Προς το περιεχόμενο

Better Call Saul


vsl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο LORDOFTHESERIES

 

Ένα βήμα πριν το finale της 5ης σεζόν, το Better Call Saul μας προσφέρει ακόμη ένα πραγματικά αξιόλογο επεισόδιο. Να θυμίσουμε πως το finale της 5ης σεζόν θα προβληθεί απόψε στην Αμερική ενώ θα είναι διαθέσιμο στο Netflix στις 24 Απριλίου. Πάμε να το δούμε αναλυτικά το 10×09.

spoilers

Η εξουθενωτική περιπέτεια του Jimmy και του Mike στην έρημο, όπου κουβαλούσαν τα χρήματα για την αποφυλάκισης του Lalo λαμβάνει τέλος. Τα δύο τσιράκια του Gus τους μαζεύουν και έτσι ο Jimmy μεταφέρει τα 7 εκ. δολάρια στο δικαστήριο. Το τεράστιο αυτό ποσό προκαλεί την περιέργεια της αστυνομίας, κάτι που οδηγεί τον αποφυλακισμένο πλέον Lalo στην απόφαση να αποχωρίσει για το Μεξικό!

 
bcs_509_gl_0819_0858_rt-h_2020.jpg

Ο Jimmy αρνείται να πει στον Lalo και στην Kim το τι συνέβη στην έρημο και περνάει καθ’όλη τη διάρκεια του επεισοδίου ένα μετατραυματικό σοκ. Ο Mike από την άλλη, ενημερώνει τον Gus για το τι συνέβη και εκείνος με τη σειρά του του αποκαλύπτει πως οι τύπου που “την έπεσαν” στον ίδιο και στον Jimmy στάλθηκαν από το Μεξικάνικο καρτέλ! Πριν αποχωρήσει από το γραφείο του Gus, τον παροτρύνει να απαλλάξει τον Nacho από το ρόλο του χαφιέ του Lalo, όμως εκείνος δεν έχει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο στο νου του.

Η Kim αποφασίζει να αποχωρίσει από τη Mesa Verde και από την Schweikart and Cokely, κάτι που βρίσκει πλήρως αντίθετο τον Jimmy. Την ίδια ώρα, εκείνος έχει επιστρέψει στα δικηγορικά του καθήκοντα για να ηττηθεί σε μία υπόθεση. Λίγο αργότερα, συζητάει με τον Mike αν θα μπορέσει ποτέ να ξεμπλέξει από όλα αυτά στα οποία είναι “χωμένος” και εκείνος τους απαντάει πως όλα είναι επιλογές.

Better-Call-Saul-S5E9.jpg

Ο Lalo επισκέπτεται με τον Nacho την έρημο για να διαπιστώσει τι συνέβη. Εντοπίζει το αυτοκίνητο του Jimmy πεσμένο σε ένα χαντάκι και βλέπει την τρύπα από τον πυροβολισμό. Έτσι τα πλάνα για επιστροφή στο Μεξικό γίνονται καπνός και αποφασίζει να επισκεφτεί το σπίτι του Jimmy και της Kim για να μάθει τι συνέβη. Ο Jimmy του λέει τη μισή αλήθεια, πως δηλαδή παρέλαβε τα χρήματα από τα δίδυμα ξαδέρφια Salamanca, δίχως να αναφέρει τους πυροβολισμούς που δέχτηκε.

Παράλληλα, ο Mike έχει προλάβει να ενημερώσει τον Jimmy να αφήσει το τηλέφωνο ανοιχτό ώστε να ακούει τι λέει ο Lalo ενώ βρίσκεται σε ένα απέναντι σπίτι, σε θέση βολής με το όπλο του για να σκοτώσει τον Lalo!

13saul-recap-jumbo-min.jpg

Ο Lalo καταλαβαίνει πως κάτι πάει στραβά με την ιστορία του Jimmy για το τι συνέβη στην έρημο και του ζητάει να την επαναλάβει. Ο Jimmy συνεχίζει να μην αποκαλύπτει τι συνέβη και η Kim μπαίνει μπροστά για να τον υπερασπιστεί! Λέει στον Lalo πως ο Jimmy πέρασε τα πάνδεινα για να τον αποφυλακίσει και πως οι πυροβολισμοί είναι ένα σύνηθες φαινόμενο στην Αλμπουκέρκη. Ο Lalo αποχωρεί χωρίς να πει λέξη ενώ ο Mike μένει άπραγος.

Screenshot-2020-04-14-at-09.11.40.jpg

Το επεισόδιο κλείνει με τον Lalo να μπαίνει στο αυτοκίνητο του Nacho να του λέει πως κατευθύνονται για το Μεξικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω λόγια για τα επεισόδια 8 και 9. Δεν το καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό το πράγμα, σε κάθε επόμενο επεισόδιο ο Gilligan ξεπερνάει τον εαυτό του. Απορώ τι θα δούμε στο φινάλε της season και πραγματικά απορώ τι θα δούμε στην επόμενη season. Δεν βρίσκω πως μια σειρά που έχει αγγίξει το τέλειο μπορεί να γίνει καλύτερη, πραγματικά. Για μένα τα δύο αυτά επεισόδια ήταν επιπέδου «Ozymandias», όσο καλύτερη μπορεί να γίνει μια σειρά δηλαδή.

Από ένα επεισόδιο κλασικό αντρίκιο all-male γουέστερν μας μεταφέρει στην πιο καλογραμμένη female character που έχει υπάρξει ποτέ σε τηλεοπτικό προϊόν. Ειλικρινά δεν έχω λόγια.

Το έργο του πρέπει να διδάσκεται στις σχολές που βγάζουν σεναριογράφους μπας και ξεστραβωθούν κάποια στιγμή και μάθουν να γράφουν γυναικείους χαρακτήρες.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν έχω λόγια για τα επεισόδια 8 και 9. Δεν το καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό το πράγμα, σε κάθε επόμενο επεισόδιο ο Gilligan ξεπερνάει τον εαυτό του. Απορώ τι θα δούμε στο φινάλε της season και πραγματικά απορώ τι θα δούμε στην επόμενη season. Δεν βρίσκω πως μια σειρά που έχει αγγίξει το τέλειο μπορεί να γίνει καλύτερη, πραγματικά. Για μένα τα δύο αυτά επεισόδια ήταν επιπέδου «Ozymandias», όσο καλύτερη μπορεί να γίνει μια σειρά δηλαδή.

Από ένα επεισόδιο κλασικό αντρίκιο all-male γουέστερν μας μεταφέρει στην πιο καλογραμμένη female character που έχει υπάρξει ποτέ σε τηλεοπτικό προϊόν. Ειλικρινά δεν έχω λόγια.

Το έργο του πρέπει να διδάσκεται στις σχολές που βγάζουν σεναριογράφους μπας και ξεστραβωθούν κάποια στιγμή και μάθουν να γράφουν γυναικείους χαρακτήρες.

οπως τα λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα Youtube και μου πετάχτηκε στα προτεινόμενα βίντεο απ' το 5x10 που είχε spoiler στον τίτλο. :angry: Με το ζόρι να το δούμε απ' τον θείο και χωρίς υπότιτλους δηλαδή, επειδή μερικοί είναι μπετόβλακες και την βρίσκουν να χαλάνε την διάθεση των άλλων. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το Netflix καθυστερεί τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Μπήκα Youtube και μου πετάχτηκε στα προτεινόμενα βίντεο απ' το 5x10 που είχε spoiler στον τίτλο. :angry: Με το ζόρι να το δούμε απ' τον θείο και χωρίς υπότιτλους δηλαδή, επειδή μερικοί είναι μπετόβλακες και την βρίσκουν να χαλάνε την διάθεση των άλλων. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το Netflix καθυστερεί τόσο πολύ.

εγω ειδα το τραιλερ απο το netflix κ εφαγα το σποιλερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

εγω ειδα το τραιλερ απο το netflix κ εφαγα το σποιλερ...

Άλλο να το επιλέξεις, άλλο να στο πετάξει ο άλλος στον τίτλο χωρίς να έχεις επιλογή να γλιτώσεις. Κι εσύ αφού δεν το έχεις δει γιατί έβαλες trailer επόμενου?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Από ένα επεισόδιο κλασικό αντρίκιο all-male γουέστερν μας μεταφέρει στην πιο καλογραμμένη female character που έχει υπάρξει ποτέ σε τηλεοπτικό προϊόν. Ειλικρινά δεν έχω λόγια.

Το έργο του πρέπει να διδάσκεται στις σχολές που βγάζουν σεναριογράφους μπας και ξεστραβωθούν κάποια στιγμή και μάθουν να γράφουν γυναικείους χαρακτήρες.

Ξερεις ομως ποιο ειναι το προβλημα? (Οτ)αν καποιος γραψει για τετοιους χαρακτηρες, ε δεν θα γινει πιστευτο(ς)..!!
 

Spoiler

Το λεω ετουτο γιατι το εχω ζησει προσωπικα: σε επιπεδο κειμενων -> θα μου πεις στην Ελλαδα εχουμε μια...
απολυτως ιδιαιτερη κατασταση (sick), σε ολα τα επιπεδα, ητοι απο κοινωνικα εως....σεναριακα, χαχαχα-αχ! 🤕


Και αν δεν τον κατηγορησουν, οτι "κατι παιρνει" - ναρκωτικα (χαχα!), θα του πουνε το προφανες: πως 'τετοια' απλως
δεν γινονται & και δεν υπαρχουν!! Και δεν ειναι ακριβως <λαθος> αυτο, γιατι ελα και πες μου: ποσες τετοιες ξερεις?
Ποσες δηλαδη...δικηγορες "ειναι σαν την Kim", και επιπροσθετως: ποσες θα εμεναν, εχμ μ' εναν τυπο σαν τον...Saul??
🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο IMDb το τελευταίο έχει ήδη χαμηλότερη βαθμολογία από τα δύο προηγούμενα, και είναι και νωρίς ακόμα, λογικά θα πέσει κι άλλο.

Είναι ένας δείκτης όπως και να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα περισσότερα από το season finale, θα μπορούσε να είναι ένα δυνατό επεισόδιο ενδιάμεσα της σεζόν με τον τρόπο που εκτυλίχθηκε, τώρα το cliffhanger που αφήνει στην ουσία δεν έχει και πολύ νόημα γνωρίζοντας πράγματα απ' το BB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...