Προς το περιεχόμενο

Samsung 850 Pro 256 GB Review - With 3D V-NAND


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε xtrmsnpr και μονο που εχεις 10 χρονια εγγυηση με 20 ευρω διαφορα δεν τιθεται θεμα ποιον θα παρεις..[/size]

Εγω εχω τον 840pro και σκεφτομαι ηδη την αντικατασταση του..[/size]

Εεε μόνο αυτό!Περίμενα πώς και πως ο 840 να πέσει,τώρα φτου!!Υπομονή γιατί έρχονται άλλες αναβαθμίσεις και κλασικά όταν έρθει η ώρα για να παραγγείλω τον SSD σίγουρα θα γίνει κάνας πόλεμος αυτή την φορά,με τέτοια γκαντεμιά με εμένα και την αγορά ssd( μου χε καεί σε άλλο pc,η mobo,η ram κτλ) 

 

Αλλά δεν βλέπω το more speed..βλέπω ίδιες τιμές με τον 840..

 

Αν εχει οντως 10 χρονιια εγγυηση θα τον τιμησω χωρις δευτερη σκεψη.

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40007&cat=6

 

ναι 10 χρόνια έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγγραφές=install/download/cut/copy/κτλπ πάνω στον δίσκο...

 

τα 150ΤΒ είναι αρκετά μεγάλος αριθμός...

Παλι δεν το καταλαβα. 150 τεραμπαιτ εγγραφων στο ιδιο μπαιτ/μπιτ του σκληρου?  Γιατι δεν μιλουν με Χ αριθμο επανεγγραφων να το καταλαβω και γω ο αδαης?

 

10 χρονια εγγυηση? Αααα! Τωρα το καταλαβα καλυτερα. Τωρα μαλιστα, ειναι ευκαιρια. 10 χρονια εγγυηση ειναι must buy "επενδυση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 550 mbyte Read/write δεν ειναι και λιγα αν σκεφτεις οτι ποτε δεν τα πιανει σε πραγματικες συνθηκες.

150ΤΒ ειναι αρκετο αν κατασταλαξεις και δεν κανεις πολλες εγγραφες τοτε αντεχει πανω απο 40 γιγα τη μερα αντεχει πανω απο 10 χρονια. το πολυ 1 Giga τη μερα γραφει οταν δεν κατεβαζουμε τιποτα.. Το Read δεν επιφαρινει την ζωη του δισκου. 100K IOPS ειναι τουλαχιστον 10% πιο γρhγορος απο τον 840 Εvo, se benchmark ειναι 30% το λιγοτερο πιο γρηγορος. http://www.tweaktown.com/reviews/6628/samsung-850-pro-512gb-ssd-review/index.html

 

Καλα ποσο ψεμα!! με το που ανοιγεις το Rapid mode ston 840 850 το Read& Write παει 3GByte apo 0,5GB!!! Samsung You Cheating!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λίγο καιρό που θα ξελασκάρω θα ανεβάσω ένα αρθράκι περί SSDs που θα εξηγεί πολλά πράγματα για τη λειτουργία τους κτλ. με όσο το δυνατόν πιο κατανοητό τρόπο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.anandtech.com/show/2738

 

Οποίοι το ´χουν το Αγγλικό, εδώ ειναι ένα παλιό αλλά καλό, ...¨αρθράκι¨... δε το λες, ανάλυση για το πως δουλεύουν οι ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 550 mbyte Read/write δεν ειναι και λιγα αν σκεφτεις οτι ποτε δεν τα πιανει σε πραγματικες συνθηκες.

150ΤΒ ειναι αρκετο αν κατασταλαξεις και δεν κανεις πολλες εγγραφες τοτε αντεχει πανω απο 40 γιγα τη μερα αντεχει πανω απο 10 χρονια. το πολυ 1 Giga τη μερα γραφει οταν δεν κατεβαζουμε τιποτα.. Το Read δεν επιφαρινει την ζωη του δισκου. 100K IOPS ειναι τουλαχιστον 10% πιο γρhγορος απο τον 840 Εvo, se benchmark ειναι 30% το λιγοτερο πιο γρηγορος. http://www.tweaktown.com/reviews/6628/samsung-850-pro-512gb-ssd-review/index.html

 

Καλα ποσο ψεμα!! με το που ανοιγεις το Rapid mode ston 840 850 το Read& Write παει 3GByte apo 0,5GB!!! Samsung You Cheating!!

Το Rapid δεσμεύει μέχρι 4gb μνήμης RAM(στην νέα έκδοση του στον 850, στην παλιά πήγαινε μέχρι 1gb) και cacharei εκεί τα δεδομένα που χρησιμοποιεί ο χρήστης οπότε όταν τα χρειαστεί η προσπέλαση τους είναι αστραπιαία. Μην ξεχνάμε η RAM είναι πολλές φορές ταχύτερη από μνήμες NAND. Samsung is not cheating, it's using the technology. Φυσικά και υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν δουλεύει το Rapid όπως θα έπρεπε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε xtrmsnpr και μονο που εχεις 10 χρονια εγγυηση με 20 ευρω διαφορα δεν τιθεται θεμα ποιον θα παρεις..[/size]

Εγω εχω τον 840pro και σκεφτομαι ηδη την αντικατασταση του..[/size]

840 pro εχω κι εγω, δεν πιστευω οτι αξιζει η αναβαθμιση σε 850 pro αυτη τη στιγμη, παρα μονον αν χρειαζεσαι μεγαλυτερη χωρητικοτητα αμεσα, αρα εκει που θα αγοραζες ουτως η αλλως μεγαλυτερο ssd, τωρα θα παρεις τον 850.

 

Επισης, τα 10 χρονια εγγυησης ειναι καθαρα μαρκετινιστικο, καθως αυτος που επενδυει σε ssd στο pc του ειναι βεβαιο οτι σε συντομο χρονικο διαστημα (κατω των 5 ετων θαρρω) θα εχει ηδη προχωρησει στον επομενο. Εδω ο 840 pro με 5 χρονια εγγυηση και ηδη σκεφτεσαι/σκεφτονται καποιοι να τον αλλαξουν μεσα σε 1,5 χρονο.

Η εγγυηση των 10 ετων αφορα κυριως επαγγελματικα pc απο αυτα που κανουν μια πολυ συγκεκριμενη δουλεια και στοχο εχουν να βγαλουν μια 8ετια minimum.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

840 pro εχω κι εγω, δεν πιστευω οτι αξιζει η αναβαθμιση σε 850 pro αυτη τη στιγμη, παρα μονον αν χρειαζεσαι μεγαλυτερη χωρητικοτητα αμεσα, αρα εκει που θα αγοραζες ουτως η αλλως μεγαλυτερο ssd, τωρα θα παρεις τον 850.

 

Επισης, τα 10 χρονια εγγυησης ειναι καθαρα μαρκετινιστικο, καθως αυτος που επενδυει σε ssd στο pc του ειναι βεβαιο οτι σε συντομο χρονικο διαστημα (κατω των 5 ετων θαρρω) θα εχει ηδη προχωρησει στον επομενο. Εδω ο 840 pro με 5 χρονια εγγυηση και ηδη σκεφτεσαι/σκεφτονται καποιοι να τον αλλαξουν μεσα σε 1,5 χρονο.

Η εγγυηση των 10 ετων αφορα κυριως επαγγελματικα pc απο αυτα που κανουν μια πολυ συγκεκριμενη δουλεια και στοχο εχουν να βγαλουν μια 8ετια minimum.

 

Περα απο το οτι εχω SSd και στο λογιστικο μου γραφειο και σκεφτομουν να τον βαλω εδω, να αντικαταστησω του σερβερ τουλαχιστον..οχι οτι κανω σκληρη χρηση, μιλαμε για τελειως χαλαρη, αλλα δε θελω να στηνω ξανα σε 3 χρονια που υπολογιζω τωρα το νωριτερο..

Περα απο αυτο, την αναβαθμιση την σκεφτομαι και για το σπιτι εφοσον ο 840 ειναι ακομα ακριβος και μπορω να πουλησω σε καλη τιμη τον δικο μου σαν μεταχειρισμενο ενος ετους, ετσι ωστε με λιγα λεφτα να παω παραπανω..Δεν ειμαι power user απλα θελω να εχω ησυχο το κεφαλι μου και με 10 χρονια εγγυηση σιγουρα θα το εχω..εξαλλου αν σκεφτεις οτι το προηγουμενο μου pc παιζει ακομα,13 ετων με τον ιδιο δισκο, μαλλον δε θα τον αλλαξω, εκτος αν τα windows θελουν 200GB για εγκατασταση.. (εχω ηδη τον 250gb)

γιαυτο θεωρω οτι αξιζει μεταβαση με λιγα ευρω, εξαλλου αν δεν παιζεις παιχνιδια, τα ριχνεις ολα τα αλλα σε εναν μηχανικο και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατασκευαστής εβγαλε συμπερασμα οτι ο δισκος κραταει 10 χρονια με μετρήσεις αντοχης 150ΤΒ που εκανε γιαυτο δινει και τοσο εγγύησης, μακάρι να ριξει κ λιγο της τημες γιατι ακομα και τα 250 γιγα ειναι λιγα αν δεν θες να εχεις εξωτερικο δισκο. να παει γιγα κ 0,30 σεντ θα ηταν ιδανικα. η σε τημη του Crucial mx100 512GB ssd sta 180€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρόνια εγγύηση προσφέρει η Sammie αρκετά δελεαστική πρόταση για σκληρό δίσκο εξάλλου δεν είναι πολύ τσιμπημένος σε τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...