Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε επίσημα τη νέα σειρά επεξεργαστών HEDT, Core i7-5000 (Haswell-E) και το Intel X99 Express chipset


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καμία σχέση.... τι διαφορά στην καθημερινή χρήση θα έχει η mobo που έβαλα; έχει USB3, SLi, και 4 slots DDR3.... ή οι μνήμες 16 GB Crucial ballistix sta 1600Mhz απο πιο ακριβές... οι άλλες θα κάνουν pew pew pawn pawn?

 

Πολυ μ'αρεσει που επιμενεις αντι απλα να πεις "ε το στριμωξα λιγουλακι στα 440" η "οτι εκανα λαθος" (σωστος ελληνας- Master pro overlock  B)  )και δυστυχως δεν βλεπω συνεχεια στον διαλογο μας οταν συνεχιζεις να μου υποστιριζεις αυτες τις μνημες σε συνδυασμο με τον συγκεκριμμενο επεξεργαστη και με αυτην την μητρικη. 

Καποια κομματια πανε μαζι  για να πεις οτι εποιασαν τοπο τα λεφτα μου, αν δεν μπορεις ασε τις αλχημειες καλυτερα και ειτε περιμενε μεχρι να μπορεις ειτε παρε εναν ι5 στα 140-150 ευρω η οκταπυρηνο απο amd στα 130. 

 

Τεσπα δεν μπορω να πιστεψω οτι αν δεν ειχες περισσοτερα χρηματα θα επαιρνες αυτα που προτεινες παραπανω. Αν τωρα εχεις σκοπο να το κανεις σου προτεινω ΟΧΙ , γιατι θα το μετανιωσεις.

 

Να σε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εγω προσωπικα πιστευω οτι εχουμε μια επαναληψη του socket 1366 εναντι του 1156 καποιο παλιο καλο καιρο . Οντας κατοχος ι7 920 θυμαμαι να μου λεγανε ολοι "γιατι να πας σε tripple channel ?" η "γιατι να δωσεις τα extra 100 για τον ι7 και δεν πας στον ι5 τον τετραπυρηνο" . Ομως εχοντας το μηχανημα 6 ολοκληρα χρονια κλοκαρισμενο φυσικα στα 4ghz και με νεα καρτα γραφικων τωρα δεν ξερουν τι να πουν.Αν υπηρχε λοιπον περιπτωση να παρει καποιος pc τωρα θα του ελεγα να το καθυστερησει ενα μηνα και να παει full για το νεο socket και ας ειναι στα 800 που θα πεσουν οι τιμες ειδικα σε μητρικες και μνημες ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος . Τωρα δεν μπορουμε να καταλαβουμε πληρως τι σημαινουν οι 6 πυρηνες και τα 12 threads αλλα σε 2-3 χρονια θα αλλαξουν τα πραγματα , μην σου πω οτι βγαζει 5ετια στο χαλαρο ακομα και ο φτηνοτερος εξαπυρηνος στη σειρα γιατι απο πηγες μου ξερω οτι clockarete στα 4 για ΠΛΑΚΑ ,μεχρι 4,4 εχω ακουσει.

Δεν έχουμε επανάληψη του 1366 vs 1156 γιατί τότε τετραπύρηνο έπαιρνες σε κάθε περίπτωση και μάλιστα ο 750 (τον οποίον έχω) δεν ήταν τόσο κουτσουρεμένος σε σχέση με τον 920 όπως έγινε με τους μετέπειτα i5

 

Πρακτικά αυτό που εχανες τότε ήταν το hyper threading, το triple channel, τα δύο pcie x16 και έναν επιπλέον πολλαπλασιαστή για το overclock (o 750 δεν έχει bclk x12, έχει μέχρι 10)

 

Δηλαδή κλάιν, τίποτα από όλα αυτά δε σου εξασφάλιζε καμία τρομερή διαφορά σε επιδόσεις ή δε σε έκανε πιο future proof με ουσιαστικό τρόπο

 

Κατά τα άλλα ούτε σε cache έχανες που σε επόμενους i5 μεγάλωσε τη διαφορά από τους i7, ούτε υπήρχε η βλακεία με τους Κ και τους μη K. Κλοκαρες εξίσου καλά (και καλύτερα ίσως λόγω καλύτερων θερμοκρασιών λόγω του μη hyper threading) με μητρικές κάτω των 150€ και τον ένα και μοναδικό quad i5 που υπήρχε τότε (κάτω από τα 200)

 

 

Σήμερα η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική αφού η enthusiast πλατφόρμα μέχρι στιγμής είναι η μόνη που προσφέρει 6πυρηνους και ddr4, η διαφορά είναι πολύ υπέρ της από ότι ήταν του 1366 έναντι του 1156.

Οι πυρήνες και μόνο μπορεί να σημαίνουν ένα +50%, αυτό δεν έπαιζε πριν 5 χρόνια

 

Άλλο αν όλα αυτά που συζητάμε ακούγονται λίγο περιττά και γιατί έχουμε αρκετή δύναμη έτσι κι αλλιώς ή γιατί δεν παίζουν τα φράγκα του παρελθόντος και οι περισσότεροι είμαστε πιο κουμπωμένοι

 

Εγώ πάντως με τη λογική του παρελθόντος θα αγόραζα πολύ ευχαρίστως 6core i5 αν υπήρχε αυτή τη στιγμή. Το ht των i7 μου είναι αδιάφορο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε επανάληψη του 1366 vs 1156 γιατί τότε τετραπύρηνο έπαιρνες σε κάθε περίπτωση και μάλιστα ο 750 (τον οποίον έχω) δεν ήταν τόσο κουτσουρεμένος σε σχέση με τον 920 όπως έγινε με τους μετέπειτα i5

 

Πρακτικά αυτό που εχανες τότε ήταν το hyper threading, το triple channel, τα δύο pcie x16 και έναν επιπλέον πολλαπλασιαστή για το overclock (o 750 δεν έχει bclk x12, έχει μέχρι 10)

 

Δηλαδή κλάιν, τίποτα από όλα αυτά δε σου εξασφάλιζε καμία τρομερή διαφορά σε επιδόσεις ή δε σε έκανε πιο future proof με ουσιαστικό τρόπο

 

Κατά τα άλλα ούτε σε cache έχανες που σε επόμενους i5 μεγάλωσε τη διαφορά από τους i7, ούτε υπήρχε η βλακεία με τους Κ και τους μη K. Κλοκαρες εξίσου καλά (και καλύτερα ίσως λόγω καλύτερων θερμοκρασιών λόγω του μη hyper threading) με μητρικές κάτω των 150€ και τον ένα και μοναδικό quad i5 που υπήρχε τότε (κάτω από τα 200)

 

 

Σήμερα η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική αφού η enthusiast πλατφόρμα μέχρι στιγμής είναι η μόνη που προσφέρει 6πυρηνους και ddr4, η διαφορά είναι πολύ υπέρ της από ότι ήταν του 1366 έναντι του 1156.

Οι πυρήνες και μόνο μπορεί να σημαίνουν ένα +50%, αυτό δεν έπαιζε πριν 5 χρόνια

 

Άλλο αν όλα αυτά που συζητάμε ακούγονται λίγο περιττά και γιατί έχουμε αρκετή δύναμη έτσι κι αλλιώς ή γιατί δεν παίζουν τα φράγκα του παρελθόντος και οι περισσότεροι είμαστε πιο κουμπωμένοι

 

Πανω κατω συμφωνω με οσα γραφεις . Και εγω δεν μιλησα για πανομοιοτυπη κατασταση με τοτε , ισως θα επρεπε να το εκφρασω καπως διαφορετικα. Αν και τα 8 threads σε καποιες περιπτωσεις οχι τοσο στο μεχρι τωρα gaming (που στο μελλον αυτο μπορει να αλλαξει οταν θα αυξηθουν οι απαιτησεις των games και εκει θα φανει ι διαφορα ι5 τετραπυρηνου με ι7 τετραπυρηνου ειτε νεας ειτε παλιας τεχνολογιας) οσο στο video editing κτλπ βοηθανε αρκετα ,τωρα δεν ξερω αν ειναι 50%  η ειναι 20%-30%  αλλα υπαρχουν καποια πλεονεκτηματα παρολαυτα.

Και τωρα θα υπαρξουν αυτοι που θα πουν "6 πυρηνες τι τους χρειαζεσαι, με τους 4 εισαι κομπλε" το μελλον ομως θα δειξει γιατι προσωπικα οταν φτιαχνω pc κοιταω την 5ετια πλεον λογο χρηματων φυσικα οπως κανουν πολλοι.

 

Επισης μην ξεχνας ο Ι7 920 βγηκε πριν τον δικο σου Ι5 οποτε την στιγμη που πρωτοβγηκε ο Ι7 ηταν σιγουρα μακραν η future proof λυση. Μετα οταν ξεκινησαν και εβγαιναν μοντελα οπως το δικο σου και οι ι7 στο socket σου λογικο ειναι να αλλαξουν τα σκηνικα.Οσον αφορα το αν δεν ηταν κουτσουρεμενος ο ι5 750 σε σχεση με τον 920 νομιζω οτι 100 ευρω λιγοτερα επεξεργαστης  θεωρειτο αρκετα φτηνοτερος αλλα οκ οπως το βλεπει κανεις. Ειδικα μαλιστα αν υπολογισεις τα tripple channel που "τσουζανε" τοτε (περιπου 120-150 ευρω τα καλα 6 giga 3χ2) και τις μητρικες που σε σχεση με της 1156 οι 1366 ηταν παντα ενα 50ρι παραπανω .

 

Γενικα ομως η λογικη σου ειναι σωστη για μενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησες στον Syma που εγραψε αυτο ,και εγω φυσικα αναφερομουν στο gaming οπως ρωτησε και το παιδι ...Τωρα αν εσυ εννοουσες αλλα δικο σου προβλημα ...

 

To χερακι αφηνε το λοιπον μονο πανω στο πληκτρολογιο ή πηγαινε καμια βολτα να σε χτυπησει καθαρος αερας ... :)

ναι απάντησα στον syma προτρέποντας του να μην κάνει αναβάθμιση αν ειναι ικανοποιημένος απο τα settings που σηκώνει το pc ή να αναβαθμίσει κάρτα γραφικών 

 

μετά σχολίασα ότι σκέτο αν το δείς σαν cpu ναι ο 5820 ειναι πολύ καλύτερος απο αυτή που έχει... και εσύ εκανες quote ΤΟ ΔΙΚΟ μου ποστ σχολιάζοντας αυτό που είπα για την CPU....

 

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΙΣ... δεν ξέρω ποια ειναι η μητρική σου γλώσσα στην ανάγνωση των ελληνικών έχεις πρόβλημα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μ'αρεσει που επιμενεις αντι απλα να πεις "ε το στριμωξα λιγουλακι στα 440" η "οτι εκανα λαθος" (σωστος ελληνας- Master pro overlock  B)  )και δυστυχως δεν βλεπω συνεχεια στον διαλογο μας οταν συνεχιζεις να μου υποστιριζεις αυτες τις μνημες σε συνδυασμο με τον συγκεκριμμενο επεξεργαστη και με αυτην την μητρικη. 

Καποια κομματια πανε μαζι  για να πεις οτι εποιασαν τοπο τα λεφτα μου, αν δεν μπορεις ασε τις αλχημειες καλυτερα και ειτε περιμενε μεχρι να μπορεις ειτε παρε εναν ι5 στα 140-150 ευρω η οκταπυρηνο απο amd στα 130. 

 

Τεσπα δεν μπορω να πιστεψω οτι αν δεν ειχες περισσοτερα χρηματα θα επαιρνες αυτα που προτεινες παραπανω. Αν τωρα εχεις σκοπο να το κανεις σου προτεινω ΟΧΙ , γιατι θα το μετανιωσεις.

 

Να σε καλα

άλλος που έχει πρόβλημα στην ανάγνωση ελληνικών (και αριθμών) 470 είπα καταρχήν... εσύ το 440 που το είδες.. τεσπα..

 

το πολύ ειναι δική σου άποψη.... ειδικά με τον 4790 μηδαμινή διαφορά έχει ΕΙΔΙΚΑ στο gaming...

 

τέσπα βλέπεις τι γράφεις; "δεν μπορω να πιστεψω οτι αν δεν ειχες περισσοτερα χρηματα θα επαιρνες αυτα που προτεινες παραπανω."

 

Μά όλο εκείνο το ποστ που αναφέρεσαι στρεφόταν πάνω στο ότι η λύση 4770 θα συμφέρει αυτούς που δεν έχουν budget και θέλουν ενα αξιοπρεπές PC....  επειδή κάποιος σχολίασε ότι κοντά στα 300€ σε quad cpu δεν αξίζει να δώσεις τώρα που βγήκαν οι 5xxx και του απάντησα εξαρτάται απο τα χρήματα που έχει ο καθένας να σπρώξει φέροντας αυτό το παράδειγμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλος που έχει πρόβλημα στην ανάγνωση ελληνικών (και αριθμών) 470 είπα καταρχήν... εσύ το 440 που το είδες.. τεσπα..

 

το πολύ ειναι δική σου άποψη.... ειδικά με τον 4790 μηδαμινή διαφορά έχει ΕΙΔΙΚΑ στο gaming...

 

τέσπα βλέπεις τι γράφεις; "δεν μπορω να πιστεψω οτι αν δεν ειχες περισσοτερα χρηματα θα επαιρνες αυτα που προτεινες παραπανω."

 

Μά όλο εκείνο το ποστ που αναφέρεσαι στρεφόταν πάνω στο ότι η λύση 4770 θα συμφέρει αυτούς που δεν έχουν budget και θέλει ενα αξιοπρεπές PC....  επειδή κάποιος σχολίασε ότι κοντά στα 300€ σε quad cpu δεν αξίζει να δώσεις τώρα που βγήκαν οι 5xxx και του απάντησα εξαρτάται απο τα χρήματα που έχει ο καθένας να σπρώξει φέροντας αυτό το παράδειγμα....

Εγω θα του ελεγα να παει σε AMD οκταπυρηνο στα 125 με μητρικη στα 80 ευρω  και 8 giga ram. Ολα αυτα στα 260 ευρω αυτο ονομαζεται για μενα "αξιοπρεπες μηχανημα" για καποιον που εχει λιγα φραγκα.

Το δικο σου παραδειγμα το βρηκα εντελως αστοχο γιαυτο και μιλησα , μου φαινεται τρελο να προτεινεις σε καποιον 300 ευρω επεξεργαστη ι7 με Η87 μητρικη και τις μνημες που εδειξες.

Σημερα για μενα οι λυσεις ειναι 2 πανω κατω. Ειτε εχεις λιγα και πας σε αυτο που σου ειπα ( που εχεις οκταπυρηνο στα 4ghz amd ) που με μια καλη καρτα γυρω στα 200-250 ολο το μηχανημα θα βγει καπου στα 600-700 η αν εχεις παραπανω να διαθεσεις τα κρατας μεχρι να φτασεις το νεο socket. Οποιαδιποτε μεση λυση εμενα μου φαινεται λιγο πικροξυνη στην προκειμενη φαση τι να πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΙΣ... δεν ξέρω ποια ειναι η μητρική σου γλώσσα στην ανάγνωση των ελληνικών έχεις πρόβλημα πάντως...

Εσενα ποια ειναι αληθεια ? Την αληθεια ομως ...Μου αρεσει που σου εβαλα ακριβως και αυτο που ειπε ο Syma ,που μιλουσε για pc gaming και συνεχιζεις σαν απροσαρμοστο να λες ασυναρτησιες  ...Εσενα να υποθεσω οι γονεις σου δεν σε πηγαν σχολειο μαλλον ή ετσι εγινες στην πορεια ? Δες το ...και σου ειπα το χερι πανω στο πληκτρολογιο μονο ,κατω κακο ...Αν δεν μπορεις παλι κοιταξε τουλαχιστον  να δουλεψεις μπας και  βγαλεις κανενα φραγκο να γινεις καποιος στην ζωη σου και οχι βαρος στην κοινωνια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα του ελεγα να παει σε AMD οκταπυρηνο στα 125 με μητρικη στα 80 ευρω  και 8 giga ram. Ολα αυτα στα 260 ευρω αυτο ονομαζεται για μενα "αξιοπρεπες μηχανημα" για καποιον που εχει λιγα φραγκα.

Το δικο σου παραδειγμα το βρηκα εντελως αστοχο γιαυτο και μιλησα , μου φαινεται τρελο να προτεινεις σε καποιον 300 ευρω επεξεργαστη ι7 με Η87 μητρικη και τις μνημες που εδειξες.

Σημερα για μενα οι λυσεις ειναι 2 πανω κατω. Ειτε εχεις λιγα και πας σε αυτο που σου ειπα ( που εχεις οκταπυρηνο στα 4ghz amd ) που με μια καλη καρτα γυρω στα 200-250 ολο το μηχανημα θα βγει καπου στα 600-700 η αν εχεις παραπανω να διαθεσεις τα κρατας μεχρι να φτασεις το νεο socket. Οποιαδιποτε μεση λυση για μενα μου φαινεται λιγο πικροξυνη στην προκειμενη φαση τι να πω.

 

Μιλούσαμε για Intel λύση και έβαλα και μητρική στα ίδια λεφτά με Z87 και παρέθεσα κιόλας γραφήματα που δείχνουν ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά στις καθημερινές επιδόσεις ο 4770 stock με τον 4770 στα 4,7GHz... οπότε γιατι να αγοράζει ακριβή ψύξη και πιο καλή μητρική αφού θέλει να εξοικονομήσει χρήματα..

 

για τις μνήμες δεν το σχολιάζω κάν απλά καμία πρακτική διαφορά....  και θα έβαζα 8 αντί για 2x8=16GB (για DC)αλλά είπα να το κρατήσω στα ίδια GB με την σύνθεση 5xxx που έβαλα 4x4 για QC (δεν έβαλα παραπάνω γιατι ήθελα να κάνω όσο πιο οικονομική σύνθεση x99 γίνεται για τους λόγους της σύγκρισης )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα ποια ειναι αληθεια ? Την αληθεια ομως ...Μου αρεσει που σου εβαλα ακριβως και αυτο που ειπε ο Syma ,που μιλουσε για pc gaming και συνεχιζεις σαν απροσαρμοστο να λες ασυναρτησιες  ...Εσενα να υποθεσω οι γονεις σου δεν σε πηγαν σχολειο μαλλον ή ετσι εγινες στην πορεια ? Δες το ...και σου ειπα το χερι πανω στο πληκτρολογιο μονο ,κατω κακο ...Αν δεν μπορεις παλι κοιταξε τουλαχιστον  να δουλεψεις μπας και  βγαλεις κανενα φραγκο να γινεις καποιος στην ζωη σου και οχι βαρος στην κοινωνια ..

Απλά εκτίθεσαι με αυτά που λες δεν έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα και επιμένεις....  Οι "ασυναρτησίες" που λές σου ακούγονται ασυναρτησίες επειδή δεν έχεις το μυαλό να καταλάβεις ο syma μια χαρά κατάλαβε και μου έκανε και like... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερωτηση .αξιζει η μεταβαση απο i7 920  σε i7 5930k?

 

το pc ειναι καθαρα για gaming καθως και 3δ σχεδιο. θα δω καμμια διαφορα η "να κατσω στα αυγα μου"?

Δε ξερω ποιος ειναι ο 5930, αν κανεις 3D οχι απλα αξιζει να κανεις upgrade ειναι must. Εγω απο τον 920 πηγα στον 3930κ (6core) και ηταν μερα με τη νυχτα στα renders :P

A τι λεω ο 5930 ειναι αυτος εδω που συζηταμε χαχααχ. Παρε τον 4930κ αν θες upgrade. Εχω και τους 2 και ειναι πολυ πιο κρυος απο τον 3930. Ο 5930 απο ο τι διαβασα χτες ειναι πιο ζεστος με πολυ μικρη διαφορα απο τους 2 που σου ανεφερα + αλλος τυπος μητρικης κτλ κτλ.

Επεξ/σία από thanulee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...