Προς το περιεχόμενο

Red Hat RHCSA Πιστοποίηση


siropio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως σου φάνηκε που πλέον είσαι certified administrator του πιο ασφαλούς OS? Νομίζω πάντως πως προσωπικα έχω μάθει τοσα απο fedora που δε θα είχα κάποια έλλειψη. Ησουν χρήστης fedora ή centos?Αν ναι παρατηρησες διαφορες; Αν οχι σου φάνηκαν δύσκολα; Περιελαμβανε freeipa management? Γραψε εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι τα Χριστούγεννα δούλευα με windows :P αλλά είχα μια επιφανειακή επαφή με το λίνουξ.

Εγκατέστησα Centos, βρήκα τα βιβλία και άρχισα το διάβασμα. Μόνος μου διάβασα το RH124 και το RH125 το έκανα στο σεμινάριο.

Μην έχοντας πρακτική επαφή με το άθλημα με δυσκόλεψε στην αρχή. Αλλά σιγά σιγά τα κατάφερα. Τώρα δε μου φαίνεται δύσκολο.

 

Πρακτικά το RHCSA είναι απλό για κάποιον που ξέρει από λίνουξ. Καλό θα ήταν αν τον παίρνει οικονομικά να κάνει και το RH125 ώστε να μπει στο πνεύμα του διαγωνίσματος. Αλλιώς να διαβάσει καλά και ας δώσει την εξέταση μόνο.

 

Freeipa δεν είχε.

 

Το centos είναι red hat με άλλο λογότυπο ενώ η fedora είναι το πεδίο δοκιμών με ότι τελευταίο κυκλοφορεί. Πχ η fedora χρησιμοποιεί το dnf πλέον ενώ η red hat yum.

 

Το καλό με τη πιστοποίηση και την εξέταση είναι ότι κάθεσαι σε ένα μηχάνημα και πρέπει να το φτιάξεις, απλά και πρακτικά πράματα! Πράματα που θα σου τύχουν σε καθημερινό επίπεδο ως admistrator.

 

Το RHCE είναι πολύ πιο δύσκολο. Ο καθηγητής, μου πρότεινε να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο κανα δύο χρόνια πριν δώσω τη πιστοποίηση.

 

Στη προηγούμενη σελίδα έχω ποστάρει μερικά λινκ. Εκεί θα βρεις ότι χρειάζεσαι!

 

ΥΓ Ήμουν ο μόνος ιδιώτης. Οι υπόλοιποι ήταν από εταιρίες (intrakom, ericson κτλ κτλ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να ξανα ζωντανέψω λίγο το thread, λέω να αρχίσω λίγο το διάβασμα και έγω, οπότε κοιτάω για αρχή το RH124 αλλά ότι υλικό βρίσκω αναφέρεται στην έκδοση 6. Να διαβάσω για την 6? απ ότι είπατε παραπάνω μόνο το systemd αλλάζει στην 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενο ποστ μου έχω διάφορα λινκ όπου θα βρεις και για το 7. Μην διαβάσεις για το 6!!! Δεν είναι θέμα αλλαγών λειτουργικού αλλά διαδικασία εξέτασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Πριν λίγο καιρό αποφάσισα να κάνω τα μαθήματα για RHCSA για την απόκτηση της σχετικής πιστοποίησης.

Στράφηκα αρχικά στην Ελλ.Ενωση καθώς το κόστος των διδάκτρων είναι μεγάλο και κάνουν ευκολίες πληρωμής.

 

Το απαντητικό email που έλαβα απο το HAU μπορώ να πω ότι με παραξένεψε και θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με αυτό.   

 

Το πρόγραμμα αποτελείται απο 2 courses RHA 030 και RHA 130 ...... κάνοντας μια έρευνα στο site της Red Hat οι προαναφερθείσες ενότητες δεν υπήρχαν.....ούτε το HAU ήταν στη λίστα με τους επίσημους συνεργάτες. ¨Εστειλα email με τις απορίες μου και φυσικά δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση απο την ένωση.

 

Στη συνέχεια επικοινώνησα με την performance και με παρέπεμψαν στο site της alfavad στο οποίο το πρόγραμμα μαθημάτων που έχει αναρτηθεί συμβαδίζει με το επίσημο της Red Hat.

 

H ερώτηση μου είναι αν καποιος έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα αυτά και τις συγκεκριμένες ενότητες στην Ελληνοαμερικάνικη ένωση    και τι περιλαμβάνουν οι ενότητες, η RHA 030 για παράδειγμα μου κάνει για πολύ απλή χρήση εντολών linux ..σχετικά σε νηπιακό στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RHCSA, τώρα που το πήρα, μου φαίνεται απλό. Ειδικά το RH124 που είναι το πρώτο κομμάτι είναι τα πολύ βασικά!!

Αλλά για να πας στο RHCE, ο καθηγητής μου είπε ότι θέλω 2-3 χρόνια εργασιακή εμπειρία πρώτα.

Σημειωτέον ότι πέρισυ τέτοιο καιρό δούλευα μόνο windows.

 

Πήγαινε εδώ βάλε κανονικά τα στοιχεία σου και κάνε το τεστ. Μετά από κανά δύο μέρες μπορεί να σε πάρουν από την Rad Hat για να σου δώσουν έξτρα πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RHCSA, τώρα που το πήρα, μου φαίνεται απλό. Ειδικά το RH124 που είναι το πρώτο κομμάτι είναι τα πολύ βασικά!!

Αλλά για να πας στο RHCE, ο καθηγητής μου είπε ότι θέλω 2-3 χρόνια εργασιακή εμπειρία πρώτα.

Σημειωτέον ότι πέρισυ τέτοιο καιρό δούλευα μόνο windows.

 

Πήγαινε εδώ βάλε κανονικά τα στοιχεία σου και κάνε το τεστ. Μετά από κανά δύο μέρες μπορεί να σε πάρουν από την Rad Hat για να σου δώσουν έξτρα πληροφορίες.

 

Hello, το θέμα μου είναι ότι η Ένωση έχει βάλει κωδικούς μαθημάτων που δεν αντιστοιχούν στους "original" κωδικούς της Red Hat.

όπως και να έχει ζήτησα να έρθω σε επικοινωνία με τον instructor.  Τώρα το να κάνει κάποιους απλές "linux" εντολές...και να μην ξέρει να configurarει open ldap, group policies etc, samba, Binding είναι λίγο πεταμένα λεφτά......

 

Θα βοηθούσε αν κάποιος έχει κάνει τα εν λόγω μαθήματα στην Ελληνοαμερικάνικη ένωση να μας πει την γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ελληνοαμερικάνικη δε ξέρω τι παίζει. Βρες τα βιβλία από τα λινκ πιο πριν και ρίξε μια ματιά να δεις το επίπεδο. Επίσης στην ίδια τη Red Hat έχει ένα βασικό τυφλοσούρτη τι να κάνεις. Δοκίμασε και το online test που έβαλα νωρίτερα.

 

Εγώ διάβασα μόνος μου το RH124 και λίγο το RH134 και στην alfavad έκανα το RH134 + το exam RH135. Αλλιώς το κόστος διπλασιαζόταν! Η Red Hat στη performance με παρέμπεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Hello, το θέμα μου είναι ότι η Ένωση έχει βάλει κωδικούς μαθημάτων που δεν αντιστοιχούν στους "original" κωδικούς της Red Hat.

όπως και να έχει ζήτησα να έρθω σε επικοινωνία με τον instructor.  Τώρα το να κάνει κάποιους απλές "linux" εντολές...και να μην ξέρει να configurarει open ldap, group policies etc, samba, Binding είναι λίγο πεταμένα λεφτά......

 

Θα βοηθούσε αν κάποιος έχει κάνει τα εν λόγω μαθήματα στην Ελληνοαμερικάνικη ένωση να μας πει την γνώμη του.

 

Καλησπέρα frog

 

Το RHCSA το είχα παρακολούθηση και το είχα δώσει πέρυσι στην Ελληνοαμερικανικη. Ήταν 3 μήνες εκπαίδευση.

 

Αυτοί οι κωδικοί που βλέπεις είναι όντως τις redhad academy. Ψάξε λίγο να δεις τι παίζει με τους κωδικούς διότι έχει διαφορους η Redhat όπου ο καθένας συμπεριλαμβάνει διαφορα πράγματα. Εγώ είχα την ύλη από τους κωδικούς που αναφέρεις.

 

Άλλους κωδικούς χρησιμοποιούν για τα λεγόμενα "fast courses" όπου κανεις την ύλη σε μια εβδομάδα και άλλους χρησιμοποιούνε για τα τρίμηνα προγράμματα.

 

Η ύλη δεν έχει απλά commands του νηπιαγωγείου, θέλει προσοχή στο πως θα δουλέψεις αυτήν την ύλη διότι το ποιο σημαντικό στην πρώτη πιστοποίηση δεν είναι μονο το ποσα commands μαθαίνεις. Το βασικό στοιχειο τις πρώτης ύλης είναι ότι προσπαθεί να σε βάλει στην φιλοσοφία του συγκεκριμένου λειτουργικού, με ποιούς τρόπος δουλεύουν κάποια πράγματα, γιατί δουλεύουν έτσι κλπ. Έχει μέσα άσκησις ερώτησης και πριν από αυτά σου εξηγεί διαφορα πράγματα για το σύστημα.

 

Όσο αναφορά ldap, samba, apache και ότι άλλο έχει να κάνει με services, αυτά τα κανεις στην επομενη πιστοποίηση, στο RHCE.

 

Η συμβουλή μου είναι, αν όντως τελικά πας για εκπαίδευση , να βρείς ένα καλο "old school Λινουξά" ώστε να μπορέσει να σου μεταφέρει και ιστορικά αλλα και πρακτικά το πως πρέπει" να σκέφτεσαι με αυτό το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα frog

 

Το RHCSA το είχα παρακολούθηση και το είχα δώσει πέρυσι στην Ελληνοαμερικανικη. Ήταν 3 μήνες εκπαίδευση.

 

Αυτοί οι κωδικοί που βλέπεις είναι όντως τις redhad academy. Ψάξε λίγο να δεις τι παίζει με τους κωδικούς διότι έχει διαφορους η Redhat όπου ο καθένας συμπεριλαμβάνει διαφορα πράγματα. Εγώ είχα την ύλη από τους κωδικούς που αναφέρεις.

 

Άλλους κωδικούς χρησιμοποιούν για τα λεγόμενα "fast courses" όπου κανεις την ύλη σε μια εβδομάδα και άλλους χρησιμοποιούνε για τα τρίμηνα προγράμματα.

 

Η ύλη δεν έχει απλά commands του νηπιαγωγείου, θέλει προσοχή στο πως θα δουλέψεις αυτήν την ύλη διότι το ποιο σημαντικό στην πρώτη πιστοποίηση δεν είναι μονο το ποσα commands μαθαίνεις. Το βασικό στοιχειο τις πρώτης ύλης είναι ότι προσπαθεί να σε βάλει στην φιλοσοφία του συγκεκριμένου λειτουργικού, με ποιούς τρόπος δουλεύουν κάποια πράγματα, γιατί δουλεύουν έτσι κλπ. Έχει μέσα άσκησις ερώτησης και πριν από αυτά σου εξηγεί διαφορα πράγματα για το σύστημα.

 

Όσο αναφορά ldap, samba, apache και ότι άλλο έχει να κάνει με services, αυτά τα κανεις στην επομενη πιστοποίηση, στο RHCE.

 

Η συμβουλή μου είναι, αν όντως τελικά πας για εκπαίδευση , να βρείς ένα καλο "old school Λινουξά" ώστε να μπορέσει να σου μεταφέρει και ιστορικά αλλα και πρακτικά το πως πρέπει" να σκέφτεσαι με αυτό το λειτουργικό.

Καλησπέρα tripialosgr και ευχαριστώ για την απάντηση,

 

έμεινες ευχαριστημένος απο τα μαθήματα στην Ελληνοαμερικάνικη; 3 μήνες ; γιατί το φετινό RHCSA είναι 6μηνο.

Το θέμα είναι ότι θα μπορέσεις να αποσβέσεις το RHCE με τις γνώσεις που θα πάρεις απο το σεμινάριο ή απλώς είναι αναγκαίο "κακό" να πληρώσεις για το RHCSA έτσι ώστε να πας στο RHCE που θα σε βοηθήσει στην εργασία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι περισσότερο αναγκαιο κακο, χωρίς RHCSA δε μπορεις να πας για RHCE, οπότε και μόνο που σου βάζει αυτή την αλυσίδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα tripialosgr και ευχαριστώ για την απάντηση,

 

έμεινες ευχαριστημένος απο τα μαθήματα στην Ελληνοαμερικάνικη; 3 μήνες ; γιατί το φετινό RHCSA είναι 6μηνο.

Το θέμα είναι ότι θα μπορέσεις να αποσβέσεις το RHCE με τις γνώσεις που θα πάρεις απο το σεμινάριο ή απλώς είναι αναγκαίο "κακό" να πληρώσεις για το RHCSA έτσι ώστε να πας στο RHCE που θα σε βοηθήσει στην εργασία σου;

 

 

Καλημέρα

 

Έχεις δίκιο, δεν ήταν 3 μήνες ήταν 6, πάει καιρός από τότε που το έκανα και δεν πήρα χαμπάρι ότι τραβιόμουνα 6 μήνες.

 

Θα σου στείλω pm σχετικά με το πόσο έμεινα ευχαριστημένος με τα μαθήματα στην Ελληνοαμερικανική.

 

Εγώ δεν θα κάνω σεμινάριο για το RHCE, θα πάω να το δώσω μόνος μου, έχω πληρώσει μόνο την εξέταση 300 euro συνεπώς δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να κοιτάξω καν το θέμα περί απόσβεσης. Όσο αφορά το RHCSA..νομίζω πως ναι, πήρα τα λεφτά μου πίσω. Γενικά αυτή την στιγμή υπάρχει μεγάλη ζήτηση για Linux Sysadmins. Απλά αν είναι να το κάνεις τότε να κυνηγήσεις μια θέση εργασίας πάνω σε αυτό αλλιώς θα ήταν κρίμα. Ξέρω αρκετά παιδιά που έδωσαν αυτά τα λεφτά και τελικά επέλεξαν να δουλέψουν είτε σαν "δυκτιάδες" είτε σαν τεχνικοί. ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟ ΕΝΑ RHCSA.

 

Προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να κάνει και τα δυο. Το RHCSA και το RHCE καλύπτουν τελείως διαφορετικά πράγματα και πίστεψέ με, όσο καλός και να είσαι πάνω στο σύστημα σίγουρα θα διαβάσεις μέσα στην ύλη πράγματα που δεν τα ήξερες. Νομίζω ότι να ξεκινήσει να κάνει κάποιος πράγματα (services) του RHCE χωρίς να έχει περάσει από το RHCSA δεν έχει νόημα. Διότι πολύ απλά το να μάθεις μηχανικά δέκα πράγματα δεν σου φτάνουν για να γίνεις ένα "καλός" linux Sysadmin Αν δεν ξέρεις το σύστημα και πως δουλεύει και τι συμβαίνει από κάτω όταν εσύ εκτελείς ένα συγκεκριμένο command τότε πολύ σύντομα αυτό θα το βρεις μπροστά σου.

 

Για παράδειγμα... "όχι...,το ls > myfile.txt δεν αποθηκεύει τα αποτελέσματα τις εντολής στο αρχείο myfile.txt ....αυτό που συμβαίνει είναι ότι γίνεται redirect το standard output στο αρχείο myfile.txt"

 

 

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι όσο ποιο πολύ βάθος γνώσεων έχεις στο σύστημα, τόσο ποιο κατανοητό είναι, τόσο ποιο  εύκολα το χειρίζεσαι, το μαστορεύεις, το "ευχαριστιέσαι".

 

Με λίγα λόγια πριν ξεκινήσεις να τρέχεις πρέπει να μάθεις να περπατάς. Τώρα αν μπορείς να τα κάνεις αυτά διαβάζοντας μόνος σου αγοράζοντας βιβλία και κάνοντας εθελοντικές δουλίτσες τότε ακόμη καλύτερα. Είναι πολλοί που έχουν  αξιοζήλευτη γνώση πάνω στο σύστημα και δεν χρειάστηκαν κανένα Redhat Certificate.

 

 

Το RHCSA όπως έχω πει και σε αλλα post σε μαθαίνει το σύστημα, το πως πρέπει να σκέφτεσαι και την φιλοσοφία πίσω από αυτό. However, όπως έχει διατυπωθεί και παραπάνω, ανάλογα τι εμπειρία έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Έχεις δίκιο, δεν ήταν 3 μήνες ήταν 6, πάει καιρός από τότε που το έκανα και δεν πήρα χαμπάρι ότι τραβιόμουνα 6 μήνες.

 

Θα σου στείλω pm σχετικά με το πόσο έμεινα ευχαριστημένος με τα μαθήματα στην Ελληνοαμερικανική.

 

Εγώ δεν θα κάνω σεμινάριο για το RHCE, θα πάω να το δώσω μόνος μου, έχω πληρώσει μόνο την εξέταση 300 euro συνεπώς δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να κοιτάξω καν το θέμα περί απόσβεσης. Όσο αφορά το RHCSA..νομίζω πως ναι, πήρα τα λεφτά μου πίσω. Γενικά αυτή την στιγμή υπάρχει μεγάλη ζήτηση για Linux Sysadmins. Απλά αν είναι να το κάνεις τότε να κυνηγήσεις μια θέση εργασίας πάνω σε αυτό αλλιώς θα ήταν κρίμα. Ξέρω αρκετά παιδιά που έδωσαν αυτά τα λεφτά και τελικά επέλεξαν να δουλέψουν είτε σαν "δυκτιάδες" είτε σαν τεχνικοί. ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟ ΕΝΑ RHCSA.

 

Προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να κάνει και τα δυο. Το RHCSA και το RHCE καλύπτουν τελείως διαφορετικά πράγματα και πίστεψέ με, όσο καλός και να είσαι πάνω στο σύστημα σίγουρα θα διαβάσεις μέσα στην ύλη πράγματα που δεν τα ήξερες. Νομίζω ότι να ξεκινήσει να κάνει κάποιος πράγματα (services) του RHCE χωρίς να έχει περάσει από το RHCSA δεν έχει νόημα. Διότι πολύ απλά το να μάθεις μηχανικά δέκα πράγματα δεν σου φτάνουν για να γίνεις ένα "καλός" linux Sysadmin Αν δεν ξέρεις το σύστημα και πως δουλεύει και τι συμβαίνει από κάτω όταν εσύ εκτελείς ένα συγκεκριμένο command τότε πολύ σύντομα αυτό θα το βρεις μπροστά σου.

 

Για παράδειγμα... "όχι...,το ls > myfile.txt δεν αποθηκεύει τα αποτελέσματα τις εντολής στο αρχείο myfile.txt ....αυτό που συμβαίνει είναι ότι γίνεται redirect το standard output στο αρχείο myfile.txt"

 

 

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι όσο ποιο πολύ βάθος γνώσεων έχεις στο σύστημα, τόσο ποιο κατανοητό είναι, τόσο ποιο  εύκολα το χειρίζεσαι, το μαστορεύεις, το "ευχαριστιέσαι".

 

Με λίγα λόγια πριν ξεκινήσεις να τρέχεις πρέπει να μάθεις να περπατάς. Τώρα αν μπορείς να τα κάνεις αυτά διαβάζοντας μόνος σου αγοράζοντας βιβλία και κάνοντας εθελοντικές δουλίτσες τότε ακόμη καλύτερα. Είναι πολλοί που έχουν  αξιοζήλευτη γνώση πάνω στο σύστημα και δεν χρειάστηκαν κανένα Redhat Certificate.

 

 

Το RHCSA όπως έχω πει και σε αλλα post σε μαθαίνει το σύστημα, το πως πρέπει να σκέφτεσαι και την φιλοσοφία πίσω από αυτό. However, όπως έχει διατυπωθεί και παραπάνω, ανάλογα τι εμπειρία έχεις

 

 

tripialosgr ευχαριστω πολύ για την απάντηση θα εκτιμούσα να μου στείλεις ένα pm με τις εντυπώσεις σου απο την Ελληνοαμερικάνικη ένωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κανείς εμπειρία από τη πιστοποίηση για SysAdmin του Linux Foundation; Υπερτερεί σε αναγνώριση σε σχέση με το αντίστοιχο της Red Hat; Πιο έχει μεγαλύτερη δυσκολία;

 

https://training.linuxfoundation.org/certification/lfcs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...