Προς το περιεχόμενο

Διαρροή γυμνών φωτογραφιών διασήμων από το iCloud


qwerty99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αρα δεν μιλαμε για απλα 12345 αλλα η λιστα με το script για το brute force περιεχει τα 500 πιο χρησιμοποιημενα password που βαζουν οι χρηστες και ετσι βρεθηκαν.Και παλι το λαθος ειναι στην apple που δεν εκλεισε αυτοματα τους λογαριασμους.Το brute force απλα δοκιμαζει συνεχεια τον ενα κωδικο μετα τον αλλο.Στις 10 προσπαθειες max επρεπε να κλεινει αυτοματα ο λογαριασμος.

 

ακριβως. με την Google, δυο φορες που κανανε αποπειρα να μπουν στον λογαριασμο μου, μου τον κλειδωσανε αυτοματα και μου στειλανε μηνυμα για το συμβαν και να αλλαξω κωδικο. κατι που εκανα και απεφυγα τα χειροτερα.

παντως η προσπαθεια του Gi0 με το blame displacement, για να μετριασει το φιασκο της Apple, ειναι διασκεδαστικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε εντάξει ρε παιδία φωτο είναι..

Το θέμα θα ήταν να ερμηνευαν και κάνα ρόλο :-P

Ο αντιστοιχος trayban σε 5 χρονια απο τωρα θα λεει σε αντιστοιχη περιπτωση

"Ε, ενταξει. Ενα ρολο ερμηνευσαν, το θεμα ηταν να ερχονταν και στο χωρο μας"

Από την στιγμή που τραβήχτηκαν τέτοιες φωτογραφίες, να μην παραπονιούνται καθόλου..Μου θυμίζει το ''Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει''.

Nope.

Εαν τραβας τετοιες φωτογραφιες σπιτι σου, δεν σημαινει πως αυτοματα σου αξιζει να τις εχει ολος ο κοσμος ή πως εισαι @$#ανα.

Σημαινει πως καλα θα κανεις να ξερεις να τις προστατευεις εαν δεν θελεις να κανουν βολτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που τραβήχτηκαν τέτοιες φωτογραφίες, να μην παραπονιούνται καθόλου..Μου θυμίζει το ''Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει''.

 

σιγα μην φορεσουν και μπουρκα κιολας.

 

Σημαινει πως καλα θα κανεις να ξερεις να τις προστατευεις εαν δεν θελεις να κανουν βολτες.

 

 

και να μην τα αφηνεις στα χερια των mega-corps, που μονο εμπιστα δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παντως η προσπαθεια του Gi0 παντως με το blame displacement, για να μετριασει το φιασκο της Apple, ειναι διασκεδαστικη.

H αγνοια του killik για το πως δουλευει η ολη ιστορια, η νοοτροπια apple=bad και η διαστεβλωση των οσων εγραψα νωριτερα, ειναι επισης διασκεδαστικη ;)

και να μην τα αφηνεις στα χερια των mega-corps, που μονο εμπιστα δεν ειναι.

Τι δεν καταλαβες απο αυτο που ειπα?

Σημαινει πως καλα θα κανεις να ξερεις να τις προστατευεις εαν δεν θελεις να κανουν βολτες.

Επιβεβαιωνεις οτι ειπα μολις τωρα ;)
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ακριβως. με την Google, δυο φορες που κανανε αποπειρα να μπουν στον λογαριασμο μου, μου τον κλειδωσανε αυτοματα και μου στειλανε μηνυμα για το συμβαν και να αλλαξω κωδικο. κατι που εκανα και απεφυγα τα χειροτερα.

παντως η προσπαθεια του Gi0 παντως με το blame displacement, για να μετριασει το φιασκο της Apple, ειναι διασκεδαστικη.

 

Διασκεδαστική γιατί περιέγραψε το "πρόβλημα" στις πραγματικές του διαστάσεις ή γιατί σου χάλασε το αρχικό σενάριο???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που τραβήχτηκαν τέτοιες φωτογραφίες, να μην παραπονιούνται καθόλου..Μου θυμίζει το ''Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει''.

 

Όχι. Να την τραβήξει. Όμως δεν πρέπει να τις αφήνουν έτσι εκτεθειμένες... Δεν νομίζω να το επέλεξαν αυτοί, απλά θα το είχαν βάλει αυτόματο.

 

Edit: Βλέπω με πρόλαβε ο Gi0 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οποιος καταλαβε καταλαβε.

yGkHT7w.jpg

Passwords, εχετε καλα passwords.

 

Και εγώ νιώθω άβολα που έχω randomly generated password που αλλάζω συγκεκριμένα γράμματα ανάλογα με το όνομα του site. I'm good I guess :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιλλικ,κανείς(με το κρανίο κατοικημένο) δε θα τη πει πουτανα αν βγάλει δυο φωτο, ούτε καν αν γυρίσει πορνο ή κάποιος μαλκας γκόμενος βγάλει βίντεο στη φόρα.

Η πουτανια, είναι θέμα συμπεριφοράς.

 

Τώρα εντάξει, πρόκειται για πολύ όμορφες γυναίκες και γνωστές, που όσο ναναι αυξάνει το ενδιαφέρον και δε ζούμε σε βικτωριανη κοινωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μπει εδω και 20 λεπτα για κατεβασμα αλλα δεν εχει πολλες.Καποιες που ξεχωρισα:

 

Bar Rafaeli

Yvonne Strahovski

Teresa Palmer

Olivia Munn

Kate Upton

 

Ελπιζουμε να βγουν και αλλα πακετακια εκτος και αν τα δημοσιευει καπου επισημα η apple.

 

Η Olivia Munn όνομα και πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που τραβήχτηκαν τέτοιες φωτογραφίες, να μην παραπονιούνται καθόλου..Μου θυμίζει το ''Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει''.

 

Δε μου λές, έτσι για το χαβαλέ, στην περίπτωσή σου (και μη το πάρεις προσωπικά) ποιό ακριβώς ισχύει από τα παρακάτω;

  1. Δεν είχες γκόμενα ποτέ.
  2. Η δικιά σου δεν έβγαλε ποτέ τον εαυτό της γυμνό να κάνει οτιδήποτε (ενδεχομένως και με δική σου συμμετοχή).
  3. Υπάρχει γυμνό υλικό της δικιάς σου, αλλά είναι αποθηκευμένο σε συσκευή χωρίς ασύρματες δυνατότητες η οποία βρίσκεται σε τραπεζική θυρίδα και είναι προστατευμένη με αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων και κρυπτογράφηση.
  4. Κανένα από τα παραπάνω, απλά σου αρέσει να κάνεις κριτική του καναπέ.

Απλά γιατί μου δημιουργήθηκε η απορία.

 

Ελπίζω να δω τις γκόμενες όλων όσων δεν αγχώνονται με την είδηση γυμνές στο inbox μου σύντομα.

 

Wtf I don't even.

 

Τώρα, όσοι εκφέρουν γνώμη για το ποιόν του password security των θυμάτων, "δε μπορεί να είναι τόσο χαζοί", κλπ:

  1. Είτε όλοι οι φίλοι σας είναι IT security professionals είτε στρουθοκαμηλίζετε.
  2. Κάποιοι άλλοι έχουν ακόμα καλύτερη πολιτική ασφαλείας από τη δική σας. Π.χ. εγώ έχω πάνω από 100 passwords αλλά είναι 20 character random strings και δεν δεν ξέρω κανένα από αυτά απέξω εκτός του master που ανοίγει το κρυπτογραφημένο database. Έχω ενεργοποιημένο 2FA παντού και τα πράγματα που βάζω σε cloud storage είναι πάντα περασμένα σε encrypted container αν πρόκειται για ευαίσθητα δεδομένα. Το συμπέρασμα είναι πως μπράβο μου και εις ανώτερα, ή πως εσείς είστε χαζοί νουμπάδες;
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε μου λές, έτσι για το χαβαλέ, στην περίπτωσή σου (και μη το πάρεις προσωπικά) ποιό ακριβώς ισχύει από τα παρακάτω;

  • Δεν είχες γκόμενα ποτέ.
  • Η δικιά σου δεν έβγαλε ποτέ τον εαυτό της γυμνό να κάνει οτιδήποτε (ενδεχομένως και με δική σου συμμετοχή).
  • Υπάρχει γυμνό υλικό της δικιάς σου, αλλά είναι αποθηκευμένο σε συσκευή χωρίς ασύρματες δυνατότητες η οποία βρίσκεται σε τραπεζική θυρίδα και είναι προστατευμένη με αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων και κρυπτογράφηση.
  • Κανένα από τα παραπάνω, απλά σου αρέσει να κάνεις κριτική του καναπέ.
Απλά γιατί μου δημιουργήθηκε η απορία.

 

 

Wtf I don't even.

 

Τώρα, όσοι εκφέρουν γνώμη για το ποιόν του password security των θυμάτων, "δε μπορεί να είναι τόσο χαζοί", κλπ:

  • Είτε όλοι οι φίλοι σας είναι IT security professionals είτε στρουθοκαμηλίζετε.
  • Κάποιοι άλλοι έχουν ακόμα καλύτερη πολιτική ασφαλείας από τη δική σας. Π.χ. εγώ έχω πάνω από 100 passwords αλλά είναι 20 character random strings και δεν δεν ξέρω κανένα από αυτά απέξω εκτός του master που ανοίγει το κρυπτογραφημένο database. Έχω ενεργοποιημένο 2FA παντού και τα πράγματα που βάζω σε cloud storage είναι πάντα περασμένα σε encrypted container αν πρόκειται για ευαίσθητα δεδομένα. Το συμπέρασμα είναι πως μπράβο μου και εις ανώτερα, ή πως εσείς είστε χαζοί νουμπάδες;
Παρανοϊκό θα σε έλεγα :-P , εκτός κι αν έχεις τπτ κρατικά μυστικά, οπότε εύγε!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αγνοια του killik για το πως δουλευει η ολη ιστορια, η νοοτροπια apple=bad και η διαστεβλωση των οσων εγραψα νωριτερα, ειναι επισης διασκεδαστικη ;)

 

ωπα, ωπα, κατσε μισο λεπτο. που ειπα εγω οτι Apple = bad στα ποστς μου;

μεχρι τωρα, αναφερθηκα αποκλειστικα στην αναξιοπιστια των online/cloud υπηρεσιων και πως οι μεσοι χρηστες πρεπει να εχουν μια παραπανω ευαισθητοποιηση στο θεμα της ιδιωτικοτητας και της ασφαλειας, και να μην εφησυχαζονται με το τι τους υποσχονται οι εταιρειες.

δεν κανω διακρισεις, τις βαζω ολες μεσα στο τσουβαλι, απλως τυχαινει αυτη την στιγμη το επικεντρο αυτης δυσαρεστης καταστασης να ειναι η Apple. τις προηγουμενες φορες ηταν η Microsoft, η Sony και το Lastpass. τα ιδια σχολια εκανα και γιαυτες.

 

επομενως τι μου τσαμπουνας τωρα για το πως χαρακτηριζω την Apple? στην θιξαμε; αυτο ειναι; πεστο μου για να ξερω.

 

επισης για τι διαστρεβλωσεις μιλας;

εγω εξαρχης παραδεχομαι πως εχω αγνοια και περιμενω την επισημη ανακοινωση. μονο εικασιες μπορω και κανω, με βαση οτι στοιχεια υπαρχουν αυτη την στιγμη.

αντιθετως, εσυ εισαι που συμπεριφερεσαι σαν να κρατας την απολυτη αληθεια στα χερια σου και να γνωριζεις τα παντα, τι εγινε, πως εγινε, ποιοι φταινε, ποιοι δεν φταινε, κτλ απο το πρωτο λεπτο.

και ναι, αυτο ειναι διασκεδαστικο διοτι ειναι αστειο.

 

και να σου πω κατι, το ασταματητο blame displacement που κανεις, δεν ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισης αυτων των δυσαρεστων φαινομενων.  ακομη και να αποδειχθει πως η αρχικη σου εκτιμηση για το ποιος πραγματικα φταιει ηταν σωστη.

διοτι πρεπει να αναθεωρηθουν πολλα πραματα οσο αφορα την ιδιωτικοτητα και την ασφαλεια στην ψηφιακη εποχη που ζουμε. και αυτη η αναθεωρηση πρεπει να γινει και απο τις εταιρειες,και απο τους χρηστες.

το να πετας το μπαλακι απο την μια πλευρα στην αλλη, σιγουρα δεν προκειται να οδηγησει σε κατι τετοιο.

 

αυτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και διαφωνω και αρκετα ποστ αλλα το κυριο προβλημα μου ειναι το εξης.

 

Ποσο δικιο θα πρεπει να καταλογισουμε στην Kate Upton αν κανει μηνυσεις και τα βαλει με ολους οσους δημοσιευσαν τις συγκεκριμενες φωτογραφιες απο την στιγμη που υπαρχει στον χωρο του ντυμενου μοντελινγκ λογω του μεγαλου της στηθους που τραβαει κυριως τα βλεματα των ανδρων; Στηριζεται στους ανδρες και στις αφισες που θα κολληθουν στους τοιχους. Τωρα τι; Ξαφνικα επειδη αποκαλυφθηκαν λιγα εκατοστα παραπανω απο οτι συνηθως πρεπει να αλλαξει συμπεριφορα; 

 

Ολοι μας ξερουμε οτι κουβαλαμε ενα βρωμικο μυαλο. Αθελα μας, λεμε διαφορα για μια κανονικη φωτογραφια της που θα νομιζε κανεις οτι την βλεπουμε γυμνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...