Προς το περιεχόμενο

Διαρροή γυμνών φωτογραφιών διασήμων από το iCloud


qwerty99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η ιστορία έχει άπειρες παραμέτρους πάντως. Υπάρχουν και videos άρα δεν προέρχονται όλα από το icloud μιας και δεν αποθηκεύονται τα videos online. Επιπλεον κάθε χρήστης μπορεί να κάνει sync τις φωτογραφίες του απο το iphone σε άπειρα σημεία εκτός από το icloud όπως το picasa, dropbox κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η ιστορία έχει άπειρες παραμέτρους πάντως. Υπάρχουν και videos άρα δεν προέρχονται όλα από το icloud μιας και δεν αποθηκεύονται τα videos online. Επιπλεον κάθε χρήστης μπορεί να κάνει sync τις φωτογραφίες του απο το iphone σε άπειρα σημεία εκτός από το icloud όπως το picasa, dropbox κλπ κλπ...

Σε ένα φάκελο από μία πεταχτούλα έχει Getting Started.pdf του Dropbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλά χρησιμοποιούν τον ίδιο κωδικό/username παντού, δεν είναι και τόσο δύσκολο ακόμα και χωρίς ειδικές γνώσεις να μπεις στο mail κάποιου (αν το γνωρίζεις) και από κει και πέρα κάνεις τα πάντα.

 

Πριν κάποιους μήνες ο πατέρας μου είχε ξεχάσει το κωδικό στο mail του, μπαίνω κι εγώ στο Yahoo και του λέω να μου στείλει κωδικό ανάκτησης στο gmail μου.

Περιγράφω το πρόβλημα μου στα ελληνικά παρακαλώ( :P ) δίνοντας απλά το mail μου στο σχετικό πεδίο και πολύ γρήγορα μου ήρθε απάντηση από το support τους ότι δεν καταλαβαίνουν τι γλώσσα μιλάω, αλλά ας πάρω κωδικό ανάκτησης στο mail που τους έδωσα, μπας και λυθεί το θέμα μου.

 

Με αυτό το τρόπο έστω και για ένα βράδυ μέχρι να πάρει ο άλλος χαμπάρι τι έγινε, μπορείς να μπεις στο mail του και να αλωνίζεις, να αλλάξεις κωδικούς σε fb,dropbox κτλ και να αποκτήσεις πρόσβαση

 

Γενικά μην βασιζόμαστε τρέλα στην ασφάλεια του internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν μιλαμε για απλα 12345 αλλα η λιστα με το script για το brute force περιεχει τα 500 πιο χρησιμοποιημενα password που βαζουν οι χρηστες και ετσι βρεθηκαν.Και παλι το λαθος ειναι στην apple που δεν εκλεισε αυτοματα τους λογαριασμους.Το brute force απλα δοκιμαζει συνεχεια τον ενα κωδικο μετα τον αλλο.Στις 10 προσπαθειες max επρεπε να κλεινει αυτοματα ο λογαριασμος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρα δεν μιλαμε για απλα 12345 αλλα η λιστα με το script για το brute force περιεχει τα 500 πιο χρησιμοποιημενα password που βαζουν οι χρηστες και ετσι βρεθηκαν.Και παλι το λαθος ειναι στην apple που δεν εκλεισε αυτοματα τους λογαριασμους.Το brute force απλα δοκιμαζει συνεχεια τον ενα κωδικο μετα τον αλλο.Στις 10 προσπαθειες max επρεπε να κλεινει αυτοματα ο λογαριασμος.

Kαι ειπα στο #39:

Αυτο που με εκπλησσει λιγο ειναι που βγηκε αυτοματα το συμπερασμα πως δεν παιζει να ισχυει αυτο που μολις ειπες και πως μιλαμε για hacking/κενο ασφαλειας/u-name-it. Really?
Το μονο κενο ασφαλειας που μπορει να προσαψει κανεις στην Apple, ειναι που δεν κλειδωνει αυτοματα ο λογαριασμος μετα απο x αποτυχημενες προσπαθειες με τη χρηση του συγκεκριμενου script που υποτιθεται πως χρησιμοποιηθηκε. Ενας της προκοπης κωδικος που δεν ειναι στις αφιλοτιμες ετοιμες λιστες που κυκλοφορουν κατα εκατονταδες, αχρηστευει και την συγκεκριμενη επιθεση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οποιος καταλαβε καταλαβε.

yGkHT7w.jpg

Passwords, εχετε καλα passwords.

Εντυπωσιακο ειναι οτι δεν εχει κλεισει η apple την τρυπα ακομα για τους λογαριασμους icloud σε ολες τις χωρες.

Για Αμερικη οκ, αλλα σε μερικες αλλες χωρες ειναι ακομα ξεγραφκο αμπελι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντυπωσιακο ειναι οτι δεν εχει κλεισει η apple την τρυπα ακομα για τους λογαριασμους icloud σε ολες τις χωρες.

Για Αμερικη οκ, αλλα σε μερικες αλλες χωρες ειναι ακομα ξεγραφκο αμπελι.

Προσθεσε και το 2FA που δεν μπορω να χρησιμοποιησω στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο key generator του keepass θεωρειται αποτελεσματικος ;

Φανταζομαι πως λειτουργει με την ιδια λογικη του lastpass

 

 

3025gsm.jpg

 

 

Οποτε ναι, ειναι αποτελεσματικος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που τραβήχτηκαν τέτοιες φωτογραφίες, να μην παραπονιούνται καθόλου..Μου θυμίζει το ''Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει''.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...