Προς το περιεχόμενο

Καφετιέρα εσπρέσσο Arielli.. Λέει τίποτα?


zizu10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, επειδή τόσο καιρό με την καψουλομηχανή κουράστηκα να μένω δεσμευμένος στις 1-2 επιλογές που προσφέρει για καφέ, αποφάσισα να αγοράσω μία οικονομική εσπρεσσιέρα.

 

Πέρα από το οικονομικό όφελος (οι κάψουλες είναι πολύ ακριβές για αυτό που προσφέρουν), θα υπάρχει (λογικά) και διαφορά στην ποιότητα μιας και ο καφές θα είναι φρεσκοαλεσμένος!

 

 

Είδα, λοιπόν, αυτή εδώ στο e-shop http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-170bs-p-HAP.105210?sid=1 (ok, ξέρω δεν είναι gaggia) και θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος εμπειρία από καφετιέρα arielli..??

 

*Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι φτιάχνεται στη Βουλγαρία - νομίζω - και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να προσφέρει αξιόλογα αποτελέσματα/καφέδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, επειδή τόσο καιρό με την καψουλομηχανή κουράστηκα να μένω δεσμευμένος στις 1-2 επιλογές που προσφέρει για καφέ, αποφάσισα να αγοράσω μία οικονομική εσπρεσσιέρα.

 

Πέρα από το οικονομικό όφελος (οι κάψουλες είναι πολύ ακριβές για αυτό που προσφέρουν), θα υπάρχει (λογικά) και διαφορά στην ποιότητα μιας και ο καφές θα είναι φρεσκοαλεσμένος!

 

 

Είδα, λοιπόν, αυτή εδώ στο e-shop http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-170bs-p-HAP.105210?sid=1 (ok, ξέρω δεν είναι gaggia) και θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος εμπειρία από καφετιέρα arielli..??

 

*Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι φτιάχνεται στη Βουλγαρία - νομίζω - και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να προσφέρει αξιόλογα αποτελέσματα/καφέδες..

Δεν γνωρίζω για την συγκεκριμένη εταιρεία αλλα δεδουμένου ότι θες μια οικονομική μηχανή (όχι τύπου Gaggia που είναι κορυφή) αλλα και να είναι αξιόπιστη θα σου πρότεινα να δεις σε Philips Delongi και izzy (izzy λόγω εμπειρίας με μικροσυσκευές που τις έχω 4 χρόνια χώρις κανένα πρόβλημα συν ότι η 3τής εγγύηση τους είναι ενα + )

 

Βέβαια θα ανέβεις σε λεφτά περίπου 70 ευρώ .

 

Επίσης αν κάποια στιγμή φέρει το lidl καμια μηχανή espresso θα πρότεινα να πας να την πάρεις μιας και τα lidl φέρνουν αξιόλογα και αξιόπιστα ηλεκτρικά προιόντα και είναι ο ορισμός του value for money (συν 3τής εγγύηση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε, εγω εχω 3-4 χρόνια μια παρόμοια φθηνιάρικη ariette και μπορώ να πω οτι ειναι αξιοπρεπής αλλα μέχρι εκεί... την παρόπλισα βέβαια καθώς εσπασε το πλαστικό μπρατσο της θήκης του καφε και δε βρίσκω ανταλλακτικό και πήρα dolce gusto..

Πλεον χρησιμοποιώ κυρίως τον ατμό της για σοκολάτες κλπ και σπάνια κανενα καφε μεχρι να εξαντλήσω τα αποθέματα μου σε κομμένο καφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια Link.png Site: delonghi η οποια αποδειχτηκε σκυλι. Αλλα αν δεν ειχα, με 36 ευρω θα την επαιρνα αβλεπι αυτη που εχει το εσηοπ. Με 20 καφεδες που θα γλυτωσεις απο την καφετερια τα εβγαλε τα λεφτα της :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, επειδή τόσο καιρό με την καψουλομηχανή κουράστηκα να μένω δεσμευμένος στις 1-2 επιλογές που προσφέρει για καφέ, αποφάσισα να αγοράσω μία οικονομική εσπρεσσιέρα.

 

Πέρα από το οικονομικό όφελος (οι κάψουλες είναι πολύ ακριβές για αυτό που προσφέρουν), θα υπάρχει (λογικά) και διαφορά στην ποιότητα μιας και ο καφές θα είναι φρεσκοαλεσμένος!

 

 

Είδα, λοιπόν, αυτή εδώ στο e-shop http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-170bs-p-HAP.105210?sid=1 (ok, ξέρω δεν είναι gaggia) και θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος εμπειρία από καφετιέρα arielli..??

 

*Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι φτιάχνεται στη Βουλγαρία - νομίζω - και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να προσφέρει αξιόλογα αποτελέσματα/καφέδες..

Εχω μια παρομοια της ιδιας εταιρειας, δεν ειχα ποτε ακριβη μηχανη για να μπορεσω να συγκρινω. Τη πηρα πριν το καλοκαιρι γιατι βαρεθηκα να δινω 2 ευρα για ενα freddo και δεν ειμαι και κανενας ειδικος του καφε και την πηρα για δοκιμη. Καφε αγοραζω φρεκο αλλεσμενο και το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο, σιγουρα καλυτερο απο τον freddo που αγοραζα εξω, και φανταζομαι ειναι κυριως λογω του καφε παρα της μηχανης( σε ερωτηση στο καφεκοπτειο τι καφε αγοραζουν οι καφετερειες η απαντηση ηταν....καλυτερα να μη μαθεις :-D . Και σε οσους φιλους εχω κανει τον βρισκουν καλο. Τωρα ως μηχανη δεν ξερω ποσο θα κρατησει αλλα την αποσβεση την εχω ηδη κανει :-D

Την επομενη φορα θα αγορασω πιο καλη/ακριβη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καποιος να προτεινει μια ολοκληρωμενη λυση (καφετιερα, μαρκα καφε, τροπος παρασκευης ή οτι αλλο) ωστε να φτιαχνουμε καλο και φθηνο φρεντο εσπρεσσο στο σπιτι?

 

απορρπτεται εννοειται ο τραγικος στιγμιαιος της νεσκαφε

 

και απορριπτονται και οι καψουλες illy. τις εχω ηδη, βγαζουν ελαχιστη ποσοτητα και νερωνουν πανευκολα.


φιλε kargo τι μαρκα καφε αγοραζεις και ποσο σου στοιχιζει περιπου μεσο ορο ο καθε φρεντο?

 

και τι χτυπητηρι εχεις? το κλασσικο του φραππε το φορητο ή το ακριβοτερο και σταθερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε επειδη μενω επαρχεια παιρνω απο καφεκοπτειο κατευθειαν, αν μενεις αθηνα δεν ξερω τι παιζει εκει. Απλως παω και του λεω βαλε μου χυμα τον "καλυτερο" που εχεις(την επομενη φορα θα τον ρωτησω τι μαρκας ειναι).

Για ενα μηνα υπολογισε και για μεσο ορο 3 φρεντο την ημερα, 8-9 ευρω καφε και 5-6 ευρω γαλα(πολυ χοντρικα).

 

Για γραπεδιερα εχω ενα τετοιο http://www.skroutz.gr/s/276260/Singer-SDM100RBK.htmlνομιζω 18ευρω το ειχα παρει, φτανει και περισσευει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαρσιτώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Αυτή του lidl που αναφέρθηκε, πόσο κοστίζει και κάθε πότε ανανεώνεται η προσφορά?

 

Σε newsletter του e-shop έχει και αυτό το μοντέλο http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-130bs-p-HAP.105204 στα 37 ευρώ, το οποίο πρέπει να είναι ίδιο με αυτό του #1 αλλά πιο παλιό σε design και με πολύ καλές κριτικές.

 

Επομένως, καλύτερα η arielli ή αυτή του lidl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισήμανση, η μηχανή είναι arrieli και όχι ariete που αναφέρθηκε (η οποία είναι αξιόλογη εταιρεία).

 

Καλύτερη επιλογή είναι η Delonghi ec155.

Αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο χρήμα, 2η επιλογή αυτή του lidl και 3η αυτή η arielli που απλά παίρνεις το ρίσκο. Το ζήτημα είναι ότι μπορεί το lidl να την ξαναφέρει σε 5 μήνες, δεν είναι πάντα διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή παίζει η arielli στα 40 ευρώ (από e-shop) και την άλλη Δευτέρα (17/11) το Lidl φέρνει τη δικιά του στα 50 ευρώ.

 

Ποια αξίζει περισσότερο? Του Lidl ο ατμός λειτουργεί ικανοποιητικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...