Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το G Watch R, το στυλάτο smartwatch της LG


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

πρώτον αν δεν ειναι καποιος "tech freak" τοτε γραφει σε λαθος φορουμ...δευτερον ολοι εμεις tech freaks...υπηρξαμε tech victims στο ξεκινημα μας,και το ξεπερνας αποκτωντας καποια εμπειρία. Στο θεμα μας,εγω δεν φορουσα ρολοι απο τοτε που κρατησα κινητο,πλεον ομως το pebble με διευκολύνει και εγινε εργαλειο.Για τα νεα smartwatches αν ξεπερνουν σε σημαντικα  features αυτο που εχω τοτε θα το αντικαταστησω,οτι κανω (κανουμε) και για τις υπολοιπες συσκευες μας εμεις οι tech victims :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...

Είμαι οπαδός του αναλογικού ρολογιού. ΑΛΛΑ:

Μπορώ εύκολα να φανταστώ τον εαυτό μου με ένα τέτοιο πράγμα που θα έχει μεγάλη αυτονομία και θα με βοηθάει σε 3-4 βασικά πράγματα: Τηλεφωνικές κλήσεις (ναι ακόμα και σε στυλ Micheal Knight, εγώ με ΚΙΤΤ μεγάλωσα!), GPS, βασικά βιομετρικά, ενημερώσεις ημερολογίου κλπ.

Ως μεγάλη αυτονομία, φυσικά, θεωρώ κάτι που κρατάει τουλάχιστον ένα μήνα με πλήρη χρήση. Μέχρι τότε, θα βολευτώ με το κινητό.

 

Αλλά νομίζω πως κάποια στιγμή θα "υποκύψουμε" στη "γοητεία" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση το παράδειγμά σου με τη συγκεκριμένη περίπτωση. Το ρολόϊ υπάρχει για να βλέπουμε την ώρα, άρα χρειάζεται αυτονομία, ποιότητα και αντοχή στο χρόνο. Τα smartwatches ΔΕΝ προσφέρουν κάτι από τα παραπάνω.

Επίσης, για κάποιους, το ρολόι είναι κόσμημα, δηλαδή μπορεί να αποτελείται από σπάνια υλικά ή εξαιρετικά περίτεχνη κατασκευή. Τα smartwatches είναι πολύ φτηνιάρικα κατασκευαστικα και τα υλικά τους είναι πολύ συνηθισμένα για να θεωρηθούν και κοσμήματα.

Δεν είναι αντικολαγνεία. Έχει να κάνει με το πώς μπορώ να κάνω καλύτερα τη δουλειά μου και όχι με το αν μπαίνει internet,  αν έχει gps ή παίζει βίντεο. Αυτά τα κάνει και το κινητό, το tablet ή ο υπολογιστής και μάλιστα πολύ καλύτερα και εξυπηρετούν μόνο στο να εντυπωσιάζουν τα παιδάκια και τους υπερκαταναλωτές. Οι techfreaks δεν εντυπωσιάζονται με μπιχλιμπίδια, οι tech victims χτυπάνε παλαμάκια από τη χαρά τους σε καθετί τους γυαλίζει στο μάτι.

Ένας tech freak θα αγόραζε μια συσκευή που κάνει κάτι που δεν κάνει καμιά άλλη συσκευή ή το κάνει καλύτερα από τις ήδη υπάρχουσες συσκευές. Αν το ρουφιάνεμα των προσωπικών σου στοιχείων (πχ κατάσταση της υγείας σου) το λες λειτουργία, τότε πράγματι τα smartwatches είναι χρήσιμα, αλλά όχι για καταναλωτές, αλλά για τις εταιρείες που αγοράζουν τα προσωπικά αυτά δεδομένα από Google, Apple, Microsoft κτλ

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τη δουλειά που κάνουν τα smartwatches την κάνουν απείρως καλύτερα τα smartphones, και φυσικά για την ώρα ούτε θέμα. Προτιμώ να δώσω 500+ ευρώ για ένα όμορφο ρολόι-κόσμημα παρά λιγότερα για ένα τέτοιο gadgetάκι. Και ούτε τεχνοφοβικός είμαι ούτε ρετρολάγνος, καθότι κάτοχος ουκ ολίγων Η/Υ και κονσολών. Η τεχνολογία των σημερινών ρολογιών εξελίσσεται όπως και κάθε άλλη, απλά ο καθένας στον τομέα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....ηθελα να γραψω οτι τα σχολια μερικων με κανουν να πιστευω οτι ως ρολοι εχουν στο μυαλο τους το ρολοι "pretty bra", αλλα με προλαβε αλλος. Το δευτερο που ερχεται στο μυαλο ειναι οτι η φιλοσοφια των smart watches μου θυμιζει τα ρολογια-κομπιουτερακια που ειχαν βγει οταν πηγαινα δημοτικο και πασχιζαν αυτοι που τα ειχαν να πατησουν τα κουμπακια, για να κανουν μια προσθεση.

 

 

Υγ. Ειναι απιθανο και σχεδον απολαυστικο το οτι εγινε και αυτο το thread "vs"....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασσικό αναλογικό ρολόι όμως δε μπορεί να μαζέψει πληροφορίες σου και να τις στείλει σε καμία εταιρεία πχ Google, όπου το προϊόν δεν είναι κανένα λειτουργικό ή μηχανή αναζήτησης, είναι ο καθένας από μας. Άρα τα αναλογικά δεν είναι στη μόδα, αγοράστε ψηφιακά : ρουφιανεύουν και (τους) συμφέρουν! Η αυτονομία είναι άλλη μια λεπτομέρεια που δεν ενδιαφέρει πολλούς, αρκεί να έχει φωτάκια να αναβοσβήνουν και γενικότερα οτιδήποτε υπακούει στη φιλοσοφία του "έξυπνου", που  έντεχνα και συστηματικά προσπαθούν να μας επιβάλουν τα τελευταία χρόνια, για να κάνουν κάποιοι από εμάς μούρη, προβάλοντας ότι έχουν ένα τέτοιο "έξυπνο" gadget.

Αυτό που μας έλλειπε ήταν το ρουφιάνεμα της κατάστασης της υγείας μας στις Google, Apple, Microsoft. Τώρα με αυτά τα άχρηστα gadget πραγματικά ολοκληρωνόμαστε σαν πρόβατ..., συγνώμη άνθρωποι ήθελα να γράψω... :devil: :-D

 

Καλά τα λες, φαντάζομαι εσύ δεν έχεις ούτε ταυτότητα, ούτε δίπλωμα, ούτε ικα. Αν πχ πάθεις κάτι δεν πας σε γιατρό ή νοσοκομείο γιατί εκεί θα σε φακελώσουν, θεραπεύεσαι με προσευχές και βότανα μάλλον.

Καμία σχέση το παράδειγμά σου με τη συγκεκριμένη περίπτωση. Το ρολόϊ υπάρχει για να βλέπουμε την ώρα, άρα χρειάζεται αυτονομία, ποιότητα και αντοχή στο χρόνο. Τα smartwatches ΔΕΝ προσφέρουν κάτι από τα παραπάνω.

Επίσης, για κάποιους, το ρολόι είναι κόσμημα, δηλαδή μπορεί να αποτελείται από σπάνια υλικά ή εξαιρετικά περίτεχνη κατασκευή. Τα smartwatches είναι πολύ φτηνιάρικα κατασκευαστικα και τα υλικά τους είναι πολύ συνηθισμένα για να θεωρηθούν και κοσμήματα.

Δεν είναι αντικολαγνεία. Έχει να κάνει με το πώς μπορώ να κάνω καλύτερα τη δουλειά μου και όχι με το αν μπαίνει internet,  αν έχει gps ή παίζει βίντεο. Αυτά τα κάνει και το κινητό, το tablet ή ο υπολογιστής και μάλιστα πολύ καλύτερα και εξυπηρετούν μόνο στο να εντυπωσιάζουν τα παιδάκια και τους υπερκαταναλωτές. Οι techfreaks δεν εντυπωσιάζονται με μπιχλιμπίδια, οι tech victims χτυπάνε παλαμάκια από τη χαρά τους σε καθετί τους γυαλίζει στο μάτι.

Ένας tech freak θα αγόραζε μια συσκευή που κάνει κάτι που δεν κάνει καμιά άλλη συσκευή ή το κάνει καλύτερα από τις ήδη υπάρχουσες συσκευές. Αν το ρουφιάνεμα των προσωπικών σου στοιχείων (πχ κατάσταση της υγείας σου) το λες λειτουργία, τότε πράγματι τα smartwatches είναι χρήσιμα, αλλά όχι για καταναλωτές, αλλά για τις εταιρείες που αγοράζουν τα προσωπικά αυτά δεδομένα από Google, Apple, Microsoft κτλ

 

Καλά τα λες κρίμα που είναι άστοχα σε σχέση με αυτό που είπα. Μίλησα για το design/ομορφιά κτλ, ουτε καν που ανέφερα τη χρησιμότητα, δε πειράζει η φαντασία σου γέμισε τα κενά που ήθελες να καλύψεις. Τα φόρουμ τελικά εξελίσσονται σε group therapy centers ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....ηθελα να γραψω οτι τα σχολια μερικων με κανουν να πιστευω οτι ως ρολοι εχουν στο μυαλο τους το ρολοι "pretty bra", αλλα με προλαβε αλλος. Το δευτερο που ερχεται στο μυαλο ειναι οτι η φιλοσοφια των smart watches μου θυμιζει τα ρολογια-κομπιουτερακια που ειχαν βγει οταν πηγαινα δημοτικο και πασχιζαν αυτοι που τα ειχαν να πατησουν τα κουμπακια, για να κανουν μια προσθεση.

 

 

Υγ. Ειναι απιθανο και σχεδον απολαυστικο το οτι εγινε και αυτο το thread "vs"....

Πάντα έγραφα το πόσο απεχθάνομαι τα άχρηστα μπιχλιμπίδια. Σε όλα, σχεδόν, τα θέματα με smartwatches γράφω το πόσο διαφωνώ με τα smartwatches, όπως παρουσιάζονται μέχρι σήμερα. Αν καταφέρουν στο μέλλον να βρουν κάποια πραγματικά χρήσιμη λειτουργία, τότε θα γράψω ανάλογα. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να δορθώσουν αυτονομία, ποιότητα και να μου διασφαλίζουν ότι τα προσωπικά μου δεδομένα παραμένουν προσωπικά. Τότε θα μπορούσε να αποτελέσει εργαλείο καθημερινής χρήσης από συσκευή παρακολούθησης και συλλογής προσωπικών δεδομένων που είναι σήμερα.

Δεν είμαι τεχνοφοβικός και δέχομαι το ότι ο καθένας μπορεί να ξοδεύει τα χρήματα που κερδίζει με όποιον τρόπο θέλει, απλά γράφω τη γνώμη μου όπως ο καθένας μας και δεν έχω διάθεση να προσβάλω κανένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες, φαντάζομαι εσύ δεν έχεις ούτε ταυτότητα, ούτε δίπλωμα, ούτε ικα. Αν πχ πάθεις κάτι δεν πας σε γιατρό ή νοσοκομείο γιατί εκεί θα σε φακελώσουν, θεραπεύεσαι με προσευχές και βότανα μάλλον.

Καλά τα λες κρίμα που είναι άστοχα σε σχέση με αυτό που είπα. Μίλησα για το design/ομορφιά κτλ, ουτε καν που ανέφερα τη χρησιμότητα, δε πειράζει η φαντασία σου γέμισε τα κενά που ήθελες να καλύψεις. Τα φόρουμ τελικά εξελίσσονται σε group therapy centers ;)

Υποθέτω ότι η δική σου ταυτότητα ή το δίπλωμα ή το ικα συγκεντρώνει τις καθημερινές δραστηριότητες και την κατάσταση της υγείας σου και τα πουλάει σε εταιρείες... :blink:

Εντελώς άκυρο επιχείρημα.

 

Τα φόρουμ είναι κέντρα ανταλλαγής απόψεων και φυσικά ο καθένας γράφει τη γνώμη του. Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω. Απλά θεώρησα το επιχείρημά σου άκυρο γιατί θεωρείς το αυτοκίνητο και το κάρο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα του τύπου αναλογικό ρολόι - smartwatch. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ένα προϊόν το οποίο αντικατέστησε ένα παλιότερο γιατί ικανοποιεί την ανάγκη της μετακίνησης καλύτερα από το παλιό προϊόν και στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα προϊόν που προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι καλύτερο από το προκάτοχό του με μεγάλη απότυχία, αφού δεν έχει ούτε την αυτονομία, ούτε την ποιότητα, αλλά ούτε και την αντοχή στο χρόνο σε σχέση με τον προκάτοχό του. Ξέρω πολύ καλά τί γράφω και πάντα διαβάζω καλά τα σχόλια πριν απαντήσω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φόρουμ είναι κέντρα ανταλλαγής απόψεων και φυσικά ο καθένας γράφει τη γνώμη του. Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω. Απλά θεώρησα το επιχείρημά σου άκυρο γιατί θεωρείς το αυτοκίνητο και το κάρο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα του τύπου αναλογικό ρολόι - smartwatch. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ένα προϊόν το οποίο αντικατέστησε ένα παλιότερο γιατί ικανοποιεί την ανάγκη της μετακίνησης καλύτερα από το παλιό προϊόν και στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα προϊόν που προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι καλύτερο από το προκάτοχό του με μεγάλη απότυχία, αφού δεν έχει ούτε την αυτονομία, ούτε την ποιότητα, αλλά ούτε και την αντοχή στο χρόνο σε σχέση με τον προκάτοχό του. Ξέρω πολύ καλά τί γράφω και πάντα διαβάζω καλά τα σχόλια πριν απαντήσω. :-)

 

εεεε.... επαναλαμβάνω δεν ανέφερα τίποτα περι χρηστικότητας στο 1ο σχόλιο και το κλείνω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι η δική σου ταυτότητα ή το δίπλωμα ή το ικα συγκεντρώνει τις καθημερινές δραστηριότητες και την κατάσταση της υγείας σου και τα πουλάει σε εταιρείες... :blink:

Εντελώς άκυρο επιχείρημα.

 

Τα φόρουμ είναι κέντρα ανταλλαγής απόψεων και φυσικά ο καθένας γράφει τη γνώμη του. Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω. Απλά θεώρησα το επιχείρημά σου άκυρο γιατί θεωρείς το αυτοκίνητο και το κάρο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα του τύπου αναλογικό ρολόι - smartwatch. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ένα προϊόν το οποίο αντικατέστησε ένα παλιότερο γιατί ικανοποιεί την ανάγκη της μετακίνησης καλύτερα από το παλιό προϊόν και στην άλλη περίπτωση έχουμε ένα προϊόν που προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι καλύτερο από το προκάτοχό του με μεγάλη απότυχία, αφού δεν έχει ούτε την αυτονομία, ούτε την ποιότητα, αλλά ούτε και την αντοχή στο χρόνο σε σχέση με τον προκάτοχό του. Ξέρω πολύ καλά τί γράφω και πάντα διαβάζω καλά τα σχόλια πριν απαντήσω. :-)

H διαφορα που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι τα smartwatches δεν τα παιρνει καποιος τοσο για να βλεπει την ωρα οπως ενα κανονικο ρολοι, αλλα για τις εξτρα δυνατοτητες και ευκολιες που του προσφερουν.

 

Σε μερικους ειναι αχρειαστες οι εξτρα ευκολιες(δεκτον), σε αλλους χρησιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεε.... επαναλαμβάνω δεν ανέφερα τίποτα περι χρηστικότητας στο 1ο σχόλιο και το κλείνω εδώ.

Για να επιβάλει ένα προϊόν το στυλιστικό του χαρακτήρα, συνήθως έχει και χρηστική αξία και τυγχάνει αποδοχής από το καταναλωτικό κοινό. Γι αυτό το λόγο θεωρώ το παράδειγμά σου άκυρο. Ξαναγράφω ότι δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω.

 

H διαφορα που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι τα smartwatches δεν τα παιρνει καποιος τοσο για να βλεπει την ωρα οπως ενα κανονικο ρολοι, αλλα για τις εξτρα δυνατοτητες και ευκολιες που του προσφερουν.

 

Σε μερικους ειναι αχρειαστες οι εξτρα ευκολιες(δεκτον), σε αλλους χρησιμες.

Αυτά που κάνουν στη τωρινή τους μορφή τα κάνουν σε πολύ καλύτερο βαθμό άλλες συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά, πχ κινητό, tablet κτλ. Δεν έχουν εξτρά ευκολίες που να αξίζουν τα εκατοντάδες € που ζητάνε. Όπως ξαναέγραψα :

 

Αν καταφέρουν στο μέλλον να βρουν κάποια πραγματικά χρήσιμη λειτουργία, τότε θα γράψω ανάλογα. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να δορθώσουν αυτονομία, ποιότητα και να μου διασφαλίζουν ότι τα προσωπικά μου δεδομένα παραμένουν προσωπικά. Τότε θα μπορούσε να αποτελέσει εργαλείο καθημερινής χρήσης από συσκευή παρακολούθησης και συλλογής προσωπικών δεδομένων που είναι σήμερα

...παρόλα αυτά θα ήθελα να μου αναφέρεις όλες αυτές τις ευκολίες που προσφέρουν, κατά την άποψή σου, τα smartwatches που μέχρι σήμερα σε δυσκόλευαν να τα κάνεις με άλλη συσκευή ή κάτι το οποίο κάνουν καλύτερα από τις ήδη υπάρχουσες συσκευές και αξίζει τα χρήματα που ζητούν και επιπρόσθετα, το ξεπούλημα των προσωπικών σου δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιβάλει ένα προϊόν το στυλιστικό του χαρακτήρα, συνήθως έχει και χρηστική αξία και τυγχάνει αποδοχής από το καταναλωτικό κοινό. Γι αυτό το λόγο θεωρώ το παράδειγμά σου άκυρο. Ξαναγράφω ότι δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω.

 

Αυτά που κάνουν στη τωρινή τους μορφή τα κάνουν σε πολύ καλύτερο βαθμό άλλες συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά, πχ κινητό, tablet κτλ. Δεν έχουν εξτρά ευκολίες που να αξίζοτν τα εκατοντάδες € που ζητάνε. Όπως ξαναέγραψα :

Τοτε και παλι αδυνατεις να καταλαβεις οτι το smartwatch προσφερει αλλες ευκολιες, ειδικα λογω εξτρα φορητοτητας/επειδη φοριεται.

 

Με την ιδια λογικη:

"Αυτά που κάνουν στη τωρινή τους μορφή τα tablet τα κάνουν σε πολύ καλύτερο βαθμό άλλες συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά, πχ laptop κτλ."

 

Ή

"Αυτά που κάνουν στη τωρινή τους μορφή τα αναλογικα ρολογια τα κάνουν σε πολύ καλύτερο βαθμό άλλες συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά, πχ smartphone κτλ."

 

 

Επαναλαμβανω:

Σε μερικους ειναι αχρειαστες οι εξτρα ευκολιες(δεκτον), σε αλλους χρησιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε και παλι αδυνατεις να καταλαβεις οτι το smartwatch προσφερει αλλες ευκολιες, ειδικα λογω εξτρα φορητοτητας/επειδη φοριεται.

 

Με την ιδια λογικη:

"Αυτά που κάνουν στη τωρινή τους μορφή τα tablet τα κάνουν σε πολύ καλύτερο βαθμό άλλες συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά, πχ laptop κτλ."

 

Ή

"Αυτά που κάνουν στη τωρινή τους μορφή τα αναλογικα ρολογια τα κάνουν σε πολύ καλύτερο βαθμό άλλες συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά, πχ smartphone κτλ."

 

 

Επαναλαμβανω:

Σε μερικους ειναι αχρειαστες οι εξτρα ευκολιες(δεκτον), σε αλλους χρησιμες.

Έγραψα σε πολύ καλύτερο βαθμό...

Με τις μικρές οθονούλες τους και τα αστεία τεχνικά χαρακτηριστικα δεν υπάρχει κάτι που μπορούν να κάνουν καλύτερα. Προσωπικά τουλάχιστον δε μπορώ να σκεφτώ κάτι. Αν μπορείς εσύ θα ήθελα να μου το αναφέρεις προς συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα σε πολύ καλύτερο βαθμό...

Με τις μικρές οθονούλες τους και τα αστεία τεχνικά χαρακτηριστικα δεν υπάρχει κάτι που μπορούν να κάνουν καλύτερα. Προσωπικά τουλάχιστον δε μπορώ να σκεφτώ κάτι. Αν μπορείς εσύ θα ήθελα να μου το αναφέρεις προς συζήτηση.

Παμε ξανα:

 

Τοτε και παλι αδυνατεις να καταλαβεις οτι το smartwatch προσφερει αλλες ευκολιες, ειδικα λογω εξτρα φορητοτητας/επειδη φοριεται.

 

Ακριβως επειδη φοριεται , βρισκει χρησεις εκει που δεν βρισκει το κινητο.

(πχ πολλοι φορανε το ρολοι τους στη θαλασσα ή οταν αθλουνται. Δεν μπορουν να κανουν το ιδιο με το κινητο.)

 

Διαφορετικα με την ιδια "λογικη" μπορεις να πεις το ιδιο και για τα smartphones  σε σχεση με τα tablets:

"Με τις μικρές οθονούλες τους δεν υπάρχει κάτι που μπορούν να κάνουν καλύτερα απο ενα tablet ."

 

 

Επαναλαμβανω: Σε μερικους ειναι αχρειαστες οι εξτρα ευκολιες(δεκτον), σε αλλους χρησιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πλέον αντι να το χω στη τσέπη (smartphone) το χω στο καρπο. Και οταν το φορτιζω δεν εχω ρολόι... Ναι βλεπω τα προτερηματα που έχει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...