Προς το περιεχόμενο

Η Canon ανακοίνωσε τη νέα EOS 7D Mark II


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι Canonάκιας εδώ και πολλά χρόνια και μου τρέχουν τα σάλια. Τώρα για το full frame χωράει συζήτηση γιατί στην δική μου περίπτωση επειδή αυτή που έχω είναι APS-C με βολεύει για τον φακό που έχω. Όσο για SONY κλπ. όσοι έχουν χρησιμοποιήσει Canon και Nikon δεν κοιτάζουν πάλι πίσω (και τονίζω το πίσω).

βασικά στην επαγγελματική φωτογραφία και η canon ανήκει στους 'πίσω' σε σχέση με τη nikon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά στην επαγγελματική φωτογραφία και η canon ανήκει στους 'πίσω' σε σχέση με τη nikon..

 

 

βασικά στην επαγγελματική φωτογραφία και η canon ανήκει στους 'πίσω' σε σχέση με τη nikon..

 

Ναι όντως.... γιαυτό και σε κάθε αθλητικό event βλέπεις μόνο λευκούς φακούς, στην πραγματικότητα δεν είναι Canon αλλά Nikon ασβεστωμένες  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά στην επαγγελματική φωτογραφία και η canon ανήκει στους 'πίσω' σε σχέση με τη nikon..

 

Ναι έχεις δίκαιο. Είναι πολύ καλύτερες. Αυτοί με canon δεν ξέρουν καν να βγάζουν φωτογραφίες. Αντίθετα, όσους ξέρω με Nikon οι φωτογραφίες τους είναι πολύ καλές.

 

Ήξερα και κάποιον που έβγαζε με nikon πολλά χρόνια, και έκανε το λάθος και γύρισε σε canon.

 

Καταστροφή.. όλες οι φωτογραφίες έβγαιναν χάλια, τον απέλυσαν κι από το φωτογραφείο που δούλευε :/

 

κρίμα το παιδί, αλλά έπρεπε να διαβάσει λίγο στο internet τι λένε οι keyboard photographers πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκτός και αν την έχουμε πάρει στα χέρια μας , την έχουμε δουλέψει και ξέρουμε για τι μιλάμε... 

 

 

η 7d Mk II προφανώς έχει το σύστημα εστίασης της 1DX πάνω, Pro body Και όλα τα καλούδια που θέλει κάποιος για wild life και sport... 

 

Aλλα 1800 ευρώ για crop μηχανή ειναι πολλά. Όταν θα πέσει στα 1200-1400 θα ειναι σε λογική τιμή

Συμφωνώ απολύτως για την τιμή γι' αυτό είπα ας κυκλοφορήσει και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά στην επαγγελματική φωτογραφία και η canon ανήκει στους 'πίσω' σε σχέση με τη nikon..

Αν και διαφωνώ σέβομαι την γνώμη σου. Τα πράγματα είναι απλά γι' αυτές τις δύο εταιρείες. Αν έχεις φακούς και περιφερειακά Canon δεν πρόκειται να πας σε Nikon και το αντίστροφο. Βγάζουν και οι δυο εξαιρετικές μηχανές και για τον σοβαρό ερασιτέχνη ή επαγγελματία οι μικρές διαφορές στα χαρακτηριστικά που προκαλούν απίστευτες κόντρες στα forum είναι απλά αδιάφορες. Μερικές από τις καλύτερες φωτογραφίες μου τις έχω βγάλει με Zenith και φίλμ πρίν από πολλά χρόνια κοιτώντας απλά μια βελόνα που μου έδειχνε αν υπο ή υπερ φωτίζω. Και φυσικά αυτό που μετράει εκτός από τα τεχνικά είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πότε η canon θα αρχίσει να ακούει τους καταναλωτές, αλλά αν ειναι κάποιος να δώσει τόσα χρήματα γιατι να μην πάρει την 6D που ειναι και ff ;;;

Γιατί μπορεί να ψάχνει για ένα pro-level APS-C σώμα, αντί για ένα entry-level full-frame.

Γιατί μπορεί να δουλεύει τηλεφακούς και να μην θέλει να δει ξαφνικά το πρακτικό "μήκος" τους να μειώνεται.

Γιατί η Canon δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ αντίστοιχο σε FF, για τον φανταστικό 17-55/2,8 IS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δουλεύω μόνο με APS-C σώματα - σ'αυτή τη φάση, με μια 7D και μια 40D (κάθε μία με τον 17-55 της)

 

Τις ελάχιστες φορές που χρειάζομαι καλύτερη ποιότητα αρχείου απ'τις 7D, νοικιάζω μια 5DmkIII και σκέφτομαι ποιον φακό να νοικιάσω μαζί της.

- Τον 24-105 για το καλό εύρος του? Εϊναι όμως f/4 οπότε χάνω κατευθείαν ένα stop σε ISO.

- Τον 24-70? Αν τον δουλέψω ανοιχτό (2,8) δεν έχω το βάθος πεδίου που χρειάζομαι, κι επιπλέον δεν είναι όσο tele χρειάζομαι για να τον έχω ως μόνο φακό πάνω στην μηχανή.

Τα full-frame σώματα ΔΕΝ είναι κατάλληλα για κάθε εφαρμογή, ούτε ταιριάζουν στο στυλ όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

οσοι δεν ειστε της canon δεν εχετε εμπαιδωσει ακομα το εξης:

CANON ΚΑΙ HONDA ΜΕ Π....ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΟΓΔΟΝΤΑ!!

 

 

Εσύ ψηλέ μου έφτιαξες την ημέρα να ξέρεις !

 

Μόνο Canon και Honda ρε μουνιά ! 

Made in Japan <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...