Προς το περιεχόμενο

Το snr margin παίζει.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω είναι καπως δύσκολο να μου το φτιάξουν. Μονο ασύρματα μπορώ να μπω γιατι εχω tablet. Οπότε όταν γυρίσω Πειραιά φτιάχνω ένα τέτοιο και μόλις ξανά έρθω το αλλάζω. Τα στατιστικά τώρα. attachicon.gifScreenshot_2014-08-12-17-00-59.png

 

Κατι τελευταίο, στον Πειραιά παλι έχω τόσο μεγαλο κεγαλο καλώδιο και συγχρωνιζω στα 8 (όσο έχω δηλαδή) και κατεβάζω με 750 Kbps. Να το αλλάξω και εκεί?

γενικοτερα δεν βαζουμε μεγαλα τηλεφωνικα.και θεμα να μην κανουν παλι δεν τα βαζουμε γιατι δεν ειναι το ιδανικο καλωδιο αφου δεν ειναι twisted,ειναι πολυκλωνο ,ειναι λεπτο,χαλαει ευκολα αμα πατηθει.οποτε αλλαξε τα και τα 2.ειτε αφηνεις το ρουτερ κοντα στην πριζα με ενα απλο τηλεφωνικο και ριχνεις μεγαλο Utp που αυτο θεωρω σωστο ειτε παιρνεις Utp και πρεσαρεις rj11 κλιπακι σε ενα ζευγαρι πχ μπλε-μπλε ασπρο και το χρησιμοποιεις σαν τηλεφωνικο.

Poulinos να σε ρωτήσω κάτι, αν βάλω 24αρα θεωρητικά πόσο θα πιάνω?

 

Τα στατιστικά της γραμμής.

 

Μιλάμε για την σύνδεση στον Πειραιά με πάροχο την on telecom.

λογικα με 9 margin της On εκτος αν το ριχνουν και πιο κατω γιατι κατι ειχα ακουσει για 7 θα πρεπει να παιξεις κανα 20+.λεω 20 και οχι 22 -23 που ειναι το max θεωρητικο γιατι ποτε δεν ξερουμε την ποιοτητα του χαλκου.βεβαια αν δεν σε πειραζει και το 10 ευρω παραπανω πηγαινε σε παροχο που να μπορει να σου δωσει vdsl απο το αστικο κεντρο.εισαι πολυ κοντα οποτε σε βλεπω να πιανεις ανετα 45-50 Mbit αν ειναι και η καλωδιωση σου σωστη.απο ακ δινει ο οτε δινει η forthnet δινει και η wind αν θυμαμαι σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ok κάποια στιγμή θα τα αλλάξω.

 

Vdsl δεν βάζω για τρεις λόγους:

 

α) το οικονομικό (ουτε 24αρα δεν ξέρω αν θα βάλω, δεν το έχω συζητήσει ακόμα με τους δικούς μου)

β) πρέπει να αλλάξω την καλωδίωση γιατί όλα τα μπριζακια είναι παράλληλα το ενα μετά το άλλο

γ) δεν έχω δει νέο καφάο.

 

 

Επίσης η καλωδίωση στον Πειραιά είναι η εξής: η κεντρική μπριζα έχει μονοκλωνο καλώδιο και μετα φεύγει καλώδιο με 4 κλώνους και πάει στο 1ο δωμάτιο, μετά άλλο ενα καλώδιο ίδιο φεύγει από το 1ο δωμάτιο μέχρι το δωμάτιο μου στο οποίο έχω το modem. Είναι σύνολο περίπου απο την κεντρική μπριζα μεζρι το δωμάτιο μου περίπου 15 μετρα.

 

Τέτοιο πρέπει να ναι το καλώδιο (χωρίς να είμαι σίγουρος) http://www.stamelectronics.com/-922-945-955-974-948-953-959-963-965-957-945-947-949-961-956-959-973-949-960-953-954-945-963-963-953-964-949-961-969-956-941-957-959-4-x-0.22mm-100-956.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κάποια στιγμή θα τα αλλάξω.

Vdsl δεν βάζω για τρεις λόγους:

α) το οικονομικό (ουτε 24αρα δεν ξέρω αν θα βάλω, δεν το έχω συζητήσει ακόμα με τους δικούς μου)

β) πρέπει να αλλάξω την καλωδίωση γιατί όλα τα μπριζακια είναι παράλληλα το ενα μετά το άλλο

γ) δεν έχω δει νέο καφάο.

Επίσης η καλωδίωση στον Πειραιά είναι η εξής: η κεντρική μπριζα έχει μονοκλωνο καλώδιο και μετα φεύγει καλώδιο με 4 κλώνους και πάει στο 1ο δωμάτιο, μετά άλλο ενα καλώδιο ίδιο φεύγει από το 1ο δωμάτιο μέχρι το δωμάτιο μου στο οποίο έχω το modem. Είναι σύνολο περίπου απο την κεντρική μπριζα μεζρι το δωμάτιο μου περίπου 15 μετρα.

Τέτοιο πρέπει να ναι το καλώδιο (χωρίς να είμαι σίγουρος) http://www.stamelectronics.com/-922-945-955-974-948-953-959-963-965-957-945-947-949-961-956-959-973-949-960-953-954-945-963-963-953-964-949-961-969-956-941-957-959-4-x-0.22mm-100-956.html

ναι καλο θα ειναι να αλλαχτει το καλωδιο.για το α οκ. για το β.ναι θελει λιγο αλλαγες ή θα πρεπει να απομονωσεις πριζακια ή να τραβηξεις ενα καλωδιο απο το κεντρικο πριζακι μεχρι εσενα και να αφησεις τα τηλεφωνα στα αλλα πριζακιια.γ.με το attenuation που εχεις δεν χρειαζεται καν να παρεις vdsl απο το Kv.εισαι πολυ κοντα στο αστικο κεντρο οποτε δεν θα εχεις θεμα.

κακη επιλογη αυτο το καλωδιο.δεν κανει για τηλεφωνικο.αν μπορουσες να αλλαξεις το καλωδιο απο το κεντρικο πριζακι μεχρι το πρωτο πριζακι με Utp και απο εκει με Utp μεχρι το δωματιο σου τοτε θα μπορουσες να φτιαξεις και την καλωδιωση σωστα για vdsl.το δευτερο κομματι του καλωδιου αλλωστε θα το αλλαξεις ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη αλλαγή είναι δύσκολο να γίνει γιατί πρέπει να σκαφτούν οι τοίχοι κλπ και αν το πω του πατέρα μου θα μου αφου παίζει μια χαρά θα το αφήσουμε έτσι. Πάντως μεμτην 24 αρα ίσως την βάλω αλλά αφού θα με καλύπτει, μου φαίνεται περιττό το vdsl για τις ανάγκες μου τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη αλλαγή είναι δύσκολο να γίνει γιατί πρέπει να σκαφτούν οι τοίχοι κλπ και αν το πω του πατέρα μου θα μου αφου παίζει μια χαρά θα το αφήσουμε έτσι. Πάντως μεμτην 24 αρα ίσως την βάλω αλλά αφού θα με καλύπτει, μου φαίνεται περιττό το vdsl για τις ανάγκες μου τώρα.

αν το καλωδιο ειναι πισω απο τοιχο και δεν τραβιεται ναι εχεις θεμα στο να αλλαχτει αλλιιως πρεπει να παει εξωτερικο.καλα ναι αμα δεν σε νοιαζει η  vdsl δεν εχει νοημα να την βαλεις.αν αφησεις την καλωδιωση ετσι απλα θα σου ριξει την ταχυτητα απο λιγο εως πολυ αναλογως διαφορα.αλλωστε και vdsl να μην βαλεις δεν εχεις θεμα διοτι σαν adsl παιζεις παρα πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% δεν είναι σε σωλήνα γιατί μπήκαν πολύ μετά αφού φτιάχτηκε το σπίτι. Χλωμό το βλέπω για vdsl, οπότε θα αλλάξω το τμήμα που λέγαμε και όταν ξανά βαφτεί το σπίτι θανκλανω μια συζήτηση για να αλλάξω και στις άλλες πρίζες την καλωδίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης απο οτι ειδα εχεις zte στον πειραια.αμα πας σε 24 αρα πεταξε το και βαλε κανα αλλο.θα συγχρονισεις και περισσοτερο με αλλο ρουτερ και γενικα θα παιζεις καλυτερα.


Κατά 99% δεν είναι σε σωλήνα γιατί μπήκαν πολύ μετά αφού φτιάχτηκε το σπίτι. Χλωμό το βλέπω για vdsl, οπότε θα αλλάξω το τμήμα που λέγαμε και όταν ξανά βαφτεί το σπίτι θανκλανω μια συζήτηση για να αλλάξω και στις άλλες πρίζες την καλωδίωση.

αν δεν ειναι σε σωληνα τοτε ....ειναι ζορικο Indeed.μπορει να χρειαστει μερεμετι αλλιως καναλι.anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα ένα dlink αλλά το έκαψα κατά λάθος. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο με 20-25 € κε σχετικά καλό wifi για την τιμή του.

 

Αν το περάσω με κανάλι η πιο κοντινή διαδρομή ελιναι από το μπαλκόνι αλλά πρέπει να τρυπήσω 2 μπαλκονοπορτες αλλιώς μέσα στο σπίτι και μιλάμε για πολλάάάά μέτρα καλώδιο.

 

Στο επόμενο βάψιμο θα δω μήπως τρυπήσω τον τοίχο του σαλονιού (που είναι η κεντρική πρίζα) και το φέρω στο δωμάτιο των γονιών μου (ευτυχώς που είναι μεσοτοιχία). Οπότε αυτος είναι ο καλύτερος τρόπος για να μην φαίνεται το καλώδιο πολύ.

Poulinos μια διευκρίνηση που ξέχασα στο πμ. Εγω θα αλλάξω το καλώδιο που φεύγει από το πριζάκι και φτάνει στο modem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα ένα dlink αλλά το έκαψα κατά λάθος. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο με 20-25 € κε σχετικά καλό wifi για την τιμή του.

 

Αν το περάσω με κανάλι η πιο κοντινή διαδρομή ελιναι από το μπαλκόνι αλλά πρέπει να τρυπήσω 2 μπαλκονοπορτες αλλιώς μέσα στο σπίτι και μιλάμε για πολλάάάά μέτρα καλώδιο.

 

Στο επόμενο βάψιμο θα δω μήπως τρυπήσω τον τοίχο του σαλονιού (που είναι η κεντρική πρίζα) και το φέρω στο δωμάτιο των γονιών μου (ευτυχώς που είναι μεσοτοιχία). Οπότε αυτος είναι ο καλύτερος τρόπος για να μην φαίνεται το καλώδιο πολύ.

Poulinos μια διευκρίνηση που ξέχασα στο πμ. Εγω θα αλλάξω το καλώδιο που φεύγει από το πριζάκι και φτάνει στο modem

σε αυτα τα λεφτα μονο σε κανα tp link μπορεις να πας.ειναι σχετικα λιγα λεφτα για ρουτερ αλλα παιζει να παιξει καλυτερα απο το zte που εχεις.

ναι πολλες φορες δεν ειναι ευκολο να περασεις το καλωδιο και το να κανεις και τρυπες δεν ειναι ευκολο.δεν μας πειραζει το να ειναι πολλα μετρα το καλωδιο

μιας που τα 5-10 μετρα παραπανω δεν θα εχουν καμια διαφορα.μας πειραζει οτι στο vdsl πρεπει το ρουτερ να ειναι το πρωτο σαν συσκευη πανω στο καλωδιο που φτανει στο σπιτι και οτι ολα

τα τηλεφωνα πρεπει να παιρνουν απο το splitter.αν εσυ ριξεις Utp μεχρι μεσα τοτε εχεις 4 ζευγαρια διαθεσιμα οποτε μπορεις να βαλεις το ρουτερ οπου θες και μετα να γυρισεις πισω στο κεντρικο πριζακι ή σε καποιο αλλο

πριζακι για να μπει τηλεφωνο

περισσοτερα εδω.

http://www.insomnia.gr/topic/535486-προετοιμασια-για-vdsl/

το καναλι επισης δεν φαινεται πολυ αμα ειναι λευκο και μπει ειτε χαμηλα στο πατωμα ειτε ψηλα κοντα στο γυψινο που βαζουν.

επισης αν ειναι καναλι για 1 utp ειναι πολυ λεπτο.

για το καλωδιο ναι τωρα που το ειπες το καταλαβα.

κεντρικο πριζακι μετα καλωδιο δυστυχως συναγερμου μεχρι το πρωτο μετα παλι συναγερμου μεχρι το δευτερο και μετα απο το δευτερο

θα βαλεις το Utp που λεγαμε.πιο πανω νομιζα οτι θα αλλαζες απο το πρωτο πριζακι μεχρι το ρουτερ σου το καλωδιο δεν ειχα καταλαβει οτι υπαρχει

κα δευτερο πριζακι και μετα τραβας εσυ απο εκει.

παντως αμα αλλαξεις τα 2 του συναγερμου με utp θα εισαι μια χαρα.επισης τωρα που το σκεφτηκα ακομα και vdsl να βαλεις με τα καλωδια του συναγερμου παλι μπορεις να κανεις την δουλεια σου "σωστα"

γιατι το καλωδιο του συναγερμου οπως μου ειπες εχει 4 καλωδια μεσα αρα μπορεις να φερεις την γραμμη μεχρι εσενα κανονικα και μετα

να κανεις επιστροφη προς τα πισω για τα τηλεφωνα.εκει θα παιξει καλυτερα απο οτι να τα ειχες παραλληλα.σιγουρα βεβαια δεν θα παρεις παλι

το maximum λογω της ποιοτητας του καλωδιου του συναγερμου αλλα ενταξει.απλα στο λεω αν μελλοντικα βαλεις vdsl αλλα δεν καταφερεις να αλλαξεις τα 2 καλωδια οτι μπορεις εστω

να διορθωσεις την καλωδιωση σου για να παιξει σαν vdsl>τα συζηταμε στο μελλον αυτα.

στο adsl αλλωστε οι απωλειες με τα παραλληλα ειναι σχεδον αμελητεες οποτε δεν μας πειραζει.αλλα ναι το τελευταιο κομματι απο το πριζακι αλλαξε το οταν οταν μπορεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλωδίωση είναι όπως την περιγράφεις. Όντως υπάρχουν 4 καλώδια αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι επειδή έχω καιρό να ανοίξω τις πρίζες. Τώρα που το θυμήθηκα πρέπει να αλλάξω το πριζάκι του τηλεφώνου στο δωμάτιο των γονιών μου γιατί εί το παλιό 2πολικο. Όταν βάλω vdsl θα είσαι από του πρώτους που θα το μάθεις για ξα συζητήσουμε την καλωδίωση. Για τα κανάλια έχεις δίκιο αλλά θα αλλάξω καλώδιο μόνο αν βάπω vdsl. Το zte τώρα με τις ζεστες πρέπει να ζωριζεται αρκετά γιατί μου λέει ο αδερφός μου ότι συγχρονίζει στα 8 αλλά του φαίνεται πιο αργό το Internet.

 

Αυτό πως σου φαίνεται?

 

http://www.skroutz.gr/s/1928171/TP-LINK-TL-WR1042ND.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλωδίωση είναι όπως την περιγράφεις. Όντως υπάρχουν 4 καλώδια αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι επειδή έχω καιρό να ανοίξω τις πρίζες. Τώρα που το θυμήθηκα πρέπει να αλλάξω το πριζάκι του τηλεφώνου στο δωμάτιο των γονιών μου γιατί εί το παλιό 2πολικο. Όταν βάλω vdsl θα είσαι από του πρώτους που θα το μάθεις για ξα συζητήσουμε την καλωδίωση. Για τα κανάλια έχεις δίκιο αλλά θα αλλάξω καλώδιο μόνο αν βάπω vdsl. Το zte τώρα με τις ζεστες πρέπει να ζωριζεται αρκετά γιατί μου λέει ο αδερφός μου ότι συγχρονίζει στα 8 αλλά του φαίνεται πιο αργό το Internet.

 

Αυτό πως σου φαίνεται?

 

http://www.skroutz.gr/s/1928171/TP-LINK-TL-WR1042ND.html

με το zte δεν αμφιβαλλω για τιποτα.ναι καλο ειναι να μην εχεις διπολικες πριζες αλλα rj11.και οχι πρζακια του οτε με πυκνωτη και ουτε αντικεραυνικα.

μια χαρα ειναι εκτος αν σε παιρνει για το 8970.αν βρεις κανα v8 thomson με κανα 10-15 ευρω σε αγγελια επισης αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριζάκι με πυκνωτή δεν έχω. Θα ψάξω για το v8 Thomson

Xaxaxaxaxaxaxa μόλις μπήκα στα modem στις αγγελίες το πρώτο ήταν το Thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριζάκι με πυκνωτή δεν έχω. Θα ψάξω για το v8 Thomson

Xaxaxaxaxaxaxa μόλις μπήκα στα modem στις αγγελίες το πρώτο ήταν το Thomson

πυκνωτη εχουν τα πριζακια που εχουν λογοτυπο οτε και τα πριζακια που ειναι αντικεραυνικα.

ναι τα thomson τα θεωρω stable και αν το βρεις για κανα 10-15 ευρω ναι αξιζει η αγορα του.αλλιως θα μπορουσες αλλα ειναι λιγο παλιο το draytek 2700vg αλλα πρεπει να του αλλαξεις firmware γιατι εχει πανω της altec που ειναι custom και ειναι και παλιο.αν βρεις και κανα thomson για δοκιμη απο κανα φιλο θα μπορουσες να το κανες κανα test drive.δεν ειναι οτι ειναι το κορυφη ρουτερ.απλα για 10-15 ευρω και για την σταθεροτητα που εχει αξιζει.και σιγουρα καλυτερο απο το zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένας θείος μου το Thomson, αυτό που έδινε ο ΟΤΕ. Θα του πω μια μέρα να το φέρει να το δοκιμάσω.

αν εχει το v7 μπορεις να του ριξεις και πιο νεο firmware πανω ειδικα αν φοραει firmware 7.x.x.x Που ειναι παλιο.αν ειναι για δοκιμη οκ αστο οπως ειναι αν και γενικα το 7.χ.χ.χ ειναι παλιο.τα 8.χ.χ.χ ειναι τα καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...