Προς το περιεχόμενο

To Uber σύντομα και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι οδηγοί ταξί που είναι στο taxibeat συνεχώς λένε ότι τους "πολεμάνε" και τους κράζουνε τα ραδιο-ταξί.. Όπως υπάρχουν τρολλ για όλα τα τεχνολογικά προϊόντα, υπάρχουν και για τα apps. Έχω 80+ διαδρομές με το taxibeat και δεν μου έχει ΟΥΤΕ ένας οδηγός κακός, που να γκρινιάξει για τη "μικρή διαδρομή" ή να μου πει "είμαι αλλεργικός στο σκυλί σου, δεν σε παίρνω μαζί" (γιατί έχω φροντίσει να διαλέξω οδηγός που παίρνει κατοικίδιο!).

 

Αφήνω πάντα φιλοδώρημα γιατί είμαι πάντα ευχαριστημένος και επειδή οι άνθρωποι τρώνε το δρόμο με το κουτάλι δεν έχω βάλει να πληρώνω με κάρτα μόνο και μόνο επειδή μου είπαν ότι η τράπεζα θα τους παίρνει 4%! 

 

Το taxibeat έδειξε πώς θα ξεφύγουν οι Έλληνες οδηγοί ταξί από το "σύνδρομο του ταρίφα". Ελπίζω το Uber να επιταχύνει αυτή την μετάβαση!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανακαλώ σωστά το uber το κυνηγάνε στην Αγγλία γιατί λειτουργεί με ιδιώτες. Δηλαδή μπορώ εγώ αν έχω ένα αυτοκίνητο να εμφανίζομαι στο uber σαν ο μεταφορέας και  να πληρώνομαι μέσω της εφαρμογής και ας μην έχω νόμιμη επιχείρηση ή επαγγελματικό όχημα.

Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για την Αγγλία, μήπως με το «ιδιώτες» εννοείς τα mini-cabs και οχι τα κλασσικά μαύρα ταξί; Αν ναι, τοτε πρέπει να ξέρεις οτι τα Mini-cabs δεν ειναι ιδιώτες όπως εσύ και εγώ. Πληρώνουν κανονικά για την άδεια, εχουν νομικούς περιορισμους και υποχρεώσεις. Επισης στα οχήματα τους ειναι κολλημένα αυτοκόλλητα. Οι βασικές διαφορές (με τα μαυρα ταξί) ειναι οτι δεν μπορούν να πάρουν κόσμο από το δρόμο (δηλαδή παίρνουν μόνο με ραντεβού) και εχουν αρκετά χαμηλότερες τιμές. Θυμάμαι για διαδρομή που με το black cab ήθελα 25-30 λίρες, πλήρωνα σε mini cab 16 λίρες. 

 

Edit: Βρήκα το θέμα. 

http://www.theweek.co.uk/uk-news/58491/uber-why-london-cabbies-hate-taxi-app

Ουσιαστικά το uber δουλευει με εταιρείες mini-cabs που ειναι νόμιμες και αντιδρουν οι οδηγοί των black cabs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να φερουν εφαρμογες, ας φερουν ταξιντζιδες γιατι οι ελληνες εχουν ξεφυγει.. πλεον δεν κλεβουν μονο τους τουριστες αλλα και τους ελληνες..

ας μην μιλησουμε για τις κομπινες που κανουν με το ταξιμπιτ για να πληρωνονται αυτοι ολο το ποσο χωρις την προμυθεια της υπηρεσιας... 

Πάντως ..... ακόμη περιμέμουμε ΟΛΟΙ μας να μας ενημερώσει ο basilis5 . αλλά τίποτε .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος το Uber είναι ένα no-cache service.

Tο κόστος υπολογίζεται από την εφαρμογή και το κινητό, και όχι από "ταξίμετρο", χρεώνοντας την κάρτα του πελάτη στο τέλος της διαδρομής.

 

Να δούμε αν θα μπορέσουν να προσαρμοστούν στην αθάνατη Ελληνική νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν κάνω λάθος το Uber είναι ένα no-cache service.

Tο κόστος υπολογίζεται από την εφαρμογή και το κινητό, και όχι από "ταξίμετρο", χρεώνοντας την κάρτα του πελάτη στο τέλος της διαδρομής.

 

Να δούμε αν θα μπορέσουν να προσαρμοστούν στην αθάνατη Ελληνική νομοθεσία

 

Λογικά θα συναντήσουν τεράστια προβλήματα. Αλλά δεν πειράζει, είναι καιρός να ταρακουνηθούν λίγο ακόμη οι ιδιοκτήτες ταξί στην Ελλάδα που νόμιζαν πως με την άδεια που πήραν, είναι σα να έχουν ...μεζονέτα στην Γλυφάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...