Προς το περιεχόμενο

Cpu cooler για AMD FX6300


coniste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως το έχεις βάλει λίγο πιο δεξιά/αριστερά από τα pinάκια και να έχουνε πιάσει μόνο τα 2/3 από τα 4 πχ. Αν παρατηρήσεις και στις φωτογραφίες σου , εκτός από το γεγονός πως έχεις και υψηλές θερμοκρασίες αλλά και σου βγάζει error η μητρική , όταν είχες την στοκ ψύκτρα υπάρχει μια ένδειξη cpu fan ενώ με την ereboss υπάρχει μόνο η ένδειξη για το ανεμιστηράκι του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να μην έχει συνδέσει τον ανεμιστήρα..αλλά ίσως να μην τον σύνδεσε στο cpu_fan και να τοn έβαλε σε cha_fan με αποτέλεσμα το σύστημα να μη διαβάζει ψύκτρα επεξεργαστή και να το βλέπει σαν απλό ανεμιστηράκι κουτιού. Δε φαίνεται να γυρίζει ο ανεμιστήρας; Φαντάζομαι την ψύκτρα την τοποθέτησες έτσι, σωστά; Αλλιώς δε θα χει σωστή ροή το κουτί και δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα (ο ανεμιστήρας πρέπει να σπρώχνει τον αέρα προς το πίσω μέρος του κουτιού)

http://www.vortez.net/index.php?ct=articles&action=file&id=22823

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να μην έχει συνδέσει τον ανεμιστήρα..αλλά ίσως να μην τον σύνδεσε στο cpu_fan και να τοn έβαλε σε cha_fan με αποτέλεσμα το σύστημα να μη διαβάζει ψύκτρα επεξεργαστή και να το βλέπει σαν απλό ανεμιστηράκι κουτιού

 

Κι όμως αν δεις στις φωτογραφίες , πριν είχε δύο fans (cpu + case) , ενώ τώρα μόνο ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανεμιστηρας γυριζει κανονικα, επισης αλλαξα θεση στα pin αλλα παλι τα ιδια κανει. 

Αν δεν κανω λαθος, στους AMD δεν γινεται να μπει ετσι οπως ειπες Psysiciant, οποτε την εβαλα κατω πανω Link.png Site: http://www.overclock.net/content/type/61/id/1824099/flags/LL .Αν γινεται πειτε μου να το αλλαξω εδω και τωρα γιατι ετσι και αλλιως με βολευει καλυτερα να διωχνει τον αερα προς τα πισω γιατι εχω και ανεμιστηρακι στο πισω μερος  του κουτιου. ενω στο πανω δεν εχω.


Κι όμως αν δεις στις φωτογραφίες , πριν είχε δύο fans (cpu + case) , ενώ τώρα μόνο ένα.

 

Οντως εχεις δικιο, γιατι ομως το κανει αυτο εφοσον ο ανεμιστηρας γυριζει ???


Edit:

 

Τελικα οντως το ειχα βαλει σε cha_fan. Ενταξει λυθηκε αυτο

Τα temps πως φαινονται ? Link.png Site: http://oi58.tinypic.com/spiy37.jpg  

Δεν βλεπω να με ικανοποιουν ιδιαιτερα. Λετε να κοβει το οτι δεν εχω fan στο πανω μερος του κουτιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να δοκιμάσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το HWinfo που είναι πιο αξιόπιστο; Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι δε μπαίνει με τον ανεμιστήρα να κοιτάει προς τα πίσω. Απλά αλλάζεις την θέση των brackets και βιδώνεις την ψύκτρα ανάλογα. Οι τελευταίες θερμοκρασίες είναι σε idle ή load;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σε idle για αυτο λεω οτι κατι δεν παει καλα. Απ'οτι διαβασα και ειδα οταν την εβαζα, νομιζω δεν γυρναει η τις ψυκτρας και ετσι οι επιλογες για τις βασεις του ανεμιστηρα ειναι πανω κατω. Δεν ξερω τι να πω. Ετσι καταλαβα εγω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην δική μου περίπτωση ο ανεμιστήρας μπορεί να κοιτάζει είτε κάτω είτε πάνω έτσι κουμπώνει το κιτ πάνω στο bracket.

απο και και πέρα,δεν ξερω μου φαίνονται και πάλι μεγάλες οι θερμοκρασίες σου.

στον δικό μου stock με την freezer 13 pro δεν έχω δεί πανω απο 44 βαθμούς σε stess.

βέβαια έχω 2 120άρηδες να βάζουν και 1 120άρη να βγάζει.

 

κατά την αλλάγη της ψύκτρας τα υπολλείματα θερμοαγώγιμης πάνω στον cpu τα αφαίρεσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες λίγο αυτό το video και δοκίμασε να το κάνεις άμα δεν είναι κόπος. Βάλε αν μπορείς ένα printscreen απ' το HWinfo

https://www.youtube.com/watch?v=rkwDU-X1dR0#t=260

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είχε μόνη της η ψύκτρα;(δεν γνωρίζω)

πόση ποσότητα έβαλες; δεν θέλει παραπάνω απο 1 κόκκο ρυζιού στο κέντρο του επεξεργαστή.

ποια πάστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είχε μόνη της η ψύκτρα;(δεν γνωρίζω)

πόση ποσότητα έβαλες; δεν θέλει παραπάνω απο 1 κόκκο ρυζιού στο κέντρο του επεξεργαστή.

ποια πάστα;

Εβαλα απο αυτην που σου δινει μαζι με την ψυκτρα, δηλαδη της raijintek, δεν ξερω τωρα τι ακριβως ειναι. 

 

Για δες λίγο αυτό το video και δοκίμασε να το κάνεις άμα δεν είναι κόπος. Βάλε αν μπορείς ένα printscreen απ' το HWinfo

αααααααααααααααα....αν καταλαβα καλα , γυρναει την βαση αντι για πανω κατω τις βαζει δεξια αριστερα, καλα σιγουρα ειμαι ανεγκεφαλος δεν μου περασε καν απο το μυαλο. παω να το δοκιμασω και σας λεω αποτελεσματα.

 

Edit.

 

Οχι. Τελικα δεν γινεται. Στο βιντεο ειναι intel και οι βασεις ειναι αλλες για αυτο και μπορει και τις γυριζει οπως θελει. Στους amd εχει μικροτερη βαση και ετσι δεν φτανει να βαλεις την βαση οριζοντια.

Και το ss απο το HW info , ελπιζω να ειναι το σωστο :Link.png Site: http://oi60.tinypic.com/jsn9mu.jpg

Επεξ/σία από coniste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...