΧΧΧΑΑΑΑΛΛΛΛΑΑΑΑΡΡΡΡΑΑΑΑΑ και βάση σχεδίου... Αλλά προ 3 ημερών εξελίχθηκα σε CPU: i5-4690 3.5Ghz (LGA1150), Mobo: Gigabyte GA-H97-HD3, RAM: Vulcan 8Gb Kit (4GBx2) DDR3 2400 (11-13-13-35) με την κάρτα Sapphire Dual-X R9 270x 4Gb GDDR5. (πριν είχα τα Cpu: Intel Core i3-550 LGA1156 Mobo: Gigabyte GA-H55M-USB3, Ram: XMS3 4GB 9-9-9-24 1600Mhz (2x2GB) )

 

Βάση των νέων "πραγμάτων" τι ρυθμίσεις προτείνει το TEAM???? :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία...

 

Και ρωτάω τώρα εγώ.....

Η ρύθμιση *xMSAA με απλά λόγια, τι παραπάνω μου προσφέρει στο x4 απ' ότι στο x2 ή ακόμα και από το απενεργοποιημένο? (αν γίνετε να απενεργοποιηθεί δηλαδή...)

 

Με 2 κουβέντες δηλαδή....

 

Το *xMSAA ΤΙ προσφέρει οπτικά στο παιχνίδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξομάλυνση είναι το MSAA(Multi-sample Anti-Aliasing).Υπάρχουν και άλλα, όπως το FXAA/MLAA/TXAA/MFAA/SSAA.Τα πιο καλά οπτικά να ξέρεις είναι τα MSAA/SSAA αλλά είναι και αυτά που έχουν και το μεγαλύτερο performance hit, ειδικά το SSAA.Το MFAA βγήκε τώρα και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη προσωπικά.Το FXAA/MLAA να ξέρεις ότι θολώνει την εικόνα όμως γενικότερα, εγώ προσωπικά δεν το προτιμώ.Καλύτερα να βλέπω κρύσταλλο εικόνα με λίγα jaggies(Οι άγριες γωνίες) παρά να θολώνει ο τόπος.

 

Γενικότερα αυτό που κάνει το MSAA(Και το ΑΑ γενικότερα) είναι να εξομαλύνει τις ''άγριες'' άκρες στα γραφικά, παράδειγμα:

 

6a0120a85dcdae970b015437fee512970c-800wi

 

Τα καλώδια με απενεργοποιημένο ΑΑ φαίνονται αισχρά τελείως.Το SSAA από την άλλη είναι σαν να σου αυξάνει την ανάλυση, πρόσεχε όμως γιατί μπορεί να έχει επιλογή SSAA 0.5x το οποίο κάνει render την μισή native ανάλυση και δείχνει χειρότερα από ότι με ΑΑ Off.Το καλό το SSAA είναι 1.5-2x +.

 

Και εδώ αν δεις τα γράμματα με noAA φαίνονται με jaggies, ενώ με MSAA διορθώνεται αρκετά.

 

batman_aa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smooth/Blur δηλαδή κάνει στην εικόνα... Μάλιστα...

 

Είσαι κινητή GPUpedia ρε φίλε...

 

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες μόνο κ μόνο για να μου λύσεις την απορία!

Είσαι μεγάλος!

 

Αλλά εγώ δε βάζω παραπάνω από 2x...

Νομίζω πως είναι τσάμπα επεξεργαστική ισχύς.. 

Και νομίζω πως αν κατάλαβα καλά τι λες και εσύ, συμφωνούμε κάπως σε αυτό...

 

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και το παιχνίδι, ας πούμε ένα racing παιχνίδι θέλει πολύ ΑΑ για να δείξει ωραία, αν μπορείς να χώσεις και 8xMSAA δηλαδή, τσούξτο.Στα υπόλοιπα εξαρτάται πάλι, γενικά με ένα 4xMSAA σε 1080P έχεις ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...