Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε επίσημα τη νέα σειρά επεξεργαστών HEDT, Core i7-5000 (Haswell-E) και το Intel X99 Express chipset


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παραπονάνε, αλλά ακόμα και τις ddr2 που θυμάμαι κάποτε τις είχα πληρώσει 300€

 

εδώ μάλλον θα πρέπει να κάνουμε κι άλλη υπομονή γιατί πλέον το μαρούλι δε ρέει αύθονο 

καλά δες και άλλα παιχνίδια που είναι πιο cpu intensive, θα δεις ότι οι 6πύρηνοι έχουν σημαντική διαφορά

όχι βέβαια διαφορά που να δικαιολογεί το κόστος, αλλά διαφορά η οποία σε βάθος χρόνου θα φαίνεται περισσότερο

Μου δινεις κανενα παραδειγμα?

Γιατι οτι εχω τρεξει μεχρι στιγμης το τρεχω σε max ρυθμισεις με 60fps (v-sync αλλιως πιανω παραπανω).

1080p παιζω και δεν εχω σκοπο για 4k η 2560x1440.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μου ο 2700Κ παει πολυ ανετα και στα 5.0 τον ειχα και τον δουλευα και στα 5

Ο δικος μου τρεχει με αερα και max stable 4.7 επιασα χωρις bsod αλλα ανεβαζα 75αρια περιπου στα 4.7 οποτε τον πηγα 4.5 και εμεινα εκει.

Τεσπα, εμενα μου φτανει που τον εχω στα 4.5 αλλα οτι πανε πανε γενικοτερα οι sandy bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση .αξιζει η μεταβαση απο i7 920  σε i7 5930k?

 

το pc ειναι καθαρα για gaming καθως και 3δ σχεδιο. θα δω καμμια διαφορα η "να κατσω στα αυγα μου"?

 

Η απάντηση είναι πολύ απλή  αν είσαι ευχαριστημένος με τα settings που βάζεις στα games σου ΟΧΙ

 

Αν ήθελες να είναι λίγο καλύτερα -> αναβάθμιση κάρτας γραφικών ή προσθήκη δεύτερης ίδιας (αν δεις ότι συμφέρει απο δεύτερο χέρι) 

 

Εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά o 920 (και ας τον clockάρεις στα 4.5 GHz) απο τον 5930Κ έστω με εργοστασιακό χρονισμό ;

 

ναι έχει....

 

 

άρα κοιτάς αυτά που σου είπα εκτός αν έχεις λεφτά αρκετά έτσι και αλλιώς που δεν θα σου λείψουν οπότε αγοράζεις DDR4 5930Κ την καινούρια πρόταση της nvidia που κοντοζυγώνει και έχεις next gen σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενουμε τους haswell-E, περιμενουμε του broadwell για να κυκλοφορήσουν σε μαζικη παραγωγη και σε πολλες εκδοσεις laptop desktop tablet κλπ ακομα και η Apple περιμενει πως και πως για να βαλει στα νεα μοντελα της. Αν κανω λαθος στο ονομα εννοω αυτον με τα 14nm...

 

Μαλλον για αρχες του 2015 το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple τους περιμενει περισσοτερο για να λυσει τα προβληματα με τις θερμοκρασιες και να δωσει επιτελους μια σοβαρη λυση σε ενσωματωμενη καρτα γραφικων .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι πολύ απλή  αν είσαι ευχαριστημένος με τα settings που βάζεις στα games σου ΟΧΙ

 

Αν ήθελες να είναι λίγο καλύτερα -> αναβάθμιση κάρτας γραφικών ή προσθήκη δεύτερης ίδιας (αν δεις ότι συμφέρει απο δεύτερο χέρι) 

 

Εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά o 920 (και ας τον clockάρεις στα 4.5 GHz) απο τον 5930Κ έστω με εργοστασιακό χρονισμό ;

 

ναι έχει....

 

 

 

Φυσικα και θα εχει ειδικα σε αναλυσεις 4k για gaming ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple τους περιμενει περισσοτερο για να λυσει τα προβληματα με τις θερμοκρασιες και να δωσει επιτελους μια σοβαρη λυση σε ενσωματωμενη καρτα γραφικων .

Τι περιμένεις να δεις από ενσωματωμένη κάρτα; και αυτά που βλέπουμε ήδη είναι αρκετά. Περιμένεις να κάνεις σοβαρό gaming σε MacBook air;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"αλλά δυστυχώς η εταιρεία επέβαλε ένα "περιορισμένο" σε δρόμους PCI Express 3.0 root complex με 28-lanes, και επομένως ορισμένα multi-GPU setups δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν με τον ιδανικό τρόπο"

 

Αυτό τώρα γιατί το έκανε;λέτε να το αφαιρέσει στο μέλλον;

λες και βλέπουμε κάποια διαφορά...

250 ευρω για 16gb quad δεν ειναι πολλα,καινουργια τεχνολογια ειναι.

πολλά είναι και στα χαμηλότερα δυνατά mhz...

Δεν περιμενουμε τους haswell-E, περιμενουμε του broadwell για να κυκλοφορήσουν σε μαζικη παραγωγη και σε πολλες εκδοσεις laptop desktop tablet κλπ ακομα και η Apple περιμενει πως και πως για να βαλει στα νεα μοντελα της. Αν κανω λαθος στο ονομα εννοω αυτον με τα 14nm...

 

Μαλλον για αρχες του 2015 το βλεπω

ναι περίμενε πάλι για 4c/8t στα 300 euro και s1150, μετά αλλάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι πολύ απλή  αν είσαι ευχαριστημένος με τα settings που βάζεις στα games σου ΟΧΙ

 

Αν ήθελες να είναι λίγο καλύτερα -> αναβάθμιση κάρτας γραφικών ή προσθήκη δεύτερης ίδιας (αν δεις ότι συμφέρει απο δεύτερο χέρι) 

 

Εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά o 920 (και ας τον clockάρεις στα 4.5 GHz) απο τον 5930Κ έστω με εργοστασιακό χρονισμό ;

 

ναι έχει....

 

 

άρα κοιτάς αυτά που σου είπα εκτός αν έχεις λεφτά αρκετά έτσι και αλλιώς που δεν θα σου λείψουν οπότε αγοράζεις DDR4 5930Κ την καινούρια πρόταση της nvidia που κοντοζυγώνει και έχεις next gen σύστημα. 

 

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει με overclocking καθολου. μου εχει κολλησει η ιδεα στο κεφαλι οτι θα μπλεξω και μενω εργοστασιακα εχοντας την ησυχια μου.

 

τωρα για το αν ειμαι ικανοποιημενος με την αποδοση στο gaming. εχω μια 7970 καρτουλα πανω σε 3 οθονες(eyefinity), ssd αρκετα παλιο, ddr3 1600Mhz 6 GB ram και μια νορμαλ μητρικη.

οι αναλυσεις που παιζω συνηθως ειναι στις 5760χ1200.

 

υπαρχουν φορες που σε max settings γονατιζει το pc(watchdogs) και αλλες που παζει νερακι(skyrim).

 

οποτε ειναι αναλογα στο παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει με overclocking καθολου. μου εχει κολλησει η ιδεα στο κεφαλι οτι θα μπλεξω και μενω εργοστασιακα εχοντας την ησυχια μου.

 

τωρα για το αν ειμαι ικανοποιημενος με την αποδοση στο gaming. εχω μια 7970 καρτουλα πανω σε 3 οθονες(eyefinity), ssd αρκετα παλιο, ddr3 1600Mhz 6 GB ram και μια νορμαλ μητρικη.

οι αναλυσεις που παιζω συνηθως ειναι στις 5760χ1200.

 

υπαρχουν φορες που σε max settings γονατιζει το pc(watchdogs) και αλλες που παζει νερακι(skyrim).

 

οποτε ειναι αναλογα στο παιχνιδι

Φυσικό ειναι να εξαρτάται απο το παιχνίδι.. τώρα 3 οθόνες πάνω σε μια 7970 δεν σε κάνει και τόσο futureproof  μάλλον σε λίγο καιρό θα χρειαστείς να βάλεις άλλη μια 7970 ο επεξεργαστής σου πιστεύω την σηκώνει και έτσι  σίγουρα θα την σηκώνει αν του ανεβάσεις λίγο τα ρολόγια.  Αν έχεις καλή ψύξη για την CPU δεν ειναι τόσο μεγάλο θέμα πια να κάνεις overclock σε φυσιολογικά πλαίσια 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομένου ότι ο i7 4770K έχει 310 ευρώ περίπου ο i7-5820K δεν θα είναι και τόσο ασύμφορος να τον επιλέξεις έναντι αυτού,βέβαια πας σε πιο ακριβό mobo αλλά αν πας σε 4770k δεν θα πάρεις μητρική των 40-50 ευρώ αλλά θα δώσεις κανα κατοστάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και θα εχει ειδικα σε αναλυσεις 4k για gaming ...

σαν επεξεργαστής vs επεξεργαστή μιλούσα αυτό φαίνεται και απο την συμβουλή μου να αναβαθμίσει κάρτα γραφικών αν έχει θέμα με τις επιδόσεις στα games... δηλαδή λίγο μυαλό...

 

Αν και εφόσον μιλάμε γενικά θα έχει διαφορά και στο 4K gaming γιατι 4Κ σε καλά FPS σημαίνει τερατάκια κάρτες σε SLi οπότε υπεισέρχεται και το θέμα του botleneck της CPU....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georgeppo

 

Εντάξει θα κερδίσεις με το o/c αλλά δε πρόκειται να φτάσεις τις επιδόσεις ενός 6core

 

Αν δηλαδή ανεβάσεις τον επεξεργαστή σου σε καθημερινά πλαίσια άντε να πάρεις ένα 30-35% στην απόδοσή του ενώ με 6πύρινο θα είσαι >100%

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι έχεις ανάγκη όλη αυτή την επεξεργαστική ισχύ ούτε φυσικά ότι θα δεις ανάλογη αύξηση σε παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομένου ότι ο i7 4770K έχει 310 ευρώ περίπου ο i7-5820K δεν θα είναι και τόσο ασύμφορος να τον επιλέξεις έναντι αυτού,βέβαια πας σε πιο ακριβό mobo αλλά αν πας σε 4770k δεν θα πάρεις μητρική των 40-50 ευρώ αλλά θα δώσεις κανα κατοστάρι.

Πάλι δεν συμφέρει γιατι ο 4770 εννοείται ότι θα πέσει με το διατεθεί η καινούργια σειρά 5xxx  και επίσης ειναι πιο ακριβή μητρική + πιο ακριβές μνήμες... οπότε νέα συστήματα με 4770 θα είναι μάλλον high end budget pc... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...