Προς το περιεχόμενο

Asus Memo Pad 7 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι διαθέσιμες επιλογές σε tablet με κόστος χαμηλότερο των €200 είναι αρκετές τουλάχιστον στη χώρα μας. Αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο μιας και τα στοιχεία της GFK δείχνουν καθαρά την τάση των Ελλήνων χρηστών να προτιμούν tablet αλλά και smartphone κάτω από το συγκεκριμένο όριο τιμής, σε ένα ποσοστό που τουλάχιστον μέχρι τον Ιούνιο του 2014 έφτανε το 70%.

 

Σε αυτή την κατηγορία τιμής υπάρχουν πληθώρα επιλογών από διάφορες εταιρείες οι οποίες στην πλειονότητα τους πάντως δεν είναι «επώνυμες», χωρίς αυτό όμως να επηρεάζει όπως φαίνεται τη μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου.

 

Σε αυτή την κατηγορία τιμής υπάρχουν πληθώρα επιλογών από διάφορες εταιρείες οι οποίες στην πλειονότητα τους πάντως δεν είναι «επώνυμες», χωρίς αυτό όμως να επηρεάζει όπως φαίνεται τη μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου.

 

Μία από τις εταιρείες οι οποίες από νωρίς ξεχώρισαν στην κατασκευή tablet είναι η Asus, η Ταϊβανέζικη εταιρεία η οποία έχοντας συναντήσει μεγάλη επιτυχία με τα netbooks, έχει δώσει ιδιαίτερη έμφαση στη συγκεκριμένη κατηγορία υπολογιστών. Αν και στην αρχή η Asus μας είχε συνηθίσει σε κυκλοφορίες tablet με μεγάλη οθόνη, τον τελευταίο χρόνο έχει προχωρήσει στην παρουσίαση αρκετών μοντέλων με οθόνη 7 και 8 ιντσών, τα οποία συνοδεύονται από πολύ καλή τιμή, τεχνικά χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής. Σε αυτά ξεχωρίζουμε τις δύο γενιές των Nexus 7 tablets τις οποίες και έχουμε παρουσιάσει και οι οποίες μας άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Ένα από αυτά είναι και το Memo Pad 7 το οποίο και δοκιμάσαμε αναλυτικά ώστε να σας παρουσιάσουμε παρακάτω τα συμπεράσματά μας.

 

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Asus Memo Pad 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Asus χρησιμοποιεί αυτό το χαρακτηρισμό (Memο Pad 7) σε διάφορα μοντέλα. Το δικό μου για παράδειγμα, είναι όχι με Atom, αλλά με MediaTek. Αισθητικά δεν έχουν ούτε μισή διαφορά.

 

Οπότε, για να μην μπλεχτεί ο κόσμος, καλό θα ήταν να υπάρχει η πλήρης ονομασία του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μπορεί να γίνει παρουσίαση και του φθηνού μοντέλου για να καταλάβουμε εαν εκτός απο τον επεξεργαστή έχει κάτι καλύτερο το συγκεκριμένο πιο ακριβό μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 από τα προηγούμενα μοντέλα (memopad HD7 - $129 από amazon.com το 16GB, €119 mediamarkt το 8GB). Value for money και τα δυο πιστεύω.

Ευχαριστημένες και οι δυο μου κυρίες (κόρη και σύζυγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει αλλά για κινητό είναι μεγάλο και ως ταμπλέτα με χαμηλή αναλυση.

Μη συγκρινεις τις οθονες των κινητων με τις οθονες των ταμπλετ. Αλλα αν το κανεις ετοιμασου να πληρωσεις 600-1000 ευρω. Οχι 150 που στοιχιζει αυτο. Σκεψου το αναλογικα και θα προσαρμωσεις τις απαιτησεις σου.

 

Το δικο μου εχει 1024χ552 πιξελς σε 10 ιντσες οθονη. Παααρα πολυ χαμηλα θα πεις. Κι ομως αν το σκεφτεις, εχει το ιδιο περιπου dpi (πυκνωτητα των πιξελ) με την 22αρα HD οθονη του υπολογιστη μου. Μια χαρα για τα 100 ευρω που εδωσα. Δε βλεπω πιξελ οσο κι αν προσπαθω. Ειναι ομως πιο χοντρο-κομμενα απο το κινητο μου. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

 

Στα ταμπλετ να ψαχνεις οσο το δυνατον μεγαλυτερες μπαταριες. Αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Η φορητοτητα. Εχεις υπολογιστη και προφανως και κινητο για αλλες δουλειες. Μην απαιτεις να τα κανει ολα το ταμπλετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...