Προς το περιεχόμενο

Samsung 850 Pro 256 GB Review - With 3D V-NAND


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον εχω τον Samsung 840 και οσο αναφορα τις επιδοσεις είναι καταπληκτικος.σε sata 2 γραφει με 350 και διαβαζει με 360.Μακαρι να ειχα sata 3!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κρίμα να βγαίνουν τέτοια υποσχόμενα κομμάτια δέσμια του sata καλωδίου.

Οι SSD είναι τσιπάκια (δείτε την φωτογραφία της παρουσίασης), η θέση τους είναι πάνω στην πλακέτα ή στον PCI express δίαυλο, όπως το msata. ¨Ηδη από το 2011, υπάρχουν μοντέλα που υπόσχονται ταχύτητες μεταφοράς άνω του 1GB/sec.

 

Τα PC του σήμερα χαντακώνονται από ενδιάμεσα πρωτόκολλα άλλων εποχών (IDE, SATA, κλπ). Ναι, ένας μηχανικός δίσκος χρειάζεται κάποιο πρωτόκολλο για να μεταγλωττίσει τα data σε φυσικές θέσεις σε περιστρεφόμενα platters, αλλά ένας SSD ?

 

Γιατί δεν βγάζει τον 850 η samsung σε PCI express μορφή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατί μάλλον δεν πουλάνε οι pci-e ssds σε οικιακούς χρήστες όσο οι sata ssds...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν στο ψάξιμο για έναν 256 SSD και μάλλον τον βρήκα. Όσο για το έξτρα κόστος με 10 χρόνια εγγύηση και τέτοιες επιδόσεις χαλάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για την πληρότητα και κυρίως την επιστημονική ορθότητα του άρθρου θα περίμενα να έχετε συμπεριλάβει και συγκρίνει τον MX100 στα 256GB (καθώς ο 512ΜΒ είναι κατά κάτι γρηγορότερος λόγω της παράλληλης λειτουργίας των μνημών στους SSD), καθώς και τον 840 Evo / 250GB..υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης των εν λόγω συγκριτικών δεδομένων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Crucial μας έστειλε μόνο τον 512αρη MX. Ούτως η άλλος πάντως η MX100 σειρά κοντράρει την EVO και όχι την Pro της Samsung. 

 

Επίσης λόγο αλλαγής τεστ πλατφόρμας και λόγω του ότι δεν είχα πλέον τους Samsung 840 Pro/EVO δεν μπορούσα να τους ξαναμετρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κρίμα να βγαίνουν τέτοια υποσχόμενα κομμάτια δέσμια του sata καλωδίου.

Οι SSD είναι τσιπάκια (δείτε την φωτογραφία της παρουσίασης), η θέση τους είναι πάνω στην πλακέτα ή στον PCI express δίαυλο, όπως το msata. ¨Ηδη από το 2011, υπάρχουν μοντέλα που υπόσχονται ταχύτητες μεταφοράς άνω του 1GB/sec.

 

Τα PC του σήμερα χαντακώνονται από ενδιάμεσα πρωτόκολλα άλλων εποχών (IDE, SATA, κλπ). Ναι, ένας μηχανικός δίσκος χρειάζεται κάποιο πρωτόκολλο για να μεταγλωττίσει τα data σε φυσικές θέσεις σε περιστρεφόμενα platters, αλλά ένας SSD ?

 

Γιατί δεν βγάζει τον 850 η samsung σε PCI express μορφή ?

 

Ποια η διαφορά αν βγαίνει σε sata ή msata; Εγώ βλέπω ίδιες ταχύτητες.

 

Ρωτάω γιατί δεν έχω πολυαχοληθεί με ssd αν και έχω.

 

ΥΓ.

 

Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι οι sata ssd είναι msata εσωτερικά. Άρα το πλεονέκτημα είναι μόνο η δέσμευση θύρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...