Προς το περιεχόμενο

Ψυκτρα για amd fx 8320


nikοs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ιντελ,  επειδη οι τρυπες  στην μητρικη ειναι σε "τετραγωνη θεση", μπορεις να την βαλεις οπως θες.  

 

στην AMD δεν ειναι το ιδιο. ειναι σε παραλληλογραμη θεση, οποτε μπαινει μονο προς μια κατευθυνση, δλδ πανω-κατω..!! 

αν δεν εχει προβλεψει η εκαστοτε εταιρια ψυκτρων να εχει και διαφορετικο Bracket..!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ιντελ, επειδη οι τρυπες στην μητρικη ειναι σε "τετραγωνη θεση", μπορεις να την βαλεις οπως θες.

 

στην AMD δεν ειναι το ιδιο. ειναι σε παραλληλογραμη θεση, οποτε μπαινει μονο προς μια κατευθυνση, δλδ πανω-κατω..!!

αν δεν εχει προβλεψει η εκαστοτε εταιρια ψυκτρων να εχει και διαφορετικο Bracket..!!

Επιβεβαιώνω, κάτω - πάνω πάει..... την έβαλα σήμερα σε έναν 8320

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν αγόρασα τελικά την coolermaster hyper t4 την έχω στην κατοχή μου από την Κυριακή...Έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί...σε σχέση με την μαμά ψύκτρα μιλάμε για τεράστιες διαφορές, αναλυτικά:

 

Με stock ψύκτρα:

-Σε idle είχα 42-46.

-Σε απλή χρήση 46-48.

-Σε παιχνίδια ξεκινούσε από 50+ στο pro και έφτανε εώς και τους 70+ στο F1 2013

 

 

Με Hyper t4:

-Σε idle είδα από 29-32 βαθμούς,συνήθως είμαι σταθερά στους 31.

-Σε απλή χρήση(browsing,skype κτλπ) από 32 εώς και 36 ,δεν ξεπέρασε ουδεμία φορά τους 36.

-Σε παιχνίδια τύπου pro evolution σταθερά στους 37-38.Σε F1 2013 είχα εως και 49-50 ενώ σε DMC δεν ξεπέρασε τους 44.Στο battlefield σταθερά 48.

 

 

 

Γενικά διατηρεί τον fx 8320 κάτω από 50 βαθμούς ακόμα και με δυνατό ζόρισμα,ίσως έπαιξε ρόλο και το airflow του κουτιού(τέσσερις 12άριδες ανεμιστήρες μπροστά,πίσω,κάτω και στα πλάγια και ένας 8άρης πάνω "πατέντα").

 

Χρησιμοποίησα την πάστα που είχε η συσκευασία...δεν ξέρω αν θα χω ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες με άλλη.

 

Προσωπικά με υπερ κάλυψε τόσο σε επίπεδα ψύξης όσο και σε θέματα ήχου,η ψύκτρα είναι πραγματικά αθόρυβη τόσο σε idle όσο και σε παιχνίδια.Για 25 ευρώ σούπερ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...