Προς το περιεχόμενο

Red Hat RHCSA Πιστοποίηση


siropio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τι και που μπορει να χρησιμευσει αυτη η πιστοποιηση?Γιατ τα ποσα ειναι υπερογκα ειδικα για την εποχη που ζουμε και την οικονομικη κατασταση στην χωρα.Σαν τι πορτες μπορει να σου ανοιξει αυτος ο τιτλος?Για Ελλαδα μιλαω παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δε κάνω λάθος το gsis τρέχει σε red hat και Oracle. Σίγουρα αν πας σε σοβαρές εταιρείες θα τον πετύχεις αυτό το συνδυασμό.Εγώ για παράδειγμα είχα πάει για συνέντευξη σε μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη κ μου είπε ότι κάποιοι σερβερς ήταν redhat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και redhat αυτό καθ'αυτό να μην τρέχουν και να έχουν άλλους λινουξ σέρβερς ή μηχανήματα, η πιστοποίηση της redhat δείχνει ότι γενικότερα ξέρεις τον χώρο του λίνουξ. Για παράδειγμα, και η πιστοποίηση της cisco υποτίθεται πως είναι για cisco μηχανήματα, αλλά πρακτικά ξέρεις και γενικά από δίκτυα και αυτό βλέπει ο εργοδότης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην performance που σου είπαν, είχα στείλει mail και είχα μιλήσει μαζί τους. Είναι partners και δίνουν τη δυνατότητα να δώσεις σίγουρα το RHCSA χωρίς να έχεις κάνει τα μαθήματα. Για το RHCE λογικά θα πρέπει να ισχύει το ίδιο. Στείλ'τους να δεις τι θα σου πουν, απαντάνε άμεσα σχετικά και μπορείς να συνεννοηθείς καλά. 

 

Στο θέμα της ύλης, ξέρεις αν έχει αλλάξει τόσο πολύ και η ύλη του RHCSA αφού βγήκε το redhat 7? Γενικά οι διαφορές τους δεν είναι και τόσο τραγικές, απλά δεν ξέρω κατά πόσο ανασχεδίασαν όλη την ύλη. Σίγουρα πάντως πλέον οι εξετάσεις γίνονται με βάση το 7, και για RHCSA και για RHCE

 

καλημέρα

 

Από ότι έψαξα οι διαφορες είναι ελάχιστες. Μάλιστα πέτυχα και ένα τύπο που έδωσε RHCSA στο NET και είχε δόση τις περισσότερες ερώτησης.

 

Είναι σχεδόν οι ίδιες απλά αλλάζουν πολλά πράγματα στον τρόπο που έκανες διαφορες ρύθμισις.

 

Για παράδειγμα  παίζει το αναθεματισμένο systemd που είναι καμια σχέση με το πως χειριζόσουν τα daemons σου στο system init V.

 

Στην ουσία ψάχνεις τις διαφορες του λειτουργικού και όχι τις ύλης. Η ύλη είναι η ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι, εφόσον πάρεις μια απο τις παραπάνω πιστοποιήσεις που αναφέρατε, χρειάζονται και ανανεώσεις μετά απο κάποια χρόνια? και αν ναι μετά από πόσα χρόνια και πόσο κοστίζει η ανανέωση? Και κάτι ακόμα που ρώτησε κ κάποιος πιο πάνω, είναι τόσο σημαντικές? Δηλαδή ναι οκ θα πας σε μια συνεντευξη θα τους πεις έχω την τάδε πιστοποίηση και θα δείξεις ότι ξέρεις από Linux, αν δεν έχω όμως την πιστοποίηση αλλά ξέρω πολλά πράγματα από το Linux δεν θα έχω καμιά ελπίδα απέναντι σε κάποιον με μια απο τις παραπάνω πιστοποιήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο εκεί το θέμα. Ως γνωστόν είναι, το αν έχεις την πιστοποίηση ή όχι, δεν είναι απόδειξη του αν κατέχεις και το αντικείμενο. Το βασικό είναι ότι μια τέτοια πιστοποίηση στο βιογραφικό σου από τη μία μπορεί να είναι κάτι που θα οδηγήσει στο να σε καλέσει ο άλλος για συνέντευξη, και από την άλλη τέτοιες πιστοποιήσεις είναι κάτι το οποίο ένας εργοδότης το πουλάει σε πελάτες του "α το προσωπικό μας είναι άρτια εκπαιδευμένο και πιστοποιημένο σε <μπλαμπλαμπλα>"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και δεν έχουν διαφορές το 6 με το 7.. Πρώτη και βασικότερη το systemd, που οδηγεί στην αλλαγή όλων των configuration tools.

 

Edit: τωρα είδα οτι το αναφέρεις παρακάτω. Για προετοιμασία καλό είναι να ρίξεις μια ματιά στο cbt nuggets του οποίου τα βίντεο είναι μεν για το 6, σου δίνουν δε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες που τις περνάνε στο ψιλό στα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είναι τόσο εκεί το θέμα. Ως γνωστόν είναι, το αν έχεις την πιστοποίηση ή όχι, δεν είναι απόδειξη του αν κατέχεις και το αντικείμενο. Το βασικό είναι ότι μια τέτοια πιστοποίηση στο βιογραφικό σου από τη μία μπορεί να είναι κάτι που θα οδηγήσει στο να σε καλέσει ο άλλος για συνέντευξη, και από την άλλη τέτοιες πιστοποιήσεις είναι κάτι το οποίο ένας εργοδότης το πουλάει σε πελάτες του "α το προσωπικό μας είναι άρτια εκπαιδευμένο και πιστοποιημένο σε <μπλαμπλαμπλα>"

 

Στην δουλειά μου είμαστε 4 άτομα λινουξάδες. Πιστοποίηση έχω μονο εγώ, αλλα οι άλλοι που δεν έχουν ξέρουν όσα δέκα πιστοποίησης μαζί. Ειδικά ο προϊστάμενος μου έχει γνώσεις όσα 5 RHCE και 10 RHCA.  Η προϋπηρεσία που έχουν τους φτάνει και περισσεύει, για αυτούς η πιστοποίηση είναι κάτι περιττό.

 

Όπως είπε και ένας φίλος ποιο πάνω, η πιστοποίηση μπορεί να σου δώσει την interview.

 

Ανάλογος σε τι φάση τις "καριέρας σου" είσαι, ανάλογα μετράει και η πιστοποίηση.

 

Για παράδειγμα αν δούλευες στην IBM για 5 χρονια και μετά αλλα 5 στην SUN τότε η πιστοποίηση σου είναι άχρηστη.

 

Από την άλλη αν δούλευες 3 χρονια διαχειριστής σε linux servers και μετά έκανες και μια δυο πιστοποιήσεις να κάλυψης κάποια κενά και να μπεις στην φιλοσοφία του *INX τότε αυτομάτως ο άλλος στο βιογραφικό σου βλέπει:

 

α) Έχεις μια επαγγελματική κατεύθυνση

β) Έχεις βάλει στόχο να μάθεις το αντικείμενο από όλες τις πτυχές (και αυτοδίδακτα αλλα και ακαδημαϊκά)

γ) K αλλα πολλά

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι, εφόσον πάρεις μια απο τις παραπάνω πιστοποιήσεις που αναφέρατε, χρειάζονται και ανανεώσεις μετά απο κάποια χρόνια? και αν ναι μετά από πόσα χρόνια και πόσο κοστίζει η ανανέωση? Και κάτι ακόμα που ρώτησε κ κάποιος πιο πάνω, είναι τόσο σημαντικές? Δηλαδή ναι οκ θα πας σε μια συνεντευξη θα τους πεις έχω την τάδε πιστοποίηση και θα δείξεις ότι ξέρεις από Linux, αν δεν έχω όμως την πιστοποίηση αλλά ξέρω πολλά πράγματα από το Linux δεν θα έχω καμιά ελπίδα απέναντι σε κάποιον με μια απο τις παραπάνω πιστοποιήσεις? 

 

η πιστοποίηση ισχύ για 3 χρονια. Τώρα συνηθίζεται αντί να την ανανεώσεις, πας και κανεις την επομενη πιστοποίηση όπου ανανεώνεις στην ουσία και την προηγουμενη.

 

Αλλα και πάλι αυτές τις κανεις μια φορα και μετά δεν τις ανανεώνεις γιατί υποτίθεται ότι δουλεύεις πάνω σε Linux μηχανήματα συνεπώς και μαθαίνεις και οποιο καινούριο μηχανισμό.

 

εν ολίγοις δεν θα φας άκυρο από δουλειά επειδή έληξε πέρυσι η πιστοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτή την ανακοίνωση.

 

Red Hat System Administration II with RHCSA Exam(RH135) στις 26-30/01/2015 με 1875 ευρώ

 

και αυτή

 

Red Hat System Administration I(RH124) 19-23/01/2015 με 1600 ευρώ

 

και εδώ έχει όλη τη λίστα με τα σεμινάρια. Μιλάμε για πολύ χρήμα!!!

 

Και η ερώτηση μου είναι: Αξίζει το κόστος; Μαθαίνεις σε 4 μέρες τόσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω τελικά ότι αξίζει να πάει κάποιος για να κάνει μαθήματα σε κάποια ακαδημία. Αλλά θεωρώ ότι αξίζει κάποιος να πάρει την πιστοποίηση.

Ύστερα από καιρό καταλήγω ότι καλύτερα να κάτσει κάποιος σπίτι και να διαβάσει/πειραματιστει σε ένα pc αλλά με μπούσουλα την επίσημη υλη.

Αν τώρα κάποιου του δίνεται η δυνατότητα να το κάνει μέσω της εταιρίας του πχ ας το κάνει έστω και αν καλύπτουν μόνο τα εξεταστρα και όχι τα διδακτρα.

 

Αυτό που θα ήθελα όντως να μάθω είναι πως είναι η καθημερινοτητα ενός linux administrator και πως πάνε τα ωράρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σκέφτομαι να δώσω για το RHCSA τέλος Απριλίου στην Alfavad. Ευτυχώς επιδοτείται από ΟΑΕΔ - ΛΑΕΚ και θα μου κοστίσει κανένα 300αρι υπολογίζω.

Αλλά πριν προχωρήσω θα ήθελα να βρω την ύλη των RH124 και RH135 ώστε να κάνω μια προετοιμασία και να δω σε τι επίπεδο βρίσκομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι κάτοχος του CCNA R&S  και θέλω να συνεχίσω με RHCSA και MCSA και για αρχή να τα διαβάσω μόνος μου.

Έχει κάποιος εκπαιδευτικό υλικό από σεμινάρια που έκανε για το RHCSA ;  ή όλα θα τα βρω από το ίντερνετ;

 

Ξεκινάω με την LPIC-1:Junior Level Linux Professional για τις εξετάσεις Exam 101 και Exam 102 και μετά πρέπει να πάω στην LPIC-2 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μπόλικο υλικό στο δίκτυο. Προτείνω:

 

http://certcollection.org/index.html (γράψου στο φόρουμ!!!)

http://www.certdepot.net/ ( μπόλικα πραματάκια επίσης)

Δες στη Red Hat ποιά είναι τα objectives και κινήσου με αυτα στο μυαλό.

Ακόμα και το System Administrator's Guide θα σου δώσει πληροφορίες.

 

Το Red Hat 6 με το 7 έχει κάποιες μικρές διαφορές, όχι το διαγώνισμα, οπότε καλό είναι να βρεις πληροφορίες για το 7.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα παιδιά,

 

Θελώ και εγω να παρακολουθήσω και να πάρω το πρώτο πτυχιο της RedHat και μετά να συνεχίσω και στο RHCE.

Όσο αφορά εμένα, τα σεμινάρια θα μου τα κάνει η εταιρεία μου, οπότε περισσότερο με απασχολεί το να βρω μία καλή ακαδημία παρά το κόστος.

Έχετε να προτείνεται κάτι ; Για ελληνοαμερικάνικη δεν έχω ακούσει καλά λόγια.

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

Θελώ και εγω να παρακολουθήσω και να πάρω το πρώτο πτυχιο της RedHat και μετά να συνεχίσω και στο RHCE.

Όσο αφορά εμένα, τα σεμινάρια θα μου τα κάνει η εταιρεία μου, οπότε περισσότερο με απασχολεί το να βρω μία καλή ακαδημία παρά το κόστος.

Έχετε να προτείνεται κάτι ; Για ελληνοαμερικάνικη δεν έχω ακούσει καλά λόγια.

 

thanks

 

Προσωπικά έκανα το RHCSA στην Alfavad και είμια ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...