Προς το περιεχόμενο

Κλειδωμενα BIOS ωστε να δεχονται μονο windows 8


georgeteras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα αγορασα ενα λαπτοπ ASUS το οποιο δεν ειχε λειτουργικο ( Free DOS ). Ξεκινησα να του κανω εγκατασταση τα win 7 αλλα μου σταματουσε παντα βγαζοντας μου error κατι σχετικο με ACPI και οτι το BIOS δεν ειναι συμβατο και οτι θελει update. Δοκιμασα με αλλα 2-3 cd win 7 και παλι το ιδιο προβλημα. Ακομα και με win XP που προσπαθησα στο ιδιο ακριβως κατεληξα. Τελικα μετα απο ενα τηλεφωνο που εκανα στο service του καταστηματος που το πηρα, ενημερωθηκα οτι τα καινουρια πλεον μηχανηματα εχουν τετοιας μορφης BIOS και με τετοιες ρυθμισεις ωστε να δεχονται ΜΟΝΟ win 8......το οποιο και εγινε κανονικα απο τη στιγμη που εβαλα το DVD  των win 8........

 

 

Υπαρχει τροπος να αποφυγουμε την εγκατασταση των win 8?? Πρεπει δηλαδη με το ζορι να δουλευουμε αυτα απο εδω και περα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι τα καινουρια πλεον μηχανηματα εχουν τετοιας μορφης BIOS και με τετοιες ρυθμισεις ωστε να δεχονται ΜΟΝΟ win 8......το οποιο και εγινε κανονικα απο τη στιγμη που εβαλα το DVD  των win 8........

Τα νέα bios είναι uefi και πρέπει το δισκάκι να είναι φτιαγμένο με υποστήριξη uefi για να κάνει εκκίνηση,κάποια uefi bios αν μπεις στο boot menu σου βγάζουν δυο φορές την κάθε συσκευή, μια για uefi και μια για mbr, για να ξεκινήσεις και παλιότερα δισκάκια.

 

Αν δεν έχει τέτοια επιλογή το Bios σου θα πρέπει να ψάξεις στο νετ για δισκάκι που έχει υποστήριξη για uefi ή να φτιάξεις δικό σου με τον τρόπο που περιγράφει εδώ.

http://hodgin.ca/2012/10/02/creating-a-uefibios-windows-7-usb-and-installing-to-gpt-partitions/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσοτερα μοντελα "ξεκλειδωνει" το bios με την εννοια οτι σε αφηνει να κανεις boot απο εξωτερικη συσκευη προκειμενου να εγκαταστησεις windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο laptop ειναι ;

 

Ειναι το 

ASUS X551MA-SX056D 15.6'' INTEL QUAD CORE N3520 4GB 500GB FREE DOS BLACK

ή αν θες....http://www.e-shop.gr/asus-x551ma-sx056d-156-intel-quad-core-n3520-4gb-500gb-free-dos-black-p-PER.909678

Τα νέα bios είναι uefi και πρέπει το δισκάκι να είναι φτιαγμένο με υποστήριξη uefi για να κάνει εκκίνηση,κάποια uefi bios αν μπεις στο boot menu σου βγάζουν δυο φορές την κάθε συσκευή, μια για uefi και μια για mbr, για να ξεκινήσεις και παλιότερα δισκάκια.

 

Αν δεν έχει τέτοια επιλογή το Bios σου θα πρέπει να ψάξεις στο νετ για δισκάκι που έχει υποστήριξη για uefi ή να φτιάξεις δικό σου με τον τρόπο που περιγράφει εδώ.

http://hodgin.ca/2012/10/02/creating-a-uefibios-windows-7-usb-and-installing-to-gpt-partitions/

 

Αν εννοεις αυτο που αντιμετωπιζαμε και οταν παλιοτερα θελαμε να κανουμε αναβαθμιση απο vista σε 7 εχω και τετοιο δισκακι φτιαγμενο αλλα ουτε με αυτο εκανε εγκατασταση

Στα περισσοτερα μοντελα "ξεκλειδωνει" το bios με την εννοια οτι σε αφηνει να κανεις boot απο εξωτερικη συσκευη προκειμενου να εγκαταστησεις windows 7

 

Δυστυχως το συγκεκριμενο μηχανημα δεν μπορουσα να το κρατησω στα χερια μου πολυ καιρο και να το "ψαξω" και τελικα δουλευει τωρα με 8.....

 

Το ακριβες μηνυμα που μου εβγαζε ηταν :

 

Bios in system is not fully ACPI compliant. please contat your system vendor

 

error 0x000000A5 (0x00000011, 0x00000006, 0x00000000, 0x00000000)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Bios Update στην τελευταια εκδοση (506 ή 510), θα σου εμφανιζε τις επιλογες CSM & Legacy Boot, που σου επιτρεπουν εγκατασταση Win 7.

Ειναι σιγουρο πως δεν ειχα καποια απο αυτες τις δυο εκδοσεις? Κι αν οχι το BIOS update με ποιον τροπο θα το εκανα? Μεσα απο τα DOS? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

T

 

Ειναι σιγουρο πως δεν ειχα καποια απο αυτες τις δυο εκδοσεις? Κι αν οχι το BIOS update με ποιον τροπο θα το εκανα? Μεσα απο τα DOS? 

 

Το αν είχες ή όχι κάποια απο αυτές τις εκδόσεις, μόνο εσύ μπορείς να το δεις.Bios Update κάνεις μέσα απο το ίδιο το Bios με το αρχείο χύμα σε ένα στικάκι.Έχει σχετικό Utility...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

T

 

 

Το αν είχες ή όχι κάποια απο αυτές τις εκδόσεις, μόνο εσύ μπορείς να το δεις.Bios Update κάνεις μέσα απο το ίδιο το Bios με το αρχείο χύμα σε ένα στικάκι.Έχει σχετικό Utility...

Ετσι κι αλλιως δεν το εχω πια στα χερια μου οποτε δεν μπορω ουτε να δω την εκδοση που ειχε....ουτε να δοκιμασω να του κανω upgrade......με καθε νεο μηχανημα ομως σε αυτη τη διαδιακασια θα μπαινουμε? και η μονη λυση ειναι με upgrade του bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

δοκιμάζοντας να κάνω εγκατάσταση windows 7 στο εν λόγω laptop αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Μέσα στο bIos έχει επιλογή λειτουργικού για εγκατάσταση, μόλις επιλέξεις windows 7 (αντί για Windows 8) ξεκινάει κανονικά η εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

δοκιμάζοντας να κάνω εγκατάσταση windows 7 στο εν λόγω laptop αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Μέσα στο bIos έχει επιλογή λειτουργικού για εγκατάσταση, μόλις επιλέξεις windows 7 (αντί για Windows 8) ξεκινάει κανονικά η εγκατάσταση.

 

οπως εγραψα παραπανω δεν το εχω πια στα χερια μου....αλλα απλα για να υπαρχει γραψε λιγο σε ποια επιλογη ακριβως του bios το ειχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δεύτερο tab του BIOS (το Advanced) στην 6η περίπου σειρά υπάρχει το OS Selection με 2 δυνατές επιλογές: (1) Windows 8.X και (2) Windows 7.
Μόλις επέλεξα Windows 7 έκανα save & reboot η εγκατάσταση των Windows 7 ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα καταφερα και το ξαναψαχουλεψα λιγακι.....το bios που ειχε ηταν η 502 εκδοση.....και δεν εμφανιζε ουτε τις επιλογες που αναφερει ο alxspam.....του εκανα αναβαθμιση στην 512 μεσα απο τα 8αρια που ειχα ηδη εγκαταστησει και τωρα εμφανιστηκαν ολες οι επιλογες  :-D

 

οπου να'ναι ερχεται και το φορματ με τα 7αρια να τελειωνουμε

 

σας ευχαριστω ολους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...