Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακό σήμα


tzafar1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα... Γιατι να θελει ενισχυτη; Αφου δεν μου βγαζει το μενου ο απωδικοποιητης που εχω συνδεσει στην τηλεοραση για να αρχισω να ψαξω τα καναλια μετα!!! Το μενου δεν το βγαζει στην τηλεοραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε άλλο καλώδιο, μπας και αυτό που χρησιμοποιείς έχει τσακίσει και είναι προβληματικό.

 

Κάτσε λοιπόν να τα πω ακόμα μια φορά, αλλά τελευταία από εμένα. Για να δεις στην τηλεόραση εικόνα από μια εξωτερική συσκευή, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να επιλέξεις την αντίστοιχη πηγή στο μενού της τηλεόρασης. Νομίζω ότι αυτό είναι το πλέον προφανές, και το έχουμε ήδη πει αρκετές φορές.

 

Για να χρησιμοποιείς καλώδιο HDMI σημαίνει ότι έχεις σύγχρονη τηλεόραση, οπότε είναι βέβαιο ότι διαθέτει αναλυτικό μενού. Ψάξε λοιπόν και βρες ποιο είναι το μενού της τηλεόρασης στο οποίο επιλέγεις την πηγή του σήματος που θέλεις να προβάλλεις (ή πάτα το κουμπί AV στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης) και επίλεξε την είσοδο HDMI. Αυτό δεν μπορεί να γίνει εξ' επιφοιτήσεως.

 

Εάν η σύνδεση HDMI δεν λειτουργεί για οποιοδήποτε λόγο, δοκίμασε την κλασική σύνδεση SCART.

 

Όσον αφορά τη σύνδεση με καλώδιο SCART, υπάρχει ένα προαιρετικό pin της υποδοχής το οποίο χρησιμοποιείται μόνο και μόνο για τη γνωστοποίηση της ενεργοποίησης της μίας συσκευής στην άλλη. Εάν λοιπόν και οι δύο συσκευές υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία, τότε σε περίπτωση σύνδεσης με καλώδιο SCART, η τηλεόραση αντιλαμβάνεται την ενεργοποίηση της εξωτερικής συσκευής και γυρίζει αυτόματα στην προβολή της πηγής SCART, οπότε δεν χρειάζεται να γίνει χειρωνακτικά η αλλαγή. Σε καμία άλλη σύνδεση δεν αλλάζει αυτόματα η πηγή του προβαλλόμενου σήματος.

 

Αυτό το γεγονός δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε καλώδιο SCART και όχι HDMI, αφού η σύνδεση SCART έχει πολύ χειρότερη εικόνα. Στη σύνδεση HDMI όμως πρέπει να επιλεχθεί χειρωνακτικά η κατάλληλη πηγή εισόδου.

 

Αυτό που θα εξηγήσω σε αυτή την παράγραφο, κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει σχέση με την περίπτωσή σου, αλλά το αναφέρω για λόγους πληρότητας. Εάν έχεις επιλέξει κατά λάθος στο μενού του αποκωδικοποιητή ανάλυση μεγαλύτερη από αυτή που υποστηρίζει η τηλεόρασή σου (για παράδειγμα 1080p 60Hz), τότε δεν μπορείς να δεις στην τηλεόραση το σήμα του αποκωδικοποιητή μέσω της σύνδεσης HDMI ό,τι και να κάνεις. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις καλώδιο SCART που έχει συμβατική ανάλυση, ώστε να δεις την εικόνα του αποκωδικοποιητή και από το μενού του να μειώσεις την ανάλυση της σύνδεσης HDMI, ή να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή μέσω HDMI σε τηλεόραση ή οθόνη υπολογιστή που υποστηρίζει τη συγκεκριμένη ανάλυση, ώστε να κάνεις την απαραίτητη αλλαγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...