Προς το περιεχόμενο

AMD A10-7800 αξιζει?


koolisk6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περισσότερο χρόνο τον περνάς στο δικό σου turn, εκεί πηγαίνεις από το ένα σημείο του χάρτη στο άλλο και εκεί θα έχεις κολλήματα με τον Pentium. Εκεί πρέπει να επικεντρωθείς στο τι hardware πρέπει να έχεις και όχι αν κάνει 5 δευτερόλεπτα παραπάνω ανάμεσα στα turns.

 

Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να το ξανασκεφτείς λίγο, Θα χαλάσεις παραπάνω λεφτά με το να πάρεις και έχτρα κάρτα γραφικών και θα μείνεις και με πετσοκομμένο 2-πυρηνο. 

εδω δεν ειχα με core2duo κολληματα σ αυτο που λες,θα εχω με τον haswell pentium?

αυτο που μου σπαει τα νευρα ειναι τα τurns των αλλων οταν κολλανε,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδω δεν ειχα με core2duo κολληματα σ αυτο που λες,θα εχω με τον haswell pentium?

αυτο που μου σπαει τα νευρα ειναι τα τurns των αλλων οταν κολλανε,,,,

 

Με τι κάρτα γραφικών και σε τι ανάλυση και Settings.  ??

 

Επίσης δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το καινούργιο Civilization  Beyond Earth που θα χρησιμοποίει  και Mantle, με ένα Kaveri APU θα είναι ακόμα πιο γρήγορο από τον Pentium ακόμα και σε CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι κάρτα γραφικών και σε τι ανάλυση και Settings.  ??

 

Επίσης δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το καινούργιο Civilization  Beyond Earth που θα χρησιμοποίει  και Mantle, με ένα Kaveri APU θα είναι ακόμα πιο γρήγορο από τον Pentium ακόμα και σε CPU.

ολα low εννοειται και σε λαπτοπ με t9300 +nvidia 9500m gs,

επαιζε μια χαρα απλα στα full maps late game εκανε αυτο που σου ειπα,

αργουσαν υπερβολικα τα turns του ai,

για την αναλυση δε παιζει ρολο σ αυτο που σου λεω,ειτε 720 ειτε 1080 το turn ηταν σχεδον το ιδιο του cpu...

ακομη κ με intel 4500hd to επαιζα με λιγο ζορι αλλα τραβουσε οκ σε νορμαλ maps

βεβαια ο καλυτερος συνδυασμος που ειχα κανει ηταν i3-380m+ati 6550m αλλα κ εκει επασχε στο late

 

οσο για το beyond earth εχουμε ακομη χρονο,εδω παιζω ακομα το civ του 2010....

αν οντως κανει μεγαλη διαφορα το mantle,σε κανα δυο χρονια θα σας πρηζω παλι για τι νεο συστημα να παρω :-)

 

οπως θα εχετε καταλαβει δεν ειμαι απο αυτους που τα σκανε καθε 4-5χρονια χοντρα για τοπ συστημα,

αλλα λιγα λιγα καθε χρονο ωστε να καλυπτεται η εκαστοτε αναγκη....

 

ομως εχουμε ξεφυγει off topic,τελικα αξιζει ή οχι ο Α10-7800 στα 160 ευρω?

πιστευω εαν η τιμη του ηταν γυρω στα 100-110 ευρω θα αξιζε με χιλια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κ εγω το ιδιο πιστευω γιατι το να προσθεσεις καρτα στον i5 αργοτερα εχει νοημα,

στον Α10-7800 δε νομιζω πως εχει γιατι υποτιθεται πως τον αγοραζεις για τα γραφικα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με τα 30W παραπάνω κάτι έγινε,μάθατε στους amd που θέλουν μητρικές που να αντέχουν 220w tdp και νομίζεται ότι όλοι οι επεξεργαστές έτσι είναι,ξεκολλήστε ποια.

 

Καλό πάσχα. Όταν καταλάβεις τα επιχειρήματά μου σφύρα. Ποια 220w και αηδίες. Ο κολλημένος εδώ πέρα είσαι εσύ, που δεν βλέπεις καν τι γράφω, όπου εξηγώ τι γίνεται: http://www.insomnia.gr/topic/538965-amd-a10-7800-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B6%CE%B5%CE%B9/page-8?do=findComment&comment=53422389. TDP το ένα TDP το άλλο. Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κ εγω το ιδιο πιστευω γιατι το να προσθεσεις καρτα στον i5 αργοτερα εχει νοημα,

στον Α10-7800 δε νομιζω πως εχει γιατι υποτιθεται πως τον αγοραζεις για τα γραφικα του

 

Εγώ σκοπεύω να πάρω τον 7700Κ γιατί η iGPU του με καλύπτει (προς το παρών) αργότερα βέβαια αν θελήσω να παίξω και κάτι πιο απαιτητικό χώνω και μια GPU.

Κάποιος μπορεί να αγοράζει APU γιατί δεν έχει αρκετά λεφτά για να πάρει κάρτα από την αρχή ή και για να έχει εφεδρικά γραφικά στην περίπτωση που μείνει χωρίς GPU,στη ουσία οι Kaveri είναι ένας 860K με iGPU.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό πάσχα. Όταν καταλάβεις τα επιχειρήματά μου σφύρα. Ποια 220w και αηδίες. Ο κολλημένος εδώ πέρα είσαι εσύ, που δεν βλέπεις καν τι γράφω, όπου εξηγώ τι γίνεται: http://www.insomnia.gr/topic/538965-amd-a10-7800-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B6%CE%B5%CE%B9/page-8?do=findComment&comment=53422389. TDP το ένα TDP το άλλο. Έλεος.

Άσε ρε τα ψόφια,με της s775 πάρα πολλοί κάναν o/c σε φτηνιάρικες μητρικές και 25% και βάλε και αντέχουν μέχρι σήμερα,εδώ που θα μπει μόνο κλειδωμένος θα χαλάσει;;Είναι εντελώς παλαβά αυτά, μια μητρική που είναι φτιαγμένη για i7 θα αντέξει i7 για αυτό το πράγμα είναι φτιαγμένη.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ρε τα ψόφια,με της s775 πάρα πολλοί κάναν o/c σε φτηνιάρικες μητρικές και 25% και βάλε και αντέχουν μέχρι σήμερα,εδώ που θα μπει μόνο κλειδωμένος θα χαλάσει;;Είναι εντελώς παλαβά αυτά, μια μητρική που είναι φτιαγμένη για i7 θα αντέξει i7 για αυτό το πράγμα είναι φτιαγμένη.  

 

Θα αντέξει αλλά πόσο? Αυτό δεν καταλαβαίνεις...Εσύ ζεις στο 2007 ακόμα? Με αρχαία τεχνολογία κάνεις συγκρίσεις για το πως θα αποδώσει το σημερινό hardware? Το ότι το H81 υποστηρίζει i7 δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλο για i7, ειδικά σε gaming σύστημα. Και μετά είναι ότι θα μπει i7 σε μητρική που δεν έχει ούτε τις κατάλληλες συνδεσιμότητες, ούτε τα κατάλληλα features για να δώσει ένας τέτοιος cpu τη δύναμή του σε ένα ολοκληρωμένο σύστημα.Το ίδιο ισχύει και σε AMD μητρικές. Άρα εσύ αν έφτιαχνες σύστημα με i7 θα έπαιρνες μια τέτοια μητρική..Μια χαρά..Αυτά να τα κρατάς για τον εαυτό σου, είναι κρίμα να παίρνεις και άλλους στο λαιμό σου, ειδικά όταν παίζεις με πιθανότητες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομολογω οτι πρωτη φορα τ ακουω,οτι αναλογα τον επεξεργαστη που βαζεις τοσο αντεχει και η μητρικη,

δλδ οτι δεν παιζουν ρολο οι θερμοκρασιες να ειναι κομπλε κ να  δουλευει μια χαρα το συστημα

απλα θα χαλασει γιατι δεν ειναι η ακριβοτερη για i7.......

δλδ με pentium 54 watt θα ειναι οκ κ με  i7 65 watt θα καει.....οτι να ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε εκεί έναν pentium g3258, ανέβασε τον στα 4,6GHz και παίξε με την single thread δύναμη που θες και όλα καλά.

χαχα ε τοτε ειναι που παιζει να την καψω ρε συ,αφου ειπαμε δεν κανω oc,

και η συγκεκριμενη msi που πηρα δεν ειναι για oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχτε μια ματιά πως τα πάνε διάφορα APU με dGPU (GTX580) σε σύγκριση με i7 σε μη cpu bound παιχνίδια,το mantle θα βοηθήσει αρκετά και στα άλλα. =)

 

untitled_22.png

untitled_23.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...