Προς το περιεχόμενο

10 εκατομμύρια πωλήσεις για το PS4 και παρουσίαση του Share Play


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

 

1) Αν είσαι ένας πιτσιρικάς που ΔΕΝ ξέρει πως να ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΎΕΤΑΙ ένα pc στην ζωή του έτσι ώστε να φαντάζει αυτό  πιο χρηστικό , τότε δεν έχεις κάποιο λόγο να προτιμήσεις ένα pc αντί μιας κονσόλας .

Εξάλλου κανένας από όσους διαλέγουν κονσόλα και γενικά η μάζα, δεν γνωρίζει για ποιότητες απεικόνισης, φίλτρα κ.λ.π.

 

2) Αν είσαι λίγο πιο ψαγμένος χρήστης και λίγο πιο έμπειρος σε θέματα harware ,είναι σίγουρο πως θα προτιμήσεις pc , είτε με την κλασική εικόνα του είτε με την πιο ψαγμένη .

 

Κανείς δεν αντιλέγει πως μια κονσόλα είναι πιο plug and play από ένα pc , αλλά δεν είναι και καθολική .....

 

Αν λοιπόν δεν είσαι κολλημένος με κάποιο παιχνίδι που βγαίνει αποκλειστικά στις κονσόλες , απλά βλέπεις σφαιρικά το θέμα  και ξέρεις και από pc θα πας σε pc.

 

Πλεονεκτήματα ?

 

1) Στα ίδια χρήματα παίρνεις πολύ πιο δυνατό hardware.

2) To hardware το χρησιμοποιείς για να καλύψεις και άλλες ανάγκες.

3) Το pc είναι πλήρως αναβαθμίσιμο και επεκτάσιμο με κάθε λογής parts της αγοράς ...

4) Με το pc μπορείς να έχεις καλύτερη ποιότητα γραφικών !

 

Εγώ προσωπικά επέλεξα τα HTPC- MEDIA CENTER- Παιχνιδομηχανή έναν φτηνό συνδυασμό με

 

AOPEN κουτί

web_aopen___g325_small_form_factor_cube.

A8 3670K +  ASROCK A75 HVS + 8GB DDR3 1866M + HITACHI 1TB SATA III + XFX 7870 2GB DDR5 + THERMALTAKE 530WATT + 4Χ SPEEDLINK TORID + SKAYSTAR HD2 DVB-T TUNER 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και όλα αυτά με πολύ χαμηλότερο κόστος από ότι μια κονσόλα.

 

Το τοποθέτησα κάτω από μια SHARP LC-60LE635

Ενώ δίνω και σε projector, στον BENQ W1070 1080P 3D!

 

Όμως αυτή την επιλογή την έκανα εγώ, που κάθε φορά που έβαζα και ένα game έτρεχα να σετάρω GAMEPADS κ.λ.π. ..... που θέλω να χρησιμοποιώ το pc και σαν media center, που τρέχω και ubuntu και win 7 , που χρησιμοποιώ το htpc για εγγραφή δορυφορικών καναλιών , κ.λ.π.

 

Δεν περιμένω να την κάνει ένα πιτσιρίκι 10-15 χρονών που θα πάρει PS4 .... Για αυτό το παιδί και για τις ανάγκες του το PS4 φαίνεται να προσφέρει αυτό που ζητά  και φαίνεται από τις πωλήσεις.

 

Δεν θα τον κατηγορήσει λοιπόν κανεις για την αγορά του, όπως δεν θα πρέπει να κατηγορήσει και εμένα κανείς για την δικιά μου.

 

Η SONY φαίνεται πως έχει κάνει καλή δουλειά στην κονσόλα της . B)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο διαφωνείτε τόσα posts!!!

Τα πράγματα είναι δεδομένα και δε χωρούν αμφισβήτηση.

 

1)Το ίδιο παιχνίδι ένα καλό pc το παίζει πολύ καλύτερα απο μία κονσόλα.

2)Για να φτάσεις τα γραφικά του ps4 με pc πρέπει να ξοδέψεις παραπάνω χρήματα.

3)Με την κονσόλα θα έχεις περισσότερα καλά παιχνίδια,αφού θα έχεις τα multiplatform του pc και τα exclusives ενώ exclusives για pc υπάρχουν ελάχιστα..

4)Η κοσνόλα είναι μικρότερη και πιο βολική για σαλόνι.

 

Πάνω κάτω αυτά είναι τα δεδομένα που δε χωρούν και ιδιαίτερη αμφισβήτηση..Απο κει και πέρα καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του και τα οικονομικά του επιλέγει.

Το ιδανικό είναι να έχεις και pc και 2-3 κονσόλες.

Αλλά σωστό και λάθος δεν υπάρχει.Τι προσπαθείτε να αποδείξετε;

Κοίτα αγαπητέ, ορθά σκέφτεσαι, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι.

Σε οποιοδήποτε σύστημα με σχετικά καλό δυπίρηνο επεξεργαστή βάλεις μία AMD 7850 ή μια NVIDIA GT 650ti δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα σε ισχύ από τις νέες κονσόλες. Έξοδο λιγότερο από 120 ευρώ!

Με τις νέες κονσόλες δεν έχεις περισσότερα καλά παιγνίδια, διότι δεν κυκλοφορούν τα "πρωτοκλασάτα" όλα και δεν έχουν τα όσα βγαίνουν το οπτικό αποτέλεσμα του PC. Αυτά συμβαίνουν τώρα που οι κονσόλες αυτές είναι καινούργιες, όταν αρχίσουν να παλιώνουν τι θα γίνει; Ίδιο hardware και λειτουργικό με τα PC έχουν, οπότε για αυτό το λόγο λέω ότι είναι απάτη και εκτρώματα, στην ουσία κλειστού τύπου PC είναι!

Το αποστέλεσμα είναι, άνθρωποι σαν εμένα και όπως βλέπω και εσύ, που έχουμε συστήματα ισχυρά, εκτός του ότι οι κονσόλες είναι από τώρα τουλάχιστον στο 1/3 της ισχύς των συστημάτων μας, να έχουμε θέματα με τους τίτλους. Αυτό διότι οι εταιρείες λόγω εμπορικότητας θα τα προσαρμόζουν όλλα στις κονσόλες και θα βαριούνται να δουλέψουν παραπάνω για το PC. Πράγμα που βγάζει τις κάρτες γραφικών μας ψιλοάχρηστες, ή απλά θα υπερλειτουργούν για να αποδώσουν γραφικά που θα τα έτρεχαν νεράκι!

Χαρακτιρηστικό παράδειγμα το Watchdogs, που πριν το patch από χρήστη βέβαια, όχι την εταιρεία, αγκομαχούσε το σύστημα μου ακόμα και στο μενού, ενώ το έτρεχα στο medium settings. Μετά το patch το τρέχω με τα πάντα στο τέρμα και δεν τρέχει κάστανο!

Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και με τις προηγούμενης γενιάς κονσόλες που δεν είχαν directx 11 υποστήριξη, οπότε οι τίτλοι έμεναν πίσω σε γραφικά. Πέρσι όταν είδαμε τις καινούργες, είπαμε επιτέλους θα γίνει κάτι με τα imports στο PC, αλλά τώρα βλέπουμε ότι δεν έγινε και τίποτα το σπουδαίο, τα ίδια παντελάκη μου...

Επίσης, στο εξωτερικό που οι τιμές είναι καλύτερες και δεν έχουν τόση Φαπα τα προϊόντα όπως εδώ, είναι εύκολο να φτιάξει κάποιος σύστημα που να παίζει και παιγνίδια με τα ίδια χρήματα που θα πάρει Playstation, Xbox. Αυτό είναι λοιπόν το ανησυχητικό για την βλακεία του κόσμου που τα πήρε! Γιατί δεν κράζουμε το wii σαν παράδειγμα ή άλλες κονσολίτσες και φορητά που έχουν ακόμα και μεγαλύτερο μερίδιο της αγορας; Διότι έχουν δικό τους hardware, πλήρως κλειστό στα πρότυπά τους και δεν επιρρεάζουν το gaming στο PC.

Εν κατακλείδη, Microsoft και Sony μας δουλεύουν για να βγάλουν χρήμα, με μόνο κερδισμένο την AMD που τους έδωσε έτοιμο Hardware, οπότε δεν χρειάστικε να κάνουν έρευνα (research and development) που είναι το πραγματικό κόστος παραγωγής μιας κονσόλας και σημαίνει με τη σειρά του ότι το πολύ να μας κόστιζαν πραγματικά κάνα 300 ευρώ οι καινούργιες κονσόλες, όχι 400 - 500 που τις πουλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις νέες κονσόλες δεν έχεις περισσότερα καλά παιγνίδια, διότι δεν κυκλοφορούν τα "πρωτοκλασάτα" όλα και δεν έχουν τα όσα βγαίνουν το οπτικό αποτέλεσμα του PC. Αυτά συμβαίνουν τώρα που οι κονσόλες αυτές είναι καινούργιες, όταν αρχίσουν να παλιώνουν τι θα γίνει; Ίδιο hardware και λειτουργικό με τα PC έχουν, οπότε για αυτό το λόγο λέω ότι είναι απάτη και εκτρώματα, στην ουσία κλειστού τύπου PC είναι!

 

Αυτό διότι οι εταιρείες λόγω εμπορικότητας θα τα προσαρμόζουν όλλα στις κονσόλες και θα βαριούνται να δουλέψουν παραπάνω για το PC.

 

Οτι δε φτανουν το αποτέλεσμα του pc το δέχομαι και εγώ,αλλά πρωτοκλασάτοι τίτλοι δε νομίζω οτι λείπουν πολλοί απο τις κονσόλες.

Για πες μου μερικά παραδείγματα..

 

Για το ότι οι εταιρίες δεν αναπτύσουν παιχνίδια για τα pc δε φταίνε οι κονσόλες.

Φταίει η πειρατεία στο pc.Όταν οι πιο πολλοί παίζουν το παιχνίδι τσάμπα πως θα βγάλει λεφτά η εταιρία για να αναπτύξει ένα καλό παιχνίδι;Οπότε μοιραία στέφονται εκεί που βρίσκεται το χρήμα.

Αν δεν υπήρχαν οι πωλήσεις των παιχνιδιών στις κονσόλες πολύ απλά δε θα βλέπαμε τόσο καλά παιχνίδια,γιατί δε θα είχαν χρήματα να τα αναπτύξουν.

 

Τέλος δεν είναι όλοι φανατικοί gamers..Υπάρχουν πάρα πολλοί που θέλουν να βάζουν το δισκάκι και να παίζουν και δεν τους πειράζει και αν το παιχνίδι δείχνει μέτρια.Άλλωστε μπορεί να μην έχουν δει ποτέ στη ζωή τους πως δείχνει σε Ultra settings οπότε δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

web_aopen___g325_small_form_factor_cube.

A8 3670K +  ASROCK A75 HVS + 8GB DDR3 1866M + HITACHI 1TB SATA III + XFX 7870 2GB DDR5 + THERMALTAKE 530WATT + 4Χ SPEEDLINK TORID + SKAYSTAR HD2 DVB-T TUNER 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και όλα αυτά με πολύ χαμηλότερο κόστος από ότι μια κονσόλα.

 

 

Από την συνθεσή σου η κάρτα γραφικών πρέπει να πιάνει ένα 240αρι.Μόνο και μόνο ότι 1 part κοστίζει το 60% μιας κονσόλας κάνει αρκετούς διστακτικούς. Άντε πες στο μπαμπά και στην μαμά ότι συμφέρει καλύτερα το PC που θέλει και CPU,mobo,RAM,Hard Disk,Case,PSU.Χωρίς να βάλω τα περιφερειακά και Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την συνθεσή σου η κάρτα γραφικών πρέπει να πιάνει ένα 240αρι.Μόνο και μόνο ότι 1 part κοστίζει το 60% μιας κονσόλας κάνει αρκετούς διστακτικούς. Άντε πες στο μπαμπά και στην μαμά ότι συμφέρει καλύτερα το PC που θέλει και CPU,mobo,RAM,Hard Disk,Case,PSU.Χωρίς να βάλω τα περιφερειακά και Windows.

 

Δεν κόστισε τόσο η κάρτα ... Και ο επεξεργαστής μαζί με την μητρική δεν ξεπέρασαν τα 85€ ...

Από την στιγμή που η σύνθεση που έκανα έχει πολυχρηστικότητα, ελευθερία και είναι ταχύτερη από μια κονσόλα, δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

 

Ξαναλέω πως το πλεονέκτημα της κονσόλας είναι το plug & play  , το οποίο αμέσως αμέσως απευθύνεται σε χρήστες που δεν θέλουν να πολυασχοληθούν ή δεν γνωρίζουν .

 

Πάντως δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει άνθρωπος ο οποίος ΔΕΝ έχει στην κατοχή του PC  και βρισκόμενος ανάμεσα στην επιλογή κονσόλας ή pc για gaming , επιλέγει κονσόλα ...

Δεν γίνεται αυτό.

Κονσόλα θα πάρει αν έχει έστω και ένα σχετικά αδύναμο σύγχρονο σύστημα για όλες τις άλλες δουλειές.

Και εκεί μπαίνει πάλι το ερώτημα ... Γιατί να μην αναβαθμίσει το pc με τα χρήματα αυτά ?

 

Γενικά χωράει πολύ κουβέντα το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κόστισε τόσο η κάρτα ... Και ο επεξεργαστής μαζί με την μητρική δεν ξεπέρασαν τα 85€ ...

Από την στιγμή που η σύνθεση που έκανα έχει πολυχρηστικότητα, ελευθερία και είναι ταχύτερη από μια κονσόλα, δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

 

Ξαναλέω πως το πλεονέκτημα της κονσόλας είναι το plug & play  , το οποίο αμέσως αμέσως απευθύνεται σε χρήστες που δεν θέλουν να πολυασχοληθούν ή δεν γνωρίζουν .

 

Πάντως δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει άνθρωπος ο οποίος ΔΕΝ έχει στην κατοχή του PC  και βρισκόμενος ανάμεσα στην επιλογή κονσόλας ή pc για gaming , επιλέγει κονσόλα ...

Δεν γίνεται αυτό.

Κονσόλα θα πάρει αν έχει έστω και ένα σχετικά αδύναμο σύγχρονο σύστημα για όλες τις άλλες δουλειές.

Και εκεί μπαίνει πάλι το ερώτημα ... Γιατί να μην αναβαθμίσει το pc με τα χρήματα αυτά ?

 

Γενικά χωράει πολύ κουβέντα το πράγμα.

 

 

Τώρα βλέπω έχει 240 μια αντίστοιχη 7870 στο skrutz.Από δική μου εμπειρία  αν κάποιος δεν έχει τϊποτα από τα 2 με αποκλειστικότητα χρήσης gaming η ζυγαριά γέρνει σε κονσόλα.Είναι αυτό το plug and play που λες.Σε φίλο όταν τέθηκε θέμα του πρότεινα PC.Αλλά όταν επεκτάθηκε η κουβέντα και σε θέματα αναβάθμισης (δηλ. επιπλέον λεφτά ? είπε το έτερον ήμισυ :-D ) πήρε το PS4 και τέλειωσε το story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δε φτανουν το αποτέλεσμα του pc το δέχομαι και εγώ,αλλά πρωτοκλασάτοι τίτλοι δε νομίζω οτι λείπουν πολλοί απο τις κονσόλες.

Για πες μου μερικά παραδείγματα..

 

Για το ότι οι εταιρίες δεν αναπτύσουν παιχνίδια για τα pc δε φταίνε οι κονσόλες.

Φταίει η πειρατεία στο pc.Όταν οι πιο πολλοί παίζουν το παιχνίδι τσάμπα πως θα βγάλει λεφτά η εταιρία για να αναπτύξει ένα καλό παιχνίδι;Οπότε μοιραία στέφονται εκεί που βρίσκεται το χρήμα.

Αν δεν υπήρχαν οι πωλήσεις των παιχνιδιών στις κονσόλες πολύ απλά δε θα βλέπαμε τόσο καλά παιχνίδια,γιατί δε θα είχαν χρήματα να τα αναπτύξουν.

 

Τέλος δεν είναι όλοι φανατικοί gamers..Υπάρχουν πάρα πολλοί που θέλουν να βάζουν το δισκάκι και να παίζουν και δεν τους πειράζει και αν το παιχνίδι δείχνει μέτρια.Άλλωστε μπορεί να μην έχουν δει ποτέ στη ζωή τους πως δείχνει σε Ultra settings οπότε δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά.

Στο ξαναγράφω φίλε μου, είναι σωστό το σκεπτικό σου, αλλά λάθος τα δεδομένα σου.

Όσον αφορά αυτό για τους πρωτοκλασσάτους τίτλους, το ίδιο λέμε, δεν το διατύπωσα απλά, εγώ ξεκάθαρα.

Οι εταιρείες αναπτύσουν αν δείτε ποιό πολλούς τίτλους για PC, παρά για τα λοιπά. Η πειρατεία, το έχω εξηγίσει και εγώ και άλλοι πολάκις, δεν επηρεάζει τις πωλήσεις, αντιθέτως. Η φτωχολογιά είναι που κατεβάζει τζάμπα, σαν και του λόγου μου, δεν το κρίβω. Παράδειγμα, την εποχή του πρώτου Playstation, η αρχή του κακού της εμπορικότητος, το καλύτερο τσιπάκι και ποιό ακριβό για να παίζει η κονσόλα αντιγραφές, ήταν κατασκευασμένο από τη Sony. Αυτό λέει πολλά.

Και εγώ είμαι από αυτούς που θέλου να βάζουν το δισκάκι και να παίζουν, ακόμα και σήμερα το Dreamcast, είναι δίπλα στο PC μου. Αλλά πλέον οι κονσόλες, αυτό είναι το θέμα, δεν είναι κονσόλες, χαμηλού προϋπολογισμού PC είναι. Πάνε οι αρχιτεκτονικές RISK, οι ειδικοί επεξεργαστές γραφικών, οι διαφορετικές μνήμες. Αυτό είναι το κακό που ξεκίνησε η Microsoft, με το πρώτο Xbox, από τότε το έλεγα ότι μας δουλεύουν.

Στα προηγούμενα να προσθέσω, ότι παλιά οι κονσόλες, τουλάχιστον την πρώτη περίοδο κυκλοφορίας τους ήταν ποιό ισχυρές από τα μέσα PC. Που να ανταγωνιστεί το μέσο, και όχι μόνο, σύστημα του 1998 το Dreamcast; Με τον επεξεργαστή 200MHz, τα ξεχωριστά γραφικά από το πυρήνα Power VR, και τα 16MB RAM, ήταν ίδιο ή ξεπερνούσε ένα σύστημα τότε. Προσθέστε σε αυτά τις ειδικές τεχνολογίες, RISK επεξεργαστής, γραφικά με antialiasing στο hardware, GD-ROM, 128 bit! Τι να κλάσει ένα PC τότε πέρασαν 2 χρόνια για να δούμε δύναμη παρόμοια στα PC... Το Dreamcast άνετα έτρεξε το Quake III, για να δούμε όμως στο PC κάτι αντίστοιχο σε γραφικά του Shenmue, πέρασαν χρόνια. Που είναι αυτή η διαφορά τώρα; Ένα καλό σύστημα με κάρτα GTX670, είναι πολύ καλύτερο από τις καινούργιες κονσόλες από το 2012, πριν καν κυκλοφορήσουν!

Εδώ είναι η ένσταση, οι εταιρείες μας δουλεύουν, ο επεξεργαστής αυτού του τύπου μαζί με μητρική στο e-shop έχει στα 84 ευρώ, σιγά την τεχνολογία λοιπόν. Overpriced σαν τους imac ένα πράγμα. Link: http://www.asrock.com/mb/AMD/QC5000-ITXWiFi/?cat=Specifications

Ελπίζω το ζήτημα να έγινε κατανοητό όπως το θέτω τώρα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τις κονσόλες, αλλά με αυτές τις κονσόλες. Έκραξε, λογικά πάντα όχι από μίσος, κανείς το Wii, τα φορητά, τα gaming tablet (έχω ένα); Όχι βέβαια διότι, είναι πραγματικά άλλη κατηγορία, το Playstation 4 και το Xbox One όμως δεν είναι. PC είναι κι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ιδανικό είναι να έχεις και pc και 2-3 κονσόλες.

 

Εγραψες αδερφε,το παν ειναι η διασκεδαση οταν μπαινεις σ αυτες τις ανουσιες κοντρες ο μονος χαμενος εισαι ΕΣΥ γιατι περιοριζεσαι και χανεις τα οφελη του ενος η του αλλου,το ιδιο κανουν και με τα λειτουργικα συστηματα,linux v windows(χωρις να ξεχναμε και το φοβερο MAC),αντι να εχουν ενα dual boot και να γουσταρουν,να επωφελουνται απ τις ομορφιες και τις ιδιαιτεροτητες και των 2 συστηματων και το σημαντικοτερο να κανουν την δουλεια τους καλυτερα διοτι στο καθενα μπορεις να κανεις καποια πραγματα καλυτερα απ οτι στο αλλο καθονται και σκοτωνονται σαν 15χρονα,το ιδιο κανουν και με τις γλωσσες προγραμματισμου,οχι η C ειναι καλυτερη απ την JAVA,οχι το ενα οχι το αλλο ενω αν μαθαινανε 3-4 γλωσσες θα κανανε καλυτερα την δουλεια τους διοτι η καθε γλωσσα ειναι καλη σ εναν τομεα(γραφικα,games programming,system programming,web prgramming κτλ κτλ) οποτε καλυπτεις πολλους τομεις και δεν εισαι περιορισμενος οπως θα εισαι αν ξερεις μονο 1 γλωσσα και το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι και πιο διασκεδαστικο.

 

Οποτε βουτας παντου και απολαμβανεις τα παντα γιατι οπως ειπα παραπανω το παν ειναι η διασκεδαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπας για κανα μπανάκι λέω εγώ. Ti δεν κατάλαβες και χάσκεις ? Αν πάρεις κονσόλα την συνδέεις σε μια TV που έχεις ήδη διαθέσιμη.Το PC απαιτεί και οθόνη.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις αυτό που είπα ?

 

Στο PC αυτά που αναφέρεις τα βρίσκεις τσάμπα ?

ααχχααχαχ,ε τλκ εχετε πολυ πλακα εσεις ρε παιδια των κονσωλων.η πλακα ειναι οτι και το pc μπαινει σε τηλεοραση...oops πωωωωωωωωωωω τι ειπα τωρα ο θεος...μπαινει το pc σε τηλεοραση??????θα αναρωτιεσαι μα πως το βρηκε ?????

φυσικα και τα βρισκω τζαμπα.ΦΥΣΙΚΑ...προσωπικα τα εχω αγορασμενα αλλα το 90% των pc γαμερς τα εχουν τζαμπα....υστερα εμενα λετε ασχετο και ας ειμαι 16 χρονων..πιο πολλα ξερω απο εσας.φυσικα θα μου πειτε οτι αφου ειμαι 16 δν ξερω τπτ και οτι τρολλαρω,αλλα εδω θα ειμαστε και θα σας ταπωνω..

OK μας επεισες

ενταξει ρε φιλαρακι,οκ επειδη δν ξερω τισ μακακιες των κονσωλων να πουμε σημαινει οτι δν ξερω και τπτ....κλ οκ.

http://www.skroutz.gr/s/4448191/LG-24MP55HQ.html

155E

 

Την κονσόλα δεν θα τη συνδέσεις κάπου? Δεν θέλει οθόνη ή τηλεόραση? 

 

 

Το τελευταίο παιχνίδι που έδωσα πάνω από 60Ε πάντως ήταν για PC. :P

 

 

Σε όσα μαγαζιά κοίταξα δεν τα βρήκα ούτε για PC τζάμπα. Κάτι θα κάνω λάθος μάλλον. 

ρε φιλαρακι,κανε μια βολτα σε pirate bay κτλπ και θα δεις τι ειναι τζαμπα και τι οχι...δν συνεχιζω ομως γιατι οι κανονες του foroum το απαγορευουν.επισης το παιχνιδι να φαναταστω απο ελλαδα το πηρες το παιχνιδι ετσι?

να το θεσω και αλλιως βασικα για να τελειωνουμε με αυτην την ιστορια.

οποιος ειναι σοβαρος gamer και γουσταρει ποιοτητα απεικονισης,ακριβεια στον χειρισμο,διασκεδαση και ατελειωτο γελιο με διαφορα mods se games,παει στο pc,ενω

αν γουσταρει χαλια γραφικα,διασκεδαση και τρολολολολολ θα παει στην κονσολα.η πλακα ειναι ρε παιδια οτι στα ιδια λεφτα φτιαχνεις pc που οι κονσολες ουτε στα ονειρα τους μπορουν να πιασουν.Α ΝΑΙ ΞΕΧΑΣΑ.ΚΑΙ ΣΕ MINI ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.

Στο ξαναγράφω φίλε μου, είναι σωστό το σκεπτικό σου, αλλά λάθος τα δεδομένα σου.

Όσον αφορά αυτό για τους πρωτοκλασσάτους τίτλους, το ίδιο λέμε, δεν το διατύπωσα απλά, εγώ ξεκάθαρα.

Οι εταιρείες αναπτύσουν αν δείτε ποιό πολλούς τίτλους για PC, παρά για τα λοιπά. Η πειρατεία, το έχω εξηγίσει και εγώ και άλλοι πολάκις, δεν επηρεάζει τις πωλήσεις, αντιθέτως. Η φτωχολογιά είναι που κατεβάζει τζάμπα, σαν και του λόγου μου, δεν το κρίβω. Παράδειγμα, την εποχή του πρώτου Playstation, η αρχή του κακού της εμπορικότητος, το καλύτερο τσιπάκι και ποιό ακριβό για να παίζει η κονσόλα αντιγραφές, ήταν κατασκευασμένο από τη Sony. Αυτό λέει πολλά.

Και εγώ είμαι από αυτούς που θέλου να βάζουν το δισκάκι και να παίζουν, ακόμα και σήμερα το Dreamcast, είναι δίπλα στο PC μου. Αλλά πλέον οι κονσόλες, αυτό είναι το θέμα, δεν είναι κονσόλες, χαμηλού προϋπολογισμού PC είναι. Πάνε οι αρχιτεκτονικές RISK, οι ειδικοί επεξεργαστές γραφικών, οι διαφορετικές μνήμες. Αυτό είναι το κακό που ξεκίνησε η Microsoft, με το πρώτο Xbox, από τότε το έλεγα ότι μας δουλεύουν.

Στα προηγούμενα να προσθέσω, ότι παλιά οι κονσόλες, τουλάχιστον την πρώτη περίοδο κυκλοφορίας τους ήταν ποιό ισχυρές από τα μέσα PC. Που να ανταγωνιστεί το μέσο, και όχι μόνο, σύστημα του 1998 το Dreamcast; Με τον επεξεργαστή 200MHz, τα ξεχωριστά γραφικά από το πυρήνα Power VR, και τα 16MB RAM, ήταν ίδιο ή ξεπερνούσε ένα σύστημα τότε. Προσθέστε σε αυτά τις ειδικές τεχνολογίες, RISK επεξεργαστής, γραφικά με antialiasing στο hardware, GD-ROM, 128 bit! Τι να κλάσει ένα PC τότε πέρασαν 2 χρόνια για να δούμε δύναμη παρόμοια στα PC... Το Dreamcast άνετα έτρεξε το Quake III, για να δούμε όμως στο PC κάτι αντίστοιχο σε γραφικά του Shenmue, πέρασαν χρόνια. Που είναι αυτή η διαφορά τώρα; Ένα καλό σύστημα με κάρτα GTX670, είναι πολύ καλύτερο από τις καινούργιες κονσόλες από το 2012, πριν καν κυκλοφορήσουν!

Εδώ είναι η ένσταση, οι εταιρείες μας δουλεύουν, ο επεξεργαστής αυτού του τύπου μαζί με μητρική στο e-shop έχει στα 84 ευρώ, σιγά την τεχνολογία λοιπόν. Overpriced σαν τους imac ένα πράγμα. Link: http://www.asrock.com/mb/AMD/QC5000-ITXWiFi/?cat=Specifications

Ελπίζω το ζήτημα να έγινε κατανοητό όπως το θέτω τώρα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τις κονσόλες, αλλά με αυτές τις κονσόλες. Έκραξε, λογικά πάντα όχι από μίσος, κανείς το Wii, τα φορητά, τα gaming tablet (έχω ένα); Όχι βέβαια διότι, είναι πραγματικά άλλη κατηγορία, το Playstation 4 και το Xbox One όμως δεν είναι. PC είναι κι αυτά.

 

ΑΝΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΛΑΨΕ ΗΣΥΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΩΡΑ......ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΑΝΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΛΑΨΕ ΗΣΥΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΩΡΑ......ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ

Κάνεις παράθεση το κείμενο μου και από κάτω σχολιάζεις έτσι.

Αν αναφέρεσαι σε εμένα κάνεις μεγάλο λάθος διότι και το βίντεο που ανάρτησες με επιβεβαιώνει. Με δυό λόγια λέει ότι πρέπει να υπολειτουργήσουμε μία κάρτα τετραετίας ( από λάθος λέει πενταετίας ), για να φτάσει τα αποτελέσματα των "καινούργιων" κονσολών.

Το γράφω εξάλου: "Ένα καλό σύστημα με κάρτα GTX670, είναι πολύ καλύτερο από τις καινούργιες κονσόλες από το 2012, πριν καν κυκλοφορήσουν!"

Η GTX 480 είναι λιγότερο ισχυρή από την GTX 670, οπότε είναι ακόμα μεγαλύτερο το κενό από αυτό που πιθανολογούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις παράθεση το κείμενο μου και από κάτω σχολιάζεις έτσι.

Αν αναφέρεσαι σε εμένα κάνεις μεγάλο λάθος διότι και το βίντεο που ανάρτησες με επιβεβαιώνει. Με δυό λόγια λέει ότι πρέπει να υπολειτουργήσουμε μία κάρτα τετραετίας ( από λάθος λέει πενταετίας ), για να φτάσει τα αποτελέσματα των "καινούργιων" κονσολών.

Το γράφω εξάλου: "Ένα καλό σύστημα με κάρτα GTX670, είναι πολύ καλύτερο από τις καινούργιες κονσόλες από το 2012, πριν καν κυκλοφορήσουν!"

Η GTX 480 είναι λιγότερο ισχυρή από την GTX 670, οπότε είναι ακόμα μεγαλύτερο το κενό από αυτό που πιθανολογούσα.

η 480 ειναι πολυ λιγοτερο ισχυρη απο μια 670.ποσταρα  αυτο το βιντεο για να καταλαβεις την διαφορα και το γεγονος οτι τλκ τα pc einai πολυ πιο φτηνα απο οσο μερικοι θελουν να πιστευουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το θεσω και αλλιως βασικα για να τελειωνουμε με αυτην την ιστορια.

οποιος ειναι σοβαρος gamer και γουσταρει ποιοτητα απεικονισης,ακριβεια στον χειρισμο,διασκεδαση και ατελειωτο γελιο με διαφορα mods se games,παει στο pc,ενω

αν γουσταρει χαλια γραφικα,διασκεδαση και τρολολολολολ θα παει στην κονσολα.η πλακα ειναι ρε παιδια οτι στα ιδια λεφτα φτιαχνεις pc που οι κονσολες ουτε στα ονειρα τους μπορουν να πιασουν.Α ΝΑΙ ΞΕΧΑΣΑ.ΚΑΙ ΣΕ MINI ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.

 

Σοβαρός gamer που να κατεβάζει πειρατικά χωρίς να μπορεί να εκμεταλλευτεί το 100% των δυνατοτήτων τους και να συνδέει σε PC τηλεόραση αντί για PC monitor δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλαρακι,κανε μια βολτα σε pirate bay κτλπ και θα δεις τι ειναι τζαμπα και τι οχι...δν συνεχιζω ομως γιατι οι κανονες του foroum το απαγορευουν.επισης το παιχνιδι να φαναταστω απο ελλαδα το πηρες το παιχνιδι ετσι?

 

 

Άρα είναι τσαμπα αν τα κατεβάσω παράνομα απο piratebay. Μάλιστα. Τρομερό επιχείρημα!

Απο Amazon το πήρα. Ελλάδα ήταν πιο ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 480 ειναι πολυ λιγοτερο ισχυρη απο μια 670.ποσταρα  αυτο το βιντεο για να καταλαβεις την διαφορα και το γεγονος οτι τλκ τα pc einai πολυ πιο φτηνα απο οσο μερικοι θελουν να πιστευουν...

Χαίρω πολύ, αυτό εξηγώ σε τρεις αναρτήσεις, ότι είναι ποιό φθηνό το PC, διότι και οι κονσόλες αυτές PC είναι

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rc-130-kkn1-elite-130-midnight-black-p-PER.811281

http://www.techstores.gr/product/29401/vga-pcx-gbt-gtx750ti-2gb-oc

http://www.e-shop.gr/deer-dr-8500btx-500w-12cm-fan-p-PER.663428

http://www.e-shop.gr/asrock-qc5000-itx-wifi-retail-p-PER.528736

http://www.e-shop.gr/crucial-bls2c4g3d169ds3ceu-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-ballistix-sport-xt-dual-channel-kit-p-PER.554349

http://www.polytopesystems.com/equipment/computer-parts/hardware/hdd/seagate-1tb-sata3-7200-64mb-st1000dm003-details

http://www.mgmanager.gr/samsung_sh224db_dvdrw_dl_24x_sata_black_sh224dbbebe/el/pid/15033/

Ορίστε, με μια απλή αναζήτηση έφτιαξα σύστημα ποιό ισχυρό από τις κονσόλες αυτές. Με GTX 750ti και 1TB σκληρό δίσκο, χρησιμοποιόντας επεξεργαστή σαν το δικό τους, το μόνο στην ουσία ακριβό είναι οι μνήμες (που είναι άσχετο εδώ).

Σύνολο 440 ευρώ, φάε σκατά Sony και Microsoft, απατεώνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...