Προς το περιεχόμενο

Διαρροή γυμνών φωτογραφιών διασήμων από το iCloud


qwerty99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρανοϊκό θα σε έλεγα :-P , εκτός κι αν έχεις τπτ κρατικά μυστικά, οπότε εύγε!

 

Δεν είμαι παρανοϊκός, με την έννοια ότι αυτό που κάνω δε μου κοστίζει τίποτα. Τον κόβω και τον πετάω στα σκυλιά πως έτσι που έχω στημένα τα πράγματα στα μηχανήματά μου, αυτό που κάνω σε μάκρος χρόνου το κάνω πιο γρήγορα και πιο εύκολα ακόμα και από τον τυπο που έχει όλα του τα passwords "123456". Οπότε αφού είναι τζάμπα και ξέρω τα πλεονεκτήματα, γιατί να μην το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι παρανοϊκός, με την έννοια ότι αυτό που κάνω δε μου κοστίζει τίποτα. Τον κόβω και τον πετάω στα σκυλιά πως έτσι που έχω στημένα τα πράγματα στα μηχανήματά μου, αυτό που κάνω σε μάκρος χρόνου το κάνω πιο γρήγορα και πιο εύκολα ακόμα και από τον τυπο που έχει όλα του τα passwords "123456". Οπότε αφού είναι τζάμπα και ξέρω τα πλεονεκτήματα, γιατί να μην το κάνω;

ε θα πάμε στα κλασσικά ψιλό αδιέξοδα μονοπάτια, περί ιδιωτικοτητας.

Εγώ είμαι λίγο πιο χαλαρός, ναι έχω κάποιους "δύσκολους" κωδικούς που θυμάμαι απέξω αλλά δε πάω στα άκρα, αφού ποτέ δε κρατάω σε κινητά, Κλαουντ κλπ προσωπικά δεδομένα αλλά μόνο "χαζομάρες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο της αξιζει της Kate Upton να κανει μηνυσεις, να βριζει τους παντες κλπ για τις γυμνες της φωτογραφιες απο την στιγμη που υπαρχει στον χωρο του ντυμενου μοντελινγκ λογω του μεγαλου της στηθους που τραβαει κυριως τα βλεματα των ανδρων; Στηριζεται στους ανδρες και στις αφισες που θα κολληθουν στους τοιχους. Τωρα τι; Ξαφνικα επειδη αποκαλυφθηκαν λιγα εκατοστα παραπανω απο οτι συνηθως πρεπει να αλλαξει συμπεριφορα; 

 

Ναι, για τουλάχιστον τρεις λόγους που μπορώ να σκεφτώ.

 

Ο φιλοσοφικός: Όταν κάνει αφίσες, αυτό που κάνει το κάνει ως επαγγελματική επιλογή και ξέροντας ακριβώς τι θα συμβεί. Όταν τραβάει γυμνή selfie δεν το κάνει για να την πάρει όποιος άσχετος να την κάνει ο,τι νομίζει.

 

Ο πρακτικός: Όταν το brand name σου είσαι εσύ ο ίδιος και το προϊόν σου είναι το κορμί σου, έχεις κάθε λόγο να το προστατέψεις τόσο σθεναρά όσο και η Coca Cola τη συνταγή της.

 

Ο νομικός: Όταν κάνεις αφίσες, τα δικαιώματα αναπαραγωγής και εκμετάλλευσης της φωτογραφίας τα έχει άλλος βάσει του συμβολαίου. Όταν τραβάει selfie τα έχει η ίδια. Είναι νομικά κατοχυρωμένο δικαίωμά της, ποιοί είμαστε εμείς που θα πούμε έλα μωρέ τι ζόρι τραβάς;

ε θα πάμε στα κλασσικά ψιλό αδιέξοδα μονοπάτια, περί ιδιωτικοτητας.

 

Wut?

 

Αυτό που είπα είναι 100% πρακτικό. Μπορώ να έχω "καλό" security (καλύτερο από το δικό σου) με μηδέν κόστος και σε χρήμα και σε χρόνο. Πες μου ένα λόγο να μην το κάνω.

 

Επίσης: όταν βγαίνει το νέο ότι hackers μπήκαν κάπου και σήκωσαν τα passwords και αλλάξτε τα τώρα όλοι, απλά χασμουριέμαι και αλλάζω ένα password έτσι για το γαμώτο (αποκλείεται να με κάνουν brute force και δε χρησιμοποιώ το ίδιο πουθενά αλλού). Φαντάσου κάποιον που χρησιμοποιεί το ίδιο password σε 5-10-50 διαφορετικά sites.

 

Anyway. Όποιος δεν έχει password manager, του συστήνω να βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και να σου πω κατι, το ασταματητο blame displacement που κανεις, δεν ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισης αυτων των δυσαρεστων φαινομενων.  ακομη και αποδειχθει πως η αρχικη σου εκτιμηση για το ποιος πραγματικα φταιει ηταν σωστη

Παιζει να αποδειχτει σωστη η αρχικη μου εκτιμηση αλλα παραλληλα δεν ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισης απο μενα, ενω κανω και blame displacement. Αρα να μην κανω εκτιμησεις που χαλανε την θεωρια του "l33t haxx0r hacking" που εκανε βολτες στην αρχη του thread, γιατι δεν ταιριαζει με τα πιστευω μας(?), ασχετως εαν εχω δικιο ή οχι. Does not compute.

Κατα τ αλλα δεν παιζει να μπω σε οποιαδηποτε αντιπαραθεση μαζι σου, agree to disagree.

Cheers ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να αποδειχτει σωστη η αρχικη μου εκτιμηση αλλα παραλληλα δεν ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισης απο μενα, ενω κανω και blame displacement. Αρα να μην κανω εκτιμησεις που χαλανε την θεωρια του "l33t haxx0r hacking" που εκανε βολτες στην αρχη του thread, γιατι δεν ταιριαζει με τα πιστευω μας(?), ασχετως εαν εχω δικιο ή οχι. Does not compute.

Κατα τ αλλα δεν παιζει να μπω σε οποιαδηποτε αντιπαραθεση μαζι σου, agree to disagree.

Cheers ;)

 

αντι να σκεφτεις τι σου ειπα, και ας διαφωνεις, καθεσαι και με κοροιδευεις. δηλαδη μια απο τα ιδια ως συνηθως.

τεσπα, cheers οπως λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για τουλάχιστον τρεις λόγους που μπορώ να σκεφτώ.

 

Ο φιλοσοφικός: Όταν κάνει αφίσες, αυτό που κάνει το κάνει ως επαγγελματική επιλογή και ξέροντας ακριβώς τι θα συμβεί. Όταν τραβάει γυμνή selfie δεν το κάνει για να την πάρει όποιος άσχετος να την κάνει ο,τι νομίζει.

 

Ο πρακτικός: Όταν το brand name σου είσαι εσύ ο ίδιος και το προϊόν σου είναι το κορμί σου, έχεις κάθε λόγο να το προστατέψεις τόσο σθεναρά όσο και η Coca Cola τη συνταγή της.

 

Ο νομικός: Όταν κάνεις αφίσες, τα δικαιώματα αναπαραγωγής και εκμετάλλευσης της φωτογραφίας τα έχει άλλος βάσει του συμβολαίου. Όταν τραβάει selfie τα έχει η ίδια. Είναι νομικά κατοχυρωμένο δικαίωμά της, ποιοί είμαστε εμείς που θα πούμε έλα μωρέ τι ζόρι τραβάς;

 

(Δεν κανω επιθεση αλλα κατι σαν brainstorming ηθικης)

 

Απαντησεις: 

 

Φιλοσοφικη: Το αποτελεσμα ιδιο δεν ειναι; Καποιος που θα θαυμασει το στηθος της με ενα bikini δεν θα το θαυμασει και χωρις αυτο; Ναι. Στην πρωτη περιπτωση θα το προβει σε καποια ατομικη πραξη; Ισως. Στην δευτερη; 97.9% Ναι. 

 

Πρακτικος και Νομικος: Δηλαδη αν καθε φορα που παταγαμε σε μια γυμνη της φωτογραφια και πληρωνοταν απο εμας ή απο τις διαφημισεις, με τα δικαιωματα να ανηκουν στην ιδια και τα εσοδα κατευθειαν στην τσεπη της δεν θα υπηρχε προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτους που κραζουν για τα ευκολα password να τους πω οτι υπαρχει και το 2nd level authenticaiton.....

Μια εταιρια που διαχειριζεται ευαισθητα προσωπικα δεδομενα επρεπε να την εχει.

 

Φανταζεσαι να ειχες e-banking και να εμπαινε ο αλλος να κανει συναλλαγη ετσι με ενα κωδικο;;;

 

Στην MS στο onedrive αν μπει καποιος απο μη εγγεκριμενο απο εμενα PC ζηταει να στειλει sms στο κινητο που εχω δηλωσει και πρεπει να βαλει αυτο τον κωδικο για να μπει.

Στην google επισης υπαρχει αυτη η δυνατοτητα....

Στο iCloud η Μ@@@@@ παει συννεφο κυριολεκτικα (με τοσες γυμνες φωτο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφικη: Το αποτελεσμα ιδιο δεν ειναι; Καποιος που θα θαυμασει το στηθος της με ενα bikini δεν θα το θαυμασει και χωρις αυτο; Ναι. Στην πρωτη περιπτωση θα το προβει σε καποια ατομικη πραξη; Ισως. Στην δευτερη; 97.9% Ναι.

http://en.wikipedia.org/wiki/Right_to_privacy

 

Επίσης, δύσκολα γίνεται τις λέξεις "φιλοσοφική" και "το αποτέλεσμα" να τις βάζεις δίπλα δίπλα και να έχει λογική συνέπεια αυτό που λες. Η κρίση εκ του αποτελέσματος είναι βασικά ο ορισμός του πρακτικού.

 

Πρακτικος και Νομικος: Δηλαδη αν καθε φορα που παταγαμε σε μια γυμνη της φωτογραφια και πληρωνοταν απο εμας ή απο τις διαφημισεις, με τα δικαιωματα να ανηκουν στην ιδια και τα εσοδα κατευθειαν στην τσεπη της δεν θα υπηρχε προβλημα;

Προφανώς δε θα υπήρχε πρόβλημα, αν γινόταν με τη συγκατάθεσή της. Το θέμα είναι πως τη γυμνή φωτογραφία δεν είναι ούτε αναγκασμένη ούτε καλή ιδέα να σου τη διαθέσει. Και όντως δε σου τη διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για αυτους που κραζουν για τα ευκολα password να τους πω οτι υπαρχει και το 2nd level authenticaiton.....

Μια εταιρια που διαχειριζεται ευαισθητα προσωπικα δεδομενα επρεπε να την εχει.

Tην εχει

Αλλα οχι σε ολες τις χωρες

Προσθεσε και το 2FA που δεν μπορω να χρησιμοποιησω στην Ελλαδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Right_to_privacy

 

Προφανώς δε θα υπήρχε πρόβλημα, αν γινόταν με τη συγκατάθεσή της.

 

Θα το πω πιο ωμα γιατι δεν μπορω να βρω τα ορια της ηθικης στην συγκεκριμενη περιπτωση.

 

Με τις σεξυ φωτογραφισεις στην παραλια, στον προσομοιωτη μηδενικης βαρυτητας, στα χιονια, σεξ δεν πουλαει; Εχει μια ανετη ζωη, οπως την θεωρει εκεινη, και ειναι διασημη επειδη αποφασισε να εκμεταλευτει τα καλλη που της εδωσε η φυση; Επειδη εγινε η στραβη, ενω τα εχει ολα απο την ηλικια των 22 χωρις καθολου μυαλο, εχει το δικαιωμα να γκρινιαξει εστω και στον καθρεφτη της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω πιο ωμα γιατι δεν μπορω να βρω τα ορια της ηθικης στην συγκεκριμενη περιπτωση.

 

Με τις σεξυ φωτογραφισεις στην παραλια, στον προσομοιωτη μηδενικης βαρυτητας, στα χιονια, σεξ δεν πουλαει; Εχει μια ανετη ζωη, οπως την θεωρει εκεινη, και ειναι διασημη επειδη αποφασισε να εκμεταλευτει τα καλλη που της εδωσε η φυση; Επειδη εγινε η στραβη, ενω τα εχει ολα απο την ηλικια των 22 χωρις καθολου μυαλο, εχει το δικαιωμα να γκρινιαξει εστω και στον καθρεφτη της;

 

Ναι, ας πούμε πως πουλάει σεξ. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό. Δηλαδή επειδή εσύ είσαι τσομπάνης και πουλάς γάλα εγώ έχω το δικαίωμα να μπω στο μαντρί σου και να αρμέξω τα πρόβατα μόνος μου;

 

Για το υπόλοιπο, sorry που θα το πω ωμά αλλά εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι όσα δε φτάνει η αλεπού. Ακόμα και για τσόλια επιπέδου Τζούλια και Σάσα Μπάστα να μιλούσαμε, πάλι θα είχαν το δικαίωμα να γκρινιάξουν όσο ακριβώς το έχω και γω που τις λέω τσόλια.

 

Η γκόμενα είναι χαζή και άχρηστη, χαίρεται πάρτυ λεφτά και ξέφρενη ζωή επειδή της χάρισε τα γονίδια η φύση ενώ αυτή δεν έκανε τίποτα, και τώρα που είναι δημόσιο πρόσωπο και έπαθε νίλα χαιρόμαστε γιατί ισορρόπησε το παγκόσμιο κάρμα. Yawn.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ένα ακόμα σημαντικό:

Για πόσες φωτογραφίες στο σύνολο μιλάμε;

Είναι και βίντεο;

 

Κάποιος που θα κατεβάσει

μπορεί να θέλει και επαλήθευση ότι τις έχει όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...