Προς το περιεχόμενο

H AMD αποκαλύπτει τους νέους επεξεργαστές FX-8300 και Athlon X4 860K


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει igpu (αν και βολευει σε πολλές περιπτώσεις).Οι steamrollers αν και δεν είναι κατι επαναστατικό έδωσαν ένα boost στο ipc (που για εμένα ειναι το μεγάλο μειονέκτημα των bulldozers) και μείωσαν την κατανάλωση άρα έχει κάποιο νόημα να γίνει ένα update στα cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα η AMD τα τελευταία χρόνια. Δεν μπορεί να χτυπήσει κανέναν Ιντέλ ισάξια.

Το καλοκαίρι πριν την άφιξη των bulldozer είχα πάρει τον I5 2400 ,145 ευρώ και όταν κυκλοφόρησαν οι bulldozers πρώτης γενιάς που δεν απέδιδαν ταν αναμενόμενα ο ίδιος επεξεργαστής πήγε στα 180 ευρώ.......για αυτό να εύχεστε η amd να κοντράρει την intel στα ίσα γιατί ακόμα θα πληρώναμε 300 ευρώ τους core2quad αν δεν ήταν η amd.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως η AMD έχει τελειώσει σαν ανταγωνιστής της Intel στο τομέα των desktop cpu επιδόσεων, νομίζω πως έχει χάσει πλέον τον αγώνα. Από εδώ και πέρα φαίνεται να την ενδιαφέρει ο τομέας των αρκετά οικονομικών επεξεργαστών γενικής χρήσης όλα σε ένα, ένα τομέα στον οποίο μάλλον έχει κάποιο μέλλον ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο FX 8300 σε σύγκριση με τον FX 8320 που ήδη κυκλοφορεί ότι κερδίζει σε κατανάλωση (95W έναντι 125W) το χάνει σε επιδόσεις ( 3.2 Ghz έναντι 3.5 Ghz) .

Επίσης ο FX 8320 κοστίζει 125€ περίπου και  είναι στην κατηγορία περίπου του i5-4590 σε επιδόσεις ,ο οποίος κάνει 180€. Άρα ο FX 8300 με μικρότερες επιδόσεις αντε να είναι περίπου στη κατηγορία των i5-4430.

Mε όλα αυτά αναρωτιέμαι τι καινούργιο θα προσφέρει ο FX 8300 ; Πιθανόν το μυστικό  να είναι η τιμή του, μιας και απευθύνεται αρχικά στη Κίνα .

 

Καλά τα λές τέκνο μου, το θέμα είναι σε τίμη θα παίζει αφου ο ένας έχει 125 και ο FX6300 έχει 115...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως η AMD έχει τελειώσει σαν ανταγωνιστής της Intel στο τομέα των desktop cpu επιδόσεων, νομίζω πως έχει χάσει πλέον τον αγώνα. Από εδώ και πέρα φαίνεται να την ενδιαφέρει ο τομέας των αρκετά οικονομικών επεξεργαστών γενικής χρήσης όλα σε ένα, ένα τομέα στον οποίο μάλλον έχει κάποιο μέλλον ακόμα.

Eτσι ακριβως απο την στιγμη που υπαρχει το hyperthreading παει η AMD.

Kαι οι μονοπωλειακές τακτικες της βεβαια, δωσανε πονο στα τελη 90's-αρχες '00!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι Γιαννης,Γιαννακης!!!
Μια απο τα ιδια η AMD,αλλα ουτως η αλλος το ειχε πει,
δεν θα ασχοληθεί αλλο με την αναπτυξη uber cpu για desktop,με την επιτυχια που εχει το PS4 και το One άσε την Intel να πουλάει i7 στα 1000 ευρώ.Τα εβγαλε και τα βγαζει τα λεφτα της η AMD ειτε απο SoC ειτε απο τις GPU/APU!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω πόσο καλύτερος θα είναι ο steamroller 860K από τον piledriver 760K,αν έχει ένα σημαντικό boost στις επιδόσεις σε single threading και multi threading θα τον τιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως η AMD έχει τελειώσει σαν ανταγωνιστής της Intel στο τομέα των desktop cpu επιδόσεων, νομίζω πως έχει χάσει πλέον τον αγώνα. Από εδώ και πέρα φαίνεται να την ενδιαφέρει ο τομέας των αρκετά οικονομικών επεξεργαστών γενικής χρήσης όλα σε ένα, ένα τομέα στον οποίο μάλλον έχει κάποιο μέλλον ακόμα.

αυτή τη στιγμή ναι,όντως έτσι είναι τα πράγματα.

τώρα περιμένουμε τη νέα αρχιτεκτονική που θα βγάλει τέλη 15 - αρχές 16 να δούμε μπας και φτάσει την Intel.

Μέχρι τότε όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος να γνωριζει...

Γιατι δεν βγαζει με hyper threading η AMD?

Ειναι πατενταρισμενο απο intel? Δεν ξερει να το φτιαξει να το πω ετσι λαϊκα;

Τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος να γνωριζει...

Γιατι δεν βγαζει με hyper threading η AMD?

Ειναι πατενταρισμενο απο intel? Δεν ξερει να το φτιαξει να το πω ετσι λαϊκα;

Τι γινεται;

αυτό έχει κάνει με τα modules και τα threads,στην ουσία κάθε module (πυρήνας) έχει 2 threads.

στην ουσία οι οκταπύρηνοι της είναι τετραπύρηνοι όπως οι i7.

και πριν αρχίσουν μερικοί να κράζουν και να στηρίζουν φανατικά πως είναι πραγματικοί πυρήνες ας ψάξουν στο ιντερνετ προτού πουν ότι δείποτε γιατί και στο παρελθόν έχω ξανα έρθει σε αντιπαράθεση για το συγκεκριμένο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι Γιαννης,Γιαννακης!!!

Μια απο τα ιδια η AMD,αλλα ουτως η αλλος το ειχε πει,

δεν θα ασχοληθεί αλλο με την αναπτυξη uber cpu για desktop,με την επιτυχια που εχει το PS4 και το One άσε την Intel να πουλάει i7 στα 1000 ευρώ.Τα εβγαλε και τα βγαζει τα λεφτα της η AMD ειτε απο SoC ειτε απο τις GPU/APU!!!

Σιγα μην πουλαει i7 και 2000. Απτα 250 ξεκινανε, και μιλαμε για την top σειρα επεξεργαστων αυτη τη στιγμη. Ποσο πιστευεις θα πρεπε να κανουν?

Το καλοκαίρι πριν την άφιξη των bulldozer είχα πάρει τον I5 2400 ,145 ευρώ και όταν κυκλοφόρησαν οι bulldozers πρώτης γενιάς που δεν απέδιδαν ταν αναμενόμενα ο ίδιος επεξεργαστής πήγε στα 180 ευρώ.......για αυτό να εύχεστε η amd να κοντράρει την intel στα ίσα γιατί ακόμα θα πληρώναμε 300 ευρώ τους core2quad αν δεν ήταν η amd.

Ωραια λογικη παντως. Και αν δεν ηταν η Ιntel δεν θα υπηρχαν καν core2quad για να τους πληρωσεις 300 ευρω και να ηθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ίδια τεχνολογία,το module είναι σαν dualcore επεξεργαστής δεν τον λες ht και ας μοιράζεται κάποια στοιχεία το module...

όχι γιάννης γιαννάκης ε ? και τι είναι αυτό που τον κάνει dual core αφού στην ουσία έναν πυρήνα έχει μέσα με 2 threads? 

 

 

Ωραια λογικη παντως. Και αν δεν ηταν η Ιntel δεν θα υπηρχαν καν core2quad για να τους πληρωσεις 300 ευρω και να ηθελες.

δεν της το έχεις της intel και της κάθε εταιρίας αν ήταν μόνη της στην αγορά να μην πούλαγε πέτρες σε τιμή χρυσού ε ? 

εγώ απλά είπα ότι είναι καλό να υπάρχει ανταγωνισμός και οτι μας συμφέρει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε γιατι αφηνει σκονη πισω του η σειρα iX σε σχεση με τους Amd FX κτλπ.

Αμα ο i7 (4 cores, 8 threads) ειναι σαν τετραπυρηνος (διπλος) χονδρικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...