Προς το περιεχόμενο

AMD A10-7800 αξιζει?


koolisk6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο ομολογω οτι πρωτη φορα τ ακουω,οτι αναλογα τον επεξεργαστη που βαζεις τοσο αντεχει και η μητρικη,

δλδ οτι δεν παιζουν ρολο οι θερμοκρασιες να ειναι κομπλε κ να  δουλευει μια χαρα το συστημα

απλα θα χαλασει γιατι δεν ειναι η ακριβοτερη για i7.......

δλδ με pentium 54 watt θα ειναι οκ κ με  i7 65 watt θα καει.....οτι να ναι....

Καμμία σχέση τα μαύρα τα υπογραμισμένα με αυτά που λέμε. Δεν είναι το θέμα αν είναι φθηνότερη ή ακριβότερη. Αμάν πια  :mellow: . Απλά δεν είναι κατάλληλη και όλως τυχαίως είναι φθηνότερη από αυτές που είναι πιο κατάλληλες. Και δεν είπα ότι θα χαλάσει. Θα υποστεί φθορά με το χρόνο και υπάρχουν πιθανότητες να υπολειτουργεί μετά από καιρό τα καλοκαίρια (διάβασε για throttling), μέχρι και να πάθει ζημιά από θερμοκρασίες. Καταπονείται η μητρική πως να το πω αλλιώς..Εκτός από το ότι υπάρχει ανισότητα σε ένα σύστημα τέτοιου είδους για πολλούς λόγους, το κυριότερο είναι ότι δεν έιναι κατάλληλο το σύστημα τροφοδοσίας του επεξεργαστή. Και δεν μιλάμε για τα 70w, αλλά κυρίως για το ότι αν ο cpu είναι για gaming ή όποια άλλη εργασία που τον χρησιμοποιεί σε υψηλά επίπεδα, χρειάζεται σταθερή-αξιόπιστη παροχή ρεύματος (πράγμα που αναλαμβάνουν τα chokes τα οποία έρχονται σε ποιότητες) και η θερμοκρασία αντίστοιχα αυξάνεται (γι αυτό και είναι καλά να υπάρχουν ψύκτρες στα mosfets), και κυρίως στους haswell που είναι πολύ ζεστοί επεξεργαστές. Τί δεν μπορείτε να αντιληφθείτε? Σας αρέσει το ρίσκο? Μιλάμε στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ένας cpu για βαριά εργασία. Και για τέτοιου είδους εργασίες είναι οι i7 όπως και οι i5 σε hardcore gaming για παράδειγμα. Γι'αυτό και οι μητρικές πχ που είναι για oc έχουν και αυτές κατηγορίες ποιότητας..ανάλογα με το μέγεθος που θα γίνει το oc..έτσι και μετά το h81 chipset πάμε στο h97 που είναι η κατάλληλη λύση για μη oc καταστάσεις σε συστήματα με i5-i7 για gaming και βαριές εργασίες.

 

Με pentium λοιπόν ναι θα είναι οκ, όχι επειδη είναι στα 54w, αλλά επειδή με τον pentium δεν μπορείς να παίξεις πολύ βαριά παιχνίδια ή να κάνεις rendering ή κάτι ζόρικο τέλος πάντων και κυρίως ο ίδιος δεν θα αναπτύξει τις θερμοκρασίες που θα αναπτύξει ένας πολυπύρηνος cpu ακόμη και αν τον φτάσεις στο 100%.

Φυσικά  και παίζει ρόλο το TDP ενός επεξεργαστή στη θερμοκρασία/κατανάλωση και όσο μεγαλύτερο είναι τόσο μεγαλύτερες οι θερμοκρασίες και η ανάγκη σε ρεύμα κτλ, αλλά δεν είναι μόνο αυτό που καθορίζει την θερμοκρασία που παράγει ο επεξεργαστής. Μετράει και η κατασκευή του chip, όπως επίσης και ο αριθμός πυρήνων που έχει. Ένας FX 9590 στα 220W tdp καταναλώνει πολύ και είναι πάρα πολύ ζεστός, αλλά ένας FX 8320 στα 125W tdp μπορεί να καταναλώνει περισσότερο από έναν i7 haswell, αλλά δεν είναι πιο ζεστός από έναν i7 4770k στα 84w tdp. Έτσι ακόμη και αν ένας  i7 δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε πολλές φάσεις στο σύστημα τροφοδοσίας της cpu, υπάρχει θέμα με τη θερμοκρασία του, και όλη η ουσία είναι η θερμοκρασία σε ένα vrm και εδώ είναι που λες πως γίνεται να ζητάει λιγότερο ρεύμα και παράλληλα να είναι πιο ζεστός από άλλους. Και όμως γίνεται, επειδή η intel ήθελε να μειώσει το κόστος κατασκευής και έκανε πατάτα που στεναχώρησε τους overclockers.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτοκινητο ειναι φιλε μου να θελω να μου βγαλει καμια 10ετια?

σε 1-2 χρονακια το πολυ θα εχω αλλαξει μητρικη εντελως κ συστημα, αντεξει δεν αντεξει.....

εσυ τι νομιζεις οτι παιρνουμε μητρικες να μας βγαλουν χρονια γι αυτο διαλεγουμε τα καλυτερα υλικα?

ακριβες καλες μητρικες αγοραζουν αυτοι που θελουν o/c,hard core gaming με 2-3 καρτες ή επαγγελματιες,

ενας απλος χρηστης γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα αντέξει ή αν θα σου βγάλει πρόβλημα και γενικά δεν υπάρχει ισορροπία σε ποιότητα και απόδοση με h81 μητρική και έναν i7 επάνω. Και πίστεψέ με, όσοι διαλέγουν τα καλύτερα υλικά δεν τα κρατάνε και πολύ γιατί μετά από 2-3 χρόνια αλλάζουν εκτός από μερικές εξαιρέσεις. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό και ούτε είπα ότι θα την κρατήσεις 10 χρόνια και τα καλύτερα υλικά τα διαλέγεις για να είσαι σίγουρος με την αγορά σου και να αποδίδει όπως πρέπει το σύστημά σου για τη χρήση που το προορίζεις. Αυτό δεν μπορείτε να καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δοκιμάσει κάνεις κάτι για να δουλέψει το μυαλό του? Αν ήταν έτσι τα πράγματα, οι εταιρίες θα βγάζαν μόνο μία μητρική που θα έκανε για όλους του επεξεργαστές ανεξαρτήτου χρήσης. Εγώ δεν σου λέω αυτά που σου λέω για να σε θίξω, ούτε για να αρχίσεις να νομίζεις τα δικά σου. Κάτι ξέρω και σου τα λέω. Και δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα. Υπάρχουν πιο έμπειροι που υποστηρίζουν τα ίδια ακριβώς πράγματα. Το ότι υπάρχουν πιθανότητες να υπάρξει πρόβλημα υπάρχουν και το θέμα είναι να τις μειώσεις όσο μπορείς. Δεν χρειάζεται πάντα να πάθεις για να μάθεις. Είναι σαν να μου λες ότι τα τροφοδοτικά turbo-x κάνουν για δυνατά συστήματα και επειδή κανείς δεν έχει αναφέρει ότι κάηκε το σύστημά του ή ότι υπολειτούργησε το τροφοδοτικό του, μπορείς και εσύ να το πάρεις στο δικό σου άφοβα. Και αν θες πάνε στο internet ή σε forums αξιόπιστα και δες βιντεάκια με gaming συστήματα που έχουν i7. Το να δεις h81 chipset σε κάποιο από αυτά, είναι σχεδόν απίθανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω λοιπον καποιος να μας πει οτι του καηκε μητρικη Η81 επειδη ειχε ι7 επανω

ή εστω βρες μου λινκ που το αναφερει καποιος

(οπως ειχα ακουσει παλαιοτερα για το Η65 chipset sandy bridge που οντως ειχε θεμα κ ορθως το ειχαν κραξει

το ειχε παραδεχτει κ η ιντελ)

γιατι με τις υποθεσεις μπορουμε να πουμε χιλιαδυο


 

οταν καποιο προιον δουλευει σωστα και δεν παραπονιουνται οι χρηστες αυτο δε σημαινει οτι ειναι καλο?

δηλαδη επειδη στα χαρτια ειναι κατωτερο απο ενα αλλο και υποθετικα μπορει να εχει θεματα το βγαζουμε κ αχρηστο χωρις να το εχουμε δουλεψει?

 

εγω φιλε μου οταν θα προτεινω κατι ή θα συμβουλεψω καποιον

θα κοιταξω πρωτα τη προσωπικη μου εμπειρια και εμπειρια αλλων χρηστων κ υστερα τα χαρτια κ τις υποθεσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο άνθρωπος πήρε τώρα pentium μαζί με h81 με ελάχιστη πιθανότητα,όπως δήλωσε ο ίδιος,να μπει ποιο μεγάλος επεξεργαστής μετά από χρόνια,που αν δεν μπει τελικά θα έχει δώσει τα διπλά και βάλε λεφτά χωρίς λόγο,και εσύ τόσα post του μιλάς για oc gaming rig vrm ανισότητες και ιστορίες...

Αν μετά από χρόνια βάλει i7 και δει ότι δεν την παλεύει με της θερμοκρασίες ή με ότι άλλο δεν θα του πονέσει και πολύ να χάσει τα 45€ από την μητρική που θα έχει βγάλει και τα λεφτά της,το να δώσει λεφτά για μητρική που θα χαραμίζεται και δεν θα προσφέρει και τίποτα (στον pentium)νομίζω πονάει παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν καποιο προιον δουλευει σωστα και δεν παραπονιουνται οι χρηστες αυτο δε σημαινει οτι ειναι καλο?

δηλαδη επειδη στα χαρτια ειναι κατωτερο απο ενα αλλο και υποθετικα μπορει να εχει θεματα το βγαζουμε κ αχρηστο χωρις να το εχουμε δουλεψει?

 

Μιλάς πολύ γενικά και έχεις λάθως αντιλήψεις. Με τον καιρό θα μάθεις τι γίνεται. Πρέπει να δεις ντε και καλά προβλήματα με i7 και h81 για να πειστείς? Η πλάκα έιναι ότι μπορεί να μην υπάρχουν καν και ξέρεις γιατί? Μάντεψε..Όχι επειδή δεν έχουν βγει προβλήματα, αλλά επειδή σπανιότατα έως και καθόλου για την ακρίβεια δεν χτίζονται συστήματα τέτοιου είδους από κανέναν με βασικές μόνο γνώσεις υπολογιστών. Μόνο το πλαίσιο είναι ικανό για τέτοιες συνθέσεις που και πάλι αμφιβάλω. Σκέψου λοιπόν τι καθόμαστε και συζητάμε. Και κακώς το τραβήξαμε τόσο. Έχουν υπάρξει προβλήματα με άλλες μητρικές που είχαν ακριβώς την ίδια υλοποίηση κατασκευαστικά με τη δική σου. Εσύ βάλε i7 πάνω στη μητρική σου και όταν παίξεις κάποιο παιχνίδι ή κάνεις κάποιο benchmark δες τη θερμοκρασίες θα πιάσει η northbridge στη μητρική σου. Θα ψήνεις αυγά εκεί πάνω. Αυτά είναι επιβεβαιωμένα. Απο εκεί και πέρα, είσαι οκ όπως είναι το σύστημά σου τώρα :) Ειλικρινά δεν έχω κάτι άλλο να σου πω...

Καλά ο άνθρωπος πήρε τώρα pentium μαζί με h81 με ελάχιστη πιθανότητα,όπως δήλωσε ο ίδιος,να μπει ποιο μεγάλος επεξεργαστής μετά από χρόνια,που αν δεν μπει τελικά θα έχει δώσει τα διπλά και βάλε λεφτά χωρίς λόγο,και εσύ τόσα post του μιλάς για oc gaming rig vrm ανισότητες και ιστορίες...

Αν μετά από χρόνια βάλει i7 και δει ότι δεν την παλεύει με της θερμοκρασίες ή με ότι άλλο δεν θα του πονέσει και πολύ να χάσει τα 45€ από την μητρική που θα έχει βγάλει και τα λεφτά της,το να δώσει λεφτά για μητρική που θα χαραμίζεται και δεν θα προσφέρει και τίποτα (στον pentium)νομίζω πονάει παραπάνω.

 

Αυτό λέω και εγώ, απλά εσύ αρχίζεις και λες ότι το h81 είναι οκ και για i7, και γι αυτό το λόγο εγώ άρχισα να μιλάω και για περαιτέρω πράγματα για να του δώσω να καταλάβει καλύτερα πως λειτουργούν αυτά, ώστε να του δείξω τι γίνεται. Δεν άρχισα στα καλά καθούμενα να μιλάω για vrm κτλ χωρίς λόγο. Μια χαρά ειναι όπως είναι το σύστημά του τώρα και βέβαια αργότερα όταν θελήσει φτιάχνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο άνθρωπος πήρε τώρα pentium μαζί με h81 με ελάχιστη πιθανότητα,όπως δήλωσε ο ίδιος,να μπει ποιο μεγάλος επεξεργαστής μετά από χρόνια,που αν δεν μπει τελικά θα έχει δώσει τα διπλά και βάλε λεφτά χωρίς λόγο,και εσύ τόσα post του μιλάς για oc gaming rig vrm ανισότητες και ιστορίες...

Αν μετά από χρόνια βάλει i7 και δει ότι δεν την παλεύει με της θερμοκρασίες ή με ότι άλλο δεν θα του πονέσει και πολύ να χάσει τα 45€ από την μητρική που θα έχει βγάλει και τα λεφτά της,το να δώσει λεφτά για μητρική που θα χαραμίζεται και δεν θα προσφέρει και τίποτα (στον pentium)νομίζω πονάει παραπάνω.

ελα ντε,αφου αμα με καλυψει ο pentium στο civ v ,δεν υπαρχει λογος για κατι παραπανω,

και οταν θα υπαρξει θα παω σε ddr4 συστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα που λύθηκε το θέμα, δείτε και αυτό περι θερμοκρασιών σε H81 για να μη λέτε μετά: http://www.insomnia.gr/topic/539660-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-mobo-high-temp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειμαστε φιλε μου και θα σου ποσταρω θερμοκρασιες και εντυπωσεις μολις το φτιαξω το συστημα,απο δευτερα....

το γεγονος να ειναι ψιλοασχετος κ να μην εχει βαλει σωστα παστα ή σωστη τοποθετηση ψυκτρας ή κακο αερισμο κουτιου ή οτιδηποτε αλλο το παραβλεπεις?

τα ριχνεις αμεσως στο chipset?εισαι φοβερος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειμαστε φιλε μου και θα σου ποσταρω θερμοκρασιες και εντυπωσεις μολις το φτιαξω το συστημα,απο δευτερα....

το γεγονος να ειναι ψιλοασχετος κ να μην εχει βαλει σωστα παστα ή σωστη τοποθετηση ψυκτρας ή κακο αερισμο κουτιου ή οτιδηποτε αλλο το παραβλεπεις?

τα ριχνεις αμεσως στο chipset?εισαι φοβερος....

 

Σου είπα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το σύστημά σου, τι να εντυπώσεις να μου ποστάρεις? Δεν το ρίχνω κατευθείαν στο chipset, αλλά βλέπεις ότι προβλήματα μπορούν να υπάρξουν ακόμη και χωρίς να έχει μπει τούμπανο cpu. Μπορεί να είναι ελαττωματικό το κομμάτι, μπορεί όμως και να φταίει η μητρική γιατί τα έπαιξε :). Σκέψου να μπει κανας γομαροcpu. Aμα δεν είχε βάλει σωστά πάστα ή σωστή τοποθέτηση ψύκτρας θα είχε πρόβλημα ο cpu και όχι η μητρική. Και κακό αερισμό του κουτιού να έχεις δεν πιάνεις τέτοιες θερμοκρασίες. Το να λες κάποιον άλλο ψιλοάσχετο, ενώ εσύ ο ίδιος δεν μας τα λες καλά...εσύ και αν είσαι φοβερός..Τεσπα αποχωρώ, καλό ξενύχτι παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον κατηγορησα για ασχετο,απλα ειπα οτι παιζει και αυτο το ενδεχομενο,μην παραφραζουμε κ οτι γραφουμε.....

και εγω δε στο παιξα κανας γκουρου,εντυπωσεις και αποψεις ζητησα απο οσους ειχαν εμπειρια με kaveri vs haswell......

 

και στο κατω κατω εχει λυθει το θεμα επελεξα συστημα haswell τελικα

(κ πεσανε να με φανε οι amdκηδες...)

 

το θεμα εχει κλεισει για μενα

ευχαριστω ολους για τη συνδρομη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και στο κατω κατω εχει λυθει το θεμα επελεξα συστημα haswell τελικα

(κ πεσανε να με φανε οι amdκηδες...)

 

Αυτα παθαινεις οταν εχεις στην υπογραφη σου την σκοτεινη γλωσσα του Mordor. :devil: (Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους παίζουν Civilization V και αργούν τα ΑΙ Turns,

 

1: πριν πατήσετε επόμενη κίνηση ενεργοποιήστε το Strategic View, σε τεστ που έκανα κέρδισα περίπου 10 secs.

2: Μην παίζετε με Barbarians. Σε μετρήσεις που έκανα χρησιμοποιούν περίπου  30 secs παραπάνω χρόνο.

3. Ενεργοποιήστε το Fast Combat και Fast movement. Προσοχή αυτό γίνεται μόνο όταν ξεκινάτε ένα καινούργιο παιχνίδι και όχι κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...